Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 10:34

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: To Προτζεκτ (στα Ελληνικά)
#9909 Δημοσιεύτηκε: 11 Αύγ 2007, 10:08 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Γεια σας φίλοι μου,

Μοιάζει λίγος μόνο καιρός από τότε που "πέταγα" τριγύρω στην Αθήνα με φίλους Έλληνες ενθουσιασμένοι με την αναπαραγωγή κοραλλιών. Τις εβδομάδες που ακολούθησαν, ήμουν αρκετά απασχολημένος "μαζεύοντας εκκρεμότητες" και ετοιμαζόμουν για το μεγάλο πρότζεκτ της χρονιάς (και θέμα μας εδώ).

Μετά την επίσκεψή μου στην Ελλάδα, μίλησα σε άλλες 3 πόλεις, τελείωσα το τρίτο τεύχος του περιοδικού (σύντομα στην Ελλάδα.... όλες οι συνδρομές στάλθηκαν αεροπορικά την περασμένη εβδομάδα) και έδωσα μία ωραία παρουσίαση για το περιοδικό σε μία έκθεση στο Σικάγο. Τα πράγματα πάνε καλά (όπως πάντα). Είμαι ευλογημένος και ευτυχής να μπορώ να δουλεύω με κάτι που αγαπώ τόσο πολύ (δουλειά – χόμπι).

Στην διάρκεια των ταξιδιών μου τον περασμένο μήνα, ετοίμαζα ένα άρθρο για να ξεκινήσει αυτό το θέμα εδώ, το οποίο πιστεύω ότι θα είναι πολύ σημαντικό για όλους μας. Φίλοι που έχουν δουλέψει ή διαβάσει μαζί μου σε άλλα φόρουμ γνωρίζουν την συνήθεια που έχω να μοιράζω πληροφόρηση σε πολλά διαφορετικά μέρη.... Επισκέπτομαι πολλά φόρουμ όπως επισκέπτομαι πολλά μέρη του κόσμου. Συνεχώς ανακαλύπτω νέα μέρη να διδάξω και να διδαχθώ.

Αφότου σας γνώρισα, κατάλαβα ότι εδώ ήθελα να μοιραστώ το επόμενο μεγάλο πρότζεκτ στη ζωή μου με την ελπίδα ότι θα διασκεδάσει και θα ενημερώσει τους φίλους – λάτρεις του reef στην Ελλάδα, Ευρώπη και άλλα μέρη του κόσμου που θα βρουν το θέμα μας σε αυτήν την γωνιά του Ίντερνετ.

Θα γράφω διαδοχικά πόστ καλύπτοντας την πρόοδο και δίνοντας λεπτομέρειες για την κατασκευή του θερμοκηπίου που θα συμπεριλαμβάνει ένα εργαστήριο, χώρο φωτογράφησης, καραντίνα (φυσικά...) και ναι - μερικά ενυδρεία.....

Πάνω από όλα.... ελπίζω να προσφέρω την τρέχουσα προοπτική μου στο πως οι χομπίστες μπορούν να βοηθήσουν το χόμπι και τους υφάλους, μέσα από την αναπαραγωγή κοραλλιών, για χόμπι ή για κέρδος.

Υπόσχομαι να σας έχω την πρώτη δόση σύντομα. Προσπαθώ να είμαι τελειομανής στο γράψιμό μου (δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει ή βλάπτει) θα δούμε αν συμφωνείτε. Για το υπόλοιπο του Καλοκαιριού λοιπόν θα καλύψω την πρόοδο της κατασκευής.

Θα χαρώ πολύ να διαβάσω τα σχόλιά σας και να δουλέψουμε μαζί για να "ανεβάσουμε" το χόμπυ μας μέσα από όμορφες σχέσεις σαν αυτή. Μοιράστε την πληροφόρηση με τους υπόλοιπους χομπίστες.

