Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 15:36

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85068 Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2012, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Γιατί δεν κατάλαβα! χρειάζεται επιστημονική γνώση να δεις αν ένα προϊόν είναι καλό ή όχι? επίσης δεν κατάλαβα γιατί τα reviews δεν έχουν αξία από κάποιον οποιοδήποτε χομπίστα?
Το θεωρώ προσωπικά τρομερά προσβλητικό αυτό!

Δεν το κλειδώνουμε το θέμα λέω εγώ καλύτερα γιατί στο τέλος θα βάλετε το φόρουμ και τους χομπίστες να αγοράσουν από 10 φωτιστικά να τα συγκρίνουν και να σας κάνουν μελέτη, αυτό θέλει χρόνο, χρήμα, διάθεση και μαζοχισμό.
Και δηλαδή το φόρουμ και οι χομπίστες να βγάλουν το φίδι από την τρύπα, εσείς? κατασκευαστής δεν είσαι? δώσε μου τον εξοπλισμό ρε φίλε και τα φωτιστικά δωρεάν να σου κάνω την μελέτη!

Σιγά μην κάνουμε R&D με τα λεφτά μας δηλαδή για ανταγωνιστές μαγαζάτορες και κατασκευαστές φωτιστικών για να αποδείξουμε ότι κάτι είναι καλό!

Οποτε βρίσκω ένα καλό προϊόν θα κάνω το review μου είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι γιατί δεν είναι δικό τους προϊόν, είναι προσωπική άποψη και αν υπόκειτε σε αντίθεση με τους κανονισμόυς του φόρουμ περί διαφήμισης είναι στο χέρι των συντονιστών να το σβήσουν.

Πάντως μέχρι τώρα 3 άτομα λένε ότι το φωτιστικό είναι καλό και σιγά μην βάλω και Τ5 να φωτίσω refugium.


Συγνώμη για την ένταση που φέρνει η αντίδραση μου αλλά ενώ ξεκίνησε καλοπροαίρετα και χωρίς δόλο για να πληροφωρίσω ότι βρήκα ένα καλό φωτιστικό για συγκεκριμένη δουλειά και να ανοίξω ένα θέμα που σκεφτόμουν εδώ και καιρό για reviews προϊόντων, βλέπω όμως ότι διαστρεβλώνεται και καταλήγει σε κάτι άλλο και νιώθω άσχημα για αυτό.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85073 Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2012, 16:27 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 30 Μαρ 2011, 21:17
Δημοσιεύσεις: 402
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Εγω ειπα τη γνωμη μου για το φωτιστικο και ειμαι και πτυχιουχος ηλεκτρονικος του ΤΕΙ
Συμφωνω με το nerva αν ηταν μαπα παλι θα το ελεγα και δε με νοιαζει ποιο μαγαζι τα φερνει


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85077 Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2012, 16:48 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
nervas έγραψε:

...και σιγά μην βάλω και Τ5 να φωτίσω refugium.


Να υποθέσω ότι αυτό δένει με αυτό που γράφεις πιο πάνω για τα reviews και όχι με το ότι εγώ θα φωτίσω με Τ5 το δικό μου refugium (όπως γράφω σε προυγούμενο post it). :wink:

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85078 Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2012, 17:13 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
almost έγραψε:
nervas έγραψε:

...και σιγά μην βάλω και Τ5 να φωτίσω refugium.


Να υποθέσω ότι αυτό δένει με αυτό που γράφεις πιο πάνω για τα reviews και όχι με το ότι εγώ θα φωτίσω με Τ5 το δικό μου refugium (όπως γράφω σε προυγούμενο post it). :wink:


Όχι ρε Βλάση εννοώ ότι σιγά μην φωτίσω και με Τ5 το refugium για να τα δοκιμάσω όλα και γιατί έχει και ο Νικολούτσο φωτιστικά Τ5, πάει στην υπερβολή που αναφέρει ο Νικολούτσο να τα δοκιμάσουμε όλα και μετά να γράφουμε rewiew, ξέρω ότι θα πάρω καλό αποτέλεσμα πριν τα βάλω αλλά όχι φτηνό σε σχέση με τα 7 watt.

