Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 11:25

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 113 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αρχή χρήσης ozon
#14635 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2008, 12:34 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Μάιος 2007, 20:47
Δημοσιεύσεις: 40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φιλοι μου για σας σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και ίσως ήρθε η ώρα να μου δώσετε τα φώτα σας. Εχω ένα ενυδρείο με 400λτ με 50Kg Live Rock (sump 190lt) και 2 κλόουν ένα κόκκινο μεγάλο (4cm) και ένα μεσσαίο (7cm) ενώ :έχασα" και άλλους 2 μικρούς. Το ενυδρείο είναι νέο 1 μήνα ενώ ο βράχος δούλευε σε άλλο ενυδρείο για 2 χρόνια και κουραρίστηκε για 2 μήνες. Ο μεγιστος αριθμός ψαριών κάθε φορά ήταν 2.Οι μετρήσεις NH3, NO2 είναι 0 ενώ έχω ΝΟ3 = 10 και PO4 =0. Ξεκίνησα λοιπόν οζον με Κινέζικο οζονιστήρα 30mg/h. Το ORP ήταν γύρω στο 180 και τώρα είναι γύρω στο 220 μετά απο 5 ημέρες και περίπου 2 ώρες όζον την μέρα πάνω στο σκιμερ(Deltec APF600). Φοβάμαι να βάλω παραπάνω χρόνο το όζον γιατί έχω παθητική φίλτρανση με άνθρακα σε διαμέρισμα του sump. Πόσο άνθρακα πρέπει να έχω μέσα στο διαμέρισμα αυτό έχω γύρω στα 300γρ. (μέσα σε σωλήνα Φ80 μετά το σκιμερ) αλλά έχω προβλήματα. Το διαμέρισμα έχει διαστάσεις 10cmX40cm οπότε είναι λίγο δύσκολο να γεμίσει όλο με σακούλα άνθρακα. Πώς φιλτράρετε το όζονισμένο νερό εσείς???


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#14646 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2008, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Καλώς ήρθες. Μην το φοβάσαι το όζον για το ενυδρείο.
Προσοχή δίνουμε όταν το όζον είναι μέσα στο σαλόνι μας ή στο Υ/Δ μας. ΕΚΕΙ χρειάζεται ένα σακουλάκι άνθρακας πάνω από το SKIMMER για να μην απελευθερώνεται όζον στο περιβάλλον.
Ο άνθρακας στο νερό είναι για χημική φίλτρανση του νερού όχι για να βγάζει το όζον από το νερό. Το όζον δεν βγαίνει από το νερό, το όζον σπάει τα Ο3 σε Ο2 και Ο και διαλύεται.

Αν το ενυδρείο σου δεν είναι μέσα στο σπίτι αλλά σε χώρο καλά αεριζόμενο, μην το φοβηθείς το όζον - γκάζωσέ το μέχρι να πάει το ORP στα 400.

Όμως να θυμάσαι ότι ένα υγιές ενυδρείο με 0 νιτρικά (μήπως χρησιμοποιείς κάνιστερ ; ) με καλή κυκλοφορία, χωρίς νεκρούς χώρους, με καλό αερισμό νερού, και καλό σκίμινγκ, πάει μόνο του σε ORP 400, χωρίς όζον.

Το ότι έχεις 200, κάτι πρέπει να σου πει. Ναι μεν με το ΟΖΟΝ μπορείς να ανέβεις, αλλά μόλις το σταματήσεις θα ξαναπέσεις. Το όζον είναι καλό να υπάρχει ετοιμοπόλεμο σε περίπτωση που το χρειαστείς εκτάκτως, δηλαδή αν πεθάνει κάτι ή αν σου πέσει πολύ τροφή ή αν έχεις μία διακοπή ρεύματος, κτλ. Δεν είναι μέθοδος για να διορθώνουμε σχεδιαστικές ατέλειες του ενυδρείου.

Θα δεις ότι αν αναδιατάξεις τους κυκλοφορητές σου ή αν προσθέσεις κι άλλους, ή αν πάρεις ένα μεγαλύτερο σκίμερ, το ORP θα ανέβει μόνο του !!!

Αυτά....

:wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#14647 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2008, 20:28 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 22:22
Δημοσιεύσεις: 178
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
antesco έγραψε:
Προσοχή δίνουμε όταν το όζον είναι μέσα στο σαλόνι μας ή στο Υ/Δ μας. ΕΚΕΙ χρειάζεται ένα σακουλάκι άνθρακας πάνω από το SKIMMER για να μην απελευθερώνεται όζον στο περιβάλλον.
:wink:


Και αν απελευθερώνεται όζον στο περιβάλλον, τι κακο μπορει να κανει για μας ?

_________________
Ναταλια


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#14648 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2008, 00:43 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Μάιος 2007, 20:47
Δημοσιεύσεις: 40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Δυστυχώς το ενυδρείο και το sump είναι μέσα στο σαλόνι που συνήθως παίζει και ο μικρός. Κυκλοφορία έχω 2Χ6025 (Tunze) = 5000lt + κυκλοφορία απο sump 2500lt (Σύνολο 7500λτ) και περιοδική λειτουργία 1Χ6025 (2500lt) + 1Χ6045(4500lt) όταν όμως ανάβουν και οι δύο τελευταίες γίνεται κόλαση και φοβάμαι για τα ψαρια. Ετσι συνήθως έχω 7500lt (24/7) και άλλα 2500 ή 4500lt για 6 ώρες τη μέρα.
Κρίμα γιατί νομιζα ότι τοσκίμερ ήταν super.
O άνθρακας μπαίνει ΜΟΝΟ στο καπάκι?? πάνω στις τρύπες?? ΜΟΝΟ??? ή χρειάζεται και στην έξοδο???
Το σκίμερ γράφει για μέγιστη ποσότητα όζοντος 50mg/h.
Ευχαριστώ πολύ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#14649 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2008, 01:52 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
thsamios έγραψε:
Δυστυχώς το ενυδρείο και το sump είναι μέσα στο σαλόνι που συνήθως παίζει και ο μικρός. Κυκλοφορία έχω 2Χ6025 (Tunze) = 5000lt + κυκλοφορία απο sump 2500lt (Σύνολο 7500λτ) και περιοδική λειτουργία 1Χ6025 (2500lt) + 1Χ6045(4500lt) όταν όμως ανάβουν και οι δύο τελευταίες γίνεται κόλαση και φοβάμαι για τα ψαρια. Ετσι συνήθως έχω 7500lt (24/7) και άλλα 2500 ή 4500lt για 6 ώρες τη μέρα.
Κρίμα γιατί νομιζα ότι τοσκίμερ ήταν super.
O άνθρακας μπαίνει ΜΟΝΟ στο καπάκι?? πάνω στις τρύπες?? ΜΟΝΟ??? ή χρειάζεται και στην έξοδο???
Το σκίμερ γράφει για μέγιστη ποσότητα όζοντος 50mg/h.
Ευχαριστώ πολύ.


Ναταλία, μεγάλες ποσότητες όζον για παρατεταμένη διάρκεια εισπνοής μπορεί να αποβεί και μοιραίο.... Θέλει προσοχή.


Θ, η κυκλοφορία φαίνεται όντως καλή, αλλά είναι σίγουρο ότι πάει παντού ; Μήπως υπάρχουν τυφλα σημεία κάτω από βραχία, σε γωνίες, κτλ που κρατάνε υδρόθειο ; Μήπως ταϊζεις υπερβολικά πολύ. Πολύ είναι ΟΚ αλλά ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ίσως είναι πρόβλημα.

200 είναι χαμηλό, αν μας έλεγες κάτι μεταξύ 280 και 450 δεν θα ήταν τρομερό, αλλά 200 είναι χαμηλό και μπορεί να εξηγεί τους πρόσφατους θανάτους. Είσαι σίγουρος για την ένδειξη ; Το έχεις καλιμπράρει πρόφατα ; Αν όχι μπορείς να πάρεις από την Hanna Ελλάδος ένα μπουκάλι που έχει υγρό στα 380 και έτσι ρυθμίζεις το μηχάνημά σου.

