Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 17:37

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50674 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 22:20 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 18:40
Δημοσιεύσεις: 29
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
nervas έγραψε:
Λοιπόν ας μιλήσω και ο μεταπτυχιακός πάνω στα hang-on deltec 8) .
Δουλεύω τα MCE600 αλλά είναι ακριβώς ίδια, μόνο στο μέγεθος αλλάζουν.
Το πρόβλημα σου χωρίς να το δω καν καταλαβαίνω πιο είναι!
Θέλω να μου απαντήσεις στα εξής: η στάθμη του αφρού φτάνει μέχρι το κατώτερο σημείο από το ποτήρι;
Το ποτήρι το έχεις τέρμα κάτω και δεν φτάνει ο αφρός μέχρι εκεί;
Την βαλβίδα του αέρα την έχεις τέρμα ανοιχτή;
Πόσα εκατοστά είναι η στάθμη του ενυδρείου σου από το άνω χείλος(τζάμι) που έχεις κρεμάσει το σκίμερ;
Απάντησε μου αυτά και θα έχεις την απάντηση σου αμέσως! :wink:


καταρχην σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.
εχουμε και λεμε.
η αποσταση απο την σταθμη του ενυδρειου ειναι περιπου 2 δαχτυλα.ισως και λιγο λιγοτερο.
το ποτηρι το ειχα τερμα τερμα επανω εκει που τελιωνει στην ουσια η εγκοπη.
πριν 3 μερες το εβαλα περιπου 1 1/2 εκατοστο πιο κατω ακριβως για να δω αν θα εχω διαφορα αλλα τιποτα.
αν καταλαβαινω καλα αυτο που λες για αν η σταθμη φτανει στο ποτηρακι.
φτανει και με το παραπανω.-αν δεν εφτανε πως θα μπορουσε να κανει αφρο οποιος θα ανεβαινε επανω για να μπει στο ποτηρακι?αλλωστε απο οτι εχω καταλαβει το σχημα απο το ποτηρακι δουλευει και σαν διαχωριστης για τον αφρο.
αλλωστε ακομα και αυτη την στιγμη γυρω γυρω στα τοιχωματα εχει μαζευτει πολυ αφρος ο οποιος απλα γινετε μαυρος και κολλαει εκει και δεν πεφτει μεσα.
δεν ξερω αν μπορεσα να σου δωσω να καταλαβεις πως το δουλευω.........
τον αερα τον εχω στο προτεινομενο απο την deltec εκει στις 2ωρα περιπου :lol:
σημειωση οτι δουλευει ετσι απο την πρωτη μερα ακομα και οταν ειχα μεσα μονο τον βραχο :roll:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50680 Δημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2009, 12:35 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
octaniavt έγραψε:

καταρχην σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.
εχουμε και λεμε.
η αποσταση απο την σταθμη του ενυδρειου ειναι περιπου 2 δαχτυλα.ισως και λιγο λιγοτερο.(συνήθως εδώ την πατάμε στα deltec hang on, αν η στάθμη δεν είναι αρκετά ψυλή στο ενυδρείο η αντλία λόγω υψομετρικής διαφοράς ζορίζεται και δεν κάνει αφρό αρκετά ψηλά με αποτέλεσμα να μην πέφτει ο αφρός στην κούπα υπερχείλισης :roll: ).
το ποτηρι το ειχα τερμα τερμα επανω εκει που τελιωνει στην ουσια η εγκοπη.
πριν 3 μερες το εβαλα περιπου 1 1/2 εκατοστο πιο κατω ακριβως για να δω αν θα εχω διαφορα αλλα τιποτα. Αν το βυθίσεις τέρμα κάτω το ποτήρι το έχεις δοκιμάσει? το σωστό είναι αυτό που περιγράφεις δηλαδή ο αφρός να φτάνει μέχρι το χείλος του ποτηριού για να κάνεις σωστό σκιμάρισμα.
αν καταλαβαινω καλα αυτο που λες για αν η σταθμη φτανει στο ποτηρακι.
φτανει και με το παραπανω.-αν δεν εφτανε πως θα μπορουσε να κανει αφρο οποιος θα ανεβαινε επανω για να μπει στο ποτηρακι?αλλωστε απο οτι εχω καταλαβει το σχημα απο το ποτηρακι δουλευει και σαν διαχωριστης για τον αφρο.
αλλωστε ακομα και αυτη την στιγμη γυρω γυρω στα τοιχωματα εχει μαζευτει πολυ αφρος ο οποιος απλα γινετε μαυρος και κολλαει εκει και δεν πεφτει μεσα.Μήπως έχει μαζευτεί πολύ βρωμιά στην εγκοπή μεταξύ της επιφάνειας του αφρού και της υπερχείλησης? και δεν μπορεί να περάσει αφρός! :?
δεν ξερω αν μπορεσα να σου δωσω να καταλαβεις πως το δουλευω.........
τον αερα τον εχω στο προτεινομενο απο την deltec εκει στις 2ωρα περιπου :lol: Σωστός :wink: τέρμα ανοιχτό είναι λάθος
σημειωση οτι δουλευει ετσι απο την πρωτη μερα ακομα και οταν ειχα μεσα μονο τον βραχο :roll: Κάτι τρέχει σίγουρα :roll: , το οποίο θα το βρούμε μην ανοισηχείς :wink: , κάνε ένα καθάρισμα την αντλία προληπτικά και καθάρισε πολύ καλά την τρύπα του αέρα με καρφίτσα για να φύγουν τυχών συσωρευμένα άλατα

