Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 24 Απρ 2024, 15:00

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58853 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2010, 16:57 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
antesco έγραψε:
Ας πούμε ότι ένα αστείο παραξηγήθηκε και ας πάμε παρακάτω !!!

:wink:



Σωστά, πάμε παρακατ.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58854 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2010, 16:57 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
nervas έγραψε:
Το νόημα του θέματος είναι μεγάλο αν το αναλογιστούμε με τρομερή οικολογική συνήδηση και πιστεύω χρηματικό κέρδος για τους χομπίστες :roll:



γιωργο με μπερδεψες λιγο, τι εννοεις οταν λες χρηματικο κερδος για τους χομπιστες? αφου καθε φορα για ενα τανγκ δινουμε 50-65 κτλ κτλ ευρω και ανεβαινει το κασερι.

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58856 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2010, 18:29 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Αν καταλαβα καλά ο Γιώργος εννοεί οτι αμα δέν σκεφτουμε το οικολογικό κόστος (δηλαδη το οτι μπορεί να ψωνίζουμε ψάρια τα οποια είναι καταδικασμένα να πεθάνουν στο ενυδρείο μας ) μπορούμε να σκεφτούμε και το χρήματικο κοστος (δηλαδη το κόστος που προκυπτει όταν αγοράζουμε ενα ψάρι ξανα και ξανα αφου αυτο μας πεθαίνει χωρίς λογο και θέλουμε να ξαναπροσπαθήσουμε...) Και εμείς ακριβώς για αυτούς τους λόγους το ανοίξαμε αυτο το θέμα.
Οσο για το γεγονός οτι σου πέθανε το ψαρι , κρίμα αλλα δυστηχως δεν φταιει το οτι έγραψες εδω..... :? αλλα ίσως τώρα καταλάβεις γιατι ανοίξαμε αυτο το θέμα. :rolleyes:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58857 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2010, 18:42 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
gemanolo εξ αρχης ειχα καταλαβει γιατι ανοιξατε το θεμα δεν περιμενα να "φυγει" το ψαρι για να παρω χαμπαρι....
μπορουμε να συνεχισουμε το νημα τωρα?

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58859 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2010, 20:50 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
gemanolo έγραψε:
Αν καταλαβα καλά ο Γιώργος εννοεί οτι αμα δέν σκεφτουμε το οικολογικό κόστος (δηλαδη το οτι μπορεί να ψωνίζουμε ψάρια τα οποια είναι καταδικασμένα να πεθάνουν στο ενυδρείο μας ) μπορούμε να σκεφτούμε και το χρήματικο κοστος (δηλαδη το κόστος που προκυπτει όταν αγοράζουμε ενα ψάρι ξανα και ξανα αφου αυτο μας πεθαίνει χωρίς λογο και θέλουμε να ξαναπροσπαθήσουμε...) Και εμείς ακριβώς για αυτούς τους λόγους το ανοίξαμε αυτο το θέμα.
Οσο για το γεγονός οτι σου πέθανε το ψαρι , κρίμα αλλα δυστηχως δεν φταιει το οτι έγραψες εδω..... :? αλλα ίσως τώρα καταλάβεις γιατι ανοίξαμε αυτο το θέμα. :rolleyes:


Ακριβώς αυτό ήθελα να πω :wink:
ίσως δεν το έθεσα σωστά και έπρεπε να μιλήσω για μείωση κόστους στους χομπίστες :)
Προχωράμε παραπέρα και να παραθέσουμε απόψεις και εμπειρίες παρακαλώ για να βγει ένα ωραίο αποτέλεσμα :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58862 Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2010, 22:23 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
valter έγραψε:
δημοσιευω εδω την απαντηση του ισιδωρου μεσω π.μ. μετα απο ερωτηση μου γιατι μου εκανε προειδοποιηση για κατι που εγραψα στο συγκεκριμενο θεμα..

Ισιδωρος :
"Σε παρακαλω μην χρησιμοποιεις το συγκεκριμενο εικονιδιο δημοσια στο φορουμ γιατι στο τελος θα χαθει ο ελεγχος και δεν θα σεβεται κανεις τιποτα.Κακως υπαρχει κατα την γνωμη μου.Σου εκανα μια ερωτηση σοβαρα και εσυ καλως ή κακως το εριξες στον χαβαλε αλλα τραβηγμενα.
Υ.Γ.Συγνωμη αλλα οσο θα ''τυρρανας'' tang εγω θα ειμαι απεναντι σου. :wink:"

και απαντω δημοσια, για να ειμαι ενταξει,

Α.Σου ζητω συγνωμη που δε σου διευκρινησα οτι κανω πλακα απο δω και στο εξης θα το γραφω πριν κ μετα το ποστ μου.
Β. Συμφωνω οτι κακως υπαρχει μιας και δεν θελει η συντονιστικη ομαδα να χρησιμοποιειται, απο τη στιγμη που υπαρχει ομως, δεν δικαιουσαι να κανεις παρατηρηση για χρηση του συγκεκριμενου emoticon ----->" :finga: "
αν δεν μπορεις να το βγαλεις απο τον κωδικα του forum, δεν φταιω εγω ουτε οποιοσδηποτε χρηστης.
Γ. Επεισης αν θεωρουμε οτι το επιπεδο σε μια συζητηση κρατιεται απο ενα εικονιδιο τοτε να βγαλουμε και αυτο με το τσεκουρι γιατι πιστευω οτι προωθουμε τις δολοφονικες τασεις, και αυτο με την μπυρα γιατι προωθουμε τον αλκοολισμο. επεισης αυτο με τον κωλο γιατι στο site μπαινουν και ανηλικοι... και μπορω να συνεχισω να λεω μεχρι μεθαυριο, α και αυτο για με την αρκουδα γιατι θα μας κυνηγησει η οργανωση Arktouros.

