Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 17:18

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57251 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2010, 09:41 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
antesco έγραψε:
γνωρίζεις τους κινδύνους του precipitation ?


+1 :shock:
Επίσης δεν παρατήρησες κάποια αλλαγή στα ζωντανά σου, κάποιο στρεσάρισμα?
Μου φέναιτε και λίγο δύσκολο απο τις αρχικές τιμές να πέσει τόσο γρήγορα σε αυτές που αναφέρεις μετά :roll:
Το βότκα, ξύδι και ζάχαρη δεν μπορώ να το καταλάβω πως συνδιάζεις όλα μαζί τα υλικά αν και όλα έχουν να κάνουν με την προσθήκη άνθρακα :roll:
Το τι έκανες θα κριθεί εκ του αποτελέσματος το οποίο σου εύχομαι να είναι θετικό :?
Τώρα όσον αφορά τους ριάκτορες ξεκινάμε συντιριτικά όσο μας πέρνει για παράδειγμα 20 σταγόνες το λεπτό και ρύθμιση ριάκτορα στο 6,6(ανάλογα του υλικού) και ανάλογα παίζεις μετρόντας καθημερινά για να βρεις την χρησή τομή παροχής και λιωσίματος υλικού :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57252 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2010, 09:46 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
antesco έγραψε:
γνωρίζεις τους κινδύνους του precipitation ?



Το γνωρίζω, τουλάχιστον στη θεωρία γι' αυτό είπα ότι έκανα μα@κία.Ευτυχώς νομίζω ότι τη γλύτωσα :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57254 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2010, 09:49 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Χρήστο δες όλες τις αντλίες σου και τις σωληνώσεις καθώς και φίλτρο αν έχεις καθάρισε το, αν την γλύτωσες θα την γλύτωσες γιατί συσωρεύτηκε λογικά σε κάποιο σημείο που γινόταν η αντίδραση.
Για τσέκαρε για σιγουρία για να μην πάρεις και τα μηχανήματα στο χέρι :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57255 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2010, 10:05 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Γιώργο δεν πέσανε οι τιμές ( μάλλον δεν το έγραψα καλά ) αλλά ανέβηκαν στο θεό. Πριν αρχίσω τη λειτουργία του cr ήταν ca=450, alc=7.6 την επόμενη μέρα ca=520, alc=24 και μέτρησα 2 φορές για αποφυγή λάθους με salifert πάντα.
Από τα ζωντανά όλα καλά μόνο οι ακρόπορες μείωσαν λίγο τους πολύποδες αλλά μετά 2 ημέρες επανείλθαν στο φυσιολογικό.
Η βοτκα ρίχνω 2ml/ανά ημέρα και μέχρι στιγμής μόνο καλό βλέπω μετά από 6 μήνες χρήσης (αφού έχω σταματήσει και τον αντιφώσφορο). Επίσης ρίχνω και 2 σταγόνες κάθε μέρα iodin και έχω μία εβδομάδα που άρχισα με 2ml/ανα ημέρα με κάλιο (περιμένω και το test για να μην ξεφύγω).
Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά μέχρι στιγμής βλέπω μόνο ευτυχία στα ζωντανά


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57256 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2010, 10:10 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
nervas έγραψε:
Χρήστο δες όλες τις αντλίες σου και τις σωληνώσεις καθώς και φίλτρο αν έχεις καθάρισε το, αν την γλύτωσες θα την γλύτωσες γιατί συσωρεύτηκε λογικά σε κάποιο σημείο που γινόταν η αντίδραση.
Για τσέκαρε για σιγουρία για να μην πάρεις και τα μηχανήματα στο χέρι :)


