Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 16 Απρ 2024, 19:53

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#99700 Δημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2013, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Και από που το πήρες αν επιτρέπεται να ρωτήσω, έμεινες ευχαριστημένος? :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#99720 Δημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2013, 22:03 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:24
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 17
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Εγώ έχω δυο φωτιστικά σε σειρά Powermodule 8x39 Watt T5 2x75 Watt . :likeit:
Και στις διαστάσεις μου με υπερκαλύπτει 90 πλάτος και 130 βάθος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#99721 Δημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2013, 22:28 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
NIKOS P έγραψε:
Εγώ έχω δυο φωτιστικά σε σειρά Powermodule 8x39 Watt T5 2x75 Watt . :likeit:
Και στις διαστάσεις μου με υπερκαλύπτει 90 πλάτος και 130 βάθος.


Νίκο τι διαστάσεις έχουν?

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#99730 Δημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2013, 08:13 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:24
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 17
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
87*51 περίπου το κάθε ένα.Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 2,2 μέτρα μήκος 0,9 μέτρα πλάτος και 1,3 μέτρα ύψος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#99741 Δημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2013, 09:50 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
NIKOS P έγραψε:
87*51 περίπου το κάθε ένα.Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 2,2 μέτρα μήκος 0,9 μέτρα πλάτος και 1,3 μέτρα ύψος



α ωραία! ευχαριστώ Νίκο για τις πληροφορίες :thanksn:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#99988 Δημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2013, 23:20 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 00:57
Δημοσιεύσεις: 136
Images: 1
Τοποθεσία: Χαιδάρι
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
NIKOS P έγραψε:
nikolouts έγραψε:
nervas έγραψε:
Έχει πάρει το μάτι σας φωτιστικό 10χ24 Τ5 ή ακόμη και 8χ24 Τ5 μαζί με ΜΗ? υπάρχουν τα sfiligoi αλλά δεν έχω βρει κάποιον αξιόπιστο να μιλήσω στην Ελλάδα να μου δώσει πληροφορίες :(


Είδα κάποια εδώ
Υπάρχει κανείς που ξέρει για καλά custom made φωτιστικά?

Ακόμη δεν έχω καταλάβει την διαφορά του ATI T5 Powermodule με του ATI T5 Sun Power with Dimmcomputer, γιατί το πρώτο να είναι πιο ακριβό από το δευτέρο? :roll:


Τα powermodule είναι η ακριβή σειρά της ΑΤΙ στην οποία σε ορισμένες περιπτώσεις βάζει και τα dimmable ballast.
Είναι ακριβά γιατί είναι φτιαγμένα από αλουμίνιο.Είναι από χυτό ανωδειωμένο αλουμίνιο σε ράγες οι οποίες λειτουργούν σαν ψύκτρες
Μα νομίζω κι εγώ είπα ότι είναι απο αλουμίνιο.

Τα sunpower είναι η φθηνή σειρά της ΑΤΙ όπου είναι φτιαγμένη από inox. Δεν είναι φτιαγμένο από ινοξ αλλά από ανωδιωμένη λαμαρίνα αλουμινίου
Δεν είναι καθαρό αλουμίνιο.... κι αυτό επιβεβαιώνεται βάζοντας του ένα μαγνήτη!!! Το καθαρό ανοδιωμένο αλουμίνιο ΔΕΝ το πιάνει ο μαγνήτης.
Αυτό σημαίνει ότι έχει διπλάσιο, ίσως και παραπάνω βάρος από τα powermodule.
Επίσης έχουν αναφερθεί πάρα πολλές περιπτώσεις διάβρωσης-σκουριας σε sunpower φωτιστικά. Εγώ προσωπικά έχω δει 4 σε λιγότερο από 2 χρόνια. Νίκο παραφέρεσαι και δεν είναι σωστό να λέμε ψέματα όταν δε γνωρίζουμε κάτι και συγκεκριμένα όταν κατηγορείς κάτι το οποίο αντιγράφεις και χωρίς επιτυχία.
Που παραφέρθηκα Νίκο? Τι είναι το ψέμα που είπα? Δεν είπα τίποτα που δεν ισχύει!!! Ακόμα και στο reefcentral αν κάνεις αναζήτηση θα δεις ότι κι εκεί εχει αναφερθεί η σκουριά στα sunpower. Μάλλον εσύ παραφέρεσαι και καλό θα ήταν να πρόσεχες τις εκφράσεις σου. Υπόσχομαι όμως σύντομα να σου ποστάρω φωτογραφίες από τα φωτιστικά αυτα!!!
Τώρα αν αυτό που αντιγράφω έχει επιτυχία ή όχι δεν θα το κρίνεις εσύ, ούτε κι εγώ!!! Θα το κρίνουν οι χομπίστες που τον έχουν δει από κοντα και μάλιστα ακόμα καλύτερα αυτοί που το χρησιμοποιούν!!!
Αλλά τη δουλειά στο φωτιστικό την κάνουν η λάμπα και ο ανακλαστήρας... και όχι το σώμα!!! Οπότε σε ότι σασί κι αν το βάλεις, την ίδια δουλειά θα έχεις. Από κει και πέρα μετράει το design!!


