Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 23:36

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ PH CONTROLLER
#95206 Δημοσιεύτηκε: 16 Μαρ 2013, 13:27 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 13:28
Δημοσιεύσεις: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 9
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Γεια σας παιδια θελω να αγορασω εναν καινουργιο οχι μεταχειρισμενο πολυ καλο PH CONTROLLER για τον calcium reactor αλλα δεν γνωριζω απο αυτα τα εργαλεια τιποτα και θα ηθελα απ'οσα παιδια εχουν χρησιμοποιησει καποιο απο τα παραπανω εργαλειο η οποιδηποτε αλλο
να μου πει τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα που εντοπισε στον κοντρολλερ που χειρηστηκε η χειριζεται!

να τονισω πως δεν ψαχνω για καποιο συστημα που να ρυθμιζει ph,redox,θερμοκρασιες αλλα κατι που θα μου ρυθμιζει μονο ph

εκτος απο τα tips και τις εμπειριες που εχετε αποκομισει απο οποιας εταιριας κοντρολλερ εχετε χρησιμοποιησει και οπωσδηποτε θελω να μου αναφερεται,θα ηθελα επιπλεον σιγουρα να μου απαντησετε στα παρακτω για οποιον κοντρολερ κι αν εχετε χρησιμοποιησει και μου συστηνετε η δεν μου συστηνετε και μου προτεινετε σιγουρα να αποφυγω για λογους που θα μου πειτε
επιδη δεν καταλαβαινω και πολυ τις οδηγιες των εταιριων που τις βλεπω απο το ιντερνετ θελω εχτος των εμπειριων κaι των tips στα σιγουρα να μου πειτε για το εργαλειο που δουλευεται

1)μαρκα?TUNZE,AQUAMEDIC,AMERICANMARINE PINPOINT,SERA,ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

@@@2)παιρνει μονο μπαταριες η μονο ρευμα(με η χωρις μετασχηατιστη)?η εκτος απο μπαταρια εχει επιλογη για να παιρνει και ρευμα απο πριζα η μετασχηματιστη οποτε να συνεχιζει στισ διακοπες να λειτουργει με μπαταρια?

@@@3)ξερυθμιζετε οταν σβηνει απο μονος του επειτα απο διακοπη ρευματος η αδειασμα μπαταριας?

4)σε τι ευρος τιμων μετραει(πχ απο 3,0 μεχρι 11,0)

@@@5)με τι ακριβεια δεκαδικου μετραει?
π.χ με ακριβεια ενος δεκαδικου απο 6.5 παει αμεσως 6.6 ομοια αμεσως επομενη τιμη ειναι το 6.7
η με ακριβεια δυο δεκαδικων π.χ απο το 6.59 η αμεσως επομενη τιμη ειναι το 6.60 ομοια αμεσως το 6.61

@@@6)τι ακριβεια δινει ο κατσκευαστης του οταν δουλευει με καλιμπραρισμενο ηλεκτροδιο?
δηλαδη τι αποκλισεις μπορει να εχει απο την αναγραφομενη στην οθονη τιμη?
και
@@@7)η αποκλιση που θα μου αναφερεται θα ηθελα κι αυτη να μου πειτε με τι ακριβεια δεκαδικου ειναι?
παραδειγμα πρωτο
μπορει η οθονη να δειχνει 6,75 αλλα αυτο μπορει να ειναι ποσο πανω η κατω?
πχ ο ενας κατασκευαστης δινει αποκλισεις της ταξης +/- 0.2,αρα μπορει να ειναι οτιδηποτε απο 8.55 μεχρι 6.95
η π.χ ο αλλος κατασκευαστης εχει μικροτερες αποκλισεις οπως +/-0.02 αρα μπορει να ειναι οτιδηποτε απο 6.83 μεχρι 6.87

7)τι ορια και πως τα ρυθμιζει ο κοντρολλερ?
α σεναριο
τα ορια που θα ανοιγει και θα κλεινει π.χ 6.8 ανοιγει και 6.6 κλεινει οποτε στη συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε εμμεσα ως μεση τιμη επιλεξει το 6.7?
@@@επιπλεον στο σεναριο α
0 κατασκευστης τι ελαχιστη αποσταση δινει μεταξη της μεγιστης τιμης που ανοιγει και της ελαχιστης τιμης που κλεινει να επιλεξουμε?
π.χ 6.6 με 6.7 αρα η ελαχιστη αποσταση που θα μπορουσαμε να επιλεξουμε μεταξυ μεγιστης κι ελαχιστης τιμης ειναι το 0.1
η 6.60 με 6.61 αρα η ελαχιστη αποσταση που θα μπορουσαμε να επιλεξουμε μεταξυ μεγιστης κι ελαχιστης τιμης να επιλεξουμε ειναι το 0.01

