Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 10:50

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52556 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Αύγ 2009, 16:07
Δημοσιεύσεις: 86
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Χαιρετωωω!

Κάνω το τελευταίο καιρό μια ανακατασκευή στο ενυδρείο μου και μέσα σε όλα ειναι και η προσθήκη Sump καθώς τόσο καιρό ήμουν με εξ.φιλτρο και σκιμμερ μεσα στο ενυδρείο...
τα παντα ειναι έτοιμα και περιμένω μονο την υπερχείλιση απο το εξωτερικό.

Εχω ενα θεματακι που είναι πολύ σημαντικό και χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

Πάμε λοιπόν...
Η απόσταση του Sump από το ενυδρείο είναι 1,70μ , το ενυδρείο ειναι 120 λίτρα και το σαμπ 55 , τι αντλία θα πρέπει να χρησιμοποιήσω για να επιστρέφω το νερό απο το σαμπ στο ενυδρείο χωρίς να ειμαι οριακά και χωρίς προβληματα??

Έκανα μια δοκιμή με μια 600λ/ω για να δω μέχρι που σηκώνει και να υπολογίσω ποια θα αγοράσω και το αποτέλεσμα ήταν να σηκώνει το νερο 50-60 πόντους περιπου!!!

Πίστευα οτι με μια 1000αρα θα είμαι οκ αλλα μετά απο αυτη τη δοκιμή άλλαξα γνώμη... η σωληνα επιστροφής πάει κατακορυφα στο ενυδρείο και η μόνη γωνία που κάνει (ελαχιστη) είναι στο ξετρυπημα απο το ντουλάπι για να βγει πίσω απο το ενυδρείο...

η υπερχείλιση που θα βάλω ειναι η παρακάτω:

http://www.fish-street.com/aquarium_overflow_box_jb200?category_id=0&search_string=overflow&search_category_id=0




τα φωτα σας!!!!

ευχαριστώ!

_________________
...Do you know what you're supposed to do to meet a mermaid? You go down to the bottom of the sea where the water's not even blue anymore and the sky's only a memory, a thought in the silence. And you stay there. Then you decide that you'll die for them. Only then do they start coming out. They come and they greet you and they judge the love that you have for them, if it's sincere, if it's pure, they'll be with you, take you away forever...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52558 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 14:28 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2007, 19:40
Δημοσιεύσεις: 2589
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
τις γρύλλιες για να γεμίσει νερό τις βλέπω αρκετά ψηλά.
Ανεβάζεις μέχρι εκεί στο ενυδρείο σου στάθμη νερού???

_________________
A carne di lupo zanne di cane
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52562 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 14:44 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Αύγ 2009, 16:07
Δημοσιεύσεις: 86
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
η υπερχείληση ειναι "hang on" δεν ειναι με τρυπα στο τζάμι , και τη ρυθμίζεις εσυ όπως θελεις και το φερνεις στο επιθυμητο υψος , γιατι το λες αυτο με τρομάζεις?! :mrgreen: :mrgreen:


τεσπα , ειναι δοκιμασμενη απο φιλο εδω και 6 μηνες , ετσι οπως ειναι το "Π" ρυθμίζεις το υψος της περσίδας , αλλα μιας που το εθιξες θελω να πω πως τη στάθμη την εχω 3 ποντους χαμηλότερα απο την άκρη του τανκ.

_________________
...Do you know what you're supposed to do to meet a mermaid? You go down to the bottom of the sea where the water's not even blue anymore and the sky's only a memory, a thought in the silence. And you stay there. Then you decide that you'll die for them. Only then do they start coming out. They come and they greet you and they judge the love that you have for them, if it's sincere, if it's pure, they'll be with you, take you away forever...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52563 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 15:00 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Αυτή νομίζω είναι η ιδανική για σένα :)


http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ ... 000%20l_h/

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52564 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Αύγ 2009, 16:07
Δημοσιεύσεις: 86
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Αρα Γιωργο λες οτι η 1000αρα θα ειναι κομπλάν , οποιαδήποτε 1000αρα η της Eheim? γιατι πολλοι κατασκευαστες κανουν μαιμουδιες :axe: στις αναγραφομενες τιμες λενε 1000 και ειναι για 500 :butthead: !