Και νομίζω ότι πρέπει να κλείσει το θέμα γιατί ξανά λέω δεν έχει να κάνει κόντρα φωτιστικών απλά ένα καλό προϊόν που διαπίστωσα και μια ιδέα για κάτι καινούργιο.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85088 Δημοσιεύτηκε: 24 Μαρ 2012, 02:23 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 00:57
Δημοσιεύσεις: 136
Images: 1
Τοποθεσία: Χαιδάρι
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
nervas έγραψε:
Γιατί δεν κατάλαβα! χρειάζεται επιστημονική γνώση να δεις αν ένα προϊόν είναι καλό ή όχι? επίσης δεν κατάλαβα γιατί τα reviews δεν έχουν αξία από κάποιον οποιοδήποτε χομπίστα?
Το θεωρώ προσωπικά τρομερά προσβλητικό αυτό!
Μα δε νομιζω οτι ειπώθηκε κατι για να σε προσβαλει ρε συ Γιωργο. Για να δεις αν ενα προιόν ειναι καλό ή οχι δε θελει επιστημονική γνωση, αλλα για να δεις εκ των πραγματων αν κατι εν τελη σου προσφερει αυτα που σου λεέι τοτε ναι, θελει καταλληλο εξοπλησμο και εξειδικευμανη γνωση. Και στο λέω εγω που ειμαι χρόνια ευευνητης και στον ποιοτικό έλεγχο. Για να μιλαμε πλέον για πραγματικό review και όχι την γνωμη ενός εμπειρου χομπιστα.

Δεν το κλειδώνουμε το θέμα λέω εγώ καλύτερα γιατί στο τέλος θα βάλετε το φόρουμ και τους χομπίστες να αγοράσουν από 10 φωτιστικά να τα συγκρίνουν και να σας κάνουν μελέτη, αυτό θέλει χρόνο, χρήμα, διάθεση και μαζοχισμό. Σε καμια περιπτωση δεν ειπαμε οτι όλοι πρεπει να τα δοκιμασουν όλα, γιαυτο υπαρχουν και τα φορουμ, για να λέει ο καθένας τη δική του γνωμη από την δικη του εμπειρία.
Και δηλαδή το φόρουμ και οι χομπίστες να βγάλουν το φίδι από την τρύπα, εσείς? κατασκευαστής δεν είσαι? δώσε μου τον εξοπλισμό ρε φίλε και τα φωτιστικά δωρεάν να σου κάνω την μελέτη!
ΟΧΙ!! Εγω δεν ειμαι κατασκευαστης φωτιστικών ούτε εμπορας!!. Εγω είμαι χομπιστας, που εφτιαξα κατι για μενα που είδα οτι δουλευει, το ιδιο ξανα έφτιαξα για οσους μου το ζήτησαν και θα το ξαναφτιαξω για όποιον μου το ζητήσει!!!

Σιγά μην κάνουμε R&D με τα λεφτά μας δηλαδή για ανταγωνιστές μαγαζάτορες και κατασκευαστές φωτιστικών για να αποδείξουμε ότι κάτι είναι καλό!

Οποτε βρίσκω ένα καλό προϊόν θα κάνω το review μου είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι γιατί δεν είναι δικό τους προϊόν, είναι προσωπική άποψη και αν υπόκειτε σε αντίθεση με τους κανονισμόυς του φόρουμ περί διαφήμισης είναι στο χέρι των συντονιστών να το σβήσουν. Και καλα θα κανεις!! Με αυτο τον τρόπο θα βοηθησεις πολλους χομπιστες. Αλλα οπως λες θα είναι η εμπειρια που απεκτησες δουλευοντας ενα συγκεκριμενο προιόν κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Το ιδιο προιόν σε εμενα επειδη το δουλευω λίγο διαφορετικά, απο αγνοια, ισως να μην κανει δουλεια και να βγω και να πω πως δεν κανει τιποτα!! Πόσο λοιπον αντικειμενικά σωστο θα είναι τότε αυτό το review?? Γιαυτο κανω την προταση να συγκρωτηθει μια ομαδα.

Πάντως μέχρι τώρα 3 άτομα λένε ότι το φωτιστικό είναι καλό και σιγά μην βάλω και Τ5 να φωτίσω refugium.


Συγνώμη για την ένταση που φέρνει η αντίδραση μου αλλά ενώ ξεκίνησε καλοπροαίρετα και χωρίς δόλο για να πληροφωρίσω ότι βρήκα ένα καλό φωτιστικό για συγκεκριμένη δουλειά και να ανοίξω ένα θέμα που σκεφτόμουν εδώ και καιρό για reviews προϊόντων, βλέπω όμως ότι διαστρεβλώνεται και καταλήγει σε κάτι άλλο και νιώθω άσχημα για αυτό. Κι εγω επειδη είδα οτι παει να καταλήξει σε κατι διαφορετικό απο αυτο που καλοπροαίρετα πηγες να κανεις, γιαυτο και αναφερα ολα τα παραπανω.


