Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 12:04

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 9 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: προβλημα με εφυλιες
#59747 Δημοσιεύτηκε: 30 Απρ 2010, 11:19 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 13:43
Δημοσιεύσεις: 92
Images: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
μετα απο την βοηθεια των παιδιων με την αλγη που ειχα και παω αρκετα καλα τις τελευταιες μερες και σας ευχαριστω πολυ θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο τωρα.το ενυδρειο μου απο φωτισμο εχει 2 τ5 λαμπες μια μπλε ακτινικη και μια λευκη συνολο 90 βατ στα 180 λιτρα.ριο 180 ειναι το ενυδρειο.στο θεμα λοιπον.ειχα αγορασει μια εφυλια χαμερ η οποια μου ειπαν οτι ηταν με καφε κορμι και πρασινα κεφαλια.την εβαλα μεσα και ηταν λευκη.λεω θα ειναι απο το στρες.την εχω αφησει στο ιδιο σημειο εδω και 2 εβδομαδες αλλα παραμενει ασπρη στα κεφαλια της και καφε στο σωμα της.χθες παρηγγειλα αλλη μια και αφου στο πετ με διαβεβαιωσαν οτι και αυτη ειναι πρασινη την εβαλα μεσα χθες και ειναι και αυτη οπως η αλλη.επειδη ειμαι επαρχια και δεν μπορω να αγορασω χωρις να βλεπω με σω ιντερνετ την παταω.εχω αγορασει 2 εφυλιες και εχω πληρωσει απο 50 ευρω την μια και δεν εχω αυτο που θελω.οι μετρησεις μου εχουν πλεον ισορροπησει εδω και καιρο με τις σκονουλες που ριχνω αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα εκτος απο την αλγη.εχω μετρησει ph 8 kh 9 no3 10 no2 0 calcium 440 φωσφορικα 0 και για τα υπολοιπα δεν εχω τεστ.ριχνω μαγνησιο ασβεστιο και ενα τριπλο μπαφερ ολα της tropic marin.αλλαγες νερου 10% μια φορα το μηνα με οσμωση και αλατι tropic marin pro reef.βοηθηστε λιγο παιδια γιατι νιωθω οτι δινω αδικα λεφτα και δεν παιρνω τιποτα.α να πω οτι τις εφυλιες τις εχω μονες τους χωρις να στρεσαρονται απο αλλα κοραλλια και με λιγη κυκλοφορια.μηπως θελουν ταισμα;;;;;;;ειναι καπως ετσι http://directsealife.com/shop/index.php ... ffvm2li3t4


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με εφυλιες
#59762 Δημοσιεύτηκε: 01 Μάιος 2010, 18:33 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Καταρχάς φίλε μου διευκρίνησε λίγο πιο είναι το πρόβλημα για να σε βοηθήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε :)
Αν το πρόβλημα σου είναι ο χρωματισμός, θα σε πικράνω αλλά οι εφύλιες ακόμη και να στρεσαριστούν δεν αλάζουν χρώμα σε βαθμό που αναφέρεις, μαζεύουν, κατσιάζουν, αποκολούνται πολύποδες και λιώνουν. Οπότε αν είναι λευκές αλλά υγιείς όπως το link που έβαλες πολύ λυπάμαι άλλα δεν πήρες αυτό που ήθελες, από θέμα φωτισμού αυτόν που έχεις δεν θα μπορούσε να σου δώσει κάποια διαφορετική απόχρωση, κοινώς αν ήταν πράσινες θα ήταν πράσινες. Αν θέλεις υπάρχουν αξιόλογα μαγαζιά που πουλάν αυτό που θέλεις, πες μας που βρίσκεσαι και αν το πήρες από pet της πόλης σου?

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με εφυλιες
#59778 Δημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010, 10:47 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 13:43
Δημοσιεύσεις: 92
Images: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
nervas έγραψε:
Καταρχάς φίλε μου διευκρίνησε λίγο πιο είναι το πρόβλημα για να σε βοηθήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε :)
Αν το πρόβλημα σου είναι ο χρωματισμός, θα σε πικράνω αλλά οι εφύλιες ακόμη και να στρεσαριστούν δεν αλάζουν χρώμα σε βαθμό που αναφέρεις, μαζεύουν, κατσιάζουν, αποκολούνται πολύποδες και λιώνουν. Οπότε αν είναι λευκές αλλά υγιείς όπως το link που έβαλες πολύ λυπάμαι άλλα δεν πήρες αυτό που ήθελες, από θέμα φωτισμού αυτόν που έχεις δεν θα μπορούσε να σου δώσει κάποια διαφορετική απόχρωση, κοινώς αν ήταν πράσινες θα ήταν πράσινες. Αν θέλεις υπάρχουν αξιόλογα μαγαζιά που πουλάν αυτό που θέλεις, πες μας που βρίσκεσαι και αν το πήρες από pet της πόλης σου?

σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε γιωργο.απο αρτα ειμαι.και τις 2 τις εχω αγορασει απο γνωστο μαγαζι στην αθηνα και με διαβεβαιωσαν οτι ειναι πρασινες.και τους αναφερα οτι και την προηγουμενη που ειχα παρει απο αυτους και ηταν ασπρη και μου ειπαν οτι ειναι απο στρεσ και αν ολα ειναι καλα θα πρασινισει σιγουρα.στο πετ της πολης δεν υπαρχει τιποτα απο θαλασσινο μονο βραχος και αλατι και αυτο με παραγγελια.αν μπορεις να μου συστησεις καποιο μαγαζι μεσω πμ θα σου ημουν ευγνωμων.δεν εχουν κανενα προβλημα τα κοραλλια απο αυτα που αναφερεις και ειναι υγιεστατα.απλως εχουν καφε πλοκαμακι και ασπρο κεφαλι.επισης αν καποιος εδω μεσα στο φορουμ πουλαει καμια ευχαριστως να μιλησω μαζι του.κοινως την πατησα.αν δεν βλεπεις τι παιρνεις αυτα παθαινεις.γι αυτο και δεν θα ξαναπαραγγειλω ποτε απο εκει.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με εφυλιες
#59780 Δημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010, 11:46 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Πάντως το ξανα λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μέσα στην υγεία και να έχουν αποχρωματιστεί με τίποτα!!!!
Αν θέλεις πες μας το μαγαζί για μελλοντική αποφυγή και βγάλε σε παρακαλώ φώτο και ανέβασε για να δούμε με τα μάτια μας :)
Πάντως κατα καιρούς στην Θεσσαλονίκη φέρνουν ωραίες εφύλιες καταπράσινες, θα σου στείλω pm όταν δω καμιά πολύ καλή για να έρθεις σε επαφή με κατάστημα για να σου την στείλει :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με εφυλιες
#59781 Δημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010, 13:20 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 13:43
Δημοσιεύσεις: 92
Images: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
nervas έγραψε:
Πάντως το ξανα λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μέσα στην υγεία και να έχουν αποχρωματιστεί με τίποτα!!!!
Αν θέλεις πες μας το μαγαζί για μελλοντική αποφυγή και βγάλε σε παρακαλώ φώτο και ανέβασε για να δούμε με τα μάτια μας :)
Πάντως κατα καιρούς στην Θεσσαλονίκη φέρνουν ωραίες εφύλιες καταπράσινες, θα σου στείλω pm όταν δω καμιά πολύ καλή για να έρθεις σε επαφή με κατάστημα για να σου την στείλει :wink:

λοιπον οριστε καποιες φωτο:
Εικόνα

Εικόνα

και μια γενικη.Εικόνα

δεν θα ηθελα να αναφερω το ονομα του μαγαζιου γιατι ειναι και στο φορουμ και δεν θελω παρεξηγησεις.παντως ευχαριστω για τον χρονο που δινετε για να με βοηθησετε.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με εφυλιες
#59782 Δημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010, 14:14 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
:shock: όσο αυτές είναι πράσινες τόσο και εγώ είμαι ξανθός με γαλάζια μάτια :D όμορφο το ενυδρείο σου παρότι του κυάνο που να μην σε ανοισηχεί καθόλου :wink:
Πάντως απαράδεκτος επαγγελματίας και τον καλώ να πάρει θέση μιας και που έχει βήμα εδω μέσα.
Το χρώμα είναι αυτό που βλέπεις δεν υπάρχει περίπτωση να αλάξει!
Στείλε μου σε παρακαλώ με pm το όνομα του για προσωπική εκτίμηση μου :wink:
Εγώ πάντως όπως σου είπα θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω να πάρεις το ζωντανό που πραγματικά θέλεις :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με εφυλιες
#59795 Δημοσιεύτηκε: 03 Μάιος 2010, 08:56 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 13:43
Δημοσιεύσεις: 92
Images: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
αυτο ειναι κυανο;;;;ειχα πριν ενα θεμα για αλγη σαν σκουρια.ελπιζω να φυγει συντομα.σου εστειλα πμ.καλο λοιπον να προσεχουμε τι αγοραζουμε και απο που.εγω παντως δεν θα ξαναπαραγγειλω ζωντανα απο εκει.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με εφυλιες
#59796 Δημοσιεύτηκε: 03 Μάιος 2010, 09:22 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
:wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με εφυλιες
#59803 Δημοσιεύτηκε: 03 Μάιος 2010, 14:37 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 13:43
Δημοσιεύσεις: 92
Images: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ελπιζω αν αυτο ειναι κυανο να φυγει να χαρουμε και λιγο το ενυδρειο.εχω την γυναικα που μου λεει τι το εχεις τοσο βρωμικο;;;;;;!!!!!!!παντως εχω ωραιες ασπρες εφυλιες και δεν ξερω αν κανενας εδω μεσα εχει τετοιες.ειμαι απο τους λιγους μαλλον.χαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:tonqe: :tonqe: :tonqe: :tonqe:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 9 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com