Θερμούς χαιρετισμούς,

Anthony
_________________

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10444 Δημοσιεύτηκε: 30 Αύγ 2007, 14:49 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 13:46
Δημοσιεύσεις: 222
Τοποθεσία: ATHENS-VRILISSIA
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Γειά σας φίλοι μου, :lol:

Σήμερα, αρχίζουμε αυτό που θεωρώ πως θα είναι άλλο ένα θαυμάσιο ταξίδι εξερεύνησης στο χόμπι των ενυδρείων. Όπως πολλοί από σας ξέρουν, ή θα μαθουν σύντομα , είμαι παθιασμένος σύμβουλος - μέντορας (και σπουδαστής!) της υδρόβιας επιστήμης. Σαν χομπίστας ενυδρείων, κάθε ένας από εμάς έχει διαφορετικά - αλλά θεμελιώδώς παρόμοια - ενδιαφέροντα για την φύλαξη ειδών υφάλων και άλλων υδρόβιων πλασμάτων. Για μερικούς ανθρώπους, η μεγάλη έλξη είναι η ακαδημαϊκή πτυχή της επιστήμης υφάλων ότι μελετάμε και διδάσκουμε τους φίλους μας, τα παιδιά μας και άλλους. Μέσω των ενυδρείων μας, μαθαίνουμε τη βιολογία, φυσική, χημεία... ξυλουργική, μερικές φορές ηλεκτρική εφαρμοσμένη μηχανική (Πόντος!), και πολλά ακόμα. Διασκεδάζουμε επίσης τα όνειρα μας για ταξίδια και την κατάδυση (εικονικά και αναμνηστικά των προηγούμενων ταξιδιών) στην προσωπική μας μερίδα του ωκεανού. Η φωτογραφία και ακόμη και το εμπόριο μέσω των προσπαθειών αναπαραγωγής είναι επίσης μεγάλη πρόκληση. Φυσικά, η μέγιστη πρόκληση των ενυδρείων υφάλων σε πολλούς από εμάς είναι απλά ο θαυμασμός της ενγενής ομορφιάς αυτών των κοσμημάτων του ωκεανού. Οποιοδήποτε είναι το ενδιαφέρον σας στο χόμπι των ενυδρείων, είναι βέβαιο ότι υπάρχουν λεγεώνες παθιασμένων χομπιστών με σχεδόν ίδια ενδιαφέροντα με τα δικά σας.

Με αυτό το πνεύμα, επιθυμώ να μοιραστώ με σας το πιό πρόσφατο ταξίδι μου στη κατασκευή ενός νέου θερμοκηπίου και εργαστηρίου για την καλλιέργεια και τη μελέτη πλασμάτων υφάλου. Εκτός από την καλλιέργεια κοραλλιών και ψαριών, θα απαριθμήσω επίσης άλλες πτυχές που ερασιτεχνες και επαγγελματιες aquarists ενδιαφέρονται, χαρακτηριστικά αναφέρω ζητήματα φωτογραφίας και μικρών επιχειρήσεων. Θα δείτε όλες τις επιλογές μου εξοπλισμού και καλείστε να υποβάλετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις για αυτά τα θέματα ή οποιοδήποτε άλλο ενυδριακό ζήτημα! Μετά από είκοσι έτη και μισό εκατομμύριο μίλια που πετώ σε όλο τον κόσμο, έχω την εμπειρία ή τουλάχιστον μια ενημερωμένη άποψη σχεδόν για οποιαδήποτε πτυχή του χόμπι μας και της βιομηχανίας που το υποστηρίζει. Παρακαλώ να μην δυστάσετε να με ρωτήσετε οτιδήποτε. :wink:

Προς όφελος των φίλων και των μελλοντικών αναγνωστών, θα χτίσουμε αυτό το νήμα σε πολλαπλά μέρη. Το σεμινάριο σχετικά με την εξέλιξη των εγκατάστέσεων θα είναι ένα κλειστό νήμα (καμία δημοσίευση) έτσι ώστε μένει καθαρό και ευκολότερα αναγνώσιμο στη δειάρκια του χρόνου. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για τα πολύ μεγάλα νήματα που μπορούν ειδάλλως να χάσουν τη δομή τους με δημοσιεύσεις εκτός θέματος.

