Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 17:18

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50644 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 09:37 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 18:40
Δημοσιεύσεις: 29
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
καλημερα σε ολο το φορουμ.
εχω μια απορεια για το σκιμερ μου.
το ποτιρακι δεν γεμιζει ποτε.καθε φορα που το καθαριζω στην αρχη γεμιζει ενα δαχτυλο βρωμικο υγρο και μετα αρχιζει να μαζευει βρωμα γυρω γυρω στα εξωτερικα του τοιχωματα.ειναι φυσιολογικο?
εχω δοκιμασει να αλλαξω την θεση του σε υψος αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα.τον αερα τον εχω στα 3/4 οπως προτεινει η εταιρια και αφρο βγαζει μπολικο.αλλα το ποτηρι γιατι γεμιζει μονο στην αρχη και μετα σταματει?
το ενυδρειο ειναι σχεδον 150 λιτρα τρεχει σχεδον 5 μηνες δεν ριχνω σχεδον τιποτα απο ζουμια και μεσα υπαρχει μια polyps-mushrom και λιγα μανιταρια.
απο ψαρια 2 clown 1 chromis και μια γαριδουλα.
αιτια για τη απορεια μου ειναι τα no3 τα οποια εδω και ενα μηνα εχουν ανεβει στο 50 και δεν μπορω με τιποτα να τα κατεβασω και δεν μπορω να βρω τι φταει.......
επισης μια απορεια που εχω για το deltec ειναι αν μπορω να στριψω τον καθετο σωληνα που περνει νερο και να το ανεβασω προς την επιφανεια.θα εχω προβλημα με την λειτουργια?
π λογος ειναι καθαρα αισθητικος μιας και το σκιμερ αναγκαστικα το εχω σχεδον μπροστα στο ενυδρειο και ο σωληνας δειχνει ασχημα-ασχετος ετσι.
ευχαριστω για το χρονο σας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50645 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 09:45 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2007, 19:40
Δημοσιεύσεις: 2589
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Μεγαλο βιοφορτίο από ψάρια δεν έχεις μήπως ταίζεις πιο πολύ απ' όσο ίσως χρειάζεται??
Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσα λίτρα??
Deltec δεν είχα ποτέ ας περιμένουμε κάποιον που είχε-έχει για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου. :wink:

_________________
A carne di lupo zanne di cane
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50647 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 09:51 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Κάθε πότε το καθαρίζεις ;

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50648 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 09:56 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
octaniavt έγραψε:
τα no3 τα οποια εδω και ενα μηνα εχουν ανεβει στο 50 και δεν μπορω με τιποτα να τα κατεβασω και δεν μπορω να βρω τι φταει.......
επισης μια απορεια που εχω για το deltec ειναι αν μπορω να στριψω τον καθετο σωληνα που περνει νερο και να το ανεβασω προς την επιφανεια.θα εχω προβλημα με την λειτουργια?

το σκιμμερ δεν μπορει να επιρεασει αμεσα τα ΝΟ3... εμμεσα τα επιρεαζει...
κανει την πρωτη διαλογη κατα καποιον τροπο των στοιχειων που μετατρεποντε σε αμονια και μετα σε ΝΟ2 και μετα σε ΝΟ3
πιο 'σωστη' λειτουργεια του σκιμμερ θα σου μειωνε ολον τον κυκλο αλλα τα ΝΟ3 παντα συσσορευοντε σε ενα συστημα... υπαρχουν ομως λυσεις!
οι οργανισμοι που 'τρωνε' το ΝΟ3 λεγοντε φυτα :lol:
βαλε chaeto βαλε καποιο αλλο τετοιου τυπου αλγη-φυτο... πειραματισουμε τισ mangroves κανε scrub screen(ασχημο πραγμα στην εμφανιση-δεν ειναι για σαλονι)
εγω αυτο που εκανα, και ολοι διαφονουν απο αποψη αισθητικης ειναι να βαλω λαμπα που προαγει την παραγογη αλγων... κυανο, hair κτλ... εβαλα και 2 ειδη αλγες και δεν εχω ανεβει ποτε πανο απο 15 χωρις συγκεκριμενο λογο

τωρα για το θεμα της αισθιτικης του ποτηριου... καθαριζε το πιο συχνα... ετσι δουλευει το σκιμμερ....
επιδη και εγω εχω θεμα εμφανισης (ειναι στη ρεσεψιον στο γραφειο) εβαλα το σκιμερ σε ενα μινι σαμπ


αααα ναι! μπορει και να θελει ρυθμηση το σκιμμερ... αλλα την εμφανιση δεν την γλυτωνεισ

