Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 14:00

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: C/R Ρυθμιση
#7307 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 09:31 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 14:46
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Αφού έχω τον εξοπλισμό στα χέρια μου εδώ και 1-2 μήνες πήρα την μεγάλη απόφαση σήμερα με την βοήθεια του κουμπάρου Γιαννακού να κάνουμε το αδύνατο δυνατό και να βάλουμε σε λειτουργία τον C/R. (....βοήθεια μας!)
Ο εξοπλισμός είναι ο εξής
C/R : H&S
Controller : Tunze
Media : Knob

Πριν μου την πέσετε γιατί πήρα TUNZE controller και H&S C/R να σας πω ότι μετά από αναμονή 5 μηνών από aquaristic (είχα παραγγείλει DELTEC C/R και Pinpoint controller) έφτασα στα όρια της υπομονής μου :angryfire: τους έστειλα στο :diabloanifire: και ακύρωσα την παραγγελία.
Τέλος πάντων θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για την εκκίνηση.
π.χ
1. Σε τι PH να ανοίγει και σε τι PH να κλείνει η βαλβίδα.
2. Πόσες ώρες την ημέρα μου προτείνετε να δουλεύει ή όλο το 24ωρο?
3. Πόσα ml/ώρα να έχω έξοδο?
4. Για αρχή 1 drop/sec συμφωνείτε?
5. Timer adjustment. Λέει στο manual (Tunze), ότι ή το βγάζεις OFF (continuous metering) ή το ρυθμίζεις να διαρκεί από 5-15 λεπτά? Τι σημαίνει αυτό?

Αυτά προς το παρόν, οτιδήποτε άλλο σημαντικό ή ασήμαντο έχετε να μου πείτε είμαι όλος αυτιά...

Ευχαριστώ!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#7308 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 10:32 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:18
Δημοσιεύσεις: 1493
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ο controller της tunze απο οδηγείες δεν είναι και οτι καλύτερο.Σαν controler είναι πολυ καλός.Δεν χρειαζεται να τον προγραματισεις να ανοιγει και να κλεινει παρα μονο σε τι τιμη θες το ph μεσα στον reactor.Στο δικο μου τον εχω προγραμματισει στο 6,35ph.Στην ουσια αυτο που κανει ειναι να κραταει το ph εκει που θες εσυ.Πχ αν το εχεις στο 6,35 και το ph μεσα στο reactor ειναι 7,00 δινει εντολη να ανοιξει η βαλβιδα του διοξειδιου και μολις φτασει στο 6,35 κλεινει. Μολις το ph αρχισει να ανεβαινει παλι μολις φτασει στο 6,37 ξαναανοιγει την βαλβιδα μεχρι να πεσει παλι το 6,35.Στην ουσια του δινει ενα βημα 0,02.Το timer παντα στο off.Mε αυτο τον τροπο δουλευει ολο το 24ωρο χωρις κανενα προβλημα.Aπο εκει και περα θελει καλο καλιμπραρισμα και φυσικα θα ρυθμισεις εσυ το ph που λιωνει το υλικο μεσα στο reactor-καθε υλικο λιωνει με διαφορετικο ρυθμο και ph- κανοντας για 10-15 μερες συνεχεις μετρησεις στο ασβεστειο στην alkalinity και στο ph του ενυδρειου σου.Eγω παντως χρησιμοποιω το hydrocarbonate της aqua medic με διαμετρο κοκου στα 6χιλ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Επισης ο καθε reactor εχει διαφορετικο τροπο λειτουργειας γιαυτο και να προσεξεις να μην σου ριξει το ph στο ενυδρειο σου. :wink:


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#7310 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 10:55 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 14:46
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Γιάννη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα σχόλια σου.
Μήπως έχεις μετρήσει πόσα ml/ώρα έχεις έξοδο για να δουλεύει 24ωρο?
Δηλαδή μήπως μπορείς να μου δωσεις κάποια συμβουλή για το bubble counter και για το drop counter?
Σε τι αρχική ρύθμιση να τα βάλω?