Για τις ενεργές συζητήσεις για το σεμιναριακό κομμάτι και οποιαδήποτε από τα περιεχόμενα του, ευγενικά ζητώ να κάνουν τα μέλη φόρουμ τις χωριστές δημοσιεύσεις με περιγραφικούς (και συγκεκριμένους) τίτλους. Εάν ένα νήμα εμπνέει μια σκέψη ή μια ερώτηση για ένα ενδιαφέρον αντικείμενο εκτός-θέματος, παρακαλώ απλά κάνετε ένα νέο νήμα με εκείνο τον τίτλο θέματος. Αυτό πάλι θα βοηθήσει τους μελλοντικούς συναδέλφους μας που θα βρίσκουν το περιεχόμενο που ενσωματώνουμε σε αρχεία. Παραδείγματος χάριν, εάν μετατρέψουμε ένα νήμα για τη διάδοση ανεμόνων σε ένα άλλο για το φωτισμό, πως θα ξέρει κάποιος που ψάχνει πληροφορίες φωτισμού να εξετάζει το νήμα για τις ανεμόνες;

Ας αρχίσουμε το ταξίδι μας!

Έχω περάσει άλλο ένα έτος ταξιδεύοντας σε όλο τον κόσμο… με ένα πολύ σπέσιαλ ταξίδι στην Ελλάδα! :wink: και έχω πολλές εικόνες με ιστορίες που ανυπομονώ να μοιραστώ μαζί σας. Σύντομα, θα φύγω για την Αφρική για να κάνω το τελευταίο μεγάλο μου ταξίδι για το 2007. Στην επιστροφή μου, αργότερα τον Αύγουστο, θα αποσυρθώ στο υγρό μου εργαστήριο και το θερμοκήπιο για πολλούς μήνες μέχρι της τελικής κατασκευής και των βελτιώσεων, όπου τις λεπτομέρειες θα μοιραστώ μαζί σας.

Πολλές πτυχές του προγράμματος μπορούν να μεταφραστούν στα προσωπικά ενδιαφέροντά σας. Παρακαλώ να έχετε ανοικτό μυαλό και να αφεθείτε να ονειρευτείτε! Ένα θερμοκήπιο θα μπορούσε να είναι ένας σπόρος έμπνευσης για μια απλή μετατροπή ενός ηλιόλουστου μπαλκονιού διαμερισμάτος. Ή το υπόγειο fishroom θα μπορούσε να είναι το πρότυπο για τη μετατροπή του πίσω μέρους ενός γκαράζ αυτοκινήτων για την καλλιέργεια κοραλλιών. Το εμπορικό παράδειγμα καλλιέργειας ανεμόνων θα μπορούσε να μεταφερθεί σε ένα επίσης-κερδοφόρο refugium "καλλιέργειας" που προστέθηκε ή που επεκτάθηκε από το τωρινό σας ενυδρείο (ακόμη και ένα μικρό κομμάτι μπορεί να είναι πολύ παραγωγικό). Και εάν οι φωτογραφίες ή το βίντεο είναι μια ισχυρή πρόκληση για σας, σκεφτείτε εάν μπορείτε να μετατρέψετε μία ντουλάπα σε ένα μικροσκοπικό στούντιο φωτογραφίας με το ελεγχόμενο φως του και ένα περιστρεφόμενο μίνι-reef (πάνω σε περιστρεφόμενο δίσκο τροφίμων) τι καταπληκτικές ευκαιρίες θα έχετε για φωτογραφίες!

Εάν έχετε ένα ενυδριακό όνειρο αλλά δεν έχετε ακόμα το όραμα για να το κάνετε πραγματικότητα, αφήστε μας να σας βοηθήσουμε για να απολαύσετε το χόμπι σας και για να εμπνεύσετε άλλους: Πείτε μας τους στόχους σας και θα εργαστούμε μαζί για να βρούμε μια λύση.

Στον κοινό θαυμασμό της θάλασσας,

Anthony Calfo

_________________
Φιλικά, Ανδρέας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com