Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 16 Απρ 2024, 23:35

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65673 Δημοσιεύτηκε: 28 Δεκ 2010, 18:29 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Έχω ένα yellow κανά 4 τράμηνο και θέλω να προσθέσω ένα λευκόστερνο.

Το Yellow τώρα είναι με μικρόψαρα και είναι αρκετά ήρεμο σε ενυδρείο 450lt (380-400 καθαρά).

Το λευκόστερνο πρέπει να είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος από το yellow?

Υ.Γ. Το ξέρω ότι δεν κάνει να έχει κάποιος πολλά tang σε ένα ενυδρείο, αλλά βλέπω πολλά ενυδρεία που έχουν και μου αρέσουν πραγματικά και τα 2 tang, οπότε αν γίνεται θα ήθελα να το επιχειρήσω. Αλλά δεν θέλω να πάρω ρίσκο για κανένα από τα 2, οπότε αν το Yellow έπρεπε να μπει τελευταίο, τότε δε θα βάλω.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65677 Δημοσιεύτηκε: 28 Δεκ 2010, 23:24 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
Βάλε το ψάρι μέσα όταν θα κλείσουν τα φώτα σου ούτως ώστε να του δώσεις λίγο χρόνο μέχρι να ξανα ανάψουν την άλλη μέρα να του φύγει λίγο το άγχος.
Κράτα τον στο sump έως ότου σβήσουν τα φώτα σου και τον ανεβάζεις.

Φρόντισε να χεις αρκετές κρυψώνες διότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κρυφτεί ειδικά όταν τον πάρει χαμπάρι ο χαβανέζος.

Θυμάμαι όταν έβαλα τον δικό μου ο πρώτος που τού χώθηκε και τον κυνηγούσε ανελέητα όταν ξεμύτιζε ήταν το Yellow Tang.
Για αρκετές μέρες ο καυμένος έφαγε αρκετές φάπες και απο τον lineatus αλλά στο τέλος συμφιλιώθηκαν και τα βρήκαν.
Παίζει ρόλο και σε τι κατάσταση είναι το ψάρι.
Πόσο στρεσαρισμένο είναι, αν είναι υγιείς κλπ κλπ.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65678 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2010, 06:01 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Ο Λευκόστερνος είναι πολύ δύσκολο ψάρι....
Είσαι σίγουρος ?

Τα λίτρα σου αντέχουν, και ειδικά αν είναι μεγαλύτερος από το yellow δεν νομίζω
να έχεις προβλήματα, αλλά μην στεναχωρηθείς αν τον χάσεις....

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65679 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2010, 10:00 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Βαγγέλη, έξυπνο το tip για την προσαρμογή, δεν το είχα σκευτεί!
Θα το εφαρμόσω όταν θα έχω κάποιο δύσκολο ψάρι, σε ευχαριστώ.


Antesco, αυτά τα ψάρια τα θυμάμαι από τις Μαλδίβες και ήταν πολύ δειλά, αλλά τα λάτρεψα για το χαρακτήρα τους.

Δεν θέλω να το χάσω, το όλο σύστημα υπάρχει για να υποστηρίζει όσο γίνεται την "ευτυχία" των ψαριών μου. Ίσως να μη βάλω μέχρι αν/όταν αλάξω ενυδρείο (περισσότερα lt).

Όταν λες δύσκολα, εννοείς στη προσαρμογή, στο ταίσμα, ευαίσθητα σε αρρώστιες;

Δηλαδή για κάθε ένα που βλέπεις σε ενυδρείο έχουν χαθεί δέκα;

(Αυτό το έχω παρατηρήσει σε διάφορα είδη και με είχε κάνει να σκευτώ πολύ σοβαρά να βγω από το χόμπι γιατί ένιωθα δολοφόνος).

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65680 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2010, 11:41 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Βλάση καλημέρα! Θα σου πω τι έκανα πρόσφατα μήπως βοηθήσω. Έχω ένα lineatus περίπου ένα τρίμηνο. Πριν δυο βδομάδες έβαλα ένα desjardini και ένα leucosternon με την ελπίδα να μπερδευτεί ο lineatus και να περιοριστεί το ξύλο. Εν μέρη τα κατάφερα... Τις δύο πρώτες μέρες ο lineatus τα είχε περιορίσει σε μια γωνία. Πρώτα ξεθάρεψε το desjardini. Ο leucosternon σαν πιο μικρός έφαγε αρκετές με αποτέλεσμα να τον σκίσει στην αριστερή πλευρά. Την τρίτη μέρα όλα καλά, ξύλο μηδέν, μόνο λίγες ψιλομαγκιές. Μετά δύο εβδομάδες το σκίσιμο επουλόθηκε ( δεν φαίνετε τίποτα ) και όλα καλά. Ιck δεν είχα ούτε άλλο πρόβλημα... Ξέχασα να σου πω πολύ τάισμα για να ξεχνιούνται :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65681 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2010, 12:14 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
almost έγραψε:
Βαγγέλη, έξυπνο το tip για την προσαρμογή, δεν το είχα σκευτεί!
Θα το εφαρμόσω όταν θα έχω κάποιο δύσκολο ψάρι, σε ευχαριστώ.