Γιώργο οι κυκλοφορητές είναι οκ, μόνο η αντλία επιστροφής έχει κόψει η δύναμή της αλλά αυτό το πρόβλημα ήταν από πριν και το ψάχνω.Τώρα θα δω και τις σωληνώσεις.....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57257 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2010, 10:31 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
mhristos έγραψε:
Γιώργο δεν πέσανε οι τιμές ( μάλλον δεν το έγραψα καλά ) αλλά ανέβηκαν στο θεό. Πριν αρχίσω τη λειτουργία του cr ήταν ca=450, alc=7.6 την επόμενη μέρα ca=520, alc=24 και μέτρησα 2 φορές για αποφυγή λάθους με salifert πάντα.
Από τα ζωντανά όλα καλά μόνο οι ακρόπορες μείωσαν λίγο τους πολύποδες αλλά μετά 2 ημέρες επανείλθαν στο φυσιολογικό.
Η βοτκα ρίχνω 2ml/ανά ημέρα και μέχρι στιγμής μόνο καλό βλέπω μετά από 6 μήνες χρήσης (αφού έχω σταματήσει και τον αντιφώσφορο). Επίσης ρίχνω και 2 σταγόνες κάθε μέρα iodin και έχω μία εβδομάδα που άρχισα με 2ml/ανα ημέρα με κάλιο (περιμένω και το test για να μην ξεφύγω).
Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά μέχρι στιγμής βλέπω μόνο ευτυχία στα ζωντανά



Πάντως (για χάρη της κουβέντας) μην αποκλείεις το ενδεχόμενο, η καλή εικόνα του ενυδρείου να οφείλεται στην φροντίδα σου, και όλα τα άλλα (βότκα, κάλιο, κτλ....) όχι μόνο να μην προσφέρουν τίποτα, αλλά και να κάνουν ένα μικρό κακό.... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΛΗΘΙΝΑ...... :wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57258 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2010, 10:40 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
mhristos έγραψε:
Γιώργο δεν πέσανε οι τιμές ( μάλλον δεν το έγραψα καλά ) αλλά ανέβηκαν στο θεό. Πριν αρχίσω τη λειτουργία του cr ήταν ca=450, alc=7.6 την επόμενη μέρα ca=520, alc=24 και μέτρησα 2 φορές για αποφυγή λάθους με salifert πάντα.
Από τα ζωντανά όλα καλά μόνο οι ακρόπορες μείωσαν λίγο τους πολύποδες αλλά μετά 2 ημέρες επανείλθαν στο φυσιολογικό.
Η βοτκα ρίχνω 2ml/ανά ημέρα και μέχρι στιγμής μόνο καλό βλέπω μετά από 6 μήνες χρήσης (αφού έχω σταματήσει και τον αντιφώσφορο). Επίσης ρίχνω και 2 σταγόνες κάθε μέρα iodin και έχω μία εβδομάδα που άρχισα με 2ml/ανα ημέρα με κάλιο (περιμένω και το test για να μην ξεφύγω).
Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά μέχρι στιγμής βλέπω μόνο ευτυχία στα ζωντανά



Χρήστο το ξύδι και η ζάχαρη? :roll:
Εννοείτε ότι κάνεις καλά αν βλέπεις βελτίωση, συνταγή πετυχημένη πάντα εφαρμοσμένη χωρίς αλλαγές :)
Κάλιο πιο προϊον ρίχνεις? σε αυτό θα δεις βελτίωση στο χρώμα αλλά δεν έχεις και πολλές ακροπόρες :roll:
Το ιώδιο είναι απαραίτητο είδικά για τα ασπόνδυλα αλλά περιόρισε την προσθήκη ακόμη και αν ρίχνεις την αναγραφώμενη αναλογία που προτείνει το προϊόν γιατί αν σου ξεφύγει είναι και δομικό υλικό(βασικά ανοίγει βιοχημικό μονοπάτι για σύνθεση πρωτεϊνών) για τα κυανοβακτίρια, οπότε με μέτρο :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57259 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2010, 10:55 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
antesco έγραψε:
mhristos έγραψε:
Γιώργο δεν πέσανε οι τιμές ( μάλλον δεν το έγραψα καλά ) αλλά ανέβηκαν στο θεό. Πριν αρχίσω τη λειτουργία του cr ήταν ca=450, alc=7.6 την επόμενη μέρα ca=520, alc=24 και μέτρησα 2 φορές για αποφυγή λάθους με salifert πάντα.
Από τα ζωντανά όλα καλά μόνο οι ακρόπορες μείωσαν λίγο τους πολύποδες αλλά μετά 2 ημέρες επανείλθαν στο φυσιολογικό.
Η βοτκα ρίχνω 2ml/ανά ημέρα και μέχρι στιγμής μόνο καλό βλέπω μετά από 6 μήνες χρήσης (αφού έχω σταματήσει και τον αντιφώσφορο). Επίσης ρίχνω και 2 σταγόνες κάθε μέρα iodin και έχω μία εβδομάδα που άρχισα με 2ml/ανα ημέρα με κάλιο (περιμένω και το test για να μην ξεφύγω).
Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά μέχρι στιγμής βλέπω μόνο ευτυχία στα ζωντανά



