Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 21:29

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 74 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#4416 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 12:56 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 12:15
Δημοσιεύσεις: 31
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να ευχαριστήσω ...
πρώτα από όλα τον A. Calfo που μας έκανε την τιμή να έρθει στην Ελλάδα και να δώσει μία τόσο όμορφη για εμάς διάλεξη

Τον Θάνο (antesco) για την άψογη επικοινωνία, επίβλεψη και διοργάνωση της όλης εκδήλωσης

Τα μέλη των Aquazone, OpenReef και ΠΣΦΕ που βοήθησαν στην οργάνωση

To WaterInn για την προσφορά του σε Hardware και Livestock

Τους Ιδιοκτήτες των Καταστημάτων WaterInn, Zωοφιλία Περιστέρι και Υδάτινος Κόσμος που παρευρέθηκαν και στήριξαν την προσπάθεια αυτή

Τους Κυρίους Βερνίκο Δημήτρη (ATTIKO ZΩΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΚΟ), Παγώνη Μήνο (BELUGA), Πλατή Νίκο (SERA) και Σκλαβούνο Βασίλη (ELOS) που μας τίμησαν με την παρουσία τους

Όλου όσους φιλοξένησαν στο σπίτι τους τον Α.Calfo και βοήθησαν στην περιήγηση του

το Ξενοδοχείο Καλλιρόη για τον χώρο που μας προσέφερε

Και τέλος το μεγαλύτερο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ανήκει σε εσάς που ήρθατε στην 1η Πανελληνία Συνάντηση Ρηφάδων και κυρίως στους φίλους εκτός Αθηνών που έκαναν τόσα χιλιόμετρα για να είναι μαζί μας.
Αν ξέχασα να αναφέρω κάποιους ας με συγχωρέσουν.
Ήταν μία άψογη διοργάνωση που ένωσε τους έλληνες ακουαρίστες από όλη την Ελλάδα και από όλους τους δικτυακούς τόπους.

Να είστε σίγουροι ότι αυτό ήταν μόνο η αρχή. Ετοιμάζουμε πολλές ακόμα εκπλήξεις τόσο για τους φίλους του Θαλασσινού ενυδρείου αλλά και του γλυκού.

Ραντεβού λοιπόν .........


Υ.Γ. Ο Θάνος κρατώντας το μικρόφωνο με το χειρουργικό γάντι και την απορία στο πρόσωπο είναι όλα τα λεφτά Εικόνα

_________________
Φιλικά
Γιάννης Πατούνας

www.aquazone.eu


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4422 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 14:21 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Triggy έγραψε:
Καταρχην , ειμαι ο Tricky που καποιο προβλημα με το log in με εκανε να αλλαξω Nickname :)

Τα δικα μου σχολια για την εκδηλωση.

Η επιλογη του ξενοδοχειου ως τοποθεσια ηταν καλη...η επιλογη της αιθουσας θα ηταν επισης καλη αν μπορουσαν οι συμμετεχοντες να βλεπουν τα slides ή τι εκοβε/εραβε ο Calfo .Προσωπικα,αν και καθημενος στην τριτη σειρα, δεν εβλεπα τα μισα slides ουτε τι ακριβως εκανε ο Calfo. Κατα τα αλλα, η ακουστικη ηταν καλη και οι οργανωτες εκαναν οτι καλυτερο ωστε η μεταφραση να ειναι αμεση και σωστη.

Ο Καλφο , ως ομιλητης , ηταν πολυ καλος ...δυσκολα βαριοσουν να τον ακους αφου με τη αμεσοτητα και το χιουμορ του κερδισε ευκολα το κοινο...επισης φανερο ηταν οτι κατεχει το αντικειμενο και την τεχνη του να μεταδιδει γνωσεις και εμπειριες...

