Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 12:37

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 38 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92708 Δημοσιεύτηκε: 22 Ιαν 2013, 21:34 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
sefis έγραψε:
Nervas ευχαριστουμε πολυ για την απαντηση σου η οποια ειναι πολυτιμη για εμας τους νεους....Μια ερωτηση μονο...συμφερει να εχει καποιος 2 ξεχωριστους ριακτορες για ανθρακα-αντιφωσφορο ή να παρει εναν διπλο?Π.χ αυτον που ανεφερα στην αρχη του ποστ?


εεε να σου απαντήσω ειλικρινά δεν μου γέμισε το μάτι! δεν ξέρω αλλά θυμάμαι κάποια στιγμή έναν φίλο που είχε θέμα όταν προσπάθεισε να το κάνει με τέτοιου τύπου ριάκτορες γιατί μπουκώναν και δεν έτρεχε λόγω πολύ μικρής διατομής τροφοδοσίας και ειδικά με μια αντλία να τροφοδωτείς και τους δυο, κάποιοι ίσως να έχουν σχετική εμπειρία και να μας πούνε, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω και πολλά από αυτούς και τους ψιλοφωβάμαι :roll:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92709 Δημοσιεύτηκε: 22 Ιαν 2013, 21:35 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
junior έγραψε:
εγω που πηρα ενα διπλο το μετανιωσα :xapia:



γράφαμαι ταυτόχρονα, για πες φίλος για να θυμηθούμε τι προβλήματα βγάζει! ισχύει αυτό που θυμάμαι?

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92710 Δημοσιεύτηκε: 22 Ιαν 2013, 21:58 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Σεπ 2011, 07:29
Δημοσιεύσεις: 158
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Not yet
nervas έγραψε:
junior έγραψε:
εγω που πηρα ενα διπλο το μετανιωσα :xapia:



γράφαμαι ταυτόχρονα, για πες φίλος για να θυμηθούμε τι προβλήματα βγάζει! ισχύει αυτό που θυμάμαι?

γιωργο οπως σου ειχα πει δεν δουλευει καθολου σωστα,μετα την 5-6 μερα εχει πλεον μπουκωσει ασε που οταν τον γεμιζεις ο αντιφωσφωρος θες δε δες θα κατευει με το βαρος του κατω απο τη μεση του ριακτορα και ετσι αφηνει λιγο χωρο στον ανθρακα.οταν θες να αλλαξεις τον ανθρακα δεν μπορεις να μαζεψεις τον αντιφωσφωρο για να τον ξαναβαλεις γιατι εχουν γινει ενα :tickedoffn: εγω μετα την δευτερη φορα που το χρησιμοποιησα σαν διπλο απο τα νευρα μου τον εσπασα που σου ειχα πει και οταν το ξανακοληα απλα δεν εβαλα ξανα 2 υλικα,μονο ανθρακα η μονο φωσφωρο :evil4:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92718 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2013, 01:15 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 19:15
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: Aθηνα ,St.Barbara
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Φιλαρακι, στη θεση σου θα επαιρνα αυτον της TLF για τον αντιφοσφωρο και τον ανθρακα θα τον
εβαζα σε διχτακι, παθητικη ροη στο sump.Απο οσο γνωριζω, ο ανθρακας χρειαζεται αναδευση.
Ο διπλος δε μου φαινεται πρακτικος, θελεις την ιδια ροη και στα δυο υλικα? Αν μπουκωσει το
ενα, δεν θα επηρεασει το αλλο?
Ελπιζω να βοηθησα.
Φιλικα Μανος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92721 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2013, 02:54 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Μαρ 2011, 18:23
Δημοσιεύσεις: 258
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 20
Type of Aquarium: Big (500-1000)
manos1964 έγραψε:
Φιλαρακι, στη θεση σου θα επαιρνα αυτον της TLF για τον αντιφοσφωρο και τον ανθρακα θα τον
εβαζα σε διχτακι, παθητικη ροη στο sump.Απο οσο γνωριζω, ο ανθρακας χρειαζεται αναδευση.
Ο διπλος δε μου φαινεται πρακτικος, θελεις την ιδια ροη και στα δυο υλικα? Αν μπουκωσει το
ενα, δεν θα επηρεασει το αλλο?
Ελπιζω να βοηθησα.
Φιλικα Μανος.



φιλε Μανο θα συμφωνησω μαζι σου για την "παθητικη ροη στο sump" οπως εγραψες αλλα ο sefis δεν εχει sump..

sefi ειμαι της αποψης πριν πας σε αγορα να ελαττωσεις ζουμια, φαει ,και να προσθεσεις βακτηρια "special blend" ,με οργανικο ανθρακα της red sea το nopox. προσοχη ομως στην δοσολογια!
τα φωσφορικα και τα νιτρικα εχουν την ταση να αυξανονται με ολα τα παραπανω που εγραψα "ζουμια, φαει"


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92742 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2013, 13:34 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 10:59
Δημοσιεύσεις: 690
Images: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 77 times
Been thanked: 64 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
nervas έγραψε:
καθώς τον έχω δουλέψει τον συγκεκριμένο εις διπλούν για πάρα πολύ καιρό θα ήθελα να πω την άποψη μου, αν μπεις στο σύστημα άνθρακα- αντιφώσφορο τότε να πάρεις δυο, αν πάς μόνο για άνθρακα τότε έναν.
Ναι και τα δυο υλικά θέλουν ανάδευση αλλιώς θα στουμπώσουν και θα σχηματίσουν κανάλια το νερό με αποτέλεσμα να μην αποδίδει πραγματικά το υλικό ούτε στο 30%, αυτή είναι και η έννοια αυτού του τύπου ριάκτορες πιστεύω, συστήνω ξεχωριστά τα υλικά διότι με διαφορετική συχνότητα θα κάνεις αλλαγές ή ακόμη ανάλογα με το αν χρειάζεσαι ριάκτορα αντιφωσφόρου ή ποσοστό χρήσης θα μπορείς να τον κλείνεις ή να τον μειώνεις την ροή.
Για το θέμα της παροχής μπορείς να πάρεις μια αντλία και με ταφ να τους τροφοδωτείς και τους δυο, έχουν βανάκια που μπορείς να ρυθμίσεις την παροχή.