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50649 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 10:02 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 18:40
Δημοσιεύσεις: 29
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ταιζω ελαχιστα και μια φορα την μερα μονο και μονο για αυτο το λογο.
το σκιμερ το καθαριζω σχεδον καθε 4-5 μερες και ποτε δεν εχω βγαλει πανω απο 1 δαχτυλο βρωμικο υγρο.στα τοιχωματα ομως πιανει πολλη βρωμια.
και παντα αυτο το ενα δαχτυλο το βγαζει τις πρωτες 1-2 μερες.τις υπολοιπες μονο στο τοιχωμα.
τωρα εχω ρυθμισει το ποτηρι να καθετε πιο χαμηλα μπας και αλλαζε τιποτα αλλα τζιφος.παλι τα ιδια.
δεν ξερω αν φταει αυτο βεβαια για τα no3 μιας και ετσι δουλευε το σκιμερ απο την πρωτη μερα και δεν ειχα προβλημα.και για να ειμαι ειλικρινης
δεν το εδωσα και πολυ σημασια γιατι δεν γεμιζε το ποτηρι ακριβως γιατι δεν ειχα φορτιο μεσα στο ενυδρειο.
αλλαγες εκανα 1 φορα το μηνα σχεδον 30% εκτος απο τον τελευταιο μηνα που εχω αλλαξει σχεδον 4 φορες απο 30%.
εχω αρχησει και απογοητευομαι λιγουλακι ειναι η αληθεια.
επισης προβλημα με κυκλοφορια δεν εχω(απο οσο μπορω να καταλαβω)
και μαλιστα εχω και ''τρελη'' κυκλοφορια.....γιαυτα που εχω και τα λιτρα μου tunze 6025+2 koralia 1+koralia nano


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50650 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 10:08 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 21:37
Δημοσιεύσεις: 333
Images: 1
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
.....παίξε λίγο με τη βαλβίδα του αέρα.
ανοιξέ την εντελώς και ρίξε μέσα λίγο ξύδι και μετά με μία σύριγγα νερό αντ.όσμωσης.
βάλτην στις 1 η ώρα και δες πως πάει. αν ο αφρός ειναι πολύ υγρός βάλτην λίγο πιο δεξια.
η αντλία του σκίμερ καθε δίμηνο περίπου θέλει καλό καθάρισμα με ξύδι και νερό.

_________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
My reef ReStarted 14.04.2013 (180*70*60 cm)


Τελευταία επεξεργασία από AQUA-MARINE και 23 Οκτ 2009, 10:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50651 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 10:11 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 18:40
Δημοσιεύσεις: 29
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι εβαλα και cαυlerpa (μεσα ομως στο ενυδρειο-μαλλον λαθος τελικα) μιας και δεν εχω sump/refugium η οποια ομως χαλασε μεσα σε 8 μερες και κοντεψε να μου καταστρεψει το ολο συστημα.
επισης παραλειψη αν και το εχω αναφερει στην παρουσιαση του ενυδρειου οτι την βιολογια την στηριζω μονο στον βραχο απο την πρωτη μερα με εξωτερικο φιλτρο ανθρακα/αντιφωσφορο.

η αισθητικη δεν με απασχολει μιας και το ενυδρειο το εχω στον προσωπικο μου χωρο και φυσικα δεν με πειραζει η βρωμια που φαινεται στο σκιμερ.
απλα δεν καταβαινω γιατι να γεμιζει μονο την πρωτη μερα και μετα τιποτα μεσα στο ποτηρι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50652 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 10:25 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Λοιπόν ας μιλήσω και ο μεταπτυχιακός πάνω στα hang-on deltec 8) .
Δουλεύω τα MCE600 αλλά είναι ακριβώς ίδια, μόνο στο μέγεθος αλλάζουν.
Το πρόβλημα σου χωρίς να το δω καν καταλαβαίνω πιο είναι!
Θέλω να μου απαντήσεις στα εξής: η στάθμη του αφρού φτάνει μέχρι το κατώτερο σημείο από το ποτήρι;
Το ποτήρι το έχεις τέρμα κάτω και δεν φτάνει ο αφρός μέχρι εκεί;
Την βαλβίδα του αέρα την έχεις τέρμα ανοιχτή;
Πόσα εκατοστά είναι η στάθμη του ενυδρείου σου από το άνω χείλος(τζάμι) που έχεις κρεμάσει το σκίμερ;
Απάντησε μου αυτά και θα έχεις την απάντηση σου αμέσως! :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50659 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 13:24 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
phaerimm έγραψε:
octaniavt έγραψε:
τα no3 τα οποια εδω και ενα μηνα εχουν ανεβει στο 50 και δεν μπορω με τιποτα να τα κατεβασω και δεν μπορω να βρω τι φταει.......
επισης μια απορεια που εχω για το deltec ειναι αν μπορω να στριψω τον καθετο σωληνα που περνει νερο και να το ανεβασω προς την επιφανεια.θα εχω προβλημα με την λειτουργια?

