Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 25 Απρ 2024, 19:40

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βιωσημότητα NASO
#58648 Δημοσιεύτηκε: 13 Μαρ 2010, 19:15 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Καλησπέρα σας ανοίγουμε αυτο το thread γιατι λατρεύουμε κυριολεκτικά αυτο το ψάρι ... :lol: Αλλα για έναν περίεργο λόγο δεν εχουμε καταφέρει να το κρατήσουμε ζωντανό με εξαίρεση μια φορά όπου και είχε βγει τρελος χαρακτηρας. Τελικά όμως το χάσαμε μετα απο ένα χρόνο απο ολικό crash :( .
Απο τοτε λοιπόν εχουμε προσπαθήσει 2 φορες να κρατήσουμε αυτο το ψαρι και ενώ ξεκιναμε μια χαρά και το ψαρι τρώει ξαφνικά μια ωραία πρωια πεθαίνει χωρις να εχει δείξει κανένα σημάδι.. :dontknow: Το ιδιο παρατηρήθηκε και σε αλλο ενυδρείο οπου και εκει το Naso ειτε elegans είτε lituratus πέθανε ξαφνικά...Μια άποψη που έχουμε ακούσει είναι οτι τα συγκεκριμένα ειναι δύσκολα να πιαστούν και ετσι τα πιανουν με φαρμακο με επακόλουθο να είναι καταδικασμένα να πεθάνουν άξαφνα.
Επειδή λοιπόν συνεχίζουμε να αγαπάμε αυτο το ψάρι και θα θέλαμε να το προσπαθήσουμε αν εχει νόημα αλλη μια φορά θα θελαμε όποιος έχει η είχε στην κατοχή του naso να καταθέσει τις εμπειρίες του , για να μην προσπαθούμε τσαμπα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58651 Δημοσιεύτηκε: 13 Μαρ 2010, 20:32 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Σεπ 2009, 20:18
Δημοσιεύσεις: 64
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Και εγώ στην 3η προσπάθεια είμαι. Την πρώτη το ψάρι μόλις άρχισε να τρώει (2 μέρες μετά την εισαγωγή του στο ενυδρείο) το έχασα. Το δεύτερο άντεξε ένα μήνα αλλά ξαφνικά το έχασα και αυτό. Το τρίτο είναι στο ενυδρείο εδώ και ένα μήνα και τα πάει περίφημα για την ώρα. Η μόνη διαφορά από τα άλλα δύο είναι ότι το πήρα από το κατάστημα μία εβδομάδα μετά την εισαγωγή του και αφού βεβαιώθηκα ότι έτρωγε άνετα, γιατί τα δύο πρώτα δεν ήταν και πολύ φαγανά και με τον ανταγωνισμό μέσα στο ενυδρείο μου δεν προλάβαιναν και πολλά όοοοταν αποφάσιζαν να φάνε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58679 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2010, 12:56 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Περιέργο ρε Γιώργο. Θεωρείται από τα πιο εύκολα ΤΑΝΓΚ, αν όχι το ΠΙΟ ευκολο. Να μου έλεγες Λευκόστερνο, θα το καταλάβαινα, αλλά ΝΑΣΟ ???


Μετά από 5 χρόνια στο ενυδρείο μου, ο δικός μου έχει τραβήξει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ δοκιμασίες, σε θερμοκρασία, αλατότητα, pH, οξυγόνωση, διαροές, συγκάτοικους, ασητία, δηλητηρίαση, κλτ κλτ. και έχει βγει ΝΙΚΗΤΗΣ και πανέμορφος !!!

Καταπληκτικός χαρακτήρας, πραγματικό ΡΕΤ !!!

Τι να πω ;

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58681 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2010, 14:20 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
[quote="antesco"]Περιέργο ρε Γιώργο. Θεωρείται από τα πιο εύκολα ΤΑΝΓΚ, αν όχι το ΠΙΟ ευκολο. Να μου έλεγες Λευκόστερνο, θα το καταλάβαινα, αλλά ΝΑΣΟ ???


Μετά από 5 χρόνια στο ενυδρείο μου, ο δικός μου έχει τραβήξει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ δοκιμασίες, σε θερμοκρασία, αλατότητα, pH, οξυγόνωση, διαροές, συγκάτοικους, ασητία, δηλητηρίαση, κλτ κλτ. και έχει βγει ΝΙΚΗΤΗΣ και πανέμορφος !!!

Καταπληκτικός χαρακτήρας, πραγματικό ΡΕΤ !!!

