Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 19 Απρ 2024, 12:16

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85000 Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2012, 01:35 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Οκτ 2009, 00:04
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
:( :(
γιωργο 1000 συγνωμη που σου κανιβαλισα το θεμα!
ειλικρινα απλα ειπα να αναφερω την εμπειρια που ειχα βασιζομενος στην τελευταια προταση του πρωτου ποστ!

"Καλό είναι κάποια στιγμή να γίνει μια ξεχωριστή κατηγορία με review και διάφορα σχόλια προϊόντων ώστε να είναι πιο εύκολη η επιλογή ενυδρειακών προϊόντων, φυσικά με τεκμηρίωση λειτουργίας και όχι παπαριές. Θα είχα γλυτώσει αρκετά λεφτά πάντως :roll: :)"

η αποψη μου εννοειται πως βασιζεται στην εμπειρια τη δικη μου κ κανενος αλλου!
αλοιμονο εαν ο καθενας μας παροτρυνε η απετρεπε τον αλλο για καποια προιοντα
βαση των λεγομενων καποιου φιλου η των γραφομενων καποιου συνχομπυστα!

γιωργο κ παλι συγνωμη για τον κανιβαλισμο!

νικο κ ευγενεστατος εισαι κ εξυπηρετικοτατος!
αλλωστε σε κανενα σημειο δεν ειπα το αντιθετο,ειτε για εσενα προσωπικα ειτε για το καταστημα!
ισα ισα που θεωρω τα λεντ πολυ καλη επιλογη κ αυτη τη στιγμη εισαι το μοναδικο καταστημα εντος ελλαδος που
δινει επιλογες στα λεντ!αλλωστε ειχαμε κανει κ κουβεντα για να παρω κ το καινουργιο με τα 110 w!

οπως θα θυμασαι ημουν απο τους πρωτους που πηραν το solis και κυριολεκτικα το συστηνα σε καθε μα καθε
φιλο που ασχολειται με αυτο το χομπυ!οχι σαν διαφημιση αλλα γι'αυτο που εβλεπαν τα ματια μου!
οπως τοτε ελεγα τα καλυτερα ετσι κ τωρα θεωρησα πρεπον να πω την εμπειρια μου με το φωτιστικο που
ανεφερε ο γιωργος στην αρχη κ εν συνεχεια στο σολις!

επειδη γνωριζω οτι το θεμα ψυξη ειναι μειζων για τα λεντ πιστεψε με σχεδον καθε 3-4η μερα καθαριζω το φωτιστικο με πανακι απο πανω κ στα πλαγια που φευγει ο αερας!εαν θυμασαι μετα απο περιπου 3 μηνες που πηρα το σολις αγορασα κ 2 μπαρες των 8w για να συμπληρωσω λιγο το φωτισμο γιατι ηδη ειχε αρχισει το φωτιστικο να "χανει"!
πολυ λιγο αλλα η διαφορα φαινοταν!μετα το 5μηνο εφτασε το ποσοστο του 30%-40% που ανεφερα παραπανω!
φυσικα κ δεν περιμενα να διατηρησει το φωτιστικο την ενταση του 10 χρονια αλλα κ 2 η 3 χρονια να κραταγε
με απωλεια της ταξεως του 10%-15% θα ημουν απολυτα ικανοποιημενος!μονο απο το κοστος αλλαγης των τ5 κ της δεη θα ειχα κανει αποσβεση συν κ το οτι το φωτιστικο την κανει την δουλεια του,εννοω οτι εχει πολυ καλα αποτελεσματα!

