Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 18 Απρ 2024, 05:59

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#33227 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2009, 23:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 17:52
Δημοσιεύσεις: 8
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ανθρακα χρησιμοποιω..εχω ενα κουτι με αντιφωσφορο αλλα θα πρεπει να το βαλω τωρα??καιι σε τι ποσοτητα?μεσα στο φιλτρο μου εχω και αστερακια...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33238 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2009, 09:32 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Στα προσεχή έξοδα σου θα πρέπει να υπολογίσεις και ένα ρεφρακτόμετρο http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/d928e45b43ad35f87fe267b6a2298159/cl/vendorlist/cnid/v_manufac.905 διότι το πυκνόμετρο είναι , τουλάχιστον ανακριβές!

Θα πρέπει να κάνεις τον κόπο να μας περιγράψεις αναλυτικά τον εξοπλισμό σου και τα ζωντανά που έχεις μέσα ώστε να μπορέσουμε να σου πούμε την άποψη μας με σιγουριά!

Γενικά να σου πώ και εγώ πως με τον βράχο που έχεις (και αν προσθέσεις 2-3 κιλά ακόμη) και με καλή κυκλοφορία γύρω απο αυτόν, καλό θα είναι να καταργήσεις το εξωτερικό βιολογικό ώστε ο βράχος να αποκτήσει την δυναμική του!Αστεράκια και βιόμπαλες ανήκουν στο παρελθόν!Αυτό όμως για να το κάνεις θα πρέπει να γίνει σταδιακά, αν έχεις ψαράκια μέσα , ώστε να μην έχεις προβλήματα!

Κυκλοφορία!Ο ένας κυκλοφορητής που λές οτι έχεις δεν φτάνει.Τι τύπος είναι?Στην κυκλοφορία μην υπολογίζεις και την ροή των φίλτρων!

Αντιφώσφορος θα πρέπει να υπάρχει συνεχώς στο ενυδρείο.Στο αλμυρό τον χρειαζόμαστε συνέχεια σε αντίθεση με του γλυκού νερού που τον βάζεις μόνο σε ειδικές περιπτώσεις!Πές μας την μάρκα για να σου πούμε ποσότητα!

Τα υπόλοιπα θα τα κουβεντιάσουμε μετα την αναλυτική περιγραφή σου! :)

Αυτά τα ολίγα και πάλι καλωσήρθες! :D :D

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33270 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2009, 13:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 17:52
Δημοσιεύσεις: 8
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
εξοπλισμος λοιπον...εξωτερικο φιλτρο τετρα(εχ 1200),sterilizer uv(more-tronic 10 watt),skimmer(deltec mc300,120l/h air),ενα εσωτερικο φιλτρο 200l/h,φωτιστικο της hasse(4 λαμπες τ5),ενας κυκλοφορητης της aqua 250l/h και τον εχω χαμηλα που ειναι τα ρευματα...ο αντι φωσφορος που εχω ειναι της rowa(ex-phos....po4&sio2 absorber).....τελικα το ψαρι που εχω ειναι κλοουν....σημερα θα εχετε και φοτο..το βραδακι ομως..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com