Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 16:01

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87163 Δημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2012, 19:30 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 22:35
Δημοσιεύσεις: 1960
Τοποθεσία: Πετρούπολη-Ίλιον
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Γειά σου και καλώς ήλθες! Ξεκινάς ένα όμορφο ταξίδι - ελπίζω μακρύ - κοίτα να χαρείς τη διαδρομή.



krispie έγραψε:
Πως να την καθαρίσω από το βράχο, μόνο με βούρτσα; Μην χαλάσω και τη βιολογία... Και όσο γίνεται να γλιτώσω την κοραλίνη που έχει μπόλικη...

Με τη βούρτσα απλώς θα κλαδέψεις την τριχοειδή δεν την απομακρύνεις. Αν θες να κάνεις κάτι δραστικό, σε μια δεξαμενή όλον με ένα δυνατό σκίμερ και διπλάσιο GFO (Αργιλίου) του προτεινόμενο από τον κατασκευαστή και αλλαγή κάθε 2 μέρες. Έντονη κυκλοφορία και απόλυτο σκοτάδι, κουράρεις έτσι και το βράχο για πιθανή κακή κατάσταση πριν - απόρρόφηση φωσφορικών και νιτρικών. Για 2 εβδομάδες με μια αλλαγή στις 7 μέρες όλου του νερού.



krispie έγραψε:
Επίσης τον αραγωνίτη να τον πλύνω;

Ο αραγωνίτης από τη στιγμή μου θα μετακινηθεί θα χάσει το προσωρινά τη βιολογική του δράση. Ο χρόνος αυτός εξαρτάται από το πλύσιμο που θα του κάνεις (θεωρώ ότι πρέπει να του κάνεις). Αν τον πλύνεις με αλατόνερο θα έχεις το συντομότερο χρόνο επαναφοράς, με νερό βρύσης τον περισσότερο και με α/ο κάπου στη μέση. Ανάποδα είναι και το κόστος (οικονομικά) των 3 μεθόδων καθώς θέλει τουλάχιστον 5 χέρια το κάθε πεντάκιλο που είναι το λειτουργικότερο πλύσιμο.
Κράτα κανένα κιλό και πλύνε τον υπόλοιπο όπως προτιμάς, τοποθέτησέ τον και άπλωσε τον "παλιό" από πάνω.



krispie έγραψε:
Ευχαριστώ και πάλι, να ρωτήσω, δανείστηκα ένα πλαστικό βαρέλι για τρόφιμα 60 λίτρων, μέχρι να καθαρίσω το ενυδρείο να το τοποθετήσω κλπ, θα αντέξουν τα ocellaris μέσα με κυκλοφορητή και θερμοστάτη;

Βάλε ένα βραχάκι και φρόντισε να φωτίζονται κάποιες ώρες την ημέρα και αντέχουν είναι σκληρά ψαράκια. Θερμοστάτη πιθανόν να μην χρειαστούν αλλά πρόσεχε την εξάτμιση τους επόμενους μήνες.



krispie έγραψε:
Επίσης, η μητέρα μου δουλεύει σε super market και μου είπε ότι φέρνουν δοχεία πλαστικά από τυριά, αν τα καθαρίσω, θα μου κάνουν για τη μεταφορά;

Μια χαρά είναι αρκεί να είναι για το λιγοτερο δυνατό χρόνο γιατί θα βράζουν.



krispie έγραψε:
αλήθεια tang, υπάρχει που να μπορεί να μπει σε αυτά τα λίτρα χωρίς να πρέπει να το δώσω κάποια στιγμή;)...

Τσου! ακανθούρος κάτω από 300L είναι προσωρινή φιλοξενία ακόμα και για τα μεγέθη pico και μετά βασανιστήριο.

_________________
Φιλικά
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87166 Δημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2012, 00:51 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 15:04
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Not yet
Johanus έγραψε:
Γειά σου και καλώς ήλθες! Ξεκινάς ένα όμορφο ταξίδι - ελπίζω μακρύ - κοίτα να χαρείς τη διαδρομή.

Με τη βούρτσα απλώς θα κλαδέψεις την τριχοειδή δεν την απομακρύνεις. Αν θες να κάνεις κάτι δραστικό, σε μια δεξαμενή όλον με ένα δυνατό σκίμερ και διπλάσιο GFO (Αργιλίου) του προτεινόμενο από τον κατασκευαστή και αλλαγή κάθε 2 μέρες. Έντονη κυκλοφορία και απόλυτο σκοτάδι, κουράρεις έτσι και το βράχο για πιθανή κακή κατάσταση πριν - απόρρόφηση φωσφορικών και νιτρικών. Για 2 εβδομάδες με μια αλλαγή στις 7 μέρες όλου του νερού.

