Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 27 Απρ 2024, 03:44

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 28 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θερμοκρασια...???
#52748 Δημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2009, 10:26 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 08:52
Δημοσιεύσεις: 54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Παιδια καλημερα.Εχω το redsea max250 και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Αν και εχω τον θερμοστατη στους 27c το εενυδρειο εχει σταθερα κοντα στους 28c και ακομα δεν εχω λειτουργεισει και την θερμανση στο σπιτι.Τι μπορω να κανω? Ευχαριστω..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασια...???
#52749 Δημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2009, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
οπως ειπε ο Γιωργος
Παράθεση:
υπάρχει ηλεκτρονικός controller που του ορίζεις set point και εύρος +-, όταν πέφτει η θερμοκρασία ανοίγει την αντίσταση, όταν ανεβαίνει απο το όριο που του έχω ορίσει ανοίγει το chiller όταν είναι μέσα στο εύρος που έχω ορίσει δεν ενεργοποιεί τίποτα. Το βράδυ παίρνει άλλο set point για καλύτερη φυσική προσομοίωση και εξοικονόμηση ενέργειας.

οπου ψυκτικο εσυ βαλε τα ανεμηστηρακια.

Επισης ετσι οπως το λες εγω απλα θα κατεβαζα θερμοκρασια στο θερμοστατη

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασια...???
#52751 Δημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2009, 10:46 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 08:52
Δημοσιεύσεις: 54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φιλε βασιλη μαλλον το προβλημα δεν ειναι στον θερμοστατη μια που οταν ανεβαζει αυτη την θερμοκρασια ο θερμοστατης ειναι κλειστος.(Ειναι σε τετοια θεση που αν και εσωτερικα φαινεται ποτε ειναι on).Το θεμα πρεπει να ειναι με το φωτιστικο που εχει αρκετες λαμπες και τα ενσωματωμενα ανεμιστηρακια δεν μπορουν να τα καταφερουν.Σημειωσε πως η θερμοκρασια ανεβαινει αφου το φωτιστικο εχει λειτουργισει ηδη 5-6 ωρες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασια...???
#52752 Δημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2009, 10:48 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
kostasat έγραψε:
Φιλε βασιλη μαλλον το προβλημα δεν ειναι στον θερμοστατη μια που οταν ανεβαζει αυτη την θερμοκρασια ο θερμοστατης ειναι κλειστος.(Ειναι σε τετοια θεση που αν και εσωτερικα φαινεται ποτε ειναι on).Το θεμα πρεπει να ειναι με το φωτιστικο που εχει αρκετες λαμπες και τα ενσωματωμενα ανεμιστηρακια δεν μπορουν να τα καταφερουν.Σημειωσε πως η θερμοκρασια ανεβαινει αφου το φωτιστικο εχει λειτουργισει ηδη 5-6 ωρες.

με κλειστο θερμοστατη εχεις 28 βαθμους :shock: :shock: ???τι να πω.περιμενε τους εχοντες SeaMax

