Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 20 Απρ 2024, 05:15

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: "Η αρχή το ήμισυ του παντός"
#88398 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2012, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 16:12
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Nano
Καλησπερα σε ολο το forum του open reef.Ειμαι ενας καινουριος χομπιστας και αποφασισα να ενταχθω στην παρεα του open και γω με τη σειρα μου.Το ονομα μου ειναι Σεραφειμ και εδω και αρκετο καιρο αποφασισα να ασχοληθω με το χομπυ του ενυδρειου.Ετσι λοιπον ξεκινησα σιγα-σιγα να στηνω ενα ενυδρειο γλυκου νερου και τελικα μετα απο καιρο εφτασα στο επιθυμητο αποτελεσμα που ηθελα,με τα ψαρια που επιθυμουσα και γενικα ετσι οπως ηθελα εγω να φτιαξω ενα ενυδρειο και να το χαιρομαι.......αλλα............εδω υπαρχει ενα αλλα.Παντα με τραβουσε η θαλασσα και το θαλασσινο ενυδρειο.Βλεποντας διαφορα ενυδρεια θαλασσινα μαγευομουνα και ελεγα οτι ηθελα και εγω να αποκτησω ενα τετοιο,αλλα μετα παλι το μετανοιωνα διοτι απο μεσα μου πιστευα πως ποτε δεν θα μπορεσω να συντηρησω ή εστω να μπορεσω να κανω ενα θαλασσινο ετσι οπως πρεπει.Στο δρομο μου λοιπον βρεθηκε ενας χομπιστας πραγματικος που βλεποντας εγω,το δικο του ενυδρειο με τραβουσε κατι προς τα απιστευτα αυτα χρωματα και την ηρεμια της θαλασσας και με προετρεψε να ασχοληθω με τη θαλασσα και κανοντας τα πρωτα βηματα μαζι του καταλαβα οτι τιποτα δεν ειναι δυσκολο ή ακατορθωτο.Καποια μερα λοιπον με πηρε τηλεφωνο ο Isidoros,με τον οποιο με συνδεει μια φιλια εκτος του hobby εδω και πολυ καιρο και μου λεει ελα στο frag swap που διοργανωνεται απο το φορουμ,να γνωρισεις καποια απο τα παιδια απο εδω και να δεις ετσι με μια ματια τι εστι θαλασσινο.Ειχε απολυτο δικιο......Ειναι κατι το μαγικο,κατι το ανεπαναληπτο αυτο που γνωρισα και δεν συγκρινεται με τιποτα αυτη η αυρα που βγαζει το θαλασσινο ενυδρειο κοιτωντας το.Εεεε απο κει και περα ξεκινησα.Αρχισα να διαβαζω πολλα ποστ,ωστε να καταλαβω την εννοια του reef,να καταλαβω πως λειτουργει ενα τετοιο ενυδρειο και μπορω να πω οτι αποκομισα παρα πολλα.Εκανα εγγραφη σε ολα τα site τετοιου περιεχομενου,ειτε ελληνικα ειτε ξενα.Εκανα ερωτησεις,ειχα αποριες διαφορων ειδων τις οποιες αλλες ελυσα και αλλες οχι.Αυτο ομως που με ταρακουνησε παρα πολυ ηταν αυτο που εβλεπα σε ολα αυτα τα φορα.Ζηλια,διαμαχες,εμπαθειες και αντιπαθειες.Λες και ειχανε να χωρισουνε τιποτα.....Ποιος ξερει τα περισσοτερα και ποιος τα λιγοτερα....ποιος ειχε δικιο και ποιος αδικο.Και ξερετε,ενας νεος χομπιστας τα βλεπει με αλλη ματια ολα αυτα.Το open reef ηταν το site το οποιο επισκεπτομουνα λιγοτερο.Και αυτο για ενα λογο.Διοτι εβλεπα και βλεπω οτι εδω υπαρχει ενα αλλο επιπεδο,μια αλλη νοοτροπια,και ελεγα,που να μπω και να μιλησω εγω εδω περα εφοσον δεν ξερω τιποτα.Στην πορεια ομως ειδα οτι ειχα αδικο,διοτι εδω δεν υπαρχουν οι παραπανω 4 λεξεις που ανεφερα και ετσι κατεληξα να παραμεινω εδω στο αυτο το forum και να συνεχισω το χομπυ μου σε αυτο που λεγετε OPEN reef.Λοιπον για να μην σας κουραζω,θελω να δωσω συγχαρητηρια σε ολους αυτους τους ανθρωπους που εχουν κανει καταπληκτικη δουλεια εδω μεσα και με τις γνωσεις τους μας κανουν και μαθαινουμε πολλα πραγματα.Να συνεχισετε ετσι,και ισως καποτε,καποια στιγμη να μπορεσω και εγω και καποιοι αλλοι νεοι στο χομπυ να μπορεσουν να δωσουν οτι καλυτερο εδω μεσα στο φορουμ και γενικα σε αυτο το χομπυ πριν αρχισει να καταστρεφεται.Τελος,θελω να ευχαριστησω το φιλο μου τον Ισιδωρο για την πολυτιμη βοηθεια που μου προσφερε στην αρχη διοτι την ειχα αναγκη και που μου προσφερει ακομα οποτε τον χρειαστω.Καλο απογευμα!!!!