για ριξε μια ματια και σε αυτη που δινει μεγ.υψος 2.8 (λεεεεμε τωρα)

http://www.reefshops.com/hailea-hx-4500-pumps.html

και εδω μια λιγο πιο γουρουνι , http://www.reefshops.com/hailea-hx-6530-pumps.html

και πες μου τη γνωμη σου


ευχαριστώ!

_________________
...Do you know what you're supposed to do to meet a mermaid? You go down to the bottom of the sea where the water's not even blue anymore and the sky's only a memory, a thought in the silence. And you stay there. Then you decide that you'll die for them. Only then do they start coming out. They come and they greet you and they judge the love that you have for them, if it's sincere, if it's pure, they'll be with you, take you away forever...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52565 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 15:29 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Δες διαφορά στα watt όμως :) , επίσης νόμιζα ότι θέλεις να ανεβάζεις γύρω στα 500 λίτρα! πόσο θέλεις να ανεβάζεις? γιατί αυτή σε αυτά τα λίτρα είναι ιδανική λόγω ότι μπορείς να την ρυθμίσεις ανάλογα και να βρεις την χρησή τομή. Έχει χρησιμοποιηθεί και απο πάρα πολλούς χομπίστες(μέσα και εγώ) και για τις άλλες δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη :roll:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52566 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 15:33 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Αύγ 2009, 16:07
Δημοσιεύσεις: 86
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
αφου την εχεις χρησιμοποιησει εσυ και αλλοι απο το φορουμ και εχετε καλες εντυπωσεις θα την παρω :mrgreen:

παμε στα σιγουρα!

500λ/ω ειναι μια χαρα , εμενα πιο πολυ με προβληματιζει το υψος γιατι πιστέυω 1.70 ειναι αρκετο!φοβάμαι μηπως δεν μπορει να το φτασει ως εκει!

_________________
...Do you know what you're supposed to do to meet a mermaid? You go down to the bottom of the sea where the water's not even blue anymore and the sky's only a memory, a thought in the silence. And you stay there. Then you decide that you'll die for them. Only then do they start coming out. They come and they greet you and they judge the love that you have for them, if it's sincere, if it's pure, they'll be with you, take you away forever...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52576 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 22:24 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Elgrec0 έγραψε:
η υπερχείληση ειναι "hang on" δεν ειναι με τρυπα στο τζάμι , και τη ρυθμίζεις εσυ όπως θελεις και το φερνεις στο επιθυμητο υψος , γιατι το λες αυτο με τρομάζεις?! :mrgreen: :mrgreen:


τεσπα , ειναι δοκιμασμενη απο φιλο εδω και 6 μηνες , ετσι οπως ειναι το "Π" ρυθμίζεις το υψος της περσίδας , αλλα μιας που το εθιξες θελω να πω πως τη στάθμη την εχω 3 ποντους χαμηλότερα απο την άκρη του τανκ.

Πόσα λίτρα κατεβάζει η υπερχείλιση που έχεις??

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52590 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 23:28 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Αύγ 2009, 16:07
Δημοσιεύσεις: 86
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Γιώργο δεν την εχω στα χέρια μου ακόμα , πετάει για να έρθει!
Δεν ξέρω ποσα κατεβάζει ακριβώς , μονο οτι είναι για 100-400 λίτρα...

Φίλος που την έχει πάντος πάει καλά εδώ και 4 μήνες και ανεβάζει το νερό του με μια 1000αρα και άλλη μια μικρή

http://www.fish-street.com/aquarium_ove ... egory_id=0

_________________
...Do you know what you're supposed to do to meet a mermaid? You go down to the bottom of the sea where the water's not even blue anymore and the sky's only a memory, a thought in the silence. And you stay there. Then you decide that you'll die for them. Only then do they start coming out. They come and they greet you and they judge the love that you have for them, if it's sincere, if it's pure, they'll be with you, take you away forever...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aντλία επιστροφής από το Sump
#52594 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Όπως την βλέπω από την φώτο, λογικά κατεβάζει περισσότερα από 1500λ , εγώ αυτό θα κοίταγα πρώτα και μετά θα αγόραζα αντλία επιστροφής. :roll:

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com