β σεναριο
η απευθειας μπορουμε να επιλεξουμε την τιμη(π.χ 6.7) που θελουμε να βαλουμε και μετα εχει επιλογη για να καθορισουμε εμεις την υστερηση που θελουμε?
@@@επιπλεον στο σεναριο β
ποια ειναι αυτη υστερηση απο ποσο μεχρι που ποσο μπορει αν ειναι?(πχ η μικροτερη υστερηση μπορει να ειναι 0,01 και να ανεβαινει με βημα 0.01 μεχρι ξερω γω το 0.5 που θα ειναι η μεγαλυτερη που θα μπορουσαμε να επιλεξουμε)
υπαρχει δυνατοτητα ρυθμισης της υστερησης?
κι αν ναι ποια ειναι η μικροτερη τιμη υστερησης που μπορουμε να επιλεξουμε?
με ποσα δεκαδικα?π.χ 0.1 η 0.01
και με τι βημα ακολοθουν οι επομενες?
με ποσα δεκαδικα?πχ. 0.1 η 0.01
μεχρι τι μεγιστη υστερηση μπορουμε να επιλεξουμε κι αυτη ποια ειναι?
(να τονισω πως ξερω οτι δεν θελουμε πολυ μικρη υστερηση για να μην ανοιγοκλεινει η βαλβιδα απλα καποια υλικα ειναι ευαισθητα πολυ στην διαλυση τους)

γ σεναριο αλλα elliwell
ξερουν οσοι χρησιμοποιουν τον παραπανω κοντρολλερ ανεξαρτητες μεγιστες κι ελαχιστες τιμες με ανεξαρτητη τιμη υστερηση για τη μεγιστη τιμη και ανεξαρτητη για την ελαχιστη


αυτα προς το παρων και θελω οπσδηποτε εμπειριες και tips

βλεπω τον aquamedic ph controller και τον aquamedic ph computer ο δευτερος εχει τα διπλα λεφτα αλλα βλεπω στο manual να λεει υστερηση αλλα ο πρωτος οχι?τι γινετε στον aquamedic controller ειναι μια συγκεκριμεν που δεν αναφερει?ποιες εταιριες θεωρειται ποιο ακριβεις πανω σαυτο το μηχανμα?γενικα εχω μπερδευτει θελω ενα σιγουρα καλο εργαλειο με καλα ηλεκτροδια που εννοειται επειτα απο προσεχτικο χειρισμο θα διαπιστωνω και στο καλιμπραρισμα οτι δεν τρελαθηκε το μηχανημα και μετα απο καιρο να μου δειχνει πολυ κονταστις τιμες που το ειχα βαλει
για ευρωπαικα στα γνωστα site aquapro2000.de mruztek aquaritic φιγουραρου μονο δυο εταιριες aquamedic και tunze
ενω της americanmarine pinpoint o controller δεν ξερω αν θα μπορω να του βρω ανταλλακτικα ευκολα καθοτι αμερικανος και δεν βλεπω να παιζει με ρευμα αλλα μονο με μπαταρια ενω ο τunze παιζει και με τα δυο νομιζω???


παιδια θελω οπως ξαναπα κατι ανεξαρτητο να μην ειναι ολα σενα πεχα θερμοκρασια αγωγημοτητα κτλ
και δεν με νοιαζουν τα λεφτα που θα κανει ο κοντρολλερ θελω ομως να ποιασουν τοπο και να παρω κτ πολυ καλο γι αυτο πιστευω οτι κανω καλη ερευνα αγορας και χρειαζομαι τη βοηθεια σας
συγνωμη ρε γαμωτο που σας ζαλισα οσοι εχετε κεφια βοηθηστε :worthyn:

_________________
Δεν διαθετω πλεον ενυδρειο αλλα εχω πολλα χρονια εμπειρια.Παραλληλα διαβαζω συνεχως και μαθαινω γιατι αυτο ειναι το παθος της ζωης μου


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com