Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 09:27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ερωτησεις...
#82349 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2012, 19:54 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 19:55
Δημοσιεύσεις: 73
Τοποθεσία: Athens - Nea Filadelfeia
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Καλησπερα παιδια!

Εχω καποιες ερωτησεις:

1) Εχω καθημερινη αλλαγη στο Mg δλδ (Εχθες 1780μg/l και σημερα 1200mg/l) Γιατι συμβαινει αυτο? Το τεστ γινετε παντα με τον ιδιο τροπο. Υγρο τεστ sera.

2) Εχει βρει κανεις καποια ρουτινα για το αλατι? Χρησιμοποιω TMC Pro Reef. Δλδ στα 100 λιτρα ποσο?
Για αλατοτητα 1.024. ή και 1.026.
Συνεχεια ριχνω περιπου 14 κουπες και μου βγαινει οτι να ναι στη μετρηση. Η θερμοκρασια του βαρελιου επειδη ειναι εξω παιζει αναλογα με τη εξωτερικη θερμοκρασια. Τωρα που ειχε πολλα κρυα ειχε 15C το νερο στο βαρελι.

3) Το Kh τοσο καιρο ηταν στο 8DKh και τωρα επεσε στο 6DKh χωρις να πειραξω κατι. Μονο το οτι εκανα αλλαγη περιπου 50%. Οπως συνηθως δλδ αλλα αυτη τη φορα ηταν παραπανω σε λιτρα. συνηθως κανω 30% εβδομαδιαια.

4) Το Ca ειναι τοσες μερες στο 420mg/l και σημερα ειναι 520mg/l. ???? :)

5) Τα NO3 ηταν σταθερα στα 10mg/l και τωρα ειναι στα 25mg/l ??????
Ταιζω σε συγκεκριμενη ποσοτητα απο την αρχη και δεν ειχα προβλημα ποτε.

Υπαρχει περιπτωση να επειραζεται το συστημα απο την τροφη των κοραλιων ή τα ιχνοστοιχεια??? :)

Το ενυδρειο ειναι αυτο : viewtopic.php?f=42&t=4714


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτησεις...
#82354 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2012, 21:00 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Κάτι δεν πάει καλά!

1) Είναι αδύνατο τη μια μέρα να έχεις Mg 1780 και την επόμενη 1200 χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή.
Τσέκαρε το τεστάκι σου, αν και θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς Salifert που θεωρούνται πιο αξιόπιστα.

2) Καταρχήν ελπίζω να μετράς με ρεφρακτόμετρο (καλιμπραρισμένο σωστά) για να είσαι σίγουρος για την αλατότητα.
Όσον αφορά την ποσότητα του αλατιού που θα χρειαστείς, εξαρτάται από τη μάρκα. Ο κάθε κατασκευαστής αναγράφει πόση ποσότητα χρειάζεται για συγκεκριμένη αλατότητα.
Για το TM Pro Reef, παίζεις χοντρικά στα 3,3 kgr στα 100 λίτρα για 1,026. Έχε όμως υπόψη σου ότι κουβάς από κουβά μπορεί να διαφέρει κι ας είναι της ίδιας μάρκας.
Το καλύτερο είναι να βάζεις χοντρικά την ποσότητα που χρειάζεται, να μετράς και να διορθώνεις ανάλογα.
Επίσης, καλό θα ήταν να μετράς αλατότητα σε θερμοκρασία περίπου 25 Κελσίου και αρκετές ώρες μετά αφότου έριξες το αλάτι για να είσαι σίγουρος ότι έχει διαλυθεί καλά.

3) Το KH είναι παράμετρος που ελαττώνεται, εφόσον υπάρχουν ζωντανά στο ενυδρείο.
Εφόσον ελαττώθηκε μετά από αλλαγή νερού, μάλλον το νερό της αλλαγής είχε χαμηλό ΚΗ.
Πάντα να μετράς τις παραμέτρους του νερού της αλλαγής, έτσι ώστε να γνωρίζεις τι θα μπει μέσα στο ενυδρείο σου.

4) Δες παραπάνω.

5) Για τα ΝΟ3 μπορεί να φταίει το υπερβολικό τάισμα, αλλά και πολλοί άλλοι παράγοντες.

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτησεις...
#82404 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2012, 15:07 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 19:55
Δημοσιεύσεις: 73
Τοποθεσία: Athens - Nea Filadelfeia
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
amorealex έγραψε:
Κάτι δεν πάει καλά!

1) Είναι αδύνατο τη μια μέρα να έχεις Mg 1780 και την επόμενη 1200 χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή.
Τσέκαρε το τεστάκι σου, αν και θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς Salifert που θεωρούνται πιο αξιόπιστα. Μαλλον το τεστ φταιει απο οτι εχω καταλαβει. Salifert εχει κανενα μαγαζι οnline να παραγγειλω απο Ελλαδα?

2) Καταρχήν ελπίζω να μετράς με ρεφρακτόμετρο (καλιμπραρισμένο σωστά) για να είσαι σίγουρος για την αλατότητα. Δεν εχω ακομα ρεφρακτομετρο, εχω το hydrometer-densimeter της sera.
Όσον αφορά την ποσότητα του αλατιού που θα χρειαστείς, εξαρτάται από τη μάρκα. Ο κάθε κατασκευαστής αναγράφει πόση ποσότητα χρειάζεται για συγκεκριμένη αλατότητα.
Για το TM Pro Reef, παίζεις χοντρικά στα 3,3 kgr στα 100 λίτρα για 1,026. Έχε όμως υπόψη σου ότι κουβάς από κουβά μπορεί να διαφέρει κι ας είναι της ίδιας μάρκας.
Το καλύτερο είναι να βάζεις χοντρικά την ποσότητα που χρειάζεται, να μετράς και να διορθώνεις ανάλογα. Με τι μετρατε τη ποσοτητα του αλατιου? πχ με καποια ζυγαρια?
Επίσης, καλό θα ήταν να μετράς αλατότητα σε θερμοκρασία περίπου 25 Κελσίου και αρκετές ώρες μετά αφότου έριξες το αλάτι για να είσαι σίγουρος ότι έχει διαλυθεί καλά. Βασικα θα σου πω πως το κανω εγω. Βαζω τη Α/Ο σε λειτουργια,μετα απο περιπου 12 ωρες γεμιζει το βαρελι 100Λιτρων, ριχνω το αλατι και βαζω τον κυκλοφορητη και το θερμοστατη σε λειτουργια, το αλατι θελει περιπου αλλο ενα 12ωρο να διαλυθει καλα.μετραω και συμπληρωνω οποτε παλι θελει καποιες ωρες να διαλυθει το προσθετο αλατι. Οποτε το νερο μενει περιπου 1.5 μερα μεσα. Εχω ακουσει οτι οσο το κρατας στο βαρελι ανεβαζει νιτρικα και αμμωνια.Ισχυει? Μετραω παντα πριν το ριξω μεσα ΝΟ3,ΝΗ3/ΝΗ4.

3) Το KH είναι παράμετρος που ελαττώνεται, εφόσον υπάρχουν ζωντανά στο ενυδρείο.
Εφόσον ελαττώθηκε μετά από αλλαγή νερού, μάλλον το νερό της αλλαγής είχε χαμηλό ΚΗ. Ηταν η πρωτη φορα που κατεβηκε τοσο,συνηθως μετα της αλλαγες ηταν ακριβως στο ιδιο επιπεδο με πριν.
Σκεφτομουνα για καποιο buffer να ανεβαζω το Κh τι λετε?
Πάντα να μετράς τις παραμέτρους του νερού της αλλαγής, έτσι ώστε να γνωρίζεις τι θα μπει μέσα στο ενυδρείο σου.

4) Δες παραπάνω.

5) Για τα ΝΟ3 μπορεί να φταίει το υπερβολικό τάισμα, αλλά και πολλοί άλλοι παράγοντες.
Ταιζω με την ιδια ποσοτητα απο την αρχη και δεν ειχα προβλημα με νιτρικα. Τωρα τι αλλο μπορει να φταει?

Τωρα κανω συνεχομενες αλλαγες μεχρι να πεσουν οι τιμες εκει που θελω?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτησεις...
#82447 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2012, 23:27 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
DjGreg έγραψε:
amorealex έγραψε:
Κάτι δεν πάει καλά!

1) Είναι αδύνατο τη μια μέρα να έχεις Mg 1780 και την επόμενη 1200 χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή.
Τσέκαρε το τεστάκι σου, αν και θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς Salifert που θεωρούνται πιο αξιόπιστα. Μαλλον το τεστ φταιει απο οτι εχω καταλαβει. Salifert εχει κανενα μαγαζι οnline να παραγγειλω απο Ελλαδα?
Αρκετά Ελληνικά eshops έχουν Salifert (aquario, nemoworld, petcumulus κ.ά)

2) Καταρχήν ελπίζω να μετράς με ρεφρακτόμετρο (καλιμπραρισμένο σωστά) για να είσαι σίγουρος για την αλατότητα. Δεν εχω ακομα ρεφρακτομετρο, εχω το hydrometer-densimeter της sera.
Πάρε ρεφρακτόμετρο το συντομότερο. Αυτό της Sera μετράει ότι να 'ναι!
Όσον αφορά την ποσότητα του αλατιού που θα χρειαστείς, εξαρτάται από τη μάρκα. Ο κάθε κατασκευαστής αναγράφει πόση ποσότητα χρειάζεται για συγκεκριμένη αλατότητα.
Για το TM Pro Reef, παίζεις χοντρικά στα 3,3 kgr στα 100 λίτρα για 1,026. Έχε όμως υπόψη σου ότι κουβάς από κουβά μπορεί να διαφέρει κι ας είναι της ίδιας μάρκας.
Το καλύτερο είναι να βάζεις χοντρικά την ποσότητα που χρειάζεται, να μετράς και να διορθώνεις ανάλογα. Με τι μετρατε τη ποσοτητα του αλατιου? πχ με καποια ζυγαρια?
Εγώ χρησιμοποιώ ζυγαριά.
Επίσης, καλό θα ήταν να μετράς αλατότητα σε θερμοκρασία περίπου 25 Κελσίου και αρκετές ώρες μετά αφότου έριξες το αλάτι για να είσαι σίγουρος ότι έχει διαλυθεί καλά. Βασικα θα σου πω πως το κανω εγω. Βαζω τη Α/Ο σε λειτουργια,μετα απο περιπου 12 ωρες γεμιζει το βαρελι 100Λιτρων, ριχνω το αλατι και βαζω τον κυκλοφορητη και το θερμοστατη σε λειτουργια, το αλατι θελει περιπου αλλο ενα 12ωρο να διαλυθει καλα.μετραω και συμπληρωνω οποτε παλι θελει καποιες ωρες να διαλυθει το προσθετο αλατι. Οποτε το νερο μενει περιπου 1.5 μερα μεσα. Εχω ακουσει οτι οσο το κρατας στο βαρελι ανεβαζει νιτρικα και αμμωνια.Ισχυει? Μετραω παντα πριν το ριξω μεσα ΝΟ3,ΝΗ3/ΝΗ4.
Νιτρικά μπορεί να σου ανεβάσει αν μείνει πολλές μέρες και είναι εκτεθειμένο και πέφτουν μέσα βρωμιές.
Πριν το ρίξεις μέσα, καλό είναι να μετράς και KH, Ca, Mg ειδικά τώρα που έχεις πρόβλημα με τις τιμές.

3) Το KH είναι παράμετρος που ελαττώνεται, εφόσον υπάρχουν ζωντανά στο ενυδρείο.
Εφόσον ελαττώθηκε μετά από αλλαγή νερού, μάλλον το νερό της αλλαγής είχε χαμηλό ΚΗ. Ηταν η πρωτη φορα που κατεβηκε τοσο,συνηθως μετα της αλλαγες ηταν ακριβως στο ιδιο επιπεδο με πριν.
Σκεφτομουνα για καποιο buffer να ανεβαζω το Κh τι λετε?
Μέτρα πρώτα τι KH έχει το νερό της αλλαγής και μετά σκέφτεσαι το buffer.
Πάντα να μετράς τις παραμέτρους του νερού της αλλαγής, έτσι ώστε να γνωρίζεις τι θα μπει μέσα στο ενυδρείο σου.

4) Δες παραπάνω.

5) Για τα ΝΟ3 μπορεί να φταίει το υπερβολικό τάισμα, αλλά και πολλοί άλλοι παράγοντες.
Ταιζω με την ιδια ποσοτητα απο την αρχη και δεν ειχα προβλημα με νιτρικα. Τωρα τι αλλο μπορει να φταει?

Τωρα κανω συνεχομενες αλλαγες μεχρι να πεσουν οι τιμες εκει που θελω?
Με τις αλλαγές, σίγουρα θα μειώσεις τα ΝΟ3. Για τα υπόλοιπα, δες αυτά που σου έγραψα παραπάνω.

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτησεις...
#82449 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2012, 23:31 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 19:55
Δημοσιεύσεις: 73
Τοποθεσία: Athens - Nea Filadelfeia
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Ευχαριστω amoralex!!!! Θα τα δοκιμασω και θα σου πω! ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com