_________________
Εικόνα
"Μέχρι τώρα λέγαμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες. Τώρα θα λέμε: Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες."
Winston Churchil 1874-1965


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "Η αρχή το ήμισυ του παντός"
#88402 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2012, 16:31 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 22:35
Δημοσιεύσεις: 1960
Τοποθεσία: Πετρούπολη-Ίλιον
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Καλώς ήρθες Σεραφείμ!
Ωραίους φίλους έχεις! :D :lol:

_________________
Φιλικά
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "Η αρχή το ήμισυ του παντός"
#88414 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2012, 20:11 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Καλώς τον!

Έχεις δίκιο ότι στα forum (γενικά, όχι μόνο στα ενυδρειακά) θέλουν όλοι να τις μετρήσουν.
Μάλλον όταν ήταν μικροί, δεν έπαιρναν πολλές σοκολάτες για επιβράβευση και λειτούργησε κάποιο σύμπλεγμα, του οποίου η ιδιαιτερότητα τώρα που μεγάλωσαν νομίζουν, ότι προσδίδει χαρακτήρα και το αναδεικνύουν με μια φυσική ανωτερότητα.

Καλώς ήρθες λοιπόν, έχεις ξεκινήσει μαζί με ένα γνώστη (αλλά για εμένα πιο βασικό), με ένα καλό παιδί.
Και αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός όπως λες, έχεις ξεκινήσει πολύ γερά και αναμένουμε σύντομα την παρουσίαση της συνέχειας.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "Η αρχή το ήμισυ του παντός"
#88415 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2012, 20:18 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Φιλε Σεραφειμ...
Οπως θα εχεις καταλαβει ειμαστε πολυ OPEN αλλα και πολυ ανεκτικο forum, ο φιλος σου ειναι η αποδειξη, τοσα χρονια τον ανεχομαστε, τοσα χρονια κανουμε τα στραβα ματια, ειναι ο Λυμπεροπουλος του forum... Αργος, Αρχαιος, Μουσατος και Αδυνατος... :thumbleft:
Για να σοβαρευτουμε... το φιλαρακι σου λοιπον, ειναι η εγγυηση οτι εισαι σε σωστο δρομο και κυριως στο σωστο μερος...
Καλως ηρθες και περιμενουμε συμμετοχη... :)

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: "Η αρχή το ήμισυ του παντός"
#88418 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2012, 20:38 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Καλώς ήρθες Σεραφείμ
Δεν θα πω κάτι παραπάνω , με κάλυψαν οι προηγούμενοι .
;)

_________________
ELOS ADDICTED


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "Η αρχή το ήμισυ του παντός"
#88424 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2012, 21:01 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Μάιος 2011, 12:15
Δημοσιεύσεις: 73
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
:welcomen:

_________________
30lt nano, RSM130D.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: "Η αρχή το ήμισυ του παντός"
#88427 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2012, 21:30 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Ρε Βλάση, με έστειλες στο πάτωμα να σπαρταράω σαν ρας που πήδηξε από ενυδρείο !!!!

Σερ Αφήμ, καλωσήρθες αλλά υπερβάλεις...
Τα μόνα που έχουμε εδώ (ίσως λίγο περισσότερο από αλλού) είναι αγάπη και σεβασμό για όλα και για όλους. Και όταν λέμε ΟΛΟΙ εννοούμε ΟΛΟΙ !!!!!!

εκτός από τον Ισίδωρο......


Αγάπη χωρίς ντροπή και σεβασμό χωρίς εξαιρέσεις.

Welcome.


ΥΓ:
Ε, όχι και να ντρέπεσαι να μιλήσεις....
Εδώ μιλάνε ΟΛΟΙ.....

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
#88429 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2012, 21:41 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 16:12
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Nano
Ευχαριστω ολους σας για το καλοσωρισμα και να στε παντα καλα.Κοιταξτε τωρα,οσο για τον Ισι,οκ καλος ειναι μωρε τι να κανουμε........φτιαχνει ωραιο club sandwitch παντως :tonqe: ......δεν πιστευω να αντιλεγει κανεις????Εεεε??????

_________________
Εικόνα
"Μέχρι τώρα λέγαμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες. Τώρα θα λέμε: Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες."
Winston Churchil 1874-1965


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "Η αρχή το ήμισυ του παντός"
#88431 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2012, 22:30 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Καλωσήρθες Σεραφείμ.

Το να μην ξέρεις τίποτα δεν είναι κακό. Άλλωστε, κανείς δεν γεννήθηκε και να ξέρει.
Κακό είναι να μην ξέρεις και να μην ρωτάς. :wink:

Περιμένουμε τις απορίες σου και να μου προσέχεις το φιλαράκι σου. :D

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "Η αρχή το ήμισυ του παντός"
#88456 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2012, 10:38 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Ιαν 2012, 12:41
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: Koropi
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Σαν νέος και εγώ εδώ σε καλωσορίζω και έχω να σου πω ότι γενικά εδώ μέσα τα παιδιά είναι πολύ εντάξει. Έχοντας κάποια αρκετή εμπειρία σε φόρουμ.. μπαίνοντας εδώ κατάλαβα από την πρώτη στιγμή ότι εδώ μέσα δεν μετρά το ποιος είσαι και τι είσαι αλλά η αγάπη στο χόμπι αυτό!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com