Ευχαριστώ

p.s Το media φαντάζομαι θέλει ξέπλυμα πριν να το βάλω στο C/R...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#7312 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 11:51 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Εφόσον έχεις τον controller δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν είναι μια ή δυο φυσαλίδες το δευτερόλεπτο, η παροχή του διοξειδίου. Εγώ την έχω στην μια φυσαλίδα.
Η έξοδος του νερού πάλι είναι σταγόνα σταγόνα και περίπου (δύσκολο να το υπολογίσεις) 1 με 11/2 το δευτερόλεπτο (ίσως και λίγο παραπάνω).

Το Ph στον rector ανάλογα με το Media… θα δεις και θα μετρήσεις την έξοδο του νερού (Ca και Kh). Ανάλογα με τις μετρήσεις πράττεις…

Προτείνω να δουλεύει όλο το 24 ωρο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#7313 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 14:46
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Σε ευχαριστώ πολύ!
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι μετρήσεις θέλω να έχω στην έξοδο?
(Ca, DKH, Mg). Το ενυδρείο είναι 300lt.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#7314 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 11:59 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:18
Δημοσιεύσεις: 1493
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Aρη θα σου πω τι ρυθμισεις εχω κανει στο δικο μου.Αυτο όμως ειναι παντα σε συναρτηση με τον τυπο του ριακτορα του καθενα.Εγω εχω την εξοδο του στις 2 σταγ/λεπτο και το διοξείδιο 1/λεπτο.Παντως θα διαπιστωσεις και μονος σου οτι ειδικα στο bubble counter επειδη ο controler ανοιγει και κλεινει με πολυ μικρη αποκλιση-0,02-τις σταγονες μετα την αρχικη ρυθμιση δεν θα μπορεσεις να τις μετρας με ακριβεια γιατι το ζητουμενο ειναι να ριξει τοση ποσοτητα διοξειδιου ωστε να φτασει το ph μεσα στο ριακτορα εκει που το θες.Μονο την εξοδο θα τσεκαρεις συχνα και θα κανεις μικρες διορθωσεις.Στο δικο μου συστημα με αυτη την δοσολογια στο bubble counter και στην εξοδο του ριακτορα και με το συγκεκριμενο υλικο εχω ασβεστιο στα 425 και alkalinity στα 10


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#7315 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 12:01 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:18
Δημοσιεύσεις: 1493
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
giannisb έγραψε:
Aρη θα σου πω τι ρυθμισεις εχω κανει στο δικο μου.Αυτο όμως ειναι παντα σε συναρτηση με τον τυπο του ριακτορα του καθενα.Εγω εχω την εξοδο του στις 2 σταγ/λεπτο και το διοξείδιο 1/λεπτο.
sorry εννοούσα σταγ/δευτερόλεπτο και οχι /λεπτο


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#7316 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 12:09 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 14:46
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Τώρα με μπέρδεψες...
Αυτές οι τιμές (425 & 10) είναι της εξόδου του C/R?????

Είχα την εντύπωση ότι το ασβέστιο στην έξοδο πρέπει να είναι τουλάχιστον +100 από την τιμή του ενυδρείου (δηλ. γύρω στο 500) και το DKH γύρω στα 40!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#7317 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 12:25 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:18
Δημοσιεύσεις: 1493
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φυσικα και οχι :lol: .Ειναι τιμες του ενυδρειου.Οπως ειπες στην εξοδο του cr πρεπει να εχεις ca 500 περιπου και alk πανω απο 40


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#7318 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2007, 12:27 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:18
Δημοσιεύσεις: 1493
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Τωρα για mg δεν εχω μετρησει στην εξοδο του cr μου ποτε.Στο ενυδρειο παντως εχω 1500


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com