Τι να πω ;[/q



Κοιτα, το φαινομενο αυτο ειναι ισως τωρινό , οποτε το γεγονος οτι το εχεισ 5 χρόνια δεν βοηθάει γιατι προφανώς τοτε ισως να μην τα πιάναν με φαρμακο( αν παίζει αυτο το σενάριο) . Γιατι και μας αυτο το γεγονος ξεκινησε τον τελευταιο χρονο( το 1ο που ειχαμε πριν απο 2,5 χρονια ηταν οπως το περιγραφεις κι εσυ) .Επίσης το φαινομενο δεν εχει παρατηρηθει απο μονο εμας και απο αλλους χομπιστες αλλα και απο ανθρωπο που κανει δικες του εισαγωγές και εχει μεγαλα ενυδρεια στην κατοχη του , οπότε ουτε τα λιτρα παιζουν.... :rolleyes:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58684 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2010, 17:27 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Και σε μένα μια από τα ίδια μ' ένα elegans μεσαίου μεγέθους.
Μπήκε στο ενυδρείο και για μια εβδομάδα ήταν μια χαρά, έτρωγε, δραστήριος και χωρίς κανένα εμφανές σημάδι ασθένειας ή stress.
Ένα πρωΐ το βρήκα τέζα και δεν ξαναπροσπάθησα.

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58695 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2010, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Υπάρχουν πολλοί χομπίστες στον κόσμο που ψάχνουν τον λόγο που πεθαίνουν αιφνίδια οι NASO υπάρχουν διάφορες εκδοχές, κάποιοι ισχυρίζονται ότι δεν τους καλύπτει η τροφή που τους δίνουμε, εγώ πιστεύω από στρες.
Το παρακάτω έχει αρκετές πληροφορίες για την οικογένεια.

http://www.wetwebmedia.com/naso_lituratus.htm
The vast majority of "incidental losses" of this species in captivity are environmentally mediated... Caused by placing this animal in inappropriate circumstances... The road to heck may be paved with good intentions, but meaning to move a Naso into suitable quarters will not save it... even when small, this species needs room... Even a tiny specimen should be kept in nothing shorter on a length than four feet... Many die from "psychological stress" with little warning, or understanding by their hapless keepers, when kept in smaller, shorter confines. Related to too-small surroundings are the ills of low (hyp-) and a lack of (an-) -oxic, oxygen situations... often showing as gasping/panting behavior, pale color... and death. Of course, a larger volume also allows for dilution of such a large, active animal's copious waste production.

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58696 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2010, 21:17 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
παιδια ο δικος (naso elegans) μου ειναι μια χαρα εδω και ενα μηνα μεσα, και μαλιστα εχει κανει κοπαδι με ενα foxface και ενα naso brevirostris.

τρωει ακαταπαυστα, και τωρα ειμαι στο σταδιο εκπαιδευσης για ταισμα στο χερι...

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58699 Δημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2010, 00:16 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Αν κατάλαβα καλά θέλουν μεγαλα συστήματα , κυρίως στο μήκος ,ετσι ωστε να μην στρεσάρονται και να μπορεσούν να επιβιώσουν ...
Θα ηταν ιδανικό , όποιος εχει καταφέρει να καρατησει αυτο το πανέμορφο ψαρι πάνω απο 4 μήνες , να το έγραφε εδώ ωστε να βλεπαμε σε τι σύστημα τα κατάφερε και κάτω απο ποιες συνθήκες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58784 Δημοσιεύτηκε: 17 Μαρ 2010, 23:12 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
valter έγραψε:
παιδια ο δικος (naso elegans) μου ειναι μια χαρα εδω και ενα μηνα μεσα, και μαλιστα εχει κανει κοπαδι με ενα foxface και ενα naso brevirostris.

τρωει ακαταπαυστα, και τωρα ειμαι στο σταδιο εκπαιδευσης για ταισμα στο χερι...

Στα πόσα λίτρα 2 naso?

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιωσημότητα NASO
#58785 Δημοσιεύτηκε: 18 Μαρ 2010, 05:23 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Isidoros έγραψε:
valter έγραψε:
παιδια ο δικος (naso elegans) μου ειναι μια χαρα εδω και ενα μηνα μεσα, και μαλιστα εχει κανει κοπαδι με ενα foxface και ενα naso brevirostris.

τρωει ακαταπαυστα, και τωρα ειμαι στο σταδιο εκπαιδευσης για ταισμα στο χερι...

Στα πόσα λίτρα 2 naso?



σε ενα boyo 50 litre... :finga: :finga: :finga: :finga:

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com