Ναι βοηθάει αρκετά. Ο λευκόστερνος πάντως θεωρείται απο τα πιο δύσκολα. Επίσης θεωρείται και δείκτης καλής ποιότητας νερού. Κάνε πολύ απαλές κινήσεις μαζί του και σου εύχομαι να σου πάει καλά. Θα σε αποζημιώσει να με θυμηθείς.

Antesco, αυτά τα ψάρια τα θυμάμαι από τις Μαλδίβες και ήταν πολύ δειλά, αλλά τα λάτρεψα για το χαρακτήρα τους.
Όντως δειλά πανέμορφα και πολύ ντελικάτα.

Δεν θέλω να το χάσω, το όλο σύστημα υπάρχει για να υποστηρίζει όσο γίνεται την "ευτυχία" των ψαριών μου. Ίσως να μη βάλω μέχρι αν/όταν αλάξω ενυδρείο (περισσότερα lt).

Όταν λες δύσκολα, εννοείς στη προσαρμογή, στο ταίσμα, ευαίσθητα σε αρρώστιες;

Δηλαδή για κάθε ένα που βλέπεις σε ενυδρείο έχουν χαθεί δέκα;
Και λίγα λες. Εγω και δε κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλο μου έχασα 3 μέχρι να τον στεριώσω.Βέβαια υποθέτω οτι τα προηγούμενα ήταν σε χειρότερη κατάσταση απο θέμα άγχους, φυσιολογικής κατάστασης κλπ.

(Αυτό το έχω παρατηρήσει σε διάφορα είδη και με είχε κάνει να σκευτώ πολύ σοβαρά να βγω από το χόμπι γιατί ένιωθα δολοφόνος).
Μην πιάσουμε αυτό το θέμα φίλε μου διότι όλοι μας το παίζουμε ταχαμου δήθεν συνηδειτοποιημένοι οικολόγοι προστάτες της άγριας ζωής κλπ κλπ αλλά αν δεν είχαμε αυτό τον 'εγωισμό' να θέλουμε τον ύφαλο σπίτι μας δεν θα υπήρχε και το εμπόριο και δεν θα τα πείραζε κανένας απο το φυσικό τους περιβάλλον.Θα πηγαίναμε να τα βλέπουμε εκεί.


Τέλος και αυτό που λέει ο Mhristos βοηθάει επίσης για να τους αποσπάς την προσοχή αλλά πρόσεχε μην επιβαρύνεις το νερό σου.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65683 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2010, 14:08 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις ειλικρινέστατες απαντήσεις σας, πραγματικά με βοηθείσατε.

Βαγγέλη, δεν το παίζω οικολόγος, δεν ήξερα τι συμβαίνει με τα θαλασσινά. Έχασα 2 καλά ψάρια (ένα tristi και την πεταλούδα μου πρόσφατα) και έχω έρθει στα ίσα μου.
Το ενυδρείο έχει τον Yellow, 10 chromis, 1 goby, 2 decora και 4 bangai. Όλα σχετικά εύκολα ψάρια. Θα χάσω και άλλα, το ξέρω, (όπως έχανα και στου γλυκού) αλλά εδώ μιλάμε ότι έχω χάσει ψάρι πριν καν το βγάλω από τη σακούλα.. Και το ψάρι στο μαγαζί το παρατηρούσα καμιά ώρα, χωρίς υπερβολή, και ήταν καλά. Παρά είναι ευαίσθητα ρε παιδί μου κάποια..

Θέλω απλά να σταθεροποιηθεί το σύστημα με κάποια ψαράκια που μου αρέσουν.


Εξάλου, όλοι οι καλοί χομπίστες έχουν υπάρχξει πριν, καλοί "δολοφόνοι".

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65684 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2010, 14:46 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
Βρε almost δε το πα για σενα. Για το γενικό σύνολο μιλάω και οχι μόνο στο χόμπυ μας αλλά και σε άλλους τομείς.
Η αλήθεια είναι οτι όταν έχεις να κάνεις με ζωντανούς οργανισμούς θα υπάρξουν και απώλειες.
Το θέμα είναι να τις ελαχιστοποιούμε όσο μπορούμε. Και πως το κάνουμε αυτό;
Με την ενημέρωση φυσικά.

