Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 18:18

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67314 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 12:06 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Σε ακριβώς δική μου περίπτωση(ακριβώς όπως του Δημήτρη) ο εν λόγω ''επαγγελματίας'' αντιπρόσωπος φέρθηκε πολύ διαφορετικά, οπότε δεν μιλάω ότι έμεινα χωρίς αντλία για μήνες και ποτέ δεν μου έστειλε wet side που ήταν όχι απλά μέσα στην εγγύηση αλλά η αντλία δούλεψε για μερικές εβδομάδες και πέταξε μπυέλα, αναγκάστηκα αγόρασα καινούργιο και την πούλησα από τα νεύρα μου σκοτωμένη για την ταλαιπωρία που τράβηξα. Το λάθος μου ότι δεν πήρα απόδειξη απο τον μεσάζωντα του(λόγω φιλίας) για να την πάρω πιο φθηνά.
Το πάθημα γίνεται μάθημα(γιατί θεωρώ ότι εγώ έφταιγα σε αυτή την περίπτωση) και απο τότε μόνο από υπεύθυνα άτομα που κόβουν απόδειξη και είναι πιο επαγγελματίες. Απλά κακώς ανοίγουμε ένα θέμα που δεν βγάζει νόημα γιατί πάντα θα υπάρχουν οι υπερασπιστές και οι κατήγοροι, το θέμα είναι το wet side του Δημήτρη :wink: .

Δημήτρη καταρχάς έχοντας μια καλή σχετική εμπειρία με τις εν λόγω αντλίες θα σου πω τα εξής:
Σταμάτα να την καθαρίζεις τόσο συχνά(εννοώ να την λύνεις), θα βιθύζεις μόνο το wet side σε ένα μπολάκι με ξύδι και θα την αφήνεις για ώρα να λιώσουν άλγες και ασβεστούχα άλατα που μπορεί να δημιουργήθηκαν, ΄σο την ανοίγεις αυξάνεις τις πιθανότητες να μην σφίξεις καλά το παξιμάδι ή να μην περάσεις σωστά το wet frame και άλλα. Οπότε να μπαλατσάρει και να αρπάξει, μετά όλα τέλος, μια φορά θα γίνει και είναι καταδικασμένη πλέον.
Μίλα με τον Σπύρο(αν την αγόρασες απο αυτόν) να σου στήλει wet side ή να μιλήσει του αντιπροσώπου, ακόμη και να μην είναι ας γίνει μια προσπάθεια να την περάσουν στην εγγύηση :wink:
Ο λόγος που πήρα mp10 είναι η τεράστια διαφορά που έχει το wet side αυτής με της mp40, όπως είδατε παρόμοιο εβγαλαν και στην mp60, τυχαίο? δεν νομίζω. Πιστεύω ότι σύντομα θα αλλάξουν τα wet side και της mp40 να γίνουν σαν της mp10, ο λόγος είναι ότι με τόσα συμπράκαλα όλο κάτι χαλάει και έχουν τρελαθεί στο service, θα μου πεις ανέβηκαν οι πωλήσεις σε ανταλακτικά, ναι αλλά έπεσε στο κατακόρυφο η αξιοπιστία τη εν λόγω αντλίας και στην αγορά αρχίζουν να εμφανίζονται και αλλές πολύ αξιόπιστες αντλίες που δεν έχουν τέτοια προβλήματα, οπότε πιστεύω ότι θα ακολουθήσει upgrate :roll:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67316 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 12:16 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 21:37
Δημοσιεύσεις: 333
Images: 1
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
τελικα, θα στειλω σημερα το wet side στον αντιπροσωπο να μου πει εκεινος τι θα χρειαστω για αλλαγή. μερη της αντλιας ή ολο το τμημα?

_________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
My reef ReStarted 14.04.2013 (180*70*60 cm)


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67317 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 12:30 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 21:37
Δημοσιεύσεις: 333
Images: 1
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
γιωργο με τρομαζεις...
μηπως να παρω ένα wet side απο γερμανια?