Θελω να σου δωσω ένα απλό παραδειγμα για να καταλαβεις το σκοπο που εκανα την προταση μου.

Αν αυριο, ανοιξω ενα θέμα και πω κυριοι, το φωτιστικό του μπαρμπαμπίλιου δεν κανει όσα υποσχεται!! Ενω ταζει ότι θα κανει τα κοραλια να τραγουδανε, δεν κανει ουτε για moonlight.

Αν μεθαυριο δει ο μπαρμπαμπίλιος το θεμα αυτό ή φτασει το θεμα αυτό στα αυτια του, και νιώθει θιγμένος, δε θα αξιώσει να αποζημιωθεί? Τι σε κανει να πιστευει οτι δε θα τραβηξει και μια μηνυση για συκοφαντια? Ποιος πιστευεις οτι θα κυνηγηθεί? Εγώ ή ο ιδιοκτητης του φορουμ??

Νομιζω πως με το παραδειγμα μου θα σε κανω να καταλαβεις γιατι εκανα την πρόταση μου, χωρις να θελω να θίξω κανεναν χομπιστα και κυριος εσενα φιλε γιωργο!!

_________________
Κολλημένοι με τα ενυδρεία.....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85100 Δημοσιεύτηκε: 24 Μαρ 2012, 14:35 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
μια απλη τοποθετηση να κανω και γω ρε παλικαρια...Να μπορουμε να ειμαστε καλοπροαίρετοι, κανεις εδω πιστευω δεν λεει την γνωμη του για προσωπικο οφελος και συμφερον...ο καθενας προσπαθει να βοηθησει τους αλλους..αυτο εχει αποδειχθει μεσα απο τα post τους και τις στιγμες απο τον ελευθερο χρονο τους που σπαταλανε απο την καθημερινοτητα τους για να γραψουν μια λεξη.Προς θεου δεν απευθυνομαι στοχευμενα!ολα αυτα φιλικα και καλοπροαίρετα προς ολους.Ευχαριστω πολυ.

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85104 Δημοσιεύτηκε: 24 Μαρ 2012, 19:04 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 15 Ιαν 2009, 22:03
Δημοσιεύσεις: 639
Images: 6
Τοποθεσία: Ν.Ηράκλειο
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 3
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Η αλήθεια είναι ότι το θέμα ξέφυγε από τον αρχικό του σκοπό αλλά μιας και ''θίχτηκε'' το θέμα με τα φωτιστικά από το house of led να πω και εγώ μιας είμαι κάτοχος του aqualum solis 60w (δείτε το ως review και μόλις ετοιμαστεί η κατηγορία θα ενημερώσω και εκεί) πως είμαι στον 6 μήνα λειτουργίας του, τα μπλε ανάβουν 12 ώρες τα λευκά 7 ώρες και δεν έχω αντιληφθεί πτώση της απόδοσης του μέχρι τώρα. Τα ζωντανά δείχνουν να το απολαμβάνουν και εγώ το ίδιο μιας και τα χρώματα που βλέπω με ικανοποιούν μέχρι στιγμής, ίσως πρόσθετα λίγο μπλε παραπάνω στην πορεία.
Να σημειώσω όμως πως δεν μπορώ να το συγκρίνω με τον φίλο που φωτίζει ενυδρείο 120cm ενώ εγώ 45cm μήκος. :roll:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85166 Δημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2012, 17:25 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Οκτ 2009, 00:04
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
γιωργο αρχικα ευχαριστω για το οτι δεν εκανες δεκτη τη συγνωμη μου :wink:
στη συνεχεια να πω οτι συμφωνω με ολα αυτα που εχεις γραψει!
δεν νομιζω οτι πρεπει να εισαι επιστημονας για να πεις μια αποψη σχετικα με το αν ενα φωτιστικο,σκιμμερ,ζουμι,αντλια
δουλευει σωστα η οχι.
απο εκει κ περα παιζει ρολο κ απο ποιον προερχεται η αποψη.
δηλ αν πει π.χ ο γιωργος (που εχει αξιοθαυμαστα αποτελεσματα στα ενυδρεια του) πει οτι
τα βακτηρια αμπλαουμπλα ειναι φοβερα θα το φιλτραρω πολυ λιγοτερο για να το αγορασω κ εγω απ'οτι
εαν το πει ο....εγω π.χ που δεν μπορω να κρατησω ζωντανο ενα ψαρι,κοραλι,σκουλικι κτλ
κ συμφωνω 100% με αυτο που ειπες για τις δοκιμες!
σιγα να μη δινουμε ενα σκασμο λεφτα για να αγορασουμ 10 προιοντα κ να γινονται κριτικες!
πηρες κατι σου δουλεψε το λες κ στους υπολοιπους,πηρες κατι δεν τραβηξε το λες κ παλι!