...δυστηχως ομως , κατα την ταπεινη μου γνωμη , η ολη εκδηλωση ξεκινησε λαθος και σε συνδιασμο με την φτωχη διαχειριση του διαθεσιμου χρονου δεν με εκανε να νιωσω οτι κερδισα κατι ουσιαστικο ή οτι λυθηκαν θεμελιωδεις αποριες του εγχωριου θαλασσινου χομπι.Η θεματολογια δεν ηταν σωστα δομημενη και σιγουρα δεν απευθυνοταν στο μεσο χομπιστα οχι ομως απο πλευρας προαπαιτουμενων γνωσεων .Κυριως, αφηνε μια γευση στον ακροατη οτι ακουει κατι που δεν τον αφορα ιδιαιτερα (πως θα κλεισουμε τη σακουλα μεταφορας ψαριων για μακρυ ταξιδι , στα ποσα κοβουμε την ανεμωνη για Frag trading κλπ).

Το αποτελεσμα ηταν να περασει η ωρα (ομολογουμενως, γρηγορα και αυτο οφειλεται στην αμεσοτητα του ομιλητη) και οι τελευταιες δυο ενοτητες (Φωτογραφια και Ανοιχτη συζητηση) ουσιαστικα δεν εγιναν ποτε.

Θα προτιμουσα να ακουσω τις αποψεις του Καλφο για τα θεματα αυτα που θα με κανουν και εμενα καποτε ''εμπορο'' κοραλιων και οχι τι να κανω λες και ειμαι τωρα ...

Την αποψη του δηλαδη πανω στο θεμα του φωτισμου , της κυκλοφοριας , της φιλτρανσης , των προσθετων , των παραμετρων , της συμβατοτητας κλπ ... μεσα απο παρενθεσεις/σποντες που εκανε στην ομιλια του , φαινοταν οτι ειχε πολυ ενδιαφερουσες αποψεις πανω σε αυτα τα θεματα και ηταν κριμα που ,εξαιτιας της λανθασμενης θεματολογιας , δεν καταφερε να επικεντρωθει μονο σε αυτα.

Οπως και να εχει , προσωπικα συγχαιρω τους οργανωτες της εκδηλωσης αφου η προθεση τους για την βελτιωση του χομπι στην Ελλαδα ειναι δεδομενη και φανηκε στην εκδηλωση ...

Φιλικα ,
Βασιλης


Bill καλωσήρθες και καλό σερφάρισμα !

Σόρρυ για το τεχνικό πρόβλημα, λείπει ο Πάνος και δεν προλάβαμε να το φτιάξουμε. Μπήκες σαν Triggy τουλάχιστον, ευτυχώς όχι Trigger γιατί τότε δεν θα ήσουν reef-safe !!! :D

Σε ευχαριστούμε για τα σχόλιά σου που είναι πολύτιμα και ευπρόσδεκτα τόσο τα καλά όσο και τα κακά γιατί θα ακολουθήσουν και άλλες εκδηλώσεις και το feedback σας είναι πολύ σημαντικό.

Να "απολογηθώ" όμως σε κανα-δυό:

- Για την αίθουσα, έχεις πολύ δίκιο, θα βόλευε καλύτερα κάτι αμφιθεατρικό γιατί η οπτική επαφή με το τραπέζι του παρουσιαστή αποδείχθηκε πολύ δυσκολότερη από ότι νόμιζα. Αυτό πρέπει να το θυμόμαστε !

- "η ολη εκδηλωση ξεκινησε λαθος " εδώ κάτι άλλο ήθελες να πεις μάλλον, δεν πειράζει.

- "φτωχή διαχείριση διαθέσιμου χρόνου" Αχ τι μου θυμίζεις. Φαινόμουνα καθόλου όταν τον ικέτευα πίσω από την καρέκλα να σταματήσει ; Ο άνθρωπος είναι πολυβόλο. Πρόσεξες πόσο προσπάθησα να διαχειριστώ το χρόνο ; Αλλά ήταν όλα τόσο ενδιαφέροντα....

