Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 15:56

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ποιος χρειάζεται μεγαλύτερο??
#13625 Δημοσιεύτηκε: 27 Δεκ 2007, 13:28 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2007, 19:40
Δημοσιεύσεις: 2589
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Ο ρόλος του στο ενυδρείο τροπικού υφάλου είναι σίγουρα πολυδιάστατος και απαραίτητος διότι “προλαμβάνει” και κρατά σε ισορροπία της συνθήκες της υδάτινης στήλης απαλλαγμένη από στοιχεία που δεν είναι απαραίτητα και πρέπει να αφαιρεθούν.
Το μέτρο που πρακτικά κρατάμε για την επιλογή skimmer που θα επιλέξουμε ή επιλέξαμε και προσπαθούμε να τηρούμε σαν εξοπλισμό είναι τουλάχιστον 2Χ τα λίτρα του συνολικού όγκου των λίτρων μας. Το θέμα είναι πολυσυζητημένο και έχει πολλές παραμέτρους, πλήθος και μέγεθος ψαριών ποσότητα ταΐσματος τους και η συχνότητα “ταΐσματος” των κοραλλιών κλπ.
Παρατηρούμε συχνά να προτείνετε ειδικά στους καινούργιους στο χώρο που κάνουν τα πρώτα τους βήματα με κάποιο fish only σύστημα με προοπτική εξέλιξης σε ύφαλου και χαμηλού budget προερχόμενοι συνήθως από τον χώρο του “γλυκού” και μην μπορώντας να κατανοήσουν το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει στην σταθερότητα των συνθηκών το επιπλέον έξοδο της αγοράς του.
Η πραγματικότητα είναι ότι άσχετα εξέλιξης του με κοράλλια ή μη από την προσωπική μικρή μου πείρα βλέποντας τα ποσοστό των οργανικών που αποβάλλονται με την ύπαρξή του καταλήγω ότι είναι από τις επιβεβλημένες αγορές από πλευράς εξοπλισμού σε οποιοδήποτε σύστημα θαλασσινού ενυδρείου.
Όλοι μας έχουμε δει και θαυμάσει ενυδρεία fish only που μπορούν να διατηρούν μεγάλο πλήθος ή και μεγέθους ψάρια για μεγάλες χρονικές περιόδους δίχως skimmer. Όμως οι κάτοχοι τους σίγουρα ασχολούνται αρκετό καιρό και βρίσκουν την “χρυσή τομή” μεταξύ μεγάλων αλλαγών και όχι συχνού ταΐσματος.
Στα συστήματα που βασίζονται στα κάνιστρα με λίγο ζωντανό βράχο και φιλοξενούν μεγαλόσωμους κατοίκους με αυξημένες ανάγκες διατροφής η αναλογία λίτρων – skimmer μπορεί να αντιστοιχεί και 4Χ.

_________________
A carne di lupo zanne di cane
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#13627 Δημοσιεύτηκε: 27 Δεκ 2007, 13:44 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Από την πτωχή μου προοπτική, αν μου επιτρέπετε, το skimmer είναι must !

ΕΙΔΙΚΑ αν δεν κάνει ο χρήστης αλλαγές νερού !!! Κάπως πρέπει να φύγουν τα οργανικά.... Εκτός αν τα κάψουμε με όζον.

Σε ένα άρθρο του ο Anthony Calfo έγραφε κάποτε ότι ακόμα και αν το ενυδρείο έχει μόνο βράχο και υπόστρωμα και ΚΑΝΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ, θα πρέπει κάθε μέρα να βγάζει το skimmer ΜΙΑ ΚΟΥΠΑ βρώμα !!!! Όταν μας επισκέφθηκε τον ρώτησα ξανά αν το εννοούσε αυτό και ΕΠΕΜΕΝΕ !!!

Εν ολίγοις : ΖΗΤΩ ΤΟ SKIMMER και μάλιστα 2x.

Όσο για την αμπελοφιλοσοφία over-skimming.... εγώ ανήκω σε αυτούς που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει τέτοια απειλή.

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#13633 Δημοσιεύτηκε: 27 Δεκ 2007, 16:45 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 22:22
Δημοσιεύσεις: 178
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
εγω περιωριζω το skimming στο ενυδρειο μου :wink:
Ενα χρωνο περιπου, μετα τις αλλαγες νερου (καθε 2-3 ευδομαδες), κλεινω το σκιμμερ για μια ευδομαδα. Μετα ξανα το βαζω σε λετουργια μεχρι την αλλη αλλαγη.
Αλλα τελευταιες 2,5 μηνες ειχα το ενυδρειο χωρις σκιμμερ :) και χωρις αντιφωσφωρο και ανθρακα. Μια χαρα πηγε, χωρις κανενα προβλημα. Στην μεση αυτου του περιοδου εκανα μια μεγαλη αλλαγη (500 λιτρα) πριν ενα μηνα και πριν 2 μερες ξανα ανοιξα το σκιμμερ, εβαλα και αντιφωσφωρο με ανθρακα. Ολα αυτα μεχρι την αλλη αλλαγη, μετα θα το αφησω ξανα για ενα μηνα χωρις σκιμμερ :D

_________________
Ναταλια


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#13636 Δημοσιεύτηκε: 27 Δεκ 2007, 17:44 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:18
Δημοσιεύσεις: 1493
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Εγω παλι εβαλα και δευτερο skimmer :D Εχω δηλαδη δυο ιδιαΧ1000Λιτρα που λεει οτι ειναι το καθενα=2000Λιτρα :!: :!: δηλ πανω απο 2 φορες τα λιτρα μου και αλλαζω και ανθρακα καθε μηνα και αντιφωσφορο καθε τρεις μηνες και αλλαγη 10% του νερου καθε 20 ημερες :!: Και περιμενω και μεγαλυτερο skimmer 8) Kαι στα κοραλλια μου φαινεται να τους αρεσει ολο αυτο το σκηνικο :) Αρα δεν βλεπω το λογο για καποια αλλαγη. :?

_________________
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#13645 Δημοσιεύτηκε: 27 Δεκ 2007, 22:17 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Πιστεύω ότι το skimmer είναι το κλειδί για να ένα καλά ισορροπημένο σύστημα.
Νομίζω ότι εξαρτάται από το τι θέλουμε να διατηρήσουμε.
Στα SPS αρέσει καλύτερα ένα περιβάλλον χαμηλής θρεπτικής αξίας και όσο overskim κάνουμε φαίνεται να κάνει πολύ καλό.
Στα Soft κοράλλια τραβάμε κάποια από την ενεργεία τους από διαλυμένα θρεπτικά συστατικά.
Αν έχουμε μια μίξη από κοράλλια πρέπει στο κάθε σύστημα να βρίσκουμε την σωστή τομή.
Μπορούμε να περιορίσουμε την χρήση του με συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού.
Εκει που σίγουρα θα έλεγα overskimming είναι σε fish only ενυδρεία .

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#13708 Δημοσιεύτηκε: 28 Δεκ 2007, 17:25 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη.Στην αρχη είχα το AM multi sl 1000.Ήμουν ευχαριστημένος και παρόλα αυτά πήγα στο turboflotor blue 3000 της ίδιας εταιρίας. Εκτός απο βελτώση των τιμών του νερού παρατήρησα και περισσότερα "κέφια" και στα sps αλλά και στα lps!!!

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com