Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 25 Απρ 2024, 02:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64145 Δημοσιεύτηκε: 28 Οκτ 2010, 18:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 14:00
Δημοσιεύσεις: 4
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
καλησπερα σε ολους καλη διαμονη μου στο forum, ειμαι ενα βημα πριν κανω το πρωτο μου reefακι 150λιτρων
μικτα με 20 λιτρα πλαισιο υλικων και θα ηθελα εαν μπορειτε να με ενημερωσετε με καποια
βασικα πραγματα:
1)ποσο αλατι και ποιο να παρω τι τιμες πρεπει να εχω στο ενυδρειο(οταν λεω ποσο αλατι εννοω θα βαλω 4kg ή παραπανω)
2)πως θα στρωσω το ενυδρειο για να δεχτη ζβ και ζ αραγωνιτη
3)τι λαμπες θα χρειαστω για 60cm φωτιστικο με λαμπες t5 δεν ξερω τι θελω να βαλω μεσα ακομα αλλα θα βαλω και κανενα soft μεσα
καμια ανεμωνη και δεν ξερω τι αλλο!
4)θα πρεπει να βαλω ζουμια για να στρωθει το ενυδρειο?
5)ο κυκλοφοριτης που θα παρω ποσα λιτρα θα ειναι ανα ωρα (εαν παρω κανενα sun sun θα εχω θορυβο και προβληματα?)
και αλλα που δεν ξερω ειμαι ολος αυτια

το ενυδρειο ειναι 60 χ50 χ60 με πισω μερος το sub
εχω skimmer με αεραντλια
και το bugget ειναι 250ε
και εχω βρει ηδη 10κιλα ζβ και ζ αραγωνιτη και ρεφακτομετρο με 125 ε


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64147 Δημοσιεύτηκε: 28 Οκτ 2010, 19:50 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Καλως ήρθες στο φόρουμ!

Εφόσον έκανες ήδη τον προυπολογισμό σου και τον καθόρισες σε αυτό το ύψος θα σου πρότεινα να εγκαταλήψεις απο τώρα μιας και κατανάλωσες ήδη το μισό αρχικό κεφάλαιο.
Θαλλασινό ενυδρείο αυτών των λιτρων με τόσα χρήματα δεν γίνεται.

Επίσης θα σε παραπέμψω στα άρθρα, τις συζητήσεις, στα ενυδρεία μελών καθώς και σε ότι έχει γραφτεί στο φόρουμ για να ενημερωθείς και να δεις τι πραγματικά χρειάζεται.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64151 Δημοσιεύτηκε: 28 Οκτ 2010, 20:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 14:00
Δημοσιεύσεις: 4
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
εχω ηδη διαβασει τα thread που εχετε στο φορουμ και οταν λεω οτι το bugget ειναι 250ε δεν μιλαω με τα ψαρια και τις ανεμωνες και τα κοραλια
μιλαω μονο για να μπει ο ζ βραχος μεσα με τον αραγωνιτη και να ειναι κομπλε με τον εξοπλισμο του απο εκει και περα θα δωσω για ζωντανα και αλλα!απλα με 250 ε και εχοντας ηδη φωτιστικο σκιμερ βιολογικο υλικο και αντλια μπορω να κανω μια τετοια αρχη?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64176 Δημοσιεύτηκε: 28 Οκτ 2010, 23:33 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Κοιτα, ο nervas οταν σου λεει καλυτερα να εγκαταληψεις πριν καν αρχισεις το λεει αποκλειστικα και μονο για να σε προστατευσει απο το να κανεις καποια εξοδα 250 € ή δεν ξερω τι αλλο ποσο και να τα χασεις κι αυτα, γιατι ΔΕΝ μπαινει ταβανι στο θαλασσινο.. :wink:
Ναι μεν μπορει να πεις οτι θα μου στοιχισει ενα καποιο ποσο, αλλα το τελικο ποσο ειναι παντα πολλαπλασιο απο το προυπολογισμενο..
Ξερω οτι εχεις ποθο για να αποκτησεις θαλασσινο ενυδρειο.. Αν θες, ομως και την δικη μου γνωμη.. Κανε υπομονη και μην ξεκινας ακομα.. Ασχολησου.. μαθε, διαβασε, παρατηρα, συγκεντρωσε χρηματα και γνωσεις και μολις θα εισαι ετοιμος ξεκινα με κατι που θα σε μπορει να σε καλυψει απο καθε αποψη..
Διαφορετικα η αποτυχια ειναι σιγουρη, και θα ειναι κριμα να απογοητευτεις και να εγκαταληψεις για παντα το θαλασσινο..
Ξερω οτι δεν ειναι αυτα που θα ηθελες να ακουσεις, αλλα προσπαθησε να φερθεις σοφα και δεν θα το μετανοιωσεις, απλως θα πρεπει να κανεις υπομονη..