Ο αραγωνίτης από τη στιγμή μου θα μετακινηθεί θα χάσει το προσωρινά τη βιολογική του δράση. Ο χρόνος αυτός εξαρτάται από το πλύσιμο που θα του κάνεις (θεωρώ ότι πρέπει να του κάνεις). Αν τον πλύνεις με αλατόνερο θα έχεις το συντομότερο χρόνο επαναφοράς, με νερό βρύσης τον περισσότερο και με α/ο κάπου στη μέση. Ανάποδα είναι και το κόστος (οικονομικά) των 3 μεθόδων καθώς θέλει τουλάχιστον 5 χέρια το κάθε πεντάκιλο που είναι το λειτουργικότερο πλύσιμο.
Κράτα κανένα κιλό και πλύνε τον υπόλοιπο όπως προτιμάς, τοποθέτησέ τον και άπλωσε τον "παλιό" από πάνω.

Βάλε ένα βραχάκι και φρόντισε να φωτίζονται κάποιες ώρες την ημέρα και αντέχουν είναι σκληρά ψαράκια. Θερμοστάτη πιθανόν να μην χρειαστούν αλλά πρόσεχε την εξάτμιση τους επόμενους μήνες.

Μια χαρά είναι αρκεί να είναι για το λιγοτερο δυνατό χρόνο γιατί θα βράζουν.

Τσου! ακανθούρος κάτω από 300L είναι προσωρινή φιλοξενία ακόμα και για τα μεγέθη pico και μετά βασανιστήριο.

Ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά...
Για το κουράρισμα που λες(πέρα ότι δεν ξέρω τι είναι το GFO...), αν του κάνω ένα ελαφρύ καθάρισμα και προσπαθήσω να επαναφέρω το ενυδρείο σε κανονικές συνθήκες, δεν θα φύγουν οι άλγες σιγά σιγά;
Τον αραγωνίτη θα δω σε τι κατάσταση είναι και αναλόγως πράττω...
Τα ψάρια γενικά δεν θέλω να τα ταλαιπωρήσω, μέχρι να κάνω ένα καθάρισμα του ενυδρείου...
Γενικά δεν θέλω να καθυστερήσω πολύ ώστε να μην χάσω και τη βιολογία του βράχου...
Γι' αυτό σκεφτόμουν να καθαρίσω τζάμια και ελαφρά το βράχο και να τα ρίξω όλα μέσα πάλι..
Έτσι κι αλλιώς για tang δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να έχω...
Οι πρώτες μου προσθήκες πάντως θα είναι hermits και σαλιγκάρια...
Αααα, ο βράχος έχει και αρκετές aptaisia, άρα έχουν ήδη μπει στα σχέδιά μου κανά-δυο peppermint shrimp...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87229 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 14:57 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 15:04
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Not yet
Τελικά, δεν θα πάρω τα ψάρια μαζί με το ενυδρείο, θα πάρω μόνο ένα σαλιγκάρι και από κοράλλια, ένα σαρκόφυτο και μερικά μανιτάρια...
Αυτά πόσο μπορούν να αντέξουν στο βαρέλι με κυκλοφορητή;
Το ενυδρείο θα το φέρω αύριο στο σπίτι μου... :ziton: :ziton: :ziton:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87230 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
To σαρκοφιτο θελει περισσοτερο φωτισμο απ'οτι τα κλοουνακια.Γενικα τα κοραλια ειναι ποιο ευαισθητα απο τα ψαρια.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87232 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 15:04
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Not yet
thess75 έγραψε:
To σαρκοφιτο θελει περισσοτερο φωτισμο απ'οτι τα κλοουνακια.Γενικα τα κοραλια ειναι ποιο ευαισθητα απο τα ψαρια.

Ναι, το έχω διαβάσει, ειδικά για το σαρκόφυτο ότι θέλει αρκετό φως... Πόσο λες να αντέξει χωρίς φως;
Γενικά η κοπέλα ήθελε να τα δώσει μαζί με τα ψάρια αλλά μάλλον αυτός που πήρε τα ψάρια δεν ήθελε και τα κοράλλια... Έτσι θα μείνουν σε εμένα... Αν του βάλω κανένα πορτατίφ από πάνω από το βαρέλι(ξέρω ότι δεν θα είναι το ιδανικό φάσμα...), να παίρνει έστω και λίγο φως;;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87234 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
krispie έγραψε:
thess75 έγραψε:
To σαρκοφιτο θελει περισσοτερο φωτισμο απ'οτι τα κλοουνακια.Γενικα τα κοραλια ειναι ποιο ευαισθητα απο τα ψαρια.

