Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 15:37

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Χρήση λάμπας UV σε reef ενυδρείο
ναι 60%  60%  [ 21 ]
οχι 40%  40%  [ 14 ]
Σύνολο ψήφων : 35
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#9482 Δημοσιεύτηκε: 25 Ιούλ 2007, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 13:46
Δημοσιεύσεις: 222
Τοποθεσία: ATHENS-VRILISSIA
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Επειδή πρόσφατα πρόσθεσα και εγώ όζον στο καινούργιο ενυδρείο που έστησα να πω ότι αν και είχα το TECO που έπαιρνε 18W λάμπα την είχα καταργήσει εδώ και μήνες και δεν την χρησιμοποιούσα. Νομίζω ότι χρησιμεύει για καθαρά ψυχολογικούς λόγους στο χομπίστα .

Αντίθετα το όζον εκτός από αποστείρωση νερού από παθογόνους παράγοντες που είναι πιο αποτελεσματικό, βοηθάει στη διαύγεια του νερού και με τις σωστές ρυθμίσεις στη διάσπαση των οργανικών ουσιών του ενυδρείου (θέλει βέβαια προσοχή ώστε να μην υπολειτουργήσει το skimmer)

Μη ξεχνάμε ότι ο Αντωνάκης θα την έβαζε μόνο επί πληρωμή.

_________________
Φιλικά, Ανδρέας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#11082 Δημοσιεύτηκε: 01 Οκτ 2007, 07:12 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Ιαν 2007, 20:05
Δημοσιεύσεις: 89
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Είχα την εντύπωση οτι η UV βγάζει και μικρή ποσότητα όζοντος στο ενυδρείο......κάπου το διάβασα στα άρθα τουRC μην με βάλετε να ψάχνω....
Επίσης είχα την εντύπωση οτι τουλάχιστον στην πρώιμη χρήση του όζοντως στο ενυδρεία μας ενδιέφερε ιδιαίτερα το να μην περάσει όζον στο νερό του ενυδρείου πέρα από το ριάκτορα όζοντως (ίσως το σκιμμερ κατα περίπτωση) γιατί μπορεί να οξειδώσει κάποιους από τους κατοίκους του ενυδρείου......ελπίζω βέβαια αυτό να μην ισχύει, γιατί τότε τί κάνουμε με τα άλλα οξειδωτικά μέσα που χρησιμοποιούμε απευθείας στο ενυδρείο;( οξυζενέ, υπερμαγκανικό κάλιο).
Το όζον είναι κάλυτερο από τη χρήση υπεριώδους ακτινοβολίας γιατί μας απαλλάσει από τα περίσσεια οργανικά που μας κάνουν τη ζωή δύσκολη, ενώ η λάμπα μπορεί να ακυρώσει τυχόν προσπάθειές μας να μπουστάρουμε τη βιολογία του ενυδρείου( προσθήκη βακτηρίων στο νερό κατα τη μέθοδο zeovit, και παραλλαγών αυτής).
Δεν θα τη χρησιμοποιούσα στο ενυδρείο γιατί θέλω να διατηρώ και τις ελάχιστες ποσότητες φυτο-ζωοπλακτό που παράγονται, που αν και δεν έχουν καμια σχέση με τα 750 γραμμ τροφής ανά τετραγωνικό μέτρο που προσπίπτουν στο ύφαλο, βοηθούν στην συντήρηση τους υπάρχοντως πληθυσμού που βοηθάει την καταπολέμηση της άλγης .Δεν χρησιμοποιώ ούτε όζον προς το παρόν, είμαι λίγο επιφυλακτικός, αν και πολλοί το χρησιμοποιούν με μεγάλη επιτυχία :D .


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#11139 Δημοσιεύτηκε: 01 Οκτ 2007, 12:25 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 13:46
Δημοσιεύσεις: 222
Τοποθεσία: ATHENS-VRILISSIA
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Τάσο πρέπει να έχεις δίκιο για την παραγωγή όζοντος από την UV αφού είναι και ένας τρόπος παραγωγής όζοντος εκτός από τον ηλεκτρικό σπινθήρα.

