Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 17:00

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#52886 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 10:51 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 11:14
Δημοσιεύσεις: 26
Τοποθεσία: Λεμσός, Κύπρος
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ξεκίνησα λοιπόν και γώ χαρούμενος, όλο ανυπομονησία το ταξίδι μου στα αλάτια με το εξής σχέδιο. Εφόσον είμαι στην κατασκευή του νέου μας σπιτιού (μονοκατοικία) μπήκε στο σχέδιο και ένα βαρβάτο ενυδρείο reef με όλες τις προδιαγραφές. Καθότι λοιπόν δεν έχω καθόλου εμπειρία και επειδή είχα στο διαμέρισμα μου ένα 250λτ το οποίο καθόταν είπαμε να ξεκινήσουμε με αυτό το οποίο στη συνέχεια θα γίνει ιδανικό για νοσοκομείο-καραντίνα για το μεγάλο project.

Έγιναν έτσι όλες οι απαραίτητες αγορές με σκοπό τον περισσότερο εξοπλισμό να μεταφέρουμε στο μεγάλο ενυδρείο μετά από 1 χρόνο περίπου μαζί με τα ζωντανά. Που κωλήσαμε όμως... στο σκίμερ (άκρως βλακεία) και έτσι πήρα ένα JAD DG2524, (γνωστό και ώς Βοyu) το μεγαλύτερο της σειράς με αντλία needle wheel κινέζικη φυσικά.

Εικόνα

Μια ωραία μέρα λοιπόν κατεύτασε ο βράχος (22κιλά) τον οποίο παρέλαβα άμεσα πριν ανοιχτεί καν και τον έφερα σπίτι, τον ξέπλυνα με νεράκι από το ενυδρείο και τον έβαλα να κουραριστεί. Θαύμα, όλα ωραία! Σκουληκάκια, majano και τα γνωστά πρνούσαν χάρμα μαζί με τον τρελαμένο υπφενόμενο που ξύπναγε μες τη νύχτα με το κόκκινο φακουδάκι να ψάχνει τα ζωήφια.

Μπήκε και το skimmer σε λειτουργία... οι φυσαλίδες λίγο χοντρές, και μπουρμπουλήθρες... θα στρώσει λέμε... αλλα αφρός γιοκ. Το τσίταρα λοιπόν για να ανεβάσει τη στάθμη 5-6 εκ πριν την υπερχείληση. Αποτέλεσμα στις τρεις η ώρα τα ξημερώματα με ξυπνάει΄η γυναίκα μου "Πολύ φασαρία δεν κάνει το ενυδρείο?"

Όντως ακουγόταν λες και είχαμε τους καταράχτες του νιαγάρα στο σαλόνι. Βάζω παντόφλα και μες το σκοτάδι περπατάω σιγά σιγά προς το φώς. ΠΛΑΤΣ! Έρε γλέντια!

Περίπου 20 λτ νερό είχαν βγεί στο σαλόνι, η στάθμη του νερού στο sump είχε πέσει πολύ χαμηλά και η αντλία επιστροφής έπερνε αέρα με αποτέλεσμα να έχει μειωμένη απόδοση, να ρήξει τη στάθμη στη κολώνα της υπερχείλησης και έτσι να τρέχουν καταράχτες!

Από εκεί ξεκινούν οι έρευνες. Τι έιχε συμβεί. Έρχεται και ένας φίλος γνώστης του αθλήματος και το βάζουμε μπροστά. Φυσαλίδες λίγες και πολύ μεγάλες, ειδικά όταν άνοιγα τον αέρα στο φούλ τίποτα... Ανοίγουμε την αντλία χεχε σπασμένο αξονάκι. Το φτιάχνουμε λίγο και το ξαναβάζουμε. ΟΟΟΟΟΟΟΟο αφρός! ωραίες ψηλές φυσαλίδες ασπρίζει το μίγμα μέσα στον σκίμερ. Το ρυθμίζουμε πολύ πιο κατω από τη βάση ... σε 5 λεπτά πάλι τα ίδα πέφτει η στάθμη, οι φυσαλίδες χοντρένουν και λιγοστεύουν.

Πόρισμα, αντλία για πέταμα... ο λόγος της πλυμήρας ήταν απλός, επειδή η αντλία είναι χαλασμένη δεν είχε σταθερή ροή, οπότε μετά απο λίγη λειτουργία ανέβαζε στροφές επειδή και ο αέρας ήταν πνιγμένος και έβγαζε ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ το οποίο δεν προλάβεναι να επιστρέψει πίσω στο sump.