- "η θεματολογία δεν ήταν σωστά δομημένη" Σε αυτό σε αντικρούω !!! :) Τα θέματα ήταν γνωστά και τα συζητήσαμε στα προπαρασκευαστικά meeting που κάναμε (γιατί δεν ήρθες βρε ? ) και τα συζητήσαμε και εδώ. Τι άλλο να έκανα ;

- "η ανοιχτή συζήτηση δεν έγινε ποτέ" Έχεις δίκιο και στεναχωρέθηκα πολύ. Αλλά τον ικέτευα να σταματήσει το κομμάτι της φωτογραφίας (που άφηνε την πλειοψηφία μάλλον αδιάφορη" για να μείνει λίγος χρόνος να συζητήσουμε. Δεν σταμάταγε με τίποτα..... Τουλάχιστον πρόλαβα να τον βάλω να απαντήσει στα 3 ερωτήματα που είχαν θέσει φίλοι μας εκ των προτέρων, απαντώντας στο κάλεσμα που είχαμε κάνει προ ημερών ! Αφού είχες και εσύ θέματα, γιατί δεν μου τα έστειλες ; Η μόνη παρηγοριά, είναι ότι με επισκέψεις σε καμμιά 20αριά σπίτια που προλάβαμε να κάνουμε, είχε την ευκαιρία να συζητήσει με πολλά παιδιά για περισσότερες από 40 εργάσιμες ώρες συνολικά !!! Απίστευτο ; Ο τύπος δεν κουράζεται με τίποτα.

Το ξενοδοχείο το είχα προπληρώσει μέχρι τις 16:00 και πήραμε και μία ώρα δωρεάν παράταση. Είχε πάει 17:00 και είμασταν ακόμα όλοι εκεί με τα μάτια και τα αυτιά ολάνοικτα. Ήταν απίστευτη η προσέλευση και ο ενθουσιασμός.

Είμαι σίγουρος ότι τα σχόλιά σου ήταν καλοποραίρετα και σε ευχαριστώ.

Άντε και του χρόνου Καλύτεροι !!!

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4423 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
JDP έγραψε:
Αν ξέχασα να αναφέρω κάποιους ας με συγχωρέσουν.


Ναι, ευχαρίστησες τους πάντες εκτός από το openreef που διοργάνωσε την εκδήλωση.

Πρόσεξε γιατί αυτό το γάντι το φοράω ακόμα.....

:D :D :D

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4424 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 14:47 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 18:11
Δημοσιεύσεις: 205
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
antesco έγραψε:
γιατί θα ακολουθήσουν και άλλες εκδηλώσεις


Αλήθεια,έχετε κάτι στο μυαλό σας?
Άντε να σας δείξω πως στήνεται ένα mini reef...

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4425 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 14:49 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 12:15
Δημοσιεύσεις: 31
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Αν δεις κάτω ακριβώς από εσένα γράφω......
Παράθεση:
Τα μέλη των Aquazone, OpenReef και ΠΣΦΕ που βοήθησαν στην οργάνωση

Ουφφφφφ ελπίζω να το γλίτωσα το γάντι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Φιλικά
Γιάννης Πατούνας

www.aquazone.eu


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4427 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 14:54 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Άντε συμβιβάζομαι.....

:D


Ναι Γιώργο, η χαρά που μοιραστήκαμε ήταν τόση που ήδη ετοιμάζεται το επόμενο, με συγκεκριμένες ιδέες και στόχους ! :D

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4428 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 18:11
Δημοσιεύσεις: 205
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Μπράβο Θάνο, θα κινήσω γη και ουρανό να βρίσκομαι ανάμεσά σας την επόμενη φορά.

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4429 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 15:30 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 12:48
Δημοσιεύσεις: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Αν και δεν θελω να επικεντρωθουμε στα δικα μου σχολια , απο οτι ξερω τα θεματα του σεμιναριου ηταν τα εξης :

1. Εισαγωγή στο θαλασσινό ενυδρείο
2. Τεχνικές εκτροφής και αναπαραγωγής κοραλλιών
3. Τεχνικές Φωτογράφισης ενυδρείων
4. Ανοικτή Συζήτηση

Φιλε Θανο , καταλαβαινεις οτι :
1)Δεν εγινε το νουμερο 1
2)Δεν εγινε το πολυ ενδιαφερον Ά ΜΕΡΟΣ του νουμερου δυο
3)Το νουμερο 3 για να γινει σωστα επρεπε να γινει ή ολοκληρο ή καθολου.
4)Το νουμερο 4 δεν εγινε ποτε.