Να τονίσω την άποψη του Shimek ότι αν και δεν τρέχει όζον στο σύστημα του τα τελευταία χρόνια και ο λόγος είναι ότι θέλει να έχει όσο το λιγότερο συσκευές και συνδυασμούς, το έτρεχε επί 15 χρόνια στα συστήματα του και μεταξύ των 2 UV-ozon είναι υπέρ του όζοντος σε συνεχή βάση και όχι είτε κάποιες ώρες την ημέρα είτε κάποιες ημέρες τον μήνα.

_________________
Φιλικά, Ανδρέας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#11160 Δημοσιεύτηκε: 01 Οκτ 2007, 15:38 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
πάντως το νερό το κάνει κρύσταλλο......

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#25686 Δημοσιεύτηκε: 09 Οκτ 2008, 20:09 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Δεκ 2007, 16:44
Δημοσιεύσεις: 36
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
tasos έγραψε:
Είχα την εντύπωση οτι η UV βγάζει και μικρή ποσότητα όζοντος στο ενυδρείο......κάπου το διάβασα στα άρθα τουRC μην με βάλετε να ψάχνω...
Τάσο η λεγόμενη καμπύλη μικροβιοκτόνου αποτελεσματικότητας περιέχει 2 κορυφές. Η πρώτη -που είναι και η εμπορικά διαθέσιμη- βρίσκεται στα 253,7nm και η δεύτερη -που παράγει όζον- στα 184,9nm.

_________________
Γιώργος
Εικόνα
Οι ρίζες μου


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#25714 Δημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2008, 17:08 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Μπορει να μην ειμαι πολυ προχωρημενος στην τεχνολογια, δεν χρησιμοποιω ουτε UV ουτε οζον κι οχι γιατι ειμαι εναντιον, αλλα εχω ενα ενυδρειο, φτου-φτου, χωρις ποτε καμμια αρρωστια, νερο κρυσταλλο και ζουγκλα απο πλανκτον, οποτε δεν εχω αισθανθει την αναγκη να τα χρησιμοποιησω..


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30212 Δημοσιεύτηκε: 18 Δεκ 2008, 10:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Δεκ 2008, 22:51
Δημοσιεύσεις: 6
Τοποθεσία: αλεχανδρουπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ναι εχω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30226 Δημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2008, 03:03 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 13:18
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: Miami Florida
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
RAIN έγραψε:
100 φορες ναι, ναι και ναι !!!

Το καλο που κανει ειναι πολυ ποιο περισσοτερο απο τα λιγα αρνιτηκα της. :wink:
Tha parakalousa na akouso ti akribos kani kapia laba UV giati nomizo eine axristes :) kai posa watt to kiriotero :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30227 Δημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2008, 03:10 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 13:18
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: Miami Florida
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
NPS έγραψε:
geso έγραψε:
Και κάτι άλλο τα ίδια αποτελέσματα και καλύτερα δεν μπορούμε να τα έχουμε με το όζον?
Και δεν έχουμε το πάγιο του ρεύματος και την αντικατάσταση της λάμπας!
Γνώμη μου είναι πώς η UV είναι πια ξεπερασμένες! :)

Θα με βρεις σύμφωνο.
Η λάμπα σκοτώνει οργανισμούς που αιωρούνται στο νερό, ενώ το όζον κυκλοφορεί παντού σε όλα τα σημεία του ενυδρείου, για αρκετό χρονικό διάστημα πριν αναχθεί.
Θα μπορούσαμε να έχουμε κάποια σχετικά καλά αποτελέσματα, στον έλεγχο των πληθυσμό των μικρών οργανισμών, μόνο αν χρησιμοποιήσουμε συστοιχία λαμπών UV, πολλών watt.
Η χρήση λαμπών 15w και 25w, σε σχτικά μεγάλα συστήματα, με μεγάλες ποσότητες βράχου και άμμου, κατά τη γνώμη μου, αποτελούν..."παρηγοριά στον άρρωστο"
Diafono rizika oti kapia ozone laba skotoni otidipote sto aquarium :) to oti boithah kapos sti diaspasi nerou apo nitrates me apotelesma na eine pio katharo to nero nai :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com