οσον αφορα στις παραμετρους που ανεφερες για τα λεντ
1)μετρηση με οργανο παρ δεν εκανα αλλα το φωτιστικο του σαμπ ενω πριν το φωτιζε σε ολα τα διαμερισματα,μετα το
5μηνο φωτιζε μονο το σημειο που χτυπαγε η λαμπα(χωρις να αλλαξω θεση η υψος) κ το σολις ενω οπως ανεφερα αρχικα φωτιζε το ενυδρειο απο ακρη σε ακρη(1,20χ87χ60) μετα στις ακρες ειχα οχι μειωση αλλα σκια.ηταν κατι που φαινοταν δια γυμνου οφθαλμου κ δεν ηταν απαραιτητο το παρομετρο
2)συμφωνω οτι η προσθηκη βραχου αλοιωνει τη διαχυση του φωτος αλλα εγω δεν αλλαξα κατι
3)οπως ανεφερα παραπανω το καθαριζω πολυ τακτικα
4)συμφωνω κ σε αυτο αλλλα τη στιγμη που εισαι στο χωρο οχι γενικα.
παντα οταν εμενα πολυ ωρα μεσα στο δωματιο μου συνηθιζε το ματι μου το φως κ μετα μου φαινοταν χαμηλος ο φωτισμος κ οταν εβγαινε κ ξαναπηγαινα μετα απο λιγο φαινοταν παλι πιο φωτεινο!
εγω μιλαω για τη μονιμη πτωση της αποδοσης

εαν ειδες δεν μιλησα οτι επαθε κατι κακο το ενυδρειο απο το φωτιστικο η τη μειωση της εντασης!εαν π.χ εγω δεν
ειχα καλες συνθηκες να συντηρηθει η chaeto δεν θα μου εφταιγε το οτι επεσε η αποδοση του φωτιστικου του σαμπ!

κ εχεις πολυ δικιο για το value for money!
το ανεφερα αλλωστε κ μονος μου!
οταν ειχαμε μιλησει μου ειχες πει οτι δινουν διαρκεια ζωης του φωτιστικου 50.000 ωρες αλλα εσυ λες
πως τραβαει περιπου μεχρι τις 40.000 κατι το οποιο με κερδισε γιατι σε θεωρησα ειλικρινη κ πολυ υπευθυνο!
οταν ομως εγω ειμαι στις 1300 κ το φωτιστικο εχει μειωση αποδοσης στα ποσοστα που ενεφερα παραπανω
το value for money ειναι πολυ πολυ μικρο!
κ θεωρω πως το value for money το καθοριζει ο εκαστοτε κατασκευαστης η πωλητης ο οποιος με τις πληροφοριες που δινει καθοριζει κ τις προσδοκιες του αγοραστη κ στη συνεχεια το προιον με την αποδοση του.

κ οντως η λαμπα για το σαμπ ειναι η παλια κ οχι η καινουργια,στην παλια αναφερομουν την οποια κ
ειχα δοκιμασει κ εχω προσωπικη αποψη!

θα μιλησουμε κ τηλεφωνικα να λυθει η οποιαδηποτε παρεξηγηση(αν υπαρχει) γιατι ο γραπτος ο λογος παρεξηγητε
ευκολα!

