Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 18 Απρ 2024, 16:11

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 8 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Tropic Marin Bio-Calcium
#58423 Δημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2010, 09:36 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 21:37
Δημοσιεύσεις: 333
Images: 1
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
τι γνώμη έχετε για το Tropic Marin Bio-Calcium??
κάνει δουλειά ή τζάμπα καίει η λάμπα. :?
σκέφτομαι να το πάρω. αν είναι καλό να πάρω την μεγάλη συσκευασία.

_________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
My reef ReStarted 14.04.2013 (180*70*60 cm)


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tropic Marin Bio-Calcium
#58427 Δημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2010, 09:58 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
AQUA-MARINE έγραψε:
τι γνώμη έχετε για το Tropic Marin Bio-Calcium??
κάνει δουλειά ή τζάμπα καίει η λάμπα. :?
σκέφτομαι να το πάρω. αν είναι καλό να πάρω την μεγάλη συσκευασία.




To τζάμπα καίει η λάμπα δεν θα πει τίποτα!
πήρα την συσκευασία των 3 τεμαχίων μιας και μου είχε κάτσει δοροεπιταγή, έριχνα και διαφορά δεν έβλεπα σε ανέβασμα τιμών. Όσπου έριξα μέχρι και το ένα λίτρο και η τιμή ανέβηκε 10 μονάδες και το ενυδρείο δεν επηρεάστηκε καθόλου.
Το θεωρώ απο τα πιο χάλια προϊόντα.
Φυσικά άποψη μου :roll:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tropic Marin Bio-Calcium
#58435 Δημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2010, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 11:14
Δημοσιεύσεις: 26
Τοποθεσία: Λεμσός, Κύπρος
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
εγώ έχω τη σκόνη,

Είναι ισορροπημένο additive προσθέτει Ca και Alkalinity (4dKh για κάθε 28ppm Ca λέει στη συσκευασία)

Δεν είμαι ευχαριστημένος, επειδή μου ρίχνει το pH 0.5 μονάδες όποτε το χρησιμοποιώ. Δεν κάνει για ενυδρείο που δεν έχει ισορροπία Ca/Alk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tropic Marin Bio-Calcium
#58436 Δημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2010, 11:18 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 21:37
Δημοσιεύσεις: 333
Images: 1
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
...για την σκόνη μιλάω. γι'αυτό
http://www.tropic-marin.com/web/english ... alcium.htm

_________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
My reef ReStarted 14.04.2013 (180*70*60 cm)


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tropic Marin Bio-Calcium
#58449 Δημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2010, 13:32 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Αν σ' ενδιαφέρει μόνο το ασβέστιο, γιατί δεν χρησιμοποιείς το Kent Turbo Calcium να ξενοιάσεις?

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tropic Marin Bio-Calcium
#60750 Δημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2010, 19:14 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 13:43
Δημοσιεύσεις: 92
Images: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
να ρωτησω και εγω κατι παιδια γι αυτο το προιον.αγορασα μια συσκευασια προσφατα.στις οδηγιες αναφερει να ριχνουμε 1 κουταλακι για 36 λιτρα στην επιφανεια του νερου.το συγκεκριμενο προιον δεν καταφερα να το διαλυσω με τιποτα.δοκιμασα με νερο οσμοσης τιποτα.με νερο απο το ενυδρειο τιποτα.σιγα σιγα απ ευθειας στο νερο που προτεινει και παλι τιποτα.το νερο γινεται κατασπρο και για να καθαρισει θελει 2 ωρες.εχετε και εσεις που το χρησιμοποιειται το ιδιο προβλημα;;;επισης και αυτο που δεν διαλυεται ειναι και το tripple buffer της ιδιας εταιριας.μαλλον τα παω για πεταμα.και αποτελεσμα δεν βλεπω.να το γυρισω στα υγρα σκευασματα.kent καλυτερα;;;


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tropic Marin Bio-Calcium
#60767 Δημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2010, 23:27 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
ANDRE213 έγραψε:
να ρωτησω και εγω κατι παιδια γι αυτο το προιον.αγορασα μια συσκευασια προσφατα.στις οδηγιες αναφερει να ριχνουμε 1 κουταλακι για 36 λιτρα στην επιφανεια του νερου.το συγκεκριμενο προιον δεν καταφερα να το διαλυσω με τιποτα.δοκιμασα με νερο οσμοσης τιποτα.με νερο απο το ενυδρειο τιποτα.σιγα σιγα απ ευθειας στο νερο που προτεινει και παλι τιποτα.το νερο γινεται κατασπρο και για να καθαρισει θελει 2 ωρες.εχετε και εσεις που το χρησιμοποιειται το ιδιο προβλημα;;;επισης και αυτο που δεν διαλυεται ειναι και το tripple buffer της ιδιας εταιριας.μαλλον τα παω για πεταμα.και αποτελεσμα δεν βλεπω.να το γυρισω στα υγρα σκευασματα.kent καλυτερα;;;


