Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 09 Μάιος 2024, 02:06

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 56 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81928 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 10:44 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 19:55
Δημοσιεύσεις: 2643
Images: 0
Τοποθεσία: Rafina
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
basil έγραψε:
nervas έγραψε:
.. ειδικά αν είχα καμιά αμυχή .. :tickedoffn: :)

Το ρευμα ηταν ή το αλατι; :D


Εξασκείται στα κινέζικα βασανιστήρια . Αλάτι στις πληγές και ηλεκτροσοκ... :D

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81930 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 10:47 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 19:55
Δημοσιεύσεις: 2643
Images: 0
Τοποθεσία: Rafina
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
stathis έγραψε:
basil έγραψε:
nervas έγραψε:
.. ειδικά αν είχα καμιά αμυχή .. :tickedoffn: :)

Το ρευμα ηταν ή το αλατι; :D


Εξασκείται στα κινέζικα βασανιστήρια . Αλάτι στις πληγές με ταυτόχρονο ηλεκτροσοκ... :D


Πάντως όντως ισχύει αυτό που έπαθε ο Γιώργος.
Οι πληγές δεν έχουν το δέρμα (μονωτικό) και είναι πιο αγώγιμες , με αποτέλεσμα να περνάει το ρεύμα απο εκεί και να το αισθάνεσαι πιο έντονα... :ouaoun: :D
Αν είσαι και χοντροπετσος (ξέρω τέτοιο τύπο) μπορεί να μην χρειάζεσαι κάν τον μετ/τή απομόνωσης.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81963 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 15:37 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 19:55
Δημοσιεύσεις: 73
Τοποθεσία: Athens - Nea Filadelfeia
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Υπαρχει μετασχηματιστης που να μπορει να σηκωσει ολα τα μηχανηματα του ενυδρειου?
Για καλο και για κακο!

Ειναι 3 x Koralia 3 5W/Κυκλοφορητη
Φωτιστικο 2 x 45W (υπαρχει περιπτωση να μπει καποιο αλλο φωτιστικο.
Αντλια skimmer 31W

Πιστευω ειναι καλα ο 200αρης ε?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81967 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
DjGreg έγραψε:
Υπαρχει μετασχηματιστης που να μπορει να σηκωσει ολα τα μηχανηματα του ενυδρειου?
Για καλο και για κακο!

Ειναι 3 x Koralia 3 5W/Κυκλοφορητη
Φωτιστικο 2 x 45W (υπαρχει περιπτωση να μπει καποιο αλλο φωτιστικο.
Αντλια skimmer 31W

Πιστευω ειναι καλα ο 200αρης ε?



μια χαρα! :)

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81977 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 19:55
Δημοσιεύσεις: 73
Τοποθεσία: Athens - Nea Filadelfeia
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Οκ! Αρα λυθηκε και αυτο! :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81985 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 20:34 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
DjGreg έγραψε:
Υπαρχει μετασχηματιστης που να μπορει να σηκωσει ολα τα μηχανηματα του ενυδρειου?
Για καλο και για κακο! Υπάρχει μετασχηματιστής σε ότι μέγεθος θέλεις κατόπιν παραγγελίας, 200w και 400w βρίσκεις εύκολα σε ηλεκτρολογικά καταστήματα.

Ειναι 3 x Koralia 3 5W/Κυκλοφορητη
Φωτιστικο 2 x 45W (υπαρχει περιπτωση να μπει καποιο αλλο φωτιστικο.
Αντλια skimmer 31W

Πιστευω ειναι καλα ο 200αρης ε? Αν αναβαθμίσεις το φωτιστικό σου (π.χ σε 4 χ 45w) δεν θα σε καλύπτει ο 200w. Όπως σωστά είπε και ο stathis ο μετασχηματιστής δεν πρέπει να δουλεύει φουλ δηλαδή στον 200w μέχρι 150w φορτίο είναι καλά.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81987 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 21:01 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 22:25
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Καλησπερα σας.Καινουργιος στο σαιτ αλλα 5+ χρονια στο αλμυρο.Γνωση στο χομπι (ασχετος).
Στο θεμα αυτο με την διαρροη ειναι το επαγγελμα μου ηλεκτρολογος.Γνωμη μου υπερ της γειωσης(Μπορει και λαθος).Οπως ειπε o tunicαte η διαρροη ειναι απο μοτερ κ λαμπες επαγωγικα η κανονικη διαρροη απο χαλασμενο καλωδιο κ.α.Η γειωση ειναι για να μηδενιση τα επαγ.ρευματα κ για την ασφαλεια μας.Καλη λυση ο μετασχ.230V σε 230V αλλα αισθητικα?Το ρελε διαφορικου η διαρροης ειναι υποχρεωτικο απο 2006 κυβερνητικο διαταγμα.Καλο ειναι να μπει ενα δευτερο στο ενυδρειο αλλα μπορει να πεσουνε κ τα 2 ρελε σε τυχων διαρροη.
Μετρησα με πολυμετρο την ταση(V) σε ενα ενυδρειο ενος φιλο μου κ αυξανοτανε με καθε κυκλοφορητη που βαζαμε σε λειτουργια.Με την γειωση μηδενιστικε η ταση.Δεν θελω να ζουνε τα ψαρια μου σε ενα τετοιο περιβαλλον.Σαν να ειναι απο κατω απο ενα καλωδιο 20KV ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΥΓΕΙΕΣ.
Παντως εγω εχω γειωση τοσα χρονια.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΜΑ ΚΟΥΡΑΣΑ


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81989 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 21:08 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
rizosgr έγραψε:
Καλησπερα σας.Καινουργιος στο σαιτ αλλα 5+ χρονια στο αλμυρο.Γνωση στο χομπι (ασχετος).
Στο θεμα αυτο με την διαρροη ειναι το επαγγελμα μου ηλεκτρολογος.Γνωμη μου υπερ της γειωσης(Μπορει και λαθος).Οπως ειπε o tunicαte η διαρροη ειναι απο μοτερ κ λαμπες επαγωγικα η κανονικη διαρροη απο χαλασμενο καλωδιο κ.α.Η γειωση ειναι για να μηδενιση τα επαγ.ρευματα κ για την ασφαλεια μας.Καλη λυση ο μετασχ.230V σε 230V αλλα αισθητικα?Το ρελε διαφορικου η διαρροης ειναι υποχρεωτικο απο 2006 κυβερνητικο διαταγμα.Καλο ειναι να μπει ενα δευτερο στο ενυδρειο αλλα μπορει να πεσουνε κ τα 2 ρελε σε τυχων διαρροη.
Μετρησα με πολυμετρο την ταση(V) σε ενα ενυδρειο ενος φιλο μου κ αυξανοτανε με καθε κυκλοφορητη που βαζαμε σε λειτουργια.Με την γειωση μηδενιστικε η ταση.Δεν θελω να ζουνε τα ψαρια μου σε ενα τετοιο περιβαλλον.Σαν να ειναι απο κατω απο ενα καλωδιο 20KV ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΥΓΕΙΕΣ.
Παντως εγω εχω γειωση τοσα χρονια.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΜΑ ΚΟΥΡΑΣΑ




ναι φιλε μου σωστα ολα αυτα αλλα στην ελλαδα ουδετεροποιουν την γειωση σε πολλα σπιτια..δωρον αδωρον... :)

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81996 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 21:44 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 22:25
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Σωστος.Εκτος απο τα σπιτια στην αττικη κ αμα δεν κανω λαθος κ στην κρητη σε μερικα μερη.Αλλα μην το βλεπεις κακο.Το κανουνε λογο κακης γειωσης απο τα σπιτια μας.Η ραβδη χαλκου που βαζανε δεν ειναι 100% χαλκος αλλα επιχαλκομενος με αποτελεσμα να διαβρωνετε με το καιρο.Τωρα τα καινουργα σπιτια εχουνε υποχρεωτικα απο τον νομο θεμελιακη γειωση.Κ παλι η ΔΕΗ θα σ κανει την ουδετερογειωση. Ο ουδετερος ειναι η γειωση που περνει ο μετασχηματιστης της περιοχης.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροη ρευματος
#81997 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2012, 21:56 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
rizosgr έγραψε:
Καλησπερα σας.Καινουργιος στο σαιτ αλλα 5+ χρονια στο αλμυρο.Γνωση στο χομπι (ασχετος).
Στο θεμα αυτο με την διαρροη ειναι το επαγγελμα μου ηλεκτρολογος.Γνωμη μου υπερ της γειωσης(Μπορει και λαθος).Οπως ειπε o tunicαte η διαρροη ειναι απο μοτερ κ λαμπες επαγωγικα η κανονικη διαρροη απο χαλασμενο καλωδιο κ.α.Η γειωση ειναι για να μηδενιση τα επαγ.ρευματα κ για την ασφαλεια μας.Καλη λυση ο μετασχ.230V σε 230V αλλα αισθητικα?Το ρελε διαφορικου η διαρροης ειναι υποχρεωτικο απο 2006 κυβερνητικο διαταγμα.Καλο ειναι να μπει ενα δευτερο στο ενυδρειο αλλα μπορει να πεσουνε κ τα 2 ρελε σε τυχων διαρροη.
Μετρησα με πολυμετρο την ταση(V) σε ενα ενυδρειο ενος φιλο μου κ αυξανοτανε με καθε κυκλοφορητη που βαζαμε σε λειτουργια.Με την γειωση μηδενιστικε η ταση.Δεν θελω να ζουνε τα ψαρια μου σε ενα τετοιο περιβαλλον.Σαν να ειναι απο κατω απο ενα καλωδιο 20KV ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΥΓΕΙΕΣ.
Παντως εγω εχω γειωση τοσα χρονια.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΜΑ ΚΟΥΡΑΣΑ

Γειώνοντας το ενυδρείο, αυτή η διαρροή (που δεν είναι διαρροή πραγματικά, οφείλεται σε επαγωγικά ρεύματα στις περισσότερες περιπτώσεις) ουσιαστικά κατευθύνεται προς την γη με αποτέλεσμα να στρεσάρονται τα ψάρια συνεχώς. Το ίδιο συμβαίνει και όταν βάζουμε τα χέρια μας στο ενυδρείο (γινόμαστε εμείς η γείωση). Σε περίπτωση πραγματικής διαρροής το ρεύμα θα οδηγηθεί προς την γη και θα περάσει μέσα από το σώμα των ψαριών με αποτέλεσμα την θανάτωση τους.

Για την προστασία του ανθρώπου σχετικά με το ενυδρείο πάντα, η καλύτερη λύση κατά την άποψη μου, είναι ο μετασχηματιστής γαλβανικής απομόνωσης ή το κατέβασμα του διακόπτη σε κάθε εργασία. Δυστυχώς η λύση του ρελέ διαρροής στο ενυδρείο, μας δημιουργεί προβλήματα, δηλαδή σε ανύποπτο χρόνο, μπορεί να μας ρίξει το ρελέ και να χάσουμε τα πάντα αν δεν είμαστε κοντά να τον επαναφέρουμε.

stameiz έγραψε:
ναι φιλε μου σωστα ολα αυτα αλλα στην ελλαδα ουδετεροποιουν την γειωση σε πολλα σπιτια..δωρον αδωρον... :)

Μεγάλη κουβέντα είπες. Δεν είναι μόνο αυτό αλλά και αυτά που έχουν γείωση, ουσιαστικά δεν έχουν (το καλώδιο τις γείωσης συνδεδεμένο με την παροχή νερού σε πολλές περιπτώσεις :kremala: ), τώρα κάνουν θεμελιακή γείωση στα καινούρια βάση κανονισμού.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 56 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com