Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 20 Απρ 2024, 05:22

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 43 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#45177 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2009, 21:50 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Ιαν 2007, 20:05
Δημοσιεύσεις: 89
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ο βράχος κατακλίζεται απο βιοφίλμ βακτηρίων, στην επιφάνεια και στο εσωτερικό του , τα οποία τρώνε τις διάφορες ουσίες μέσα από το νερό, είτε είναι διαλυμένη τροφή, είτε νιτρώδη και νιτρικά.Το πώς αναπτύσονται τα βακτήρια, το πότε λοιμοκτονούν, το πότε αυτοκτονούν για να ταϊσουν τα υπόλοιπα, είναι πολύπλοκο θέμα.Σε αυτό έρχεται να προστεθεί το θέμα της ανάπτυξης σφουγγαριών, άλγης, σαλιγκαριών που τρώνε βακτήρια, άλλων που τρώνε άλγη, ........κάποιες άλγες δεν χρειάζονται ούτε νιτρικά να αναπτυχθούν....ΌΛΑ αυτά τα θέλω στο ενυδρείο μου.Και επειδή είναι κύκλος δεν θέλω τα βακτήρια που κάνουν νιτροποίηση να είναι προστατευμένα (ναι, στο σκοτάδι αναπτύσονται καλύτερα)σε ένα αποδοτικότερο κάνιστρο(δεν αναπτύσεται τίποτα άλλο στο μακαρόνι), γιατί θα μου ανεβάζει τα νιτρικά.Αν θέλω να ανεβάσω τα ντρικά γιατί δεν μου αναπτύσεται η μακροάλγη στο refugium, θα βάλω κάνιστρο ή φίλτρο άμμου.
Μέχρι τότε θα το χρησιμοποιώ για άνθρακα και αντιφώσφορο γιατί έχει αποδειχθεί με μελέτη οτι είναι καλύτερα να έχεις τα χημικά σε κανιστρο.
Τέλος, μπορεί να κρατηθεί ένα ενυδρείο μικρού μεγέθους μόνο με βράχο και άμμο και μακροάλγη και κυκλοφορία.Το έχω κανει σε 13λίτρα. και μπορούσε να φιλοξενήσει κοράλια όπως trachyphilia, goniopora, acanthastrea, tridacna maxima,actinodiscus,sabellastae.Απλά οι αλλαγές νερού είναι απαραίτητες ειδικά στο στρώσιμο του ενυδρείου για να μαζευουν τις τοξίνες.Δεν αναπτύσεται μόνο αμμωνία....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#45183 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2009, 22:18 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Μπράβο Τάσο!! :wink:
Παρακαλώ παραθέστε και άλλοι τις εμπειρίες σας σχετικά με το θέμα καθώς και αναφορές απο πειραματισμούς και δεδομένα που να αποδεικνίουν για την παραγωγή νιτρικών απο κάνιστρα με μακαρόνι ώστε να υπάρχει ένα θέμα που θα παραπέμπτουμε τους νεώτερούς για την αποφυγή του :wink:
Αυτό το νόημα έχει το συγκεκριμένο θέμα, δεν θέλουμε αναμασημένη τροφή αλλά επεξήγηση του φαινομένου!

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#45184 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2009, 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
tasos έγραψε:

Μέχρι τότε θα το χρησιμοποιώ για άνθρακα και αντιφώσφορο γιατί έχει αποδειχθεί με μελέτη οτι είναι καλύτερα να έχεις τα χημικά σε κανιστρο.
+1 :wink:
Τέλος, μπορεί να κρατηθεί ένα ενυδρείο μικρού μεγέθους μόνο με βράχο και άμμο και μακροάλγη και κυκλοφορία.Απλά οι αλλαγές νερού είναι απαραίτητες
+1
Το έχω κανει σε 13λίτρα
M2


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 43 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Ανοιχτά και αύριο Κυριακή (16/07/23)!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

47

15 Ιούλ 2023, 20:41


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com