Πάντως (για χάρη της κουβέντας) μην αποκλείεις το ενδεχόμενο, η καλή εικόνα του ενυδρείου να οφείλεται στην φροντίδα σου, και όλα τα άλλα (βότκα, κάλιο, κτλ....) όχι μόνο να μην προσφέρουν τίποτα, αλλά και να κάνουν ένα μικρό κακό.... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΛΗΘΙΝΑ...... :wink:


Σωστά :wink: καμιά φορά είναι το ψυχολογικό θέμα αλλά μπορεί να ξεκινήσεις Θανο χωρίς να προσθέτεις τίποτα και στην πορεία μετά απο καιρό να δεις ότι με την προσθήκη κάποιου προϊόντος να έχεις μια πολύ καλή βελτίωση στην υγεία των ζωντανών σου, το οποίο φυσικά να οφείλεται στις καλύτερες συνθήκες που πέτυχες και όχι σε αναβολικής δράσης πρόσθετα, πάντα συκώνει μια βελτίωση το σύστημα μας αλλά αν υπερβάλεις χάνεις και αυτά που κέρδισες, δεν πρέπει να αλλάζεις τίποτα όταν βρεις την χρυσή τομή :roll: γιατί καταφέρνεις να φτιάχνεις μποντιμπιλτερ στο τέλος και ανα πάσα στιγμη να ξεφουσκώνουν όλα.
Όπως λέει και ο Θάνος που έχω σκοπό να ακολουθήσω στο τέλος ψαλιδάκι και κούρεμα του κήπου τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.
Ξεφύγαμε του θέματος αλλά είναι πολύ σημαντικό στο χόμπι μας να μην λειτουργούμε ανταγωνιστικά και διακοσμιτικά :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57265 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2010, 14:22 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Ακριβώς....

Και πάντως, υπέροχο ενυδρείο, τίγκα στα σκληρά, με πολύ ανάπτυξη και πολύ χρώμα,
(είχα κάποτε) χωρίς να προσθέτω ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, και χωρίς ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ.

Καλό σκίμινγκ, καλό φωτισμό, σταθερή αλατότητα, σταθερή θερμοκρασία, σταθερό Calcium Reactor, και πολύ τάϊσμα....

(επί ένα χρόνο, δεν είχα ούτε καν άνθρακα και αντιφώσφωρο...)

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: media για calcium reactor
#57273 Δημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2010, 00:07 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Παιδια κατ΄αρχή ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τα <φρένα> που βάζετε...
Όσο για όλα αυτά τα πρόσθετα δεν τα αποφάσισα έτσι απλά. Αλλά μετά από πολύ διάβασμα (αν και πολλά τα κατανοούμε λάθος εμείς οι νεότεροι στο χομπυ).
Και φυσικά όλα τα δουλεύω με μέτρο και πολύ παρατήρηση στη συμπεριφορά.
Την βότκα-ξύδι-ζάχαρη την ξεκίνησα για να καταργήσω τον αντιφώσφορο (θέμα κόστους μιας και όλο το σύστημα δουλεύει με <φτηνά> υλικά) ύστερα από τις συμβουλές του φίλου μου nemo του οποίου σέβομαι τις συμβουλές του. Εφτασα στα 2 ml/ανα ημέρα και ο σκοπός μου επιτεύχθηκε με 0 νιτρικά, 0 φωσφορικά, 0 άλγες. Την iodin την δοκίμασα ύστερα από παρότρυνση του Γιώργου (Ζωοφιλία) και είδα αμέσως ανάπτυξη και καλό χρώμα σε μωβ ακρόπορες. Το κάλιο(Korallen-Zucht Pohl`s K-Balance Potassium mix concentrate )
το ξεκινησα δοκιμαστικά για το χρώμα των υπολοίπων κοραλλιών.
Και όλα αυτά γιατί δεν έχω ούτε τον καλύτερο φωτισμό, ούτε το καλύτερο skimer και γενικά ο εξοπλισμός μου είναι φτωχός.
Αλλά όπως είπε και ο Γιώργος έχω πολύ μεράκι και φροντίδα και με τις συμβουλές σας και τις υποδειξεις σας πιστεύω ότι θα πετύχω κάτι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com