το σκιμμερ δεν μπορει να επιρεασει αμεσα τα ΝΟ3... εμμεσα τα επιρεαζει...
κανει την πρωτη διαλογη κατα καποιον τροπο των στοιχειων που μετατρεποντε σε αμονια και μετα σε ΝΟ2 και μετα σε ΝΟ3
πιο 'σωστη' λειτουργεια του σκιμμερ θα σου μειωνε ολον τον κυκλο αλλα τα ΝΟ3 παντα συσσορευοντε σε ενα συστημα... υπαρχουν ομως λυσεις!
οι οργανισμοι που 'τρωνε' το ΝΟ3 λεγοντε φυτα :lol:
βαλε chaeto βαλε καποιο αλλο τετοιου τυπου αλγη-φυτο... πειραματισουμε τισ mangroves κανε scrub screen(ασχημο πραγμα στην εμφανιση-δεν ειναι για σαλονι)
εγω αυτο που εκανα, και ολοι διαφονουν απο αποψη αισθητικης ειναι να βαλω λαμπα που προαγει την παραγογη αλγων... κυανο, hair κτλ... εβαλα και 2 ειδη αλγες και δεν εχω ανεβει ποτε πανο απο 15 χωρις συγκεκριμενο λογο

τωρα για το θεμα της αισθιτικης του ποτηριου... καθαριζε το πιο συχνα... ετσι δουλευει το σκιμμερ....
επιδη και εγω εχω θεμα εμφανισης (ειναι στη ρεσεψιον στο γραφειο) εβαλα το σκιμερ σε ενα μινι σαμπ


αααα ναι! μπορει και να θελει ρυθμηση το σκιμμερ... αλλα την εμφανιση δεν την γλυτωνεισ


Λάμπρο οι πρωτεΐνες δεν μετατρέπονται(ή καλλίτερα διασπώνται) σε αμμωνία :? ; άρα έχω και επακόλουθη πτώση των θρεπτικών στοιχείων!
Και Λάμπρο το σκίμερ δεν δουλεύει έτσι :roll: , μαζεύει βρώμα στα τοιχώματα, αλλά πρέπει να του βγάζει σχετική βρώμα και στο ποτήρι υπερχείλισης.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση για το deltec 300 μου
#50661 Δημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 13:46 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
nervas έγραψε:
Λάμπρο οι πρωτεΐνες δεν μετατρέπονται(ή καλλίτερα διασπώνται) σε αμμωνία :? ; άρα έχω και επακόλουθη πτώση των θρεπτικών στοιχείων!
Και Λάμπρο το σκίμερ δεν δουλεύει έτσι :roll: , μαζεύει βρώμα στα τοιχώματα, αλλά πρέπει να του βγάζει σχετική βρώμα και στο ποτήρι υπερχείλισης.


δεν μιλισα για προτεινες per ce ... οτιδιποτε οργανικο και νεκρο αργα η γρηγορα μπαινει στην διαδικασια του κυκλου των νιτρικων.
1φαγιτο αφαγοτο..
2υπολιματα του φαγομενου(κακουλια :D )
3 νεκρα ζωα - φυτα
4 ζοντανα και νεκρα πολυ μικρα πραγματα
ολα αυτα αφαιρουντε απο το σκιμμερ αν μεινουν μεσα ολα αυτα ειτε τρεφουν καποια κοραλια ειτε σκοτωνουν τα παντα.. αναλογα τα κοραλια σου, την ποσοτιτα τους, αλλους τροπους που εχεισ για να καταπολεμεισεις την ποσοτητα τους κτλ

ειναι γνωστο οτι το overskimming δημιουργει θεμα υποσιτισμου σε filterfeeders. γιαυτο και κλεινουμε το σκιμμερ οταν ταιζουμε φυτο-ζωοπλανκτον κτλ.

το δικο μου σκιμμερ οταν βγαζει αφρο ετσι κανει. αφαιρει την μακα χωρις να αφαιρει νερο... γιατι ειναι κακο αυτο?

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com