Λύση, επειδή το skimmer είναι τόσο καλό όσο η αντλία του απέκτησα μία EHEIM Compact+ Marine 1103. Λίγο φασαριόζικη στην αρχή αλλά μόλις στρώσει χάρμα οφθαλμών. Πικνό άσπρο μίγμα στο θάλαμο, η ρυθμιζόμενη ροή μου επέτρψε να έχω φουλ ανοιχτό τον αέρα και την έξοδο και πάλι να έχω 10 πόντους αφρό από τη βάση του κόνου μέχρι τη βάση του ποτηριού. Το άφησα εκεί και μέσα σε 48 ώρες έβγαλε πολύ λίγο ξερό μαύρο αφρό (δεν έχω και τίποτα μέσα μόνο βράχο ο οποίος παρεπιτόντως έστρωσε σε 10 μέρες)

Μη τσιγουνυτείτε γο το skimmer ποτέ!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#52892 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 11:25 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
:roll: ερε γλεντια...ευχαριστουμε που μεσα στην ατυχια σου το μοιρασικες μαζι μας.

ελα πες την αληθεια... επεσε παντοφλα??? :D εγω θα ειχα φυγει απο το σπιτι!!

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#52893 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 11:43 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Tώρα μπορείς να ψηφίσεις εδώ.....

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΜΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΣ ;
viewforum.php?f=76

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#52896 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 11:57 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 11:14
Δημοσιεύσεις: 26
Τοποθεσία: Λεμσός, Κύπρος
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Χεχε... εντάξει έπεσε μία σχετική, αλλά της αρέσουν πολύ τα reef ενυδρεία και ήταν παροδικό, επίσης ευτυχώς δεν πήγε το νερό σε χαλί ή έπιπλα και έτσι τη γλειτόσαμε φτηνά.

Τέλος καλό όλα καλά, θέλω να πιστεύω. ΄Ηταν ένα πολύ καλό μάθημα για την λειτουργία του skimmer γενικώς.

Πάμε για ψηφοφορία... :mrgreen:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#52897 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
marios έγραψε:
Λύση, επειδή το skimmer είναι τόσο καλό όσο η αντλία του απέκτησα μία EHEIM Compact+ Marine 1103. Λίγο φασαριόζικη στην αρχή αλλά μόλις στρώσει χάρμα οφθαλμών. Πικνό άσπρο μίγμα στο θάλαμο, η ρυθμιζόμενη ροή μου επέτρψε να έχω φουλ ανοιχτό τον αέρα και την έξοδο και πάλι να έχω 10 πόντους αφρό από τη βάση του κόνου μέχρι τη βάση του ποτηριού. Το άφησα εκεί και μέσα σε 48 ώρες έβγαλε πολύ λίγο ξερό μαύρο αφρό (δεν έχω και τίποτα μέσα μόνο βράχο ο οποίος παρεπιτόντως έστρωσε σε 10 μέρες)

Μη τσιγουνυτείτε γο το skimmer ποτέ!!



Αυτή έχω και γω. Δεν μπορώ να πώ οτι είναι φασαριόζικη αλλά όχι και τελείως ήσυχη.Λογικό μιας και ο αέρας είναι που προκαλεί τον θόρυβο.Αν και την περίμενα λίγο πιο δυνατή.Δοκίμασε να βγάλεις τον περιοριστή που έχει στην άκρη και να την αφήσεις έτσι να δεις τι πυκνές φυσαλίδες θα βγάλει το σκιμερ. Βέβαια μέτα θέλει εκεί ενα silencer γιατι ακούγεται το ρούφηγμα του αέρα λες και ρουφάς φραπεδιά που έχει τελειώσει και έχουν μείνει τα παγάκια μόνο.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#52898 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 10:49
Δημοσιεύσεις: 328
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Παντοφλα :axe: :D
Σου δουλευει καλα με την αντλια αυτη τωρα;
Προχθες μιλουσα με εναν υπευθυνο της γνωστης αλυσιδας καταστηματων και του ζητησα να προσπαθησει να φερουν και ανταλακτικα για αυτα τα σκιμμερ.Γιατι παρολο που για "εμενα" ειναι πολυ καλα σαν σχεδιασμο και αποδοση υστερουν σε αυτο (ανταλακτικα).
Εχω το 2516 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης,μιας και μιλαμε για αγορα των 70-75 ευρω αν θυμαμαι καλα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#52903 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 12:23 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 11:14
Δημοσιεύσεις: 26
Τοποθεσία: Λεμσός, Κύπρος
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Βασίλης 29 έγραψε:
Παντοφλα :axe: :D
Σου δουλευει καλα με την αντλια αυτη τωρα;
Προχθες μιλουσα με εναν υπευθυνο της γνωστης αλυσιδας καταστηματων και του ζητησα να προσπαθησει να φερουν και ανταλακτικα για αυτα τα σκιμμερ.Γιατι παρολο που για "εμενα" ειναι πολυ καλα σαν σχεδιασμο και αποδοση υστερουν σε αυτο (ανταλακτικα).
Εχω το 2516 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης,μιας και μιλαμε για αγορα των 70-75 ευρω αν θυμαμαι καλα.