τελος παντων για μην γινω εντελως αντιπαθης απο τους πολυ σοβαρους του φορουμ, δεν εβαλα τα τανγκς στο boyu, τα εβαλα στο στο 240ρι της juwel και μεχρι να διαβασω αυτο το thread το elegans ηταν μια χαρα, μολις απαντησα, ομως αρχισε να νταγλαρει μεχρι που σημερα το βρηκα κολλημενο στον κυκλοφορητη, δυστηχως μας αφησε σημερα το βραδυ.

επεισης Ισιδωρε μη μου πεις οτι βασανιζα το τανγκ που ηταν 10cm...μεχρι να πρωτοποσταρω ηταν μια χαρα παιχνιδιαρικο και κινητικοτατο.

Αρχικα θα σου αναφερω οτι οταν δημοσιευεις ενα προσωπικο μηνυμα να ζητας την αδεια του συγγραφεα (αλλιως ποια η εννοια του πμ).Σου εστειλα πμ για να μην καταστρεψουμε το θεμα των παιδιων.

Στο θεμα μας τωρα.Δεν υπαρχει χαβαλες και πλακα σε θεματα που αφορουν τις ζωες καποιων πλασματων.Ειδικα στην συγκεκριμενη ''οικογενεια'' ψαριων εχω μια ιδιαιτερη ευαισθησια.Εκανα τα λαθη μου στο παρελθον (800+ λιτρα ενυδρειο naso,sohal και yellow μαζι) και πλεον ειναι απο τα λαθη που δεν προκειται να ξανακανω.
Μια φορα μου εχει συμβει και εμενα αναλογο περιστατικο με ενα μικρουλι naso.Γυρισα σπιτι και το βρηκα σφηνωμενο σε μια γωνια χωρις να εχει δωσει κανενα σημαδι.
Σχετικα με αυτα που γραφεις στην τελευταια παραγραφο δεν μπορω να σου απαντησω κατι για τον ανεξηγητο θανατο του ελεγκανς μετα την εδω δημοσιευση αλλα να εισαι σιγουρος οτι προφανως δεν ηταν παιχνιδιαρικο.

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58872 Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2010, 01:06 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
καλα καλα ισιδωρε, δεν σου απαντω αλλο για να μην ¨χαλασω περισσοτερο" το ωραιο θεμα.

gemanolo, ναι το φανταστηκα οτι για μειωση κοστος θα εννοουσες, αλλα ηθελα να το σιγουρεψω.

απ΄οτι καταλαβα , χαλκος και λοιπες μεθοδοι δεν κανουν τιποτα απολυτως σε τετοιες περιπτωσεις. το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι καλη τροφη, ποικιλια τροφων, βιταμινες ωστε να ειναι οσο πιο ενισχυμενες οι αμυνες των οργανισμων τους. σωστα?

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58875 Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2010, 01:30 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
valter έγραψε:

απ΄οτι καταλαβα , χαλκος και λοιπες μεθοδοι δεν κανουν τιποτα απολυτως σε τετοιες περιπτωσεις. το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι καλη τροφη, ποικιλια τροφων, βιταμινες ωστε να ειναι οσο πιο ενισχυμενες οι αμυνες των οργανισμων τους. σωστα?


Σωστα, αλλα απ'οτι βλεπω μεχρι τωρα ειναι πολλα τα περιστατικα και αυτο που περιεγραψε ο Ισιδωρος
ειναι ο πιο συχνος τροπος που "φευγουν" αυτα τα ψαρια... Δεν ξερω αν τελικα γινεται να το ανατρεψουμε και αν υπαρχει καποιος τροπος να αναγνωρισουμε απ'το μαγαζι πριν το παρουμε
αν οντως υπαρχει προβλημα.
:?
Τον χαλκο παρεπιπτωντος δεν το εχουμε δοκιμασει αλα δεν νομιζω να βοηθαει στην συγγεκριμενη περιπτωση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58893 Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2010, 20:45 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
valter έγραψε:
καλα καλα ισιδωρε, δεν σου απαντω αλλο για να μην ¨χαλασω περισσοτερο" το ωραιο θεμα.


υπαρχουν και τα πμ. :wink:

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58894 Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2010, 21:20 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 09:46
Δημοσιεύσεις: 195
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Γεωργό, κράτησα των πρώτο μου Naso 1 ½ χρόνο στο πρώτο μου reef , από την πρώτη στιγμή ήταν πολλή δραστήριος με καθόλου φόβο και είχε υπερδιπλασιάσει το μέγεθος του παρόλο που υπήρχαν πολύ μεγαλύτερα tang στη δεξαμενή ένα blue και ένα zebrasoma για την ακρίβεια , αφού μετεφερα τα ψάρια από το εν λόγω ενυδρείο σε μικρότερο την επόμενη μέρα το blue μου σκότωσε 8 χρωμιδες και το naso μπροστά στα μάτια μου και ενός ακόμα συνχομπιστα , την ίδια μέρα έδωσα όλα τα tang από το ενυδρείο μου κρατώντας μόνο ένα japonicus που το έχω έως και σήμερα.

_________________
φιλικα Πανος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com