Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 17 Απρ 2024, 01:24

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84960 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 09:52 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Από λάμπες οικονομίας έχω ένα σωρό ρε παιδιά και φωτιστικά από ΙΚΕΑ, ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ και όπου μπορείτε να φανταστείτε, απλά η πρακτικότητα του να το γυρίζεις όπου γουστάρεις και τέτοια ανάπτυξη δεν μου έχει ξανά τύχει, το δουλεύω σχεδόν ενάμιση μήνα, αν δω κάποια διαφορά πέραν του εξάμηνου θα το αναφέρω παιδιά.


Στάθη εγώ τις είδα τις ταινίες led και το royal blue είναι φανταστικό φίλε και κάνουν δουλειά!

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84962 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 10:56 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Μαρ 2011, 14:39
Δημοσιεύσεις: 668
Τοποθεσία: Athens, Dafni
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
almost έγραψε:
(Εντάξη.. και για να ελέγχω το φωτισμό του refugium από το profilux :D ).



Οχι που δεν θα την έκανες την σύνδεση!!!!!!! :worthyn: :worthyn: :worthyn:

_________________
If you're doing it, do it right!!!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84967 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 13:13 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Eυτυχως που δεν μπαινουν τα μπαλακια του στον profilux... :layghn: :layghn: :layghn: :layghn: :layghn:

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84970 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 13:42 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
stameiz έγραψε:
Eυτυχως που δεν μπαινουν τα μπαλακια του στον profilux... :layghn: :layghn: :layghn: :layghn: :layghn:


Ναι, τώρα πηδάω κατ'επιλογή.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84971 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 14:30 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
almost έγραψε:
stameiz έγραψε:
Eυτυχως που δεν μπαινουν τα μπαλακια του στον profilux... :layghn: :layghn: :layghn: :layghn: :layghn:


Ναι, τώρα πηδάω κατ'επιλογή.



XAXAXA δεν πιστευω να με παρεξηγησες! :aporia:

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84975 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 18:05 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Οκτ 2009, 00:04
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ναι γιωργο κ εγω για μετα την παροδο του 5μηνου σου λεω οτι πεφτει πολυ η αποδοση τους!
δεν ξερω βεβαια σε ποσο μεγαλο βαθμο θα επηρεασει αυτο την αναπτυξη της chaeto :?:
της δικιας μου ομως μαζι με την αποδοση του φωτιστικου μειωθηκε κ η αναπτυξη της,αλλα αυτο
εξαρταται κ απο το καθε ενυδρειο.
η προειδοποιηση μου ειναι στο οτι να μην περιμενεις οτι με αυτα τα 80 ευρω θα βγαλεις οχι 8-10 χρονια
που λεει αλλα ουτε 5 μηνες με την ιδια αποδοση!

αλεξ εννοειται οτι δεν βαζω ολα τα φωτιστικα στην ιδια μοιρα!
ειμαι πολυ υπερ των λεντ ενω πριν δεν το σκεφτομουν καν να αλλαξω τις τ5!
εχουν πολλα συν!
απλα εγω μιλησα για το συγκεκριμενο φωτιστικο που ελεγε ο γιωργος!
κ απο το κεντρικο μου φωτιστικο που ειμαι απογοητευμενος παλι λεντ κοιταω για να αγορασω!