Αντρέα υπάρχουν σκεύασματα απο εταιρίες που δεν κάθονται καλά στα δικά μας συστήματα διότι είναι αρκετές φορές προσαρμοσμένα σε άλλες τακτικές και κουλτούρες ή απλά δεν κάνουν γιατί είναι κακής ποιότητας.
Προσωπικά έχω πετάξει πολλά προϊόντα που δεν τραβούσαν και το έβλεπα και στο ενυδρείο και στα ζωντανά.
Ανεπιφύλακτα προτείνω για ασβέστιο turbo calcium της Kent και μόνο σε ότι αφορά σκόνη που διαλύεται απίστευτα και αποδίδει απίστευτα χωρίς μπλιτσάρισμα κοραλλιών και χωρίς το νερό να γίνεται κάτασπρο και να δημιουργούνται ασβεστοποιήσεις σε διάφορες αντλίες και σωληνώσεις, για alkalinity το αντίστοιχο της kent είναι πολύ καλό αλλά εγώ χρησιμοποιώ εδώ και πάρα πολύ καιρό της grotech που έχει τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά που σου είπα για το turbo, για μαγνήσιο πάλι της grotech που έχει επίσης τα ίδια χαρακτηριστικά.
Τα συγκεκριμένα προϊόντα τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και έχω πάρει τα καλύτερα αποτελέσματα πάντα προσωπικά :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tropic Marin Bio-Calcium
#60818 Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2010, 09:21 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 13:43
Δημοσιεύσεις: 92
Images: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
nervas έγραψε:
ANDRE213 έγραψε:
να ρωτησω και εγω κατι παιδια γι αυτο το προιον.αγορασα μια συσκευασια προσφατα.στις οδηγιες αναφερει να ριχνουμε 1 κουταλακι για 36 λιτρα στην επιφανεια του νερου.το συγκεκριμενο προιον δεν καταφερα να το διαλυσω με τιποτα.δοκιμασα με νερο οσμοσης τιποτα.με νερο απο το ενυδρειο τιποτα.σιγα σιγα απ ευθειας στο νερο που προτεινει και παλι τιποτα.το νερο γινεται κατασπρο και για να καθαρισει θελει 2 ωρες.εχετε και εσεις που το χρησιμοποιειται το ιδιο προβλημα;;;επισης και αυτο που δεν διαλυεται ειναι και το tripple buffer της ιδιας εταιριας.μαλλον τα παω για πεταμα.και αποτελεσμα δεν βλεπω.να το γυρισω στα υγρα σκευασματα.kent καλυτερα;;;


Αντρέα υπάρχουν σκεύασματα απο εταιρίες που δεν κάθονται καλά στα δικά μας συστήματα διότι είναι αρκετές φορές προσαρμοσμένα σε άλλες τακτικές και κουλτούρες ή απλά δεν κάνουν γιατί είναι κακής ποιότητας.
Προσωπικά έχω πετάξει πολλά προϊόντα που δεν τραβούσαν και το έβλεπα και στο ενυδρείο και στα ζωντανά.
Ανεπιφύλακτα προτείνω για ασβέστιο turbo calcium της Kent και μόνο σε ότι αφορά σκόνη που διαλύεται απίστευτα και αποδίδει απίστευτα χωρίς μπλιτσάρισμα κοραλλιών και χωρίς το νερό να γίνεται κάτασπρο και να δημιουργούνται ασβεστοποιήσεις σε διάφορες αντλίες και σωληνώσεις, για alkalinity το αντίστοιχο της kent είναι πολύ καλό αλλά εγώ χρησιμοποιώ εδώ και πάρα πολύ καιρό της grotech που έχει τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά που σου είπα για το turbo, για μαγνήσιο πάλι της grotech που έχει επίσης τα ίδια χαρακτηριστικά.
Τα συγκεκριμένα προϊόντα τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και έχω πάρει τα καλύτερα αποτελέσματα πάντα προσωπικά :wink:

σε ευχαριστω γιωργο.σκεψου οτι το βαζω μεσα στο βαρελι της αλλαγης και γινονται ολα ασπρα,κυκλοφορητης ολο το βαρελι μεσα.μαπα μεγαλη.στην επομενη παραγγελια μου θα πραξω αναλογως


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 8 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com