Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 23 Απρ 2024, 17:39

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 43 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43751 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 11:52 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Γύρω στον 1 χρόνο που ασχολούμε με τα reef διαβάζω διάφορα άρθρα μελών και άλλων φορουμ που αναφέρονται στο απαγορευτικό χρήσης κάνιστρου με μακαρόνι διότι ανεβάζει ΝΟ3 και τα ΝΟ2, πουθενά δεν έχω διαβάσει την ακριβή διαδικασία που επιτελείτε για να φτάσει σε αυτό το σημείο το κάνιστρο να δημιουργήσει κάτι τέτοιο, οπότε θεωρώ εγώ με τα λίγα που έχω μάθει :roll: ότι μάλλον αν βάλεις μακαρόνι θα στηρίξεις την βιολογία σου εκεί και δεν θα βοηθήσεις τον βράχο να σταθεί βιολογικά ανεξάρτητος και σε μη φωτιζόμενο περιβάλλον και με μη ανάπτυξη ανασταλτικών παραγόντων έχεις έξαρση βιομάζας, κοινώς νεκρά πτώματα απο βακτήρια που αποσυντίθονται και σου προκαλούν το παραπάνω.
Και αρχίζω τα ερωτήματα που θέλουν απαντήσεις για να υπάρχει ένα subject που να τα περικλείει όλα:
1) Ποιός είπε αυτή την θεωρεία και με τι τεκμηριωμένες αποδείξεις?
2)Έκανε κανεις μετρήσεις με ακριβώς ίδιου όγκου ενυδρεία και ακριβώς ίδιες συνθήκες και με την μόνη διαφορά κάνιστρο με μακαρόνι στο ένα ώστε να μετρήσει και να δει διαφορές?(κοινώς απόδειξη ή κατάριψη της θεωρίας)
3)Μπορεί κάποιος να μετρήσει πριν κανιστρο και μετά και να βγάλει διαφορά ώστε να αποδείξει το παραπάνω?
4)Σε μικρά οικοσυστήματα(μέχρι ~200 λίτρα) έχει αποδειχθεί οτι μπορεί μόνο ο βράχος να κρατήσει την βιολογία του οικοσυστήματος?
5)Φωτιζόμενο μακαρόνι δεν μπορεί να δράσει πολύ καλύτερα απο βράχο αφού έχει μεγαλύτερη επιφάνεια και καλύτερους πόρους?
6)Αν ο βράχος είναι τόσο καλός στην διατήρηση της βιολογίας γιατί ολοι αναφέρουν ότι πρέπει να κάνεις αλλαγές?(μιλάω πάντα σε μικρά οικοσυστήματα διότι τα μεγάλα σίγουρα μπορούν να διατηρηθούν και χωρίς αλλαγές νερού, βλέπε ενυδρείο Θάνου :wink: )
7)Δεν μπορεί να διατηρηθεί ισσοροπία σε ενυδρείο με κάνιστρο με ένα καλό μεγάλο refegium? έτσι δεν θα επέλθει μεγαλύτερη ισσοροπία?

Τα παραπάνω τα αναγράφω ζητώντας συγνώμη και στον Δημήτρη(Ψαράς) γιατί του απάντησα στο ερώτημα του χωρίς να έχω πλήρη και ακριβής είκονα για την όλη διαδικασία.
Πιστεύω ότι μια θεωρία παραμένει μέχρι να καταριφθει απο κάποια άλλη ή να αποδειχθεί και να γίνει γεγονός :roll:
Αλλά δεν πρέπει να αναμασάμε μια πληροφορία χωρίς πλήρη άποψη, μην ξεχνάμε ότι είμαστε το open reef!! :)
Παρακαλώ οι παλαιότεροι χομπίστες(και οι νεώτεροι :) ) να πάρουν θέση :) .