Αυτο εννοω σαν κακη διαχειριση χρονου και κατ'επεκταση λανθασμενη θεματολογια.Διοτι εφοσον οι διακοπες για ερωτησεις δεν ηταν υπερβολικες (γενικα κινηθηκαν στα τυπικα πλαισια ενος σεμιναριου) , τοτε ειτε ηθελε περισσοτερο χρονο ή λιγοτερα θεματα.Αυτο εννοω.

Αν κρινουμε στα οσα τελικα αναφερθηκε , πιστευω (επειδη ειμαστε πανω-κατω γνωστοι μεταξυ μας) οτι οσα ειπε στο πρωτο μερος (πως κλεινουμε τη σακουλα , αν το νυστερι ειναι καλυτερο απο το ψαλιδι κλπ) αφορουσε ενα 5% των συμμετεχοντων.Οι περισσοτεροι νομιζω πως θα θελαμε να ακουσουμε κατι παραπανω που θα εκανε το ενυδρειο μας καλυτερο και οχι τον καλυτερο τροπο για να τεμαχισουμε/στειλουμε κοραλια με σκοπο το Frag trading.

Το να στειλω ερωτησεις σε εσενα για να τις απαντησει ο Καλφο , δεν το θεωρησα απαραιτητο.Αυτο μπορω να το κανω και στο wetwebmedia ή αλλου.

Και επειδη η κριτικη δεν εχει νοημα χωρις προτασεις, να πω :

1)1000 φορες οταν εχεις να ακουσεις κατι ενδιαφερον , να κατσεις οκλαδον στο πατωμα χωρις κουλουρακια σε ενα χωρο που δεν θα εχεις πιεση χρονου (=δωρεαν) παρα να ληγει κατι ετσι στο μπαμ επειδη ηθελαν οι καθαριστριες να σχολασουν.

2)Εφοσον ο ανθρωπος δεν ηρθε και εφυγε αυθημερον (αλλα απο οτι καταλαβαινω ''δουλευει'' διπλοβαρδιες απο το Σαββατο μεχρι και σημερα), επρεπε να δοθει περισσοτερος χρονος στο κοινο και οχι στο ''κατ'ιδιαν'' .Γιατι δεν εγινε σε δυο μερες ? πχ μια μερα για τον ''λαο'' και αλλη μια μερα για πιο expert καταστασεις ?

Τελος να πω οτι ,οταν δηλωσα συμμετοχη στο σεμιναριο περιμενα οτι θα πληρωνα για τη συμμετοχη μου και πραγματικα δεν θα μου κακοφαινοταν καθολου αν τελικα γινοταν ετσι.Το οτι ηταν δωρεαν οφειλεται στις δικες σας προσπαθειες και την πρωτοβουλια του Θανου.

Τα σχολια μου φυσικα και παντα καλοπροαιρετα και φιλικα ...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4430 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Triggy έγραψε:
..... παρα να ληγει κατι ετσι στο μπαμ επειδη ηθελαν οι καθαριστριες να σχολασουν.

Το μπαμ ήταν στις 17:00 μετά από μία ώρα παράταση, συνολικά ΠΕΝΤΕ ώρες !!!

....γιατι δεν εγινε σε δυο μερες ? πχ μια μερα για τον ''λαο'' και αλλη μια μερα για πιο expert καταστασεις ?

Σε αυτό έχεις δίκιο - δεν το σκέφτηκα :(


Τα σχολια μου φυσικα και παντα καλοπροαιρετα και φιλικα ...

Το ξέρω και δεν σε παρεξηγώ - Κουβέντα κάνουμε.


Για το πρόγραμμα, τι να πω ρε Bασίλη, δεν μου την έστειλε για έγκριση την ομιλία του, και εγώ εκείνη την ώρα την είδα για πρώτη φορά... Έτσι εννοεί αυτός το 1 και 2 .....

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4431 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 15:52 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 21:41
Δημοσιεύσεις: 98
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
σίγουρα για να καλυφθούμε πλήρως θα θέλαμε μια εβδομάδα κουβέντα τουλάχιστον , και εγώ έναν διερμηνέα αγκαζέ να του έβγαινε η γλώσσα .. Αλλά πρέπει και η συζητήσεις που έγιναν με φίλο – φίλους σε πηγαδάκια και σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσες πρέπει να γραφτούν από τον καθένα , και να διαδοθούν …


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 74 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com