gemanolo κ εγω στην αρχη τα εριξα στο θεμα της ψυξης...δυστυχως ομως κ το φωτιστικο που εχω
στο main tank της ιδιας εταιριας εχει 3 ανεμιστηρακια πανω κ ειχε την ιδια πτωτικη πορεια στην αποδοση!
τους πρωτους 4-5 μηνες φωτιζε φουλ μονο του τελειως ενυδρειο 1,20χ87χ60!
ειχα παθει πλακα!κοραλινη μεγαλωνε σουπερ κ ολα τα κοραλια ακομα κ τα sps ειχαν αναπτυξη!
μετα την παροδο αυτων των μηνων το φωτιστικο εχασε το 30% με 40% της αποδοσης του!
κ ξαναλεω εχει 3 ανεμιστηρακια πανω!
φυσικα κ δεν περιμενα με 220 ευρω φωτιστικο να βγαλω τα σχεδον 10 χρονια που ταζει η εταιρια!
θα ημουν ικανοποιημενος εστω κ με 2 χρονια!με 5 μηνες ομως ειμαι πληρως κ εντελως απογοητευμενος!
κ λαβε υπ'οψην οτι το αναβω μονο 8 ωρες την ημερα μπλε κ 6 ωρες τα λευκα κ τα μπλε μαζι!
κ αυτο του σαμπ για το οποιο μιλαει κ ο γιωργος 8 ωρες!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84976 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 16:58
Δημοσιεύσεις: 338
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
almost έγραψε:
Εγώ πάντως τη chaeto τη φωτίζω τώρα με μια λάμπα οικονομίας 11W στα 6500K και φωτιστικό από Practicer με 8,95€.
Αν εξαιρέσεις τη διασπορά που είναι μεγάλη (αλλά δεν με ενοχλεί γιατί το refugium είναι εντοιχισμένο) δεν βλέπω κάποιο μειονέκτημα.

Γιατί δεν βάζεις έναν ανακλαστήρα να σου κόψει την μεγάλη διασπορά που αναφέρεις? Δεν ξέρω πόσο μεγάλη επιφάνεια έχεις και θες να φωτίσεις αλλά υπάρχουν φωτιστικά σε στυλ ποτήρι σε διάφορα μεγέθη και πιστεύω θα βρεις σχετικά εύκολα ένα να σου καλύπτει το ύψος της λάμπας. Βέβαια αυτό σημαίνει έξτρα κόστος αλλά υποτίθεται ότι είναι μόνιμη λύση


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84978 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 18:21 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
GRTTSOU έγραψε:
almost έγραψε:
Εγώ πάντως τη chaeto τη φωτίζω τώρα με μια λάμπα οικονομίας 11W στα 6500K και φωτιστικό από Practicer με 8,95€.
Αν εξαιρέσεις τη διασπορά που είναι μεγάλη (αλλά δεν με ενοχλεί γιατί το refugium είναι εντοιχισμένο) δεν βλέπω κάποιο μειονέκτημα.

Γιατί δεν βάζεις έναν ανακλαστήρα να σου κόψει την μεγάλη διασπορά που αναφέρεις? Δεν ξέρω πόσο μεγάλη επιφάνεια έχεις και θες να φωτίσεις αλλά υπάρχουν φωτιστικά σε στυλ ποτήρι σε διάφορα μεγέθη και πιστεύω θα βρεις σχετικά εύκολα ένα να σου καλύπτει το ύψος της λάμπας. Βέβαια αυτό σημαίνει έξτρα κόστος αλλά υποτίθεται ότι είναι μόνιμη λύση


Τέτοιο φωτιστικό έχω σε στυλ ποτήρι, απλά ο λαμπτήρας είναι λίγο πιο μακρύς από το ποτήρι.
Διάλεξα τον λαμπτήρα σύμφωνα με τις ανάγκες μου αλλά δεν μπορούσα να το δοκιμάσω στο μαγαζί αν χωράει στο φωτιστικό (σφραγγισμένος ο λαμπτήρας).

Θα βάλω πορτατίφ και λαμπτήρα να φωτίζει την καλλιέργια πλακτόν που ετοιμάζω και θα πάρω άλλο για το refugium.

Αλλά μου έδωσες ιδέα με τον ανακλαστήρα, θα φτιάξω έναν πρόχειρο από αλουμινόχαρτο. :wink:

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84988 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 21:10 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Φεβ 2011, 16:22
Δημοσιεύσεις: 135
Τοποθεσία: Athens, Alimos
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
mad23 έγραψε:
ναι γιωργο κ εγω για μετα την παροδο του 5μηνου σου λεω οτι πεφτει πολυ η αποδοση τους!
δεν ξερω βεβαια σε ποσο μεγαλο βαθμο θα επηρεασει αυτο την αναπτυξη της chaeto :?:
της δικιας μου ομως μαζι με την αποδοση του φωτιστικου μειωθηκε κ η αναπτυξη της,αλλα αυτο
εξαρταται κ απο το καθε ενυδρειο.
η προειδοποιηση μου ειναι στο οτι να μην περιμενεις οτι με αυτα τα 80 ευρω θα βγαλεις οχι 8-10 χρονια
που λεει αλλα ουτε 5 μηνες με την ιδια αποδοση!