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43756 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 12:55 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
μ'αρεσει το θεμα, και η προσεγγιση!

nervas έγραψε:
.... ότι μάλλον αν βάλεις μακαρόνι θα στηρίξεις την βιολογία σου εκεί και δεν θα βοηθήσεις τον βράχο να σταθεί βιολογικά ανεξάρτητος
αυτό βασικα λεει οτι αν εχεισ αρκετες επιφανιες αναπτιξης βατιριων και προσθεσεις κιαλλες, η αποδοτικοτιτα μειωνετε ....
αυτο ειναι λογικο . αν αυξισεις τν επιφανια που αναπτυσωντε βακτιρια και δεν αυξισεις την τρωφη των βακτιριον τοτε μιραζεισ τα ιδια βακτιρια σε μεγαλιτερες επιφανιες...
δεν το βρισκω κακο αυτο...
και σε μη φωτιζόμενο περιβάλλον
δεν νομιζω πως ειναι παραγοντας το να ειναι φωτιζομενεσ ή όχι οι επιφανιες αναπαραγωγης βακτιριων.... δεν ειναι φωτοσυνθετικοι οργανισμοι τα βακτιρια...)
και με μη ανάπτυξη ανασταλτικών παραγόντων
ποιοι ανασταλτικοι παραγωντεσ... εδω με μπερδεψες
έχεις έξαρση βιομάζας, κοινώς νεκρά πτώματα απο βακτήρια που αποσυντίθονται και σου προκαλούν το παραπάνω.
τα βακτιρια ειναι κανιβαλιστικοι οργανισμοι... τρωνε τα πτωματα τους οπως τρωνε καθε τι νιτρικο... και ποτε δεν πεθενουν τα ιδια με αρκετη ταχυτιτα για να αυτοσιντιριθουν ποσο μαλον για να παραγουν ΝΗ3-4
Και αρχίζω τα ερωτήματα που θέλουν απαντήσεις για να υπάρχει ένα subject που να τα περικλείει όλα:
1) Ποιός είπε αυτή την θεωρεία και με τι τεκμηριωμένες αποδείξεις?

δεν υπαρχουν τεκμιριωμενες αποδιξεις... υπαρχουν ομος εμπειριες απο συνχομπιστες που ειχαν αρνιτικα αποτελεσματα με συσωρευση ΝΟ3.
2)Έκανε κανεις μετρήσεις με ακριβώς ίδιου όγκου ενυδρεία και ακριβώς ίδιες συνθήκες και με την μόνη διαφορά κάνιστρο με μακαρόνι στο ένα ώστε να μετρήσει και να δει διαφορές?(κοινώς απόδειξη ή κατάριψη της θεωρίας)
οχι, αλλα εχω μια ενσταση... δεν προκιτε για θεωρια καθως δεν βασιζετε σε καποιο σκεπτικο που μπορει να αποδιχτει ή να καταριφθει, παρα μονο σε παρατιριση... μη-μεθοδικη παρατιριση
3)Μπορεί κάποιος να μετρήσει πριν κανιστρο και μετά και να βγάλει διαφορά ώστε να αποδείξει το παραπάνω?
ισως να ειναι ερωτηση για τον Ερικ αυριο...
4)Σε μικρά οικοσυστήματα(μέχρι ~200 λίτρα) έχει αποδειχθεί οτι μπορεί μόνο ο βράχος να κρατήσει την βιολογία του οικοσυστήματος?+1?
5)Φωτιζόμενο μακαρόνι δεν μπορεί να δράσει πολύ καλύτερα απο βράχο αφού έχει μεγαλύτερη επιφάνεια και καλύτερους πόρους?
μαλον εχω μινει καπου πισω... κατι δεν εχω διαβασει... το φως εχει σημασια? νομιζα πω μονο η κυκλοφορια νερου εχει σημασια....
6)Αν ο βράχος είναι τόσο καλός στην διατήρηση της βιολογίας γιατί ολοι αναφέρουν ότι πρέπει να κάνεις αλλαγές?(μιλάω πάντα σε μικρά οικοσυστήματα διότι τα μεγάλα σίγουρα μπορούν να διατηρηθούν και χωρίς αλλαγές νερού, βλέπε ενυδρείο Θάνου :wink: )
κοιτα εγω δεν κανω αλαγεσ αν δεν δω προβλημα στην χειμια μου, ή προβλημα στην αναπτηξη των οργανισμων μου...(εχω ομως σε αναμονη αρκετο αλατι για 2-3 γενεες αλαγες καλου κακου) νομιζω ομως πως της αλαγεσ τις κανει ο κοσμος για να αναπληρωνει ιχνοστιχια και επιδη υπαρχει πολλα χρονια εμπειρια με τις αλαγεσ νερου... (και ο αντιλογος)ο ερικ για παραδειγμα μιλαει στα αρθρα του για ενυδρεια προσωπικα δικά του που μετα τον αρχικο κύκλο τους δεν εχει κανει ποτε αλαγη νερου....
7)Δεν μπορεί να διατηρηθεί ισσοροπία σε ενυδρείο με κάνιστρο με ένα καλό μεγάλο refegium? έτσι δεν θα επέλθει μεγαλύτερη ισσοροπία?
εγω απο τον νοεμβρη αυτο κανω... και παει πολυ καλα(εξερεση απτασιεσ - βασιλη θα σε φαω!)... ειναι πιθανο σιγουρα... αλλα εγω ασχολουμε με το ενυδρειο συνεχεια

Παρακαλώ οι παλαιότεροι χομπίστες(και οι νεώτεροι :) ) να πάρουν θέση :) .