Nervas, σίγουρα οι 2 με κάθε υλικό ξεχωριστά είναι η σωστότερη εφαρμογή για την ιδανική λειτουργία.

Στην περίπτωση του ενυδρείου μου όμως λόγω λίγων λίτρων (90), δεν μπορεί να δουλέψει ο ριάκτορας με 1 μόνο υλικό μιας και απαιτεί min 100gr / 190ml / 5cm υψος, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να μπουν μαζί 2 υλικά για να φτάσω αυτή τη ποσότητα.

Δεν με πειράζει ότι θα πρέπει να τα αλλάζω και τα 2 μαζί, το θέμα είναι εαν και πως μπορούν να δουλεύουν όσο γίνεται πιο καλά.
Μιας και τα έχεις δουλέψει μαζί, έχεις καταλήξει σε κάποιον συνδιασμό υλικών που "διευκολύνει" την ανάδευση και έχει καλύτερα αποτελέσματα; Tα έβαζες ανακατεμένα;

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92743 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2013, 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 10:59
Δημοσιεύσεις: 690
Images: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 77 times
Been thanked: 64 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
junior έγραψε:
nervas έγραψε:
junior έγραψε:
εγω που πηρα ενα διπλο το μετανιωσα :xapia:



γράφαμαι ταυτόχρονα, για πες φίλος για να θυμηθούμε τι προβλήματα βγάζει! ισχύει αυτό που θυμάμαι?

γιωργο οπως σου ειχα πει δεν δουλευει καθολου σωστα,μετα την 5-6 μερα εχει πλεον μπουκωσει ασε που οταν τον γεμιζεις ο αντιφωσφωρος θες δε δες θα κατευει με το βαρος του κατω απο τη μεση του ριακτορα και ετσι αφηνει λιγο χωρο στον ανθρακα.οταν θες να αλλαξεις τον ανθρακα δεν μπορεις να μαζεψεις τον αντιφωσφωρο για να τον ξαναβαλεις γιατι εχουν γινει ενα :tickedoffn: εγω μετα την δευτερη φορα που το χρησιμοποιησα σαν διπλο απο τα νευρα μου τον εσπασα που σου ειχα πει και οταν το ξανακοληα απλα δεν εβαλα ξανα 2 υλικα,μονο ανθρακα η μονο φωσφωρο :evil4:


Junior σε άλλον ριάκτορα συνέβαινε αυτό, σωστά;
Απο σχεδιασμό ήταν παρόμοιος με τον TLF150; Τι υλικά δούλευες;

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92744 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2013, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Σεπ 2011, 07:29
Δημοσιεύσεις: 158
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Not yet
Hudds έγραψε:
junior έγραψε:
nervas έγραψε:
junior έγραψε:
εγω που πηρα ενα διπλο το μετανιωσα :xapia:



γράφαμαι ταυτόχρονα, για πες φίλος για να θυμηθούμε τι προβλήματα βγάζει! ισχύει αυτό που θυμάμαι?

γιωργο οπως σου ειχα πει δεν δουλευει καθολου σωστα,μετα την 5-6 μερα εχει πλεον μπουκωσει ασε που οταν τον γεμιζεις ο αντιφωσφωρος θες δε δες θα κατευει με το βαρος του κατω απο τη μεση του ριακτορα και ετσι αφηνει λιγο χωρο στον ανθρακα.οταν θες να αλλαξεις τον ανθρακα δεν μπορεις να μαζεψεις τον αντιφωσφωρο για να τον ξαναβαλεις γιατι εχουν γινει ενα :tickedoffn: εγω μετα την δευτερη φορα που το χρησιμοποιησα σαν διπλο απο τα νευρα μου τον εσπασα που σου ειχα πει και οταν το ξανακοληα απλα δεν εβαλα ξανα 2 υλικα,μονο ανθρακα η μονο φωσφωρο :evil4:


Junior σε άλλον ριάκτορα συνέβαινε αυτό, σωστά;
Απο σχεδιασμό ήταν παρόμοιος με τον TLF150; Τι υλικά δούλευες;

στον clear tides,ειναι λιγο πιο μγαλος απο tlf αλλα το καπακι πανω δεν ειναι βιδωτο,ειναι με 6 βιδες πλαστικες οι οποιες κοβονται για πλακα καθε φορα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92750 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2013, 20:01 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 16:12
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Nano
Ευχαριστω για τις απαντησεις ολων!!!!!Κατατοπιστηκα πληρως.

_________________
Εικόνα
"Μέχρι τώρα λέγαμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες. Τώρα θα λέμε: Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες."
Winston Churchil 1874-1965


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: TLF Reactor 150
#92775 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2013, 14:13 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
sefis έγραψε:
Ευχαριστω για τις απαντησεις ολων!!!!!Κατατοπιστηκα πληρως.

Λοιπόν φίλε Sefis αφού σε κατατόπισαν πλήρως θα σου πω μια εναλλακτική. Γίνε επιτέλους άντρας και φτιάξε ένα ενυδρείο της προκοπής!!! :layghn:
υ.γ. Στην τελική πάρε και ένα κράνος για την παντόφλα!! :D

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 38 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com