Ναι, το έχω διαβάσει, ειδικά για το σαρκόφυτο ότι θέλει αρκετό φως... Πόσο λες να αντέξει χωρίς φως;
Γενικά η κοπέλα ήθελε να τα δώσει μαζί με τα ψάρια αλλά μάλλον αυτός που πήρε τα ψάρια δεν ήθελε και τα κοράλλια... Έτσι θα μείνουν σε εμένα... Αν του βάλω κανένα πορτατίφ από πάνω από το βαρέλι(ξέρω ότι δεν θα είναι το ιδανικό φάσμα...), να παίρνει έστω και λίγο φως;;

Αν δεν μπορεις να τα δοσεις καπου για φιλοξενια κανε αυτο.Τελικα τι θα κανεις με βραχο και υποστρωμα.Αν δεν τα πλαινεις μπορεις να μην βγαλεις τα κοραλακια μιας και ειναι σχετικα ευκολα και θα συνελθουν γρηγορα απο ενδεχομενο στρες


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87235 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 15:04
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Not yet
thess75 έγραψε:
Τελικα τι θα κανεις με βραχο και υποστρωμα.Αν δεν τα πλαινεις μπορεις να μην βγαλεις τα κοραλακια μιας και ειναι σχετικα ευκολα και θα συνελθουν γρηγορα απο ενδεχομενο στρες

Δεν ξέρω τι θα κάνω... Γενικά το ενυδρείο είναι σχετικά παλιό, 8 χρονών...
Μου έχουν πει ότι καλό είναι να ανανεώσω τις σιλικόνες του(τις εσωτερικές μόνο, να μην λύσω ολόκληρο το ενυδρείο...), ξύνοντας τις παλιές και βάζοντας καινούριες... Για να γίνει αυτό θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 5 μέρες μέχρι να το γεμίσω...Υπάρχει περίπτωση να τη βγάλουν τα κοράλλια με το φως στο βαρέλι τόσες μέρες;
Από την άλλη μεριά μου έχουν πει πως δεν είναι και τόοοσο παλιό το ενυδρείο και ότι έχει αρκετά χρόνια ζωής ακόμα, οπότε δεν χρειάζεται να μπω σε αυτή τη διαδικασία...
Αν δεν κάνω τίποτα στις σιλικόνες, θα κάνω ένα ελαφρύ καθάρισμα και θα τα βάλω όλα μέσα να τρέξει... Αλλά επειδή πρόσφατα μου είχε σπάσει και ο πάτος άλλου ενυδρείου που είχα, έχω τις αμφιβολίες μου...
Τι λέτε να κάνω;;;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87238 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 17:52 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
:ouaoun: Oxι βρε παλικαρι τι σιλικονες ειναι αυτα που ακουω.Αν ειναι ετσι... κολλα ενα καινουριο ενυδρειο και καντο στις διαστασεις που πραγματικα γουσταρεις.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87241 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 18:05 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 15:04
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Not yet
thess75 έγραψε:
:ouaoun: Oxι βρε παλικαρι τι σιλικονες ειναι αυτα που ακουω.Αν ειναι ετσι... κολλα ενα καινουριο ενυδρειο και καντο στις διαστασεις που πραγματικα γουσταρεις.

Δυστυχώς, no money για καινούριο... Πάντως δεν πρέπει να είναι και τραγική η διαδικασία...
Απλά τα κοραλλάκια φοβάμαι... Θα αντέξουν μια βδομάδα στο βαρέλι με το φως από το ποτρατίφ;;; :aporia:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο αραγωνίτη και βράχου;
#87246 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 22:22 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 19:05
Δημοσιεύσεις: 192
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Δε νομιζω να χρειαζετε να πειραξεις τις σιλικονες.. ειχα ενυδρειο που ετρεχε 17 χρονια χωρις καμια συντηρηση..

Sent from my Brain using Telepathy

_________________
Don't argue with idiots,they will bring you down to their level and beat you with experience..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Ανοιχτά και αύριο Κυριακή (16/07/23)!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

45

15 Ιούλ 2023, 20:41

Νέα εισαγωγή θαλασσινών ψαριών και ασπόνδυλων

στο Aber Aquatic

Aber Aquatic

0

39

30 Μαρ 