γιωργο κ παλι συγνωμη εαν κανιβαλισα το θεμα φιλε! :kremala:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85002 Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2012, 09:12 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 19:25
Δημοσιεύσεις: 19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Το συγκεκριμενο φωτιστικο το χρησιμοποιω ενα μηνα τωρα. Δεν θα το ελεγα φτηνό, αλλα εχω βρει την ησυχια μου. Οπως και Γιωργος ετσι και εγω εχω καμμια δεκαρια φτηνα φωτιστικα στην αποθηκη μου. Πλεον η χαετο μεγαλωνει απιστευτα γρηγορα, το αισθητικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλο, αλλα το κυριοτερο ειναι οτι βρηκα την ησυχια μου....Τωρα αν σε πεντε μηνες θα πρεπει να αλλαξω λαμπα θα το δω τοτε. Μεχρι τοτε ας εχω την ησυχια μου ωστε τον λιγο χρονο που εχω, να ασχολουμαι με σημαντικοτερα προβληματα του ενυδρειου μου.
ΥΣ το συγκεκριμενο φωτιστικο ναι μεν το θεωρω ακριβο, αλλα εαν προσθεσουμε τα χρηματα που δωθηκαν για τα αλλα 10 που εχω στην αποθηκη, βγαινει μια η αλλη. Ασε που η ηρεμια/ησυχια δεν αγοραζεται.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85003 Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2012, 09:14 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Η συγνώμη σου δεν γίνεται δεκτή γιατί δεν τίθεται κάποιο θέμα παρεξήγησης από μέρους μου ούτε για αστείο και το θέμα κανιβαλισμού άλωστε έχει γίνει και θα γίνεται πάντα :D , τώρα προσωπικά δεν έχω ακόμη άποψη για led, ότι θέλετε για Τ5 που έχω κάνει επιστημονική διατριβή αλλά σε αυτά ακόμη τίποτα, η πρώτη πραγματική εμπειρία είναι αυτή και είδωμεν τι επιφυλάσει, πάντως μια κινεζιά μπάρα που έχω για moonlight ένα ένα καίγοντε κάθε βδομάδα, απαράδεκτα, αλλά όπως είπες ότι πληρώνεις πέρνεις :roll: , για το φωτιστικό πιστεύω ότι η τιμή του είναι ανεβασμένη γιατί δίνει το κάτι παραπάνω θέλω να πιστεύω φυσικά, πάντως θα ενημερώσω πάλι το θέμα σε κάνα 5μηνο πως πάει :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85011 Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2012, 16:11 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 30 Μαρ 2011, 21:17
Δημοσιεύσεις: 402
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Eγω προσωπικα εχω τη λαμπα απο την house of led και ειμαι πολυ αυχαριστημενος την εχω μπροστα που αεριζεται και την πιανω με το χερι μου και ουτε καν καιει δουλευει βραδυ και κλεινει πρωι.
Οσο για αναπτυξη εχω δωσει 2 φορες chaeto σε 2 μηνες που την εχω
Απλα μια τοποθετηση κανω


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85026 Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2012, 22:58 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 00:57
Δημοσιεύσεις: 136
Images: 1
Τοποθεσία: Χαιδάρι
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Διαβαζω το θεμα απο την ωρα που ανοιχτηκε και το παρακαλουθώ με ενδιαφερον.

Δεν έτυχε να έχω δουλεψει καποιο απο το led του συγκεκριμενου καταστηματος, όμως πολλοι φιλοι το έχουν κανει. Εγω είμαι του Τ5 δαγκωτό... τουλαχιστον μέχρι να βρεθουν επιβεβαιμένα led που δουλευουν σωστα για τουλαχιστον 3 χρονια!!!
Οποτε προσωπικη αποψη δεν εχω εχω και ουτε εχω σκοπο να σχολιασω. Το μονο που θα πω είναι οτι βασικό πλέον για μενα ρόλο παίζει η χωρα κατασκευης και προέλευσης ενός προιόντος.

Ομως μου δημιουργηθηκε μια απορία απο τη ροή του θεματος και θα ήθελα να σας την εκφράσω.

Για να καταλαβω, το θεμα υπαρχει πλέον για να κριθουν τα προιντα του συγκεκριμενου καταστηματος?
Υπαρχει για να σχολιαστει η λαμπα που παρουσιαζει στο πρωτο ποστ ο Γιωργος?

Κι αν ισχύει κατι απο τα παραπάνω, γιατι δεν το κανετε και για άλλες εταιρείες ή άλλα καταστηματα? Ο ανθρωπος απλα εμπορευεται δεν κατασκευαζει.

_________________
Κολλημένοι με τα ενυδρεία.....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85037 Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2012, 01:15 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Το πως ξεκινάει και το που θα καταλήξει ένα θέμα δεν το ξέρει κανείς.Αν ''καθαρίζαμε'' το κάθε θέμα που κανιβαλιζεται δεν θα έμενε κανένα ανέπαφο οπότε κάνουμε εσκεμμένα τα στραβά μάτια.Αν όπως λες το είχες διαβάσει προσεκτικά από την αρχή θα έβλεπες οτι 2-3 μέλη έκαναν πρόταση να ανοίξει μια κατηγορία με reviews προϊόντων για να γίνονται όλα τα σχόλια εκεί(που εγώ προσωπικά συμφωνώ απόλυτα).
Ο Νίκος είναι φίλος εκτός από μέλος του φόρουμ και έμπορας. Τυχαία ένα δικό του προϊόν δέχτηκε αρνητικές και θετικές κριτικές.Τι να κάνουμε αφού από εκεί έγινε η αρχή? Γι αυτό εδώ είμαστε μια παρέα καλή και όλα διορθώνονται. :wink:

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85039 Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2012, 03:32 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 00:57
Δημοσιεύσεις: 136
Images: 1
Τοποθεσία: Χαιδάρι
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Isidoros έγραψε:
Το πως ξεκινάει και το που θα καταλήξει ένα θέμα δεν το ξέρει κανείς.Αν ''καθαρίζαμε'' το κάθε θέμα που κανιβαλιζεται δεν θα έμενε κανένα ανέπαφο οπότε κάνουμε εσκεμμένα τα στραβά μάτια.Αν όπως λες το είχες διαβάσει προσεκτικά από την αρχή θα έβλεπες οτι 2-3 μέλη έκαναν πρόταση να ανοίξει μια κατηγορία με reviews προϊόντων για να γίνονται όλα τα σχόλια εκεί(που εγώ προσωπικά συμφωνώ απόλυτα).
Ο Νίκος είναι φίλος εκτός από μέλος του φόρουμ και έμπορας. Τυχαία ένα δικό του προϊόν δέχτηκε αρνητικές και θετικές κριτικές.Τι να κάνουμε αφού από εκεί έγινε η αρχή? Γι αυτό εδώ είμαστε μια παρέα καλή και όλα διορθώνονται. :wink:


Κι εγω εκεί θελω να καταλήξω.

_________________
Κολλημένοι με τα ενυδρεία.....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85045 Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2012, 07:39 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Δεν θα αργήσει φίλε μου. Ο Αμορε απλά είναι λίγο απασχολημένος αυτο τον καιρό .


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85056 Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2012, 11:44 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Παιδιά πόσο πιο κατανοητά να το πω για να κλείσει!!!!

Πήρα ένα φωτιστικό για refugium και είναι μαμάτο και έμεινα ευχαριστημένος!! ούτε φωτιστικά σύγκρινα,ούτε τιμές, ούτε φωτισμό led με Τ5 και ήθελα να κάνω μια πρόταση για reviews και για αυτό το διατύπωσα.
Αν θέλετε μπορώ να φτιάξω και διαφημιστικό που να παίζεται στα κανάλια κάθε μισή ώρα :D


Αν θέλετε να το προχωρήσω ένα βήμα παραπέρα, εσείς οι κατασκευαστές και οι έμποροι θα πρέπει να δίνεται χορηγία ή με μεγάλη έκπτωση προϊόντα σας σε χομπίστες που έχουν εξιδίκευση όπου θα κρίνουν το προϊόν σας και αν είναι καλό να σας το διαφημίζουν τεκμηριωμένα, να σταματάει η αναμασημένη τροφή ότι άκουσα στο reef central ή στο τάδε φόρουμ, επίσης όπως είπα παραπάνω αυτή είναι και η σωστή διαδικασία πριν βγει και ένα προϊόν(δες φάρμακα).

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλό φωτιστικό για refugium από House of led
#85062 Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2012, 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 00:57
Δημοσιεύσεις: 136
Images: 1
Τοποθεσία: Χαιδάρι
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Ανοιχτη πρόταση λοιπον στην ομαδα του open reef.

Να δημιουργησει μια ομαδα από εμπειρους χομπιστες (όχι ομως κολλημενους και προκατελημενους, ανοιχτόμυαλους)
και γνωστες για να μπορει να δοκιμαζει προιόντα και αν μπορει να τα συγκερινει κι ολας.

Αυτό απαιτει καταλληλο εξοπλισμό και επιστημονικη γνωση όχι μονο πανω στο χόμπι, αλλα και σε όλα όσα απαιτουνται.

Απο κει και πέρα μπορω να πω οτι τα reviews έχουν αξια!!

_________________
Κολλημένοι με τα ενυδρεία.....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com