Έτσι λοιπον, επειδή είχαν πολλά στοκ κατασκευασμένα sunpower πρόσθεσαν έναν controller μέ ένα πρόγραμμα ανατολής δύσης, ο οποίος δεν έχει και πολλές δυνατότητες αλλαγής, και κράτησαν αυτή την τιμή την χαμηλή για να τα διώξουν.
Και αυτό δεν ισχύει λόγο του ότι η ΑΤΙ δεν έχει ποτέ στοκ αλλά κατασκευάζει τα φωτιστικά της κατόπιν παραγγελίας.

Όσο αφορά τα στοκ..... όλες οι εταιρείες και κυρίως οι μεγάλες πάντα έχουν στοκ σε αντικείμενα που δε λήγουν δε χαλάνε.
Αν τους στείλεις email και ζητήσεις 50 κομμάτια, θα το επιβεβαιώσεις κι εσύ.


Όλα αυτά όμως τα γράφεις σαν χομπίστας ή σαν κατάστημα??

_________________
Κολλημένοι με τα ενυδρεία.....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#99991 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2013, 06:58 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:24
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 17
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Αν το θέτεις έτσι και σαν χομπίστας και σαν κατάστημα.Και σου ξαναλέω ότι το sun power είναι από αλουμίνιο και μόνο.Τώρα αν εσύ βάζεις πάνω το μαγνήτη και το πιάνει πρέπει να γνωρίζεις ότι μέσα από το αλουμίνιο έχει μια μεγάλη λαμαρίνα από γαλβανιζέ το οποίο στηρίζει τα μπάλαστ και όλα τα εσωτερικά.
Και ναι αυτό που κάνεις είναι απαράδεκτο.Δε σου είπα να μη πουλήσεις τα δικά σου φωτιστικά αλλά για να το κάνεις αυτό με επιτυχία πρέπει να θέτεις ως ανταγωνιστή τον εαυτό σου και όχι να κατακρίνεις και να λες ψέματα επανειλημμένος.Και σε έχω τσεκάρει και σε άλλο φόρουμ και στα 'έχω πει πιο απλά ,αλλά δε λες να το καταλάβεις.Σε οποιοδήποτε επάγγελμα ανταγωνιστής μας είναι ο εαυτός μας.Κάνε λοιπόν σου ξαναλέω τη δουλειά σου την οποία την έχω δει και είναι καλή αλλά σταμάτα να κατακρίνεις τους άλλους. :tickedoffn:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#99996 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2013, 08:29 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
ηρεμήστε ηρεμήστε! :D ένα φωτιστικό με Τ5 είπα να βρω ο καημένος :D καλό είναι πάντως γιατί βγήκαν ακόμη λίγες πιο τεχνικές πληροφορίες :wink:

Θα παρακαλέσω όμως παιδιά αν υπάρχει η δυνατότητα και μπορείτε να το κρατήσουμε το θέμα χωρίς πολλές εντάσεις, οι χομπίστες και από τα λεγόμενα σας ίσως θα κρίνουν και θα χρησιμοποιησουν για την κρίση αγοράς τους, μπορείτε να μιλάτε σε αυτό το θέμα για μήνες υποστηρίζοντας ότι θέλεται επί του θέματος φωτιστικών Τ5, οι απόψεις όλων είναι σεβαστές και θεμιτές.