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64185 Δημοσιεύτηκε: 29 Οκτ 2010, 09:51 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
basil έγραψε:
Ναι μεν μπορει να πεις οτι θα μου στοιχισει ενα καποιο ποσο, αλλα το τελικο ποσο ειναι παντα πολλαπλασιο απο το προυπολογισμενο..


Μετά το "θαλασσινό θέλει υπομονή" νομίζω είναι η μεγαλύτερη αλήθεια.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64203 Δημοσιεύτηκε: 30 Οκτ 2010, 00:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 14:00
Δημοσιεύσεις: 4
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
καλα τα λετε παιδια,απλα εχω εδω και 4μηνες στο μυαλο μου να κανω θαλλασινο και με αρκετουτσικο διαβασμα ειπα οτι ειναι καιρος να κανω την αρχη!
εννοειτε οτι το set up ενος θαλλασινου δεν το ξερω γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει κανενα thread το οποιο να λεει βημα προς βημα πως γινετε και απο διαφορες συζητησεις σας και με αλλα παιδια με θαλλασινα πηρα καποιες βασεις αλλα δεν ειναι αρκετες για να πραγματοποιηθη κατι τετοιο και δεν θα γινει ποτε εαν δεν βγει καποιος και να πει 1)κανεις αυτο 2)κανεις το αλλο
κανενας σας δεν ξεκινησε ξεροντας τα παντα και το 80%ξεκινησε μην ξεροντας τιποτα και το 20% ξεροντας 5 βασικες αρχες ελπιζω να μην ειμαι κουραστικος και δεν μπηκα στο φορουμ για να σας πω οτι δεν ενημερωνετε καλα τους αρχαριους και διαφορα τετοια.παντως δεν θεωρω οτι ειμαι παραλογος να κανω μια αρχη με κατι που προσπαθω εδω και 4 μηνες να στησω μες στο μυαλο μου και να το κανω πραξη,σαφως και βγαζω και θα βγαλω και στην συνεχεια τα ματια μου διαβαζοντας αλλα κανοντας και πραξη σιγα σιγα αυτο που μου αρεσει,μπορει να κανω και 2 μηνες να βαλω ανεμωνη στο ενυδρειο μπορει να κανω 1 μηνα να βαλω ψαρι αλλα καπως πρεπει να ξεκινησω.συγνωμη και παλι εαν σας κουρασα και ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64205 Δημοσιεύτηκε: 30 Οκτ 2010, 01:21 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
jiraiya έγραψε:
καλησπερα σε ολους καλη διαμονη μου στο forum, ειμαι ενα βημα πριν κανω το πρωτο μου reefακι 150λιτρων
μικτα με 20 λιτρα πλαισιο υλικων και θα ηθελα εαν μπορειτε να με ενημερωσετε με καποια
βασικα πραγματα:
1)ποσο αλατι και ποιο να παρω τι τιμες πρεπει να εχω στο ενυδρειο(οταν λεω ποσο αλατι εννοω θα βαλω 4kg ή παραπανω)
Λοιπόν δες εδώ:

viewtopic.php?f=3&t=1626

σχετικά έχει παραθέσει ο Βασίλης έναν πίνακα για την πυκνότητα του Θαλλασινού νερού, συγκεκριμένα θα σου πω ότι είναι το ειδανικό να πέζεις μεταξύ 33-35 τις χιλοιοις ή σε ειδικό βάρος 1,0245-1,026, κοινώς δεν έχει να κάνει τόσο με την ποσότητα όσο με την μέτρηση σου που θα καθορίσει την ποσότητα, πολλά σκευάσματα αλατιού λένε για παράδειγμα τα 25 κιλά για 750 λίτρα, προσωπικά ποτέ δεν μου βγήκε η αναλογία γιατί υπολογίζουν πολύ χαμηλη αλατότητα γύρω στο 1,022.

2)πως θα στρωσω το ενυδρειο για να δεχτη ζβ και ζ αραγωνιτη
βάζοντας νερό και αλάτι, στήνοντας την κυκλοφορία, βάζοντας το σκίμερ σε λειτουργία και μετά βάζεις τον αραγωνίτη και μετά τον βράχο, διάβασε εδώ σχετικά με την έναρξη πως μπορεί να γίνει και με νεκρό βράχο:

viewtopic.php?f=42&t=3111&start=0

και εδώ με έναρξη προσθήκης βακτηρίων:

viewtopic.php?f=49&t=352
2



3)τι λαμπες θα χρειαστω για 60cm φωτιστικο με λαμπες t5 δεν ξερω τι θελω να βαλω μεσα ακομα αλλα θα βαλω και κανενα soft μεσα
καμια ανεμωνη και δεν ξερω τι αλλο!

Από την στιγμή που θέλεις να βάλεις ανεμώνη, πηγαίνεις σε αυξημένες απαιτήσεις φωτισμού, αν θέλεις να βάλεις Τ5 τότε θα χρειαστείς ένα φωτιστικό 6χ 24 watt ή το λιγότερο 4χ 24watt.

4)θα πρεπει να βαλω ζουμια για να στρωθει το ενυδρειο?

Αν διαβάσεις τα hread που σε παρέπεμψα τότε θα δεις ότι κάτι πρέπει να βάλεις απο αυτά, πάντα ανάλογα πως θα ξεκινήσεις, αν μόνο με νεκρό βράχο ναι χρειάζεται, μόνο με ζωντανο δεν είναι απαραίτητο να ρίξεις κάτι.

5)ο κυκλοφοριτης που θα παρω ποσα λιτρα θα ειναι ανα ωρα (εαν παρω κανενα sun sun θα εχω θορυβο και προβληματα?)

Εδώ πέζει ανάλογα τι ζωντανά θα βάλεις και πως θα στήσεις τον βράχο, πάντως να υπολογίζεις 2 κυκλοφορητές τουλάχιστον των 2500 lt/h

και αλλα που δεν ξερω ειμαι ολος αυτια

το ενυδρειο ειναι 60 χ50 χ60 με πισω μερος το sub
εχω skimmer με αεραντλια
και το bugget ειναι 250ε
και εχω βρει ηδη 10κιλα ζβ και ζ αραγωνιτη και ρεφακτομετρο με 125 ε



Ξεκίνα το διάβασμα και σταμάτα να σκέφτεσαι για λίγο διάστημα τις αγορές, πέτα απο τώρα το σκίμερ με την αεραντλία που μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει και πάρε κάποιο κρεμαστό που θα προσαρτήσεις στην πλάτη και να είναι αξιόπιστο(δες deltec mce300 ή mce600).