Συμφωνώ κάθετα με την τελευταία σου φράση.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65685 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2010, 17:07 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Εντάξει.. αποφάσισα λόγο όλων των παραπάνω να μην βάλω λευκόστερνο. (Είναι και ένα καλό κίνητρο για να έχω για τη γυναίκα μου για να αλλάξω ενυδρείο. Θα το λέω από τώρα και μέχρι του χρόνου θα έχω αλλάξει :lol: )


Μήπως, λέω μήπως υπάρχει άλλο tang το οποίο μπορώ να βάλω και να μην μαυρίσει από το ξύλο; Κάποιο ποιό σκληρό από τον λευκόστερνο; (Μήπως μου αρέσει και βάλω αυτό :mrgreen: Πάντως ο tristis δεν είχε φάει καθόλου ξύλου, είχε μπει όμως πρώτος στο ενυδρείο).

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προσθήκη Tang σε ενυδρείο που έχει ήδη Tang.
#65686 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2010, 20:36 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Vagelis έγραψε:
Μην πιάσουμε αυτό το θέμα φίλε μου διότι όλοι μας το παίζουμε ταχαμου δήθεν συνηδειτοποιημένοι οικολόγοι προστάτες της άγριας ζωής κλπ κλπ αλλά αν δεν είχαμε αυτό τον 'εγωισμό' να θέλουμε τον ύφαλο σπίτι μας δεν θα υπήρχε και το εμπόριο και δεν θα τα πείραζε κανένας απο το φυσικό τους περιβάλλον.Θα πηγαίναμε να τα βλέπουμε εκεί.


Δεν προκειται να ερθω σε αντιπαραθεση Βαγγελη και συμφωνω οτι ειναι ενα θεμα πολυ μεγαλο, που μπορει και να μην σταματησουμε ποτε να το συζηταμε.....

... Ομως ... ΔΕΝ μπορω να μην πω την αποψη μου.. δεν δεχομαι οτι ειμαστε "εγκληματιες", δεν δεχομαι οτι εχουμε οικολογικη συνειδηση λιγοτερη απο οποιονδηποτε αλλο.. , δεν δεχομαι οτι απο εγωισμο ασχολουμαστε με τα ενυδρεια και γι'αυτο θελουμε να εχουμε ενα κομματι υφαλου στο σπιτι μας, δεν δεχομαι οτι αν δεν υπηρχαμε εμεις δεν θα υπηρχε εμποριο..
Εννοειται οτι υπαρχουν εξαιρεσεις για ολα αυτα, οπως ομως σε ολα στην ζωη μας..

Ποιος παιρνει π.χ. ενα ψαρι με σκοπο να το σκοτωσει, κανεις. Το οτι απο αγνοια ή λαθος χειρισμους εχουμε ολοι σκοτωσει ψαρια ή αλλους οργανισμους, αυτο ειναι σωστο, γι'αυτο, ομως υπαρχουν και τα forums, για να βοηθανε με τις οποιες γνωσεις τους ο καθε Vagelis, ο καθε Basil.. και να ελαχιστοποιουνται τα λαθη και οι απωλειες.. Σιγουρα γινονται υπερβολες καποιες φορες και μπορει και να "ξεφευγουμε" ομως δεν φταιει το οτι ειμαστε χομπυστες, αλλα ειναι γιατι ειμαστε ανθρωποι και κουβαλαμε οτι κουβαλανε ολοι οι ανθρωποι..
Φταινε αραγε οι θαλασσινοι χομπυστες που οι θαλασσες μολυνονται, που ανεβαινουν οι θερμοκρασιες στους υφαλους και χανονται κοραλλια, ψαρια, σφουγγαρια και τοσοι αλλοι οργανισμοι, που ψαρευονται οι φαλαινες, που σκοτωνονται οι χελωνες, που εξαφανιζονται οι λευκοι καρχαριες, που ριχνουν δυναμιτες, που ρυπαινονται οι υφαλοι με πετρελαια απο τα καραβια ειτε απο ατυχηματα, ειτε απο εγκληματικες ενεργειες. Και τοσα αλλα που θα μπορουσα να μιλαω για μερες ολοκληρες..
Το εχω ξαναπει και θα το λεω για παντα μεχρι να πεθανω..
Το θαλασσινο χομπυ εχει προξενησει πολλα κακα και δεν το αρνουμαι, ομως αυτα που εχει προσφερει συνολικα, ειναι απειρως περισσοτερα και θα πρεπει ολοι μας οπως και συ συμφωνεις και επιδιωκεις, να προσπαθουμε συνεχως να προσφερουμε κι αλλα με την ερευνα, το διαβασμα και την εμπειρια που συνεχως θα αποκτουμε..


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com