αλεξ εννοειται οτι δεν βαζω ολα τα φωτιστικα στην ιδια μοιρα!
ειμαι πολυ υπερ των λεντ ενω πριν δεν το σκεφτομουν καν να αλλαξω τις τ5!
εχουν πολλα συν!
απλα εγω μιλησα για το συγκεκριμενο φωτιστικο που ελεγε ο γιωργος!
κ απο το κεντρικο μου φωτιστικο που ειμαι απογοητευμενος παλι λεντ κοιταω για να αγορασω!

gemanolo κ εγω στην αρχη τα εριξα στο θεμα της ψυξης...δυστυχως ομως κ το φωτιστικο που εχω
στο main tank της ιδιας εταιριας εχει 3 ανεμιστηρακια πανω κ ειχε την ιδια πτωτικη πορεια στην αποδοση!
τους πρωτους 4-5 μηνες φωτιζε φουλ μονο του τελειως ενυδρειο 1,20χ87χ60!
ειχα παθει πλακα!κοραλινη μεγαλωνε σουπερ κ ολα τα κοραλια ακομα κ τα sps ειχαν αναπτυξη!
μετα την παροδο αυτων των μηνων το φωτιστικο εχασε το 30% με 40% της αποδοσης του!
κ ξαναλεω εχει 3 ανεμιστηρακια πανω!
φυσικα κ δεν περιμενα με 220 ευρω φωτιστικο να βγαλω τα σχεδον 10 χρονια που ταζει η εταιρια!
θα ημουν ικανοποιημενος εστω κ με 2 χρονια!με 5 μηνες ομως ειμαι πληρως κ εντελως απογοητευμενος!
κ λαβε υπ'οψην οτι το αναβω μονο 8 ωρες την ημερα μπλε κ 6 ωρες τα λευκα κ τα μπλε μαζι!
κ αυτο του σαμπ για το οποιο μιλαει κ ο γιωργος 8 ωρες!


Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σχολιάσω το θέμα καθώς αφορά προιόντα τις εταιρίας που αντιπροσωπεύουμε.

Πρωταρχικό ρόλο στο θέμα λεντ, είναι η ψυξη, επίσης το ειδος του λεντ και στη συνέχεια η χρήση και οταν εννοώ χρήση αναφέρομαι κυρίως στα ενυδρείακα και πως τα αντιμετοπίζει ένας χομπιστας.( θα εξηγήσω στην πορεία).

Ξεκινάω με την λάμπα λεντ για την χρήση σε σαμπ και γλυκού νερού ενυδρείο και την ανομλαζω έτσι αντί για Aqualum Par30 καθώς και προφανώς δεν έχεις(mad23) αυτή την αλλά την απλή λάμπα για χρήση σε σαμπ που πωλούσε το καταστημά μας πριν καιρό.
Η διαφορά εκτός των 2 διαφορετικώv kelvin, είχε να κάνει και με τη ψυχτρα που χρησιμοποιούσε. Μολις κυκλοφόρησε η Aqualum Par30, αποσύρθηκε και ολόγος δεν ηταν γιατί δε δουλευε, ειτε γιατι καιγοταν είτε γιατί επεφτε η απόδοση αλλά γιατί βγήκε ενα καλύτερο προιόν.

Το ιδιο συνέβει για και το φωτιστικό Solis( που πιθανότατα έχεις( mad23). H απόσυρση του έχει να κάνει καθαρά με το ότι τον επόμενο μηνα αναμένετε το νέο φωτιστικο.
Το solis ηταν ένα φωτιστικό με μονόβατα λεντ και η κατασκευή του και αποδοσή του Value for money και μέχρι εκεί.