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασια...???
#52766 Δημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2009, 12:15 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Ω! ναι! καλοσήρθες στο club των έχοντες ενυδρείο φούρνο μικροκυμάτων :D .
Λοιπόν το ερώτημα σου είναι πολύ απλό, όπως αναφέρεις στην διάρκεια της ημέρας έχεις μεγάλη θερμοκρασία λόγω του φωτισμού, φυσικά τη νύχτα πέφτει η θερμοκρασία και δουλεύει ο θερμοστάτης.
Θα δουλεύεις τον θερμοστάτη εκει που τον έχεις τώρα και δεν θα τον κατεβάσεις για να μην παγώσουν την νύχτα τα ζωντανά σου(όταν βάλεις), καλό είναι να πάρεις και ένα controller θερμοκρασίας και πριν βάλεις πολλά ζωντανά και πιάσουν οι πραγματικές ζέστες να πάρεις ένα chiller, το οποίο είναι άκρως απαραίτητο με το συγκεκριμένο ενυδρείο για χειμώνα καλοκαίρι :( λόγω του ότι θα ανάβεις την θέρμανση του σπιτιού, η θερμοκρασία των 28 δεν είναι απαγορευτική και μην φοβάσαι, καθώς και να παίζεις γύρω απο αυτή την θερμοκρασία για εξοικονόμηση(καλοκαίρι) ενέργειας και μέχρι τους 28,5.
Αυτά :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασια...???
#52769 Δημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2009, 12:51 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 08:52
Δημοσιεύσεις: 54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Γιωργιο ευχαριστω πολυ γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω.Και αν αρχισουμε απο τωρα το ψυκτικο μηχανημα μας βλεπω συναταιρους με την Δ.Ε.Η.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θελω να σε ρωτησω μερικα πραγματα ακομα :o
1.Τον φωτισμο τον αναβω 10 π.μ. -10 μ.μ.
Ειναι καλα η να το αλλαξω?
2.Στο φωτιστικο εχει σημασια οι λαμπες με τι σειρα θα μπουν?
3.Για φιλτρο εχω μονο Ζωντανο Βραχο μπροστα αλλα και κομματια βραχου μεσα στις θυριδες που κανονικα μπαινουν τα υλικα φιλτραρισματος.Ειμαι οκ μ αυτο?
Περιμενω τις πολυτιμες συμβουλες σου 8)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασια...???
#52774 Δημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2009, 13:55 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
kostasat έγραψε:
Γιωργιο ευχαριστω πολυ γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω.Και αν αρχισουμε απο τωρα το ψυκτικο μηχανημα μας βλεπω συναταιρους με την Δ.Ε.Η.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Να θυμάσαι ότι είναι η μια ή άλλη, εννοώ ότι αν δεν δουλευε το τσιλερ τώρα θα δουλευε ο θερμοστάτης για να σου ανεβάσει θερμοκρασία, το κόστος ενέργειας είναι το ίδιο :wink:
Θελω να σε ρωτησω μερικα πραγματα ακομα :o
1.Τον φωτισμο τον αναβω 10 π.μ. -10 μ.μ.
Ειναι καλα η να το αλλαξω? μια χαρά είναι για μένα το 12άρω με τις T5, αλλά αν θέλεις να περιορίσεις την θερμοκρασία για αρχή πριν πάρεις τον εξοπλισμό, καλό θα ήταν να μικρύνεις τα όρια αρχικά μέχρι και τις 8-9 ώρες και κυρίως η φωτοπερίοδος σου να είναι τις ώρες που χέραισε το ενυδρείο.
2.Στο φωτιστικο εχει σημασια οι λαμπες με τι σειρα θα μπουν? εφόσον έχεις τις μανίσιες(rsm) βάλτες απο μπροστά προς τα πίσω, ακτινική, λευκή, ακτινική, λευκή, ακτινική, λευκή. έχει σημασία για καλή διασπορά του ακτινικού καθώς και του λευκού φωτός ανάπτυξης :wink:
3.Για φιλτρο εχω μονο Ζωντανο Βραχο μπροστα αλλα και κομματια βραχου μεσα στις θυριδες που κανονικα μπαινουν τα υλικα φιλτραρισματος.Ειμαι οκ μ αυτο? δεν λειτουργεί ακριβώς σαν φίλτρο ο βράχος(διάβασε σχετικά άρθρα) αλλά είσαι οκ αν έβαλες και βράχο στην πλάτη που θα βοηθήσει αρκετά την βιολογία σου και θα εκμεταλευτείς αρκετό χώρο μπροστά απο τον βράχο που δεν έβαλες
Περιμενω τις πολυτιμες συμβουλες σου 8) δεν δίνω μόνο εγώ συμβουλές και καλό είναι να απευθύνεσαι σε όλους γιατί αυτά είναι γενικής φύσης και όχι θέματα τόσο του RSM250 :wink: διότι θα πρέπει να συγκρίνεις απόψεις και να πράτεις το καλύτερο δυνατό για το ενυδρείο σου :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασια...???
#52775 Δημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2009, 14:04 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 08:52
Δημοσιεύσεις: 54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φιλε Γιωργο δεν θελω να εχεις την εντυπωση πως φοβαμαι η βαριεμαι να δοκιμασω πραγματα και τα θελω ολα ετοιμα απλα θελω απο την αρχη να φταξω ενα σωστο σηστημα.Τις λαμπες τις εβαλα οπως μου ειπες.Θελω να σε ρωτησω και κατι ακομα.
1.Στις θυριδες πισω που κανονικα μπαινουν τα υλικα φιλτραρισματος και εγω εχω μονο βραχο και ανθρακα δεν πρεπει να βαλω πριν και ενα σφουγγαρι ετσι ωστε να κραταει στερεα σωματιδια (π.χ. μελλοντικα περιτωματα ψαριων) ετσι ωστε να μην επικαθονται πανω στους βραχους? 2.Εχεις καμια εναλλακτικη για το σκιμμερ γιατι κανει πολυ θορυβο???!!! και 3.Το ενυδρειο λειτουργει 4-5 μερες,ποτε να βαλω αντιφοσφωρο? και παλι σ ευχαριστω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασια...???
#52914 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 13:46 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 08:52
Δημοσιεύσεις: 54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Λοιπον???