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#14650 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2008, 16:27 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Μάιος 2007, 20:47
Δημοσιεύσεις: 40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Θάνο η κυκλοφορία είναι καλή και βράχος έχει γίνει με σπηλιές και είναι πάνω σε κερκίδα με κενό απο κάτω απο 8cm μπροστά έως 2-3 cm πίσω.
Κάνιστρο έχω ένα ecco 2234 με σφουγγάρια και Eheim substrat Pro για να το χρησιμοποιήσω στην καραντίνα.
To sump μου είναι τύπου Malevs διπλής ροής (ΔΕ/ΑΡ) με refugium
Μέσα στο sump έχω και 3 μέτριας φίλτρανσης σφουγγάρια (1 γενικό, 1 για την αντλία του σκίμερ και ένα στο μεγάλο διαμέρισμα των χημικών μαζί με υαλοβάμβακα διότι ο άνθρακας τρίβετε και ανεβαίνει στο display tank))
Το probe δεν είναι καλιμπραρισμένο και ο Controller PH-203 (PH + Redox) έχει τριμερ μόνο για PH4(slope) και PH7(cal) και όχι για redox. To PH είναι cal ok. Το manual δεν λέει τπτ για redox cal ενώ σαν redox controller λειτουργεί ΟΚ (Το δοκιμασα βάζοντας οζον σε νεροπότηρο).
Τελικά χρειάζετε άνθρακας μόνο στο καπάκι του σκίμερ?? Εσύ τί κάνεις μετ ον άνθρακα?? Τον βάζεις στο sump??? Αν ναι δεν σου έρχονται κομάτια στο display tank???


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#14652 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2008, 17:54 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
thsamios έγραψε:
Τελικά χρειάζετε άνθρακας μόνο στο καπάκι του σκίμερ?? Εσύ τί κάνεις μετ ον άνθρακα?? Τον βάζεις στο sump??? Αν ναι δεν σου έρχονται κομάτια στο display tank???

άνθρακα βάζεις στο καπάκι του σκιμερ για να αποφυγής διαρροή όζοντος στο χώρο όταν κάνεις χρήση του οζονιστήρα .
άνθρακα βάζεις στο sump για απομάκρυνση χημικών ουσιών που τυχόν μπορεί να υπάρξουν, και συνήθως σε μόνιμη βάση .
τον βάζεις μέσα σε μια κάλτσα που υπάρχουν για αυτό τον σκοπό η χρησιμοποιείς ένα καινούργιο καλτσόν, δεν τον βάζεις χύμα και στης δυο περιπτώσεις. :)

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#14658 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2008, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
ακριβώς αυτό ! όπως τα είπε ο geso.

και τα κάνιστερ και τα σφουγγάρια είναι αυτά που σου κρατάνε και τροφοδοτούν νιτρικά ! Άμα τα βγάλεις θα μηδενίσεις !

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#14664 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2008, 23:40 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Μάιος 2007, 20:47
Δημοσιεύσεις: 40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Τον άνθρακα τον έχω μέσα στην ειδική πράσινη κάλτσα Sera (σαν τουλί) με τις λεπτές τρύπες η οποία είναι τοποθετημένη μέσα στο πρώτο διαμέρισμα του sump μετά το σκιμερ. Ο Ανθρακας είναι Aquarium Pharmaceuticals. Η κάλτσα είναι δεμένη και με λαστιχάκια για να μην έχω τριβή λόγω κίνησης των κοματιών άνθρακα. Παρόλα αυτά τρίβεται απο τη ροή μέσα στο sump και κοματάκια βρίσκω στο display tank (Αραγωνίτης λευκός :cry: ). Ετσι αναγκαστικά βάζω στο διαμερισμα αυτό σφουγγάρι και υαλοβάμβακα κάτω απο τήν κάλτσα άνθρακα (ροή προς τα κάτω σε αυτό το διαμέρισμα) με όλα τα προβλήματα που προκύπτουν. Δεν έχω δοκιμάσει καλσόν που έχει λεπτότερη ύφανση. :wink:
Μήπως πρέπει να αγοράσω κανα Fluedized φίλτρο (πχ Deltec) για χημικό??? :evil:
Τα σφουγγάρια θα τα ξηλώσω μήπως και φύγουν τα νιτρικά.
Τα νιτρικά σχετίζονται έμεσα και με το ORP. Δηλ θα δω αύξηση στην τιμή του???
Calibration υγρό για ORP θα κοιτάξω να βρώ σύντομα.
:?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#14666 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2008, 09:26 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
πριν βάζεις τον άνθρακα να τον πλένεις με νερό ωσμώσεις ώστε να φεύγουν τα μικρά σωματίδια.
αφού έχεις sump δεν νομίζω να χρειάζεσαι το φίλτρο ανέβασε καμιά φώτο να δούμε .
ρίξε μια ματιά θα σου φύγουν αρκετές απορίες. :)
http://reefkeeping.com/issues/2003-12/r ... /index.php

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 113 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com