Σας ευχαριστώ :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#100026 Δημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2013, 22:02 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 00:57
Δημοσιεύσεις: 136
Images: 1
Τοποθεσία: Χαιδάρι
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
NIKOS P έγραψε:
Αν το θέτεις έτσι και σαν χομπίστας και σαν κατάστημα.Και σου ξαναλέω ότι το sun power είναι από αλουμίνιο και μόνο.Τώρα αν εσύ βάζεις πάνω το μαγνήτη και το πιάνει πρέπει να γνωρίζεις ότι μέσα από το αλουμίνιο έχει μια μεγάλη λαμαρίνα από γαλβανιζέ το οποίο στηρίζει τα μπάλαστ και όλα τα εσωτερικά.
Και ναι αυτό που κάνεις είναι απαράδεκτο.Δε σου είπα να μη πουλήσεις τα δικά σου φωτιστικά αλλά για να το κάνεις αυτό με επιτυχία πρέπει να θέτεις ως ανταγωνιστή τον εαυτό σου και όχι να κατακρίνεις και να λες ψέματα επανειλημμένος.Και σε έχω τσεκάρει και σε άλλο φόρουμ και στα 'έχω πει πιο απλά ,αλλά δε λες να το καταλάβεις.Σε οποιοδήποτε επάγγελμα ανταγωνιστής μας είναι ο εαυτός μας.Κάνε λοιπόν σου ξαναλέω τη δουλειά σου την οποία την έχω δει και είναι καλή αλλά σταμάτα να κατακρίνεις τους άλλους. :tickedoffn:


Άρα έχω δίκιο που λέω ότι δεν είναι από σκέτο αλουμίνο φτιαγμένο το φωτιστικό!!!!
Οπότε πια ψέμματα λέω επανειλημμένος ρε συ Νίκο??

Ποτέ δεν κατηγόρησα την ΑΤΙ και ποτέ δεν την ανταγωνίστηκα!! Είναι τουλάχιστον αστείο να το σκεφτόμουν και μόνο!!!

Εγώ εφτιαξα ένα φωτιστικό για πάρτη μου και το παρουσίασα.... και τότε μου ζητήθηκε από πολλούς χομπίστες να φτιάξω και για αυτούς.
Πάντα όμως το έκανα σα χομπίστας που βοηθάει ένα χομπίστα.... άρα μη μου λες ότι κατηγορώ για να πουλήσω, γιατί ποτέ δεν το έκανα!!!


Και επαναλαμβάνω, πιο είναι το ψέμα που λέω και τη δε νοώ να καταλάβω??

Και σου ξανά εφιστώ την προσοχή στον τρόπο που εκφράζεσαι τουλάχιστον απέναντι μου!!!


Υ.Γ.: Γιώργο, σε σέβομαι και σε εκτιμώ, αλλά ρε φίλε δε μπορώ να ηρεμήσω όταν βλέπω μια τέτοια επίθεση χωρίς να υπάρχει λόγος.



Από κει και πέρα, ιδανικό ΚΑΙ για μένα είναι Τ5 σε συνδιασμό με led.
Το ακτινικό θα το πάρεις από τα led και το λευκο που δίνει την αναπτυξη από τις Τ5. Αλλωστε και η ΑΤΙ αυτό λεει για τις λευκες τις λάμπες. Ότι είναι ιδανικές για ανάπτυξη.

_________________
Κολλημένοι με τα ενυδρεία.....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτιστικό Τ5
#100035 Δημοσιεύτηκε: 27 Νοέμ 2013, 07:19 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:24
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 17
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
:oxtomatimou: Εγώ σταματάω τη συζήτηση εδώ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com