Φαίνετε να δουλεύει πολύ καλύτερα αν κρίνω από τις φυσσαλίδες και τον αφρό που σχηματίζετε. Θέλω να δω πιο θα είναι το αποτέλεσμα όταν βάλω ψάρια και αρχίσω να ταϊζω η με τη προσθήκη πχ πλαγνκτον κλπ. όπου θα έχουμε και αυξημένο αφρό.

Το πρόβλημα αυτού του skimmer είναι βασικά σχεδιατικό. Το ύψος του reaction chamber και η διάμετρος της υπεχείλησης δεν είναι ικανές να διαχειρηστούν τη ροή και την ποσότητα του αφρού με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο να τον ρυθμίσης για στεγνό skimming. Θα σου πρότεινα να δείς κάποιο καλό skimmer πχ ένα Deltec για να κατλάβεις τι εννοώ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#52907 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 12:45 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 10:49
Δημοσιεύσεις: 328
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
marios έγραψε:
Βασίλης 29 έγραψε:
Παντοφλα :axe: :D
Σου δουλευει καλα με την αντλια αυτη τωρα;
Προχθες μιλουσα με εναν υπευθυνο της γνωστης αλυσιδας καταστηματων και του ζητησα να προσπαθησει να φερουν και ανταλακτικα για αυτα τα σκιμμερ.Γιατι παρολο που για "εμενα" ειναι πολυ καλα σαν σχεδιασμο και αποδοση υστερουν σε αυτο (ανταλακτικα).
Εχω το 2516 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης,μιας και μιλαμε για αγορα των 70-75 ευρω αν θυμαμαι καλα.


Φαίνετε να δουλεύει πολύ καλύτερα αν κρίνω από τις φυσσαλίδες και τον αφρό που σχηματίζετε. Θέλω να δω πιο θα είναι το αποτέλεσμα όταν βάλω ψάρια και αρχίσω να ταϊζω η με τη προσθήκη πχ πλαγνκτον κλπ. όπου θα έχουμε και αυξημένο αφρό.

Το πρόβλημα αυτού του skimmer είναι βασικά σχεδιατικό. Το ύψος του reaction chamber και η διάμετρος της υπεχείλησης δεν είναι ικανές να διαχειρηστούν τη ροή και την ποσότητα του αφρού με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο να τον ρυθμίσης για στεγνό skimming. Θα σου πρότεινα να δείς κάποιο καλό skimmer πχ ένα Deltec για να κατλάβεις τι εννοώ.

Γι αυτο πηρα το 2516 8) πιο χαμηλο υψος κορμου :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#53203 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2009, 11:14 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 11:14
Δημοσιεύσεις: 26
Τοποθεσία: Λεμσός, Κύπρος
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Βασίλη μιας και έχεις εμπειρία με αυτά τα skimmer, δυσκολεύομαι να το κάνω να βγάλει στεγνό αφρό. Βασικά αν έχω τον αέρα στο φουλ ανοιχτό τότε γεμίζει φυσαλίδες μόνο ο μέσα θάλαμος και από έξω οι φυσαλλίδες μένουν 3-5 εξ κάτω από το χείλος του μέσα θαλάμου. Αν και κάνει αφρό σε αυτή την περίπτοση δεν έχει βγάλει ποτέ στεγνό skimmate από πάνω.

Όταν αρχίσω να κλείνω τη βαλβίδα του αέρα οι φυσσαλίδες γίνονται πολύ περισσότερες και κατεβαίνουν 5 εκ πριν τη βάση ενώ πια δεν μπορώ να διακρίνω μέσα το μίγμα γίνεται πολύ πικνό. Το άφησα έτσι με τη στάθμη στη βάση του ποτηριού να δούμε αν θα βγάλει τίποτα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: JAD DG2524 Skimmer - Πλυμήρες και Λύσεις
#53204 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2009, 11:48 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 11:14
Δημοσιεύσεις: 26
Τοποθεσία: Λεμσός, Κύπρος
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Έκανα και ένα σχέδιο για να καταλάβεις. Η κυματοειδής γραμμή δείχνει που "τελειώνουν" οι φυσσαλίδες. Και στις δύο περιπτώσεις ο εσωτερικός θάλαμος γεμίζει από φυσαλλίδες.
Συνημμένο:
JAD-setup.gif


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Ανοιχτά και αύριο Κυριακή (16/07/23)!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

45

15 Ιούλ 2023, 20:41

Νέα εισαγωγή θαλασσινών ψαριών και ασπόνδυλων

στο Aber Aquatic

Aber Aquatic

0

39

30 Μαρ 2023, 19:07


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com