Θα δεις πως όσο θα συμετέχεις σε θέματα και συζητήσεις θα αντιλαμβάνεσαι περισότερο :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64206 Δημοσιεύτηκε: 30 Οκτ 2010, 01:32 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Καταρχην καλως ηρθες
Θα σου πω κι εγω με την σειρα μου τα εξης
Υπαρχουν ατομα που εχουν δωσει μια περιουσια στο χομπι μας και διαβαζουν χρονια και κανουν αναλυσεις με μικροσκοπια και εξακωλουθουν και δηλωνουν(με) ΑΣΧΕΤΟΙ και ειναι αληθεια....
Αυτο που θελουν ολοι ειναι απλα να σε προιδεασουν για το τι σε περιμενει και να γλιτωσουν και μερικα ζωντανα το αναποφεκτο.
Τωρα αν εισαι αποφασισμενος και μελετησεις αρκετα στο χερι σου ειναι να τα καταφερεις.
Οσο για μπατζετ..... απλα ξεχνατο :D
Αν ψαχνεις οικονομικο χομπι επεσες διανα :D

Θα σου ελεγα να κανεις οτι πιο απλο πχ λιγο βραχο μια ανεμωνη 2 percula , cleaning crew και τελος.
Αυτο που δεν ειναι ομως διαπραγματευσιμο σε ενα σεταπ σαν αυτο που μας ειπες ειναι ΠΟΛΛΕΣ μικρες αλλαγες νερου μες το μηνα διαφορετικα ..... :angel4:
Οτι χρειαζονται αυτα τα ζωντανα τα εχει το αλατι και θα τα ανανεωνεις με τις αλλαγες που θα κανεις.
Το αλατι μονο εχει περιπου 70 ευρω το 25 κιλο και θα σε βγαζει χοντρικα κανα 3μηνο...
καλο διαβασμα και μην ξεχνας...... ΥΠΟΜΟΝΗ
http://saltaquarium.about.com/od/starti ... uarium.htm


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64209 Δημοσιεύτηκε: 30 Οκτ 2010, 09:29 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
jiraiya έγραψε:
συγνωμη και παλι εαν σας κουρασα

Εαν μας κουραζες, αυτη την στιγμη θα ειμασταν στο καφενειο και θα παιζαμε πρεφα..

Μονο για το μπατζετ μιλαμε κι οχι αν εχεις κανει προετοιμασια ή οχι, αν εχεις γνωσεις ή οχι..

Η ουσια ολων αυτων που ειπωθηκαν ειναι οτι, ας μην κοροιδευομαστε, με 250€ μπατζετ εστω και για ξεκινημα δεν γινεται να κανεις σοβαρο reef 150 lit και το "επιθετικο" υφος στο λεω και παλι εχει να κανει μονο με το να σε προστατευσει απο περιττα εξοδα και απο το να μην ασχοληθεις ξανα με το θαλασσινο.. γιατι αυτο το σκηνικο το εχουμε δει απειρες φορες..
Εμεις ολοι εδω και σε ολα τα θαλασσινα forum φανταζομαι, το αγαπαμε το θαλασσινο ενυδρειο, θελουμε να μεγαλωνει ο αριθμος των χομπυστων, καποιοι εχουμε αφιερωσει την ζωη μας και αυτο το ... " ειμαι ολος αυτια " να το ακολουθεις για παντα, οπως πρεπει ολοι μας να το ακολουθουμε..

Αρκετα ομως με ολα αυτα, ελπιζω να συνεχισεις να παιρνεις μερος στις συζητησεις μας για πολλα χρονια, να κανεις ενα περιφημο ενυδρειο και να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις καθε υποστηριξη σε οποιοδηποτε απορια ή προβλημα σου παρουσιασθει..


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ξεκινημαμε reefακι 150λιτρων
#64210 Δημοσιεύτηκε: 30 Οκτ 2010, 09:42 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Εισαι και τυχερος που εισαι Θεσσαλονικιος κι εχεις διπλα σου τον nervas.. κοιτα να τον εκμεταλλευτεις.. :D


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com