Η πτώση των λεντ με το περασμα του χρόνου είναι αναμενόμενη( αλλά όχι στο 5αμηνο).
Επίσης η μεταχειρηση πολλές φορές παιζει τον ρόλο της. Ο καθαρισμός των ανεμιστήρων απο πιθανή υπορβολική σκόνη μειώνει την απόδοση των ανεμιστήρων με αποτέλεσμα την μειωμένη χρήση.
Επίσης ποτέ δεν έγινε αναφορά σε διατήρηση απόδοσης των δεκα χρόνων απλά διάρκεια ζωής τις 50000 ωρες λειτουργείας που κάθε εταιρία κατασκευής λεντ και οχι συνόλων το δίνει ως διάρκεια λειτουργείας των λεντ.

Σε καμία περίπτωση δε αγιοποιώ τα προιόντα καθώς επίσης και δε προσπαθώ να αμφιβάλω για αυτά που λές.
Επλίζω απλά έχεις λάβει υπόψιν τα παρακάτω προτού κατακρίνεις ετσι κάποιο προιόν.

1) Αρχική μέτρηση με οργανο της απόδοσης και κυρίως των Par kαι μέτρηση μετά απο 5 μήνες.
2) Την προσθήκη επιπλέον κοραλίων καθώς και βράχων
3) Τη σωστή συντήρηση του φωτιστικού
4)Η συνήθεια( και εννοώ πως το αρχικό φως για το πρώτο διαστημα και ποσο μάλλον για κάποιον που δεν έχει χρησιμοποιήσει λεντ και μετά το πέρας κάποιον μηνών)

Και τέλος αν είχες κάποιο παράπονο δε νομίζω πως δεν έχει βοηθήσει το κατάστημα και ειδικά εγώ προσωπικα ως Νίκος, όποτε δημιουργήθηκε κάποιο προβλημα με κάποιο από τα προιόντα που πουλά το κατάστημα houseofled.gr

Κλείνοντας να ενημερώσω πως Τουλάχιστον για το προιόν που μιλάς, προιόν για τη χρήση σε σαμπ καθώς και για ενυδρεία γλύκου νερού, δεν αποτελέι το Aqualum Par30.

Ευχαριστώ
Νικος (houseofled.gr)

_________________
Aqualum
Led and Aquatics


Evoias 22, Alimos
17456, Athens
+2109582200
info@aqualum.com


Visit:
www.aqualum.com www.corals24.com www.homeled.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#84996 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2012, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Εγώ για να κάνω τον επίλογο βρε παιδιά γιατί μου κανιβαλήσατε βάρβαροι το θέμα :D είναι ότι από την μικρή εμπειρία των 4 ετών που έχω με τα θαλασσινά ενυδρεία πρώτη φορά μου έκατσε φωτιστικό έστω και τον πρώτο μήνα να έχει τόσο χαμηλή κατανάλωση και τόσο καλή απόδοση, ας σταθούμε σε αυτό, είπα να το πω γιατί πρέπει να αρχίζουμε να σπάμε τα ταμπού περί διαφήμισης, κ.τ.λ., ειλικρινά και καλοπροαίρετα το λέω, το φωτιστικό είναι καλό μέχρι τώρα και τα σπάει, αν σε 6 μήνες παρατηρήσω κάποια μείωση θα είμαι ξανά το λέω ειλικρινά ο πρώτος που θα το αναφέρω, απλά δεν γίνεται να συμπεριφερόμαστε και στα ενυδρειακά προϊόντα σα να είναι φάρμακα(εννοώ να περιμένουμε να περάσουν 10 χρόνια για να πούμε αν έχει επιδράσεις).
Ας μείνουμε σε αυτό, αν θέλετε να ανοίξετε θέμα με μείωση απόδοσης φωτισμού led να το ανοίξετε όπως πρέπει και το βασικότερο με τεκμηριώσεις παιδιά, ότι λέμε να βασίζετε σε τεκμηρίωση, πάντως προσωπικά θα με ενδιέφερε το θέμα, μόνο να μην βασίζετε σε φήμες.
Καλό είναι όπως είπα παραπάνω να ανοίξει ένα θέμα με ενυδρειακά προϊόντα και να παραθέτωνται απλά σχόλια και βαθμολογίες αν θέλετε, θα βοηθήσει πάρα πολύ σε επιλογή αγοράς εξοπλισμού :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com