κ εδω ερχεται κ το θεμα που ειπε ο φιλος νικος(nikoloutso) για τις μηνυσεις κτλ!
νικο μου εισαι φιλαρακι :thumbright: αλλα εκει με τρελλανες!
συνχομπυστας μας ειχε προβλημα με θερματηρα πολυ γνωστης εταιριας κ του εβγαλε σκουρια(κ δεν ηταν ο μονος)!
που εαν ηταν σε μεγαλη ποσοτητα θα μπορουσε να χασει κ το ενυδρειο του!
επειδη το ειπε κ στους υπολοιπους θα επρεπε η εταιρια να κανει μηνυση στον ιδιο η στον ιδιοκτητη του φορουμ
η να κοιταξει να βελτιωσει το προιον της?
σου δουλεψε κατι το λες δεν σου δουλεψε παλι το λες!
γι'αυτο ειναι κ τα φορουμ οπως ειπε κ καποιος παραπανω.

vagouras(χρονια πολλα κ αν γιορταζεις)
εγω εχω αυτο που ειναι 120 w κ στην αρχη σκεφτομουν να επαιρνα 2,οταν ομως ειδα ποσο φως
εριχνε στο ενυδρειο το ενα μονο του επαθα πλακα κ δεν πηρα το δευτερο αφου φωτιζε ολο το ενυδρειο απο ακρη σε ακρη
κ οχι μονο στο μηκος(1,20) αλλα κ στο βαθος(87).
τη συνεχεια την εχω αναφερει παραπανω!
η πρωτη ενδειξη που ειχα για την πτωση ηταν το οτι αρχιζαν τα σημεια στα πλαγια του ενυδρειου εκει που φωτιζαν το ιδιο με το κεντρο του ενυδρειου να φαινονται πιο σκιερα.
στη συνεχεια αυτο εγινε εντονοτερο!
ειμαι σιγουρος οτι εαν ειχα 2 φωτιστικα δεν θα την καταλαβαινα τη διαφορα κ εγω γιατι θα απλωνε περισσοτερο φως.
ισως επρεπε να ειχα παρει 2 απο την αρχη :|

δεν ειπα σε κανενα σημειο οτι το φωτιστικο χαλασε η καηκαν τα λαμπακια η οτι ειχε το οποιδηποτε αλλο θεμα εκτος απο το οτι επεσε η αποδοση του αισθητα,πολυ συντομα(κ στου σαμπ κ το σολις).

εγω και παλι λεντ θα παρω να συμπληρωσω αυτο που εχω απλα θα το ψαξω λιγο παραπανω.
ενα απο τα ατου των λεντ σε σχεση με τις τ5 π.χ ειναι οτι δεν θελουν αλλαγη στο 8μηνο.
οταν εγω εχω μειωση αποδοσης σε ποσοστο 30 με 40% στο 6μηνο ειναι λογικο να μην ειμαι ευχαριστημενος.
εδω ερχεται αυτο που ειπε ο αλεξ οτι αυτο δεν συμβαινει σε ολα τα φωτιστικα τεχνολογιας λεντ.
κ το σολις κ του σαμπ θα συνεχισω να τα χρησιμοποιω απλα θα τα συμπληρωσω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85169 Δημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2012, 18:42 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 30 Μαρ 2011, 21:17
Δημοσιεύσεις: 402
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Παιδια συγνωμη αλλα μιλατε μιλατε και χανουμε την ουσια Εχει δει κανεις cree 3 watt να χανουν την αποδοση τους σε 5 μηνες μη τρελαθουμε τωρα με το πλατανιασμα της συζητησης το συγκεκριμενο ειναι με cree που τα θεωρω τα πιο αξιοπιστα οχι μονο εγω αλλα ολος ο πλανητης αν διαβαζεται reefcentral


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85175 Δημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2012, 22:07 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
merlon1 έγραψε:
Παιδια συγνωμη αλλα μιλατε μιλατε και χανουμε την ουσια Εχει δει κανεις cree 3 watt να χανουν την αποδοση τους σε 5 μηνες μη τρελαθουμε τωρα με το πλατανιασμα της συζητησης το συγκεκριμενο ειναι με cree που τα θεωρω τα πιο αξιοπιστα οχι μονο εγω αλλα ολος ο πλανητης αν διαβαζεται reefcentral

:thumbleft:

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com