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασια...???
#52915 Δημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2009, 13:54 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
kostasat έγραψε:
Φιλε Γιωργο δεν θελω να εχεις την εντυπωση πως φοβαμαι η βαριεμαι να δοκιμασω πραγματα και τα θελω ολα ετοιμα απλα θελω απο την αρχη να φταξω ενα σωστο σηστημα.Τις λαμπες τις εβαλα οπως μου ειπες.Θελω να σε ρωτησω και κατι ακομα.
Κώστα, έχεις ξεκινήσει ένα χόμπυ - ταξίδι που απαιτεί είτε πολύ διάβασμα, είτε πολύ "trial & error" μέχρι να μάθεις κάποια πράγματα, και να καταλάβεις ότι απαιτείται υπομονή, επιμονή, έλεγχο πορείας, διόρθωση, συνέπεια, ακρίβεια, και στο τέλος θα ανταμοιφθείς με ικανοποίηση και υπερηφάνεια.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα, και μέσα στα forum, θα διαβάσεις και την θεωρία και την πράξη. Ψάξε λίγο με το search engine και θα βρεις ένα πλούτο γνώσεων.


1.Στις θυριδες πισω που κανονικα μπαινουν τα υλικα φιλτραρισματος και εγω εχω μονο βραχο και ανθρακα δεν πρεπει να βαλω πριν και ενα σφουγγαρι ετσι ωστε να κραταει στερεα σωματιδια (π.χ. μελλοντικα περιτωματα ψαριων) ετσι ωστε να μην επικαθονται πανω στους βραχους?
Οι περισσότεροι πλέον χομπίστες, πιστεύουν στον κύκλο του αζώτου χωρίς σφουγγάρια, μακαρονάκια, ή φίλτρα άμμου. Μόνο βράχο - υπόστρωμα - σκίμερ.
Τα σφουγγάρια δημιουργούν εστίες νιτρικών και τα αποφεύγουμε.


2.Εχεις καμια εναλλακτικη για το σκιμμερ γιατι κανει πολυ θορυβο???!!! και
Δηλαδή ?

3.Το ενυδρειο λειτουργει 4-5 μερες,ποτε να βαλω αντιφοσφωρο? και παλι σ ευχαριστω.
Έχεις φωσφωρικά ; Χρησιμοποιείς Reverse Osomosis για το νερό σου ;

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 28 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com