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50683 Δημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2009, 15:37 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 18:40
Δημοσιεύσεις: 29
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.οποτε καθαριζω την αντλια με ξυδι και βλεπουμε.
χαζη ερωτηση μην με :axe: αλλα να την κανω.
πως ριχνουμε το ξυδι μεσα απο την εισαγωγη αερα?αυτο που ειπες ο φιλος aquamarine?θελω να πω την ωρα που ειναι σε λειτουργια το σκιμερ η θα πρεπει να το σταματησω για λιγο και μετα?και για τι ποσοτητα μιλαμε?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50685 Δημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2009, 17:39 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
octaniavt έγραψε:
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.οποτε καθαριζω την αντλια με ξυδι και βλεπουμε.
χαζη ερωτηση μην με :axe: αλλα να την κανω.
πως ριχνουμε το ξυδι μεσα απο την εισαγωγη αερα?αυτο που ειπες ο φιλος aquamarine?θελω να πω την ωρα που ειναι σε λειτουργια το σκιμερ η θα πρεπει να το σταματησω για λιγο και μετα?και για τι ποσοτητα μιλαμε?

μπορεις να παρεις ανα κουβα ξυδι και να ριχνεις στο κυριως ενυδρειο και να δεις μεχρι να καθαρισει η αντλια σου :lol: :lol: :lol: πλακα κανω.βγαζεις το κσιμμερ απο την πρηζα,μετα το ξεκρεμμας μετα διαλεγεις που θα το ακουμπησεις και μετα καθαριζεις..ετσι απλα

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50696 Δημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2009, 21:06 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 18:40
Δημοσιεύσεις: 29
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
:lol: :lol: ενταξει το φανταστικα οτι ηταν χαζη ερωτηση αλλα καλυτερα να ρωτας παρα του κεφαλιου σου και μετα........
λοιπον το σκιμερ εγινε βιδες το καθαρισα ολο αν και ηταν πεντακαθαρο και πουθενα βουλωμενο κτλ.......
το ποτηρακι το εχω βαλει στην τερμα επανω θεση και λογικα δευτερα θα ξερω αν εχει γινει κατι η οχι.
ασχετο αλλα σχετικο.
τελικα αν ανεβασω την εισαγωγη νερου επανω προς την επιφανεια μας και οπως ειπα δειχνει ασχημα ετσι θα εχει επιπτωση στην αποδοση του σκιμερ
η μηπως θα ειναι και καλυτερα μιας και θα γινετε surface skimming?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50706 Δημοσιεύτηκε: 25 Οκτ 2009, 09:35 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 21:37
Δημοσιεύσεις: 333
Images: 1
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
εγω ανα τακτά διαστηματα, ενω δουλευει το σκιμμερ, ανοιγω τελειως την βαλβιδα του αέρα (καθετη θεση) ριχνω "λιγο" ξυδάκι και μετα 3-4 μεγαλες συριγγες νερό απο α.ο. να ξεβουλωνει και επαναφερω τη βαλβιδα στις 1 η ωρα. και καθε 2 μηνες το διαλύω όλο και το κα8αριζω σχολαστικα.

_________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
My reef ReStarted 14.04.2013 (180*70*60 cm)


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#51306 Δημοσιεύτηκε: 06 Νοέμ 2009, 09:20 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 18:40
Δημοσιεύσεις: 29
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
παιδια καλημερα.αργησα να απαντησω μιας και ηθελα να δω τι θα κανει το σκιμμερ μετα τον ολικο καθαρισμο του.
τα αποτελεσματα ειναι παλι τα ιδια.το ποτηρακι γεμισε ελαχιστα παραπανω και μετα απο 2-3 μερες στην ουσια σταματησε να γεμιζει και αρχησε να γεμιζει βρωμια αναμεσα στο ποτηρακι και το πλαστικο του σκιμμερ.
δυστηχως δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει.εχω βγαλει και φωτο στην κατασταση που ηταν ακριβως μετα απο 5 μερες και με την πρωτη ευκαιρια θα τις ανεβασω.
και σαν να μην εφτανε αυτο μας εκανε και την ενφανιση και το κυανο σε 2 σημεια πανω στον βραχο και πανω στον αραγωνιτη(δεν ξερω βεβαια αν εχει σχεση με το σκιμμερ μιας και οπως ειπα ετσι δουλευε απο την πρωτη μερα.)
pls τα φωτα σας....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com