δηλωνω ευθαρσως οτι ειμαι νεοτατος χομπιστας, δεν ειχα ασχολιθει καθολου πριν τον ιανουαριο του 2008, και δικο μου ενυδρειο ριφ απεκτισα πριν 7 μηνες

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43758 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 13:25 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2008, 14:15
Δημοσιεύσεις: 148
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φιλε Nervas αυτο το θεμα ειναι τεραστιο.σιγουρα σεαυτο που εθιξες εχουν φαει πολλες ωρες ερευνας επιστημονες κ επιστημονες αρθρα κ εργασιες Θα υπαρχουν αλλα ειναι δυσκολο να τα βρει κανεις.εγω στην 3λογια reef αqυαrιυm 1,2,3 που εχω οι 2 βιολογοι αναφερουν σαν απαγορευτικα τα κανιστρα με υλικα!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43759 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 13:35 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
polivios έγραψε:
Φιλε Nervas αυτο το θεμα ειναι τεραστιο.σιγουρα σεαυτο που εθιξες εχουν φαει πολλες ωρες ερευνας επιστημονες κ επιστημονες αρθρα κ εργασιες Θα υπαρχουν αλλα ειναι δυσκολο να τα βρει κανεις.εγω στην 3λογια reef αqυαrιυm 1,2,3 που εχω οι 2 βιολογοι αναφερουν σαν απαγορευτικα τα κανιστρα με υλικα!

ειναι τα κορυφαια βιβλια για το χομπι ΙΜΟ απο υδραυκικα και ηλεκτρολογικα μεχρι απιστημονικες αναφορες περι μακαρονι κλπ. ολα αυτα που ρωτας εχουν απαντηθει και εχουν(αυτοι που το ερευνησαν)καταληξει στην απαντηση που εδωσες στο Δημητρη!!

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43760 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
polivios έγραψε:
Φιλε Nervas αυτο το θεμα ειναι τεραστιο.σιγουρα σεαυτο που εθιξες εχουν φαει πολλες ωρες ερευνας επιστημονες κ επιστημονες αρθρα κ εργασιες Θα υπαρχουν αλλα ειναι δυσκολο να τα βρει κανεις.εγω στην 3λογια reef αqυαrιυm 1,2,3 που εχω οι 2 βιολογοι αναφερουν σαν απαγορευτικα τα κανιστρα με υλικα!


και ναι ναι οχι... εγω εχω μονο τα πρωτα 2...
στο 2 δεν λεει τιποτα.... στο 1 στι σελιδα 106 λεει οτι τα undergravel βιολογικα φιλτρα ειναι προβληματικα... αλλα δεν λεει τιποτα αρνιτικο για τα κανιστρα.... το μονο 'αρνιτικο' ειναι οτι '' επιθιμουμε να δοσουμε εμφαση στο οτι (ασχετα απο οτιδιποτε αλο) δεν υπαρχει περετερο αναγκη ή θεληση για παραπανω βιολογικο φιλτραρισμα απο αυτο το φιλτραρισμα που δινει ο ΖΒ ή άλλα υποστρωματα σε ενα reef ενυδρειο''

δεν λεει απαγορευτικο...... λεει απλα οτι δεν ειναι αναγκεο.... αλλά και οτι δεν ειναι κακο-

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43761 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 13:42 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2008, 14:15
Δημοσιεύσεις: 148
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Το ξερω βασιλη ειναι απιστευα βιβλια!ειναι μια καλη ευκαιρια αυριο να ρωτησουμε τον Εrιc τι εχει να πει πανω στο θεμα!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43762 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 13:46 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2007, 19:40
Δημοσιεύσεις: 2589
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Διαφωνεί επίσης!
Antony Calfo
Book of coral Propagation


Αξίζει να επισημάνουμε ότι όλα τα υλικά (media) που μοιάζουν δεν είναι ίδια και δεν επιτελούν τον ίδιο σκοπό.
Υπάρχει υλικό κυλινδρικού τύπου (siporax) που και κοστίζει και διατίθεται καθαρά για βιολογία και παρόμοιο υλικό στην εμφάνιση που κοστίζει ούτε το ένα τρίτο και είναι καθαρά για μηχανικό καθαρισμό του νερού.