_________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
My reef ReStarted 14.04.2013 (180*70*60 cm)


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67318 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 12:41 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Παντως ρε παιδια ενταξει η αντλια εχει εξαιρετικες κριτικες σε πολλα forum & website αλλα οταν παθαινεις τετοια πραγματα σε προιον που εχεις δωσει αρκετα χρηματα εμενα προσωπικα μου την δινει στα νευρα.και δεν μιλαμε να χαλασει σε βαθος χρονου εκει θα πεις οκ μηχανημα ειναι χαλασε...αλλα συντομα οταν τα παθαινεις τρελενεσαι.Μια που δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο απλα συνπασχω μαζι σας!φφφφ αλλο κακο να μην σε βρει... :)

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67319 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 12:43 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 16:58
Δημοσιεύσεις: 338
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
nervas έγραψε:
Σε ακριβώς δική μου περίπτωση(ακριβώς όπως του Δημήτρη) ο εν λόγω ''επαγγελματίας'' αντιπρόσωπος φέρθηκε πολύ διαφορετικά, οπότε δεν μιλάω ότι έμεινα χωρίς αντλία για μήνες και ποτέ δεν μου έστειλε wet side που ήταν όχι απλά μέσα στην εγγύηση αλλά η αντλία δούλεψε για μερικές εβδομάδες και πέταξε μπυέλα, αναγκάστηκα αγόρασα καινούργιο και την πούλησα από τα νεύρα μου σκοτωμένη για την ταλαιπωρία που τράβηξα. Το λάθος μου ότι δεν πήρα απόδειξη απο τον μεσάζωντα του(λόγω φιλίας) για να την πάρω πιο φθηνά.
Το πάθημα γίνεται μάθημα(γιατί θεωρώ ότι εγώ έφταιγα σε αυτή την περίπτωση) και απο τότε μόνο από υπεύθυνα άτομα που κόβουν απόδειξη και είναι πιο επαγγελματίες. Απλά κακώς ανοίγουμε ένα θέμα που δεν βγάζει νόημα γιατί πάντα θα υπάρχουν οι υπερασπιστές και οι κατήγοροι, το θέμα είναι το wet side του Δημήτρη :wink: .

Δημήτρη καταρχάς έχοντας μια καλή σχετική εμπειρία με τις εν λόγω αντλίες θα σου πω τα εξής:
Σταμάτα να την καθαρίζεις τόσο συχνά(εννοώ να την λύνεις), θα βιθύζεις μόνο το wet side σε ένα μπολάκι με ξύδι και θα την αφήνεις για ώρα να λιώσουν άλγες και ασβεστούχα άλατα που μπορεί να δημιουργήθηκαν, ΄σο την ανοίγεις αυξάνεις τις πιθανότητες να μην σφίξεις καλά το παξιμάδι ή να μην περάσεις σωστά το wet frame και άλλα. Οπότε να μπαλατσάρει και να αρπάξει, μετά όλα τέλος, μια φορά θα γίνει και είναι καταδικασμένη πλέον.
Μίλα με τον Σπύρο(αν την αγόρασες απο αυτόν) να σου στήλει wet side ή να μιλήσει του αντιπροσώπου, ακόμη και να μην είναι ας γίνει μια προσπάθεια να την περάσουν στην εγγύηση :wink:
Ο λόγος που πήρα mp10 είναι η τεράστια διαφορά που έχει το wet side αυτής με της mp40, όπως είδατε παρόμοιο εβγαλαν και στην mp60, τυχαίο? δεν νομίζω. Πιστεύω ότι σύντομα θα αλλάξουν τα wet side και της mp40 να γίνουν σαν της mp10, ο λόγος είναι ότι με τόσα συμπράκαλα όλο κάτι χαλάει και έχουν τρελαθεί στο service, θα μου πεις ανέβηκαν οι πωλήσεις σε ανταλακτικά, ναι αλλά έπεσε στο κατακόρυφο η αξιοπιστία τη εν λόγω αντλίας και στην αγορά αρχίζουν να εμφανίζονται και αλλές πολύ αξιόπιστες αντλίες που δεν έχουν τέτοια προβλήματα, οπότε πιστεύω ότι θα ακολουθήσει upgrate :roll:


Όπως είπα δεν έχω ιδία πείρα από τον εν λόγω αντιπρόσωπο, απλά αναφέρω-μεταφέρω κάτι που μου έχει γίνει έμμεσα γνωστό. Αν δεν έχει εγγύηση τότε ξεχνάμε την επισκευή-αντικατάσταση και απλά πάει για αγορά ανταλλακτικού. Να προσθέσω επίσης ότι βάσει νομοθεσίας Ευρωπαϊκής Ένωσης (http://ec.europa.eu/consumers/rights/index_en.htm), όλα τα προϊόντα που διακινούνται εντός ζώνης καλύπτονται από διετή εγγύηση, ανεξάρτητα με το την διάρκεια που αναφέρει ο αντιπρόσωπος δεν μπορεί να είναι λιγότερο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67320 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 12:49 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Παράθεση:
Να προσθέσω επίσης ότι βάσει νομοθεσίας Ευρωπαϊκής Ένωσης (http://ec.europa.eu/consumers/rights/index_en.htm), όλα τα προϊόντα που διακινούνται εντός ζώνης καλύπτονται από διετή εγγύηση, ανεξάρτητα με το την διάρκεια που αναφέρει ο αντιπρόσωπος δεν μπορεί να είναι λιγότερο.
Εδω νομιζω εχεις λαθος φιλε μου και το ξερω απο πρωτο χερι,η δουλεια μου ειναι ηλεκτρονικος και επειδη εχω εξουσιοδοτημενο service 2 μεγαλων εταιριων σου λεω οτι η μια απο τις 2 καλυπτε τις τηλεορασεις για 1 μονο χρονο!!!πολλοι το κατακρινανε αλλα ακομα και στα δικαστηρια εχουν δικλυδες ασφαλειες που τουσ το επιτρεπουν!!αδικο ναι μεν αλλα...

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67322 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 13:11 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 16:58
Δημοσιεύσεις: 338
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
stameiz έγραψε:
Εδω νομιζω εχεις λαθος φιλε μου και το ξερω απο πρωτο χερι,η δουλεια μου ειναι ηλεκτρονικος και επειδη εχω εξουσιοδοτημενο service 2 μεγαλων εταιριων σου λεω οτι η μια απο τις 2 καλυπτε τις τηλεορασεις για 1 μονο χρονο!!!πολλοι το κατακρινανε αλλα ακομα και στα δικαστηρια εχουν δικλυδες ασφαλειες που τουσ το επιτρεπουν!!αδικο ναι μεν αλλα...



stameiz, δεν μεταφέρω άποψή μου και ότι λέω το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά μήπως και κάποιος βοηθηθεί. Φυσικά ο καθείς μας πρέπει να το ψάξει από μόνος του! Εσύ που έχεις άμεση σχέση και έχεις αντιμετωπίσει περιστατικά σίγουρα ξέρεις καλύτερα, στο Ελλαντα πάντα υπάρχει ένα παράθυρο, πόρτα, χαραμάδα οπότε…


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67327 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 14:27 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
Συμφωνώ με το νέρβα που λέει οτι το Wet κομμάτι είναι λίγο ψευτοκατασκευασμένο να το πω; ευπαθή να το πω;
Θα μπορούσαν να το φτιάξουν πιο αντοχής πάντως.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67331 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 15:26 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Εχετε διαβασει για παρομοιες βλαβες σε φορουμ του εξωτερικου?

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: vortech mp40w σταματησε.
#67366 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2011, 22:48 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Νοέμ 2010, 20:59
Δημοσιεύσεις: 96
Τοποθεσία: περιστερι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
oooxxx ρε παιδια τωρα θα πρεπει να προσεχουμε και την αντλια αφου το ιδιο εχει παθει και ο γιωργος. :evil: για να δουμε οπως λεει και ο Isidoros εχουμε αλλα περιστατικα με βλαβη στο wet side της mp40. :?: :?:εγω την εχω 5 μηνες, χωρις αποδειξη, οπως ο γιωργος, οποτε :cry: :cry:

_________________
....τα παντα ειναι στο χερι σου...δημητρης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com