_________________
A carne di lupo zanne di cane
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43769 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 13:54 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2007, 19:40
Δημοσιεύσεις: 2589
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
polivios έγραψε:
ειναι μια καλη ευκαιρια αυριο να ρωτησουμε τον Εrιc τι εχει να πει πανω στο θεμα!


Μάλλον θα απαντήσει ότι τα προτιμά με τυρί από πάνω και με κρέμα γάλακτος στο φούρνο. :D :D :D :D :D

_________________
A carne di lupo zanne di cane
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43770 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
αχχχχ θελω λεφτα για βιβλια....

το μονο σοβαρο επιχειριμα που εχω δει ειναι το παρακατω... αλλα σε μια λιστα απο πραγματα που μπορεις να διαλεξεις να κανεις για να κατεβασεισ τα ΝΟ3 σου.... αποψη μου ειναι οτι πρεπει να κανεις αρκετες απο τις αλλες 9 διαδικασιες που προτινει...

''5. Remove existing filters designed to facilitate the nitrogen cycle. Such filters do a fine job of processing ammonia to nitrite to nitrate, but do nothing with the nitrate. It is often non-intuitive to many aquarists, but removing such a filter altogether may actually help reduce nitrate. So slowly removing them and allowing more of the nitrogen processing to take place on and in the live rock and sand can be beneficial.

It is not that any less nitrate is produced when such a filter is removed, it is a question of what happens to the nitrate after it is produced.

When it is produced on the surface of media such as bioballs, it mixes into the entire water column, and then has to find its way, by diffusion, to the places where it may be reduced (inside of live rock and sand, for instance).

If it is produced on the surface of live rock or sand, then the local concentration of nitrate is higher there than in the first case above, and it is more likely to diffuse into the rock and sand to be reduced to N2.''

για τα υπολοιπα βηματα:
http://www.advancedaquarist.com/issues/ ... 3/chem.htm

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Και ναι! γιατί όχι μακαρόνι?
#43778 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2009, 15:30 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Ωραία! το είπε ο Calfo! πως το αποδυκνυει αυτο που λέει? :roll: και οι υπόλοιποι βιολόγοι πως λένε ότι είναι απαγορευτικό χωρίς αποδείξεις? :roll:
Ακόμη αυτό που λέω εγώ στον Δημήτρη δεν έχει απόλυτη βάση :? διότι αν πάρουμε απο τις αρχές μικροβιολογίας ότι όσο το βακτήριο έχει θρεπτικό υπόστρωμα και διαθέσιμο χώρο θα υπάρχει πολλαπλασιασμός και με αποτέλεσμα αύξηση των νιτρικών. Αλλά σύμφωνα με τον αέναο κύκλο της ύλης τα νιτρικά που έχεις στο ενυδρείο ότι και να κάνεις είναι σταθερά αν δεν ταίζεις, απλά είναι δεσμευμένα σε κάποιες μορφές ζωής(πέρα απο το σκιμάρισμα), απλά το ίδιο πράγμα μπορείς να πάθεις και αν η άλγη σου αρχίσει να λιώνει για κάποιο λόγο(θα αποδεσμευτούν νιτρικά).
Πάντως μην ξεχνάμε ότι αναφέρομαι στο μακαρόνι :D
Επίσης το ότι λέει κάτι κάποιος χωρις απόδειξη ξαναλέω είναι θεωρία :wink: και η Γη έλεγαν ότι είναι επίπεδη..... και τους πίστεψαν.
Και αυτοί επιστήμονες της εποχής ήταν :wink:
όποιος το ισχυρήζετε και το πιστευει να παραθέσει αναφορές της διαδικασίας δημιουργίας νιτρικών απο το κάνιστρο(με μακαρόνι :D ) και αν μπορεί να απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα :wink:
Να μπορούν να ανατρέχουν εδώ οι νέοι χομπίστες για αυτό το θέμα :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 43 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Ανοιχτά και αύριο Κυριακή (16/07/23)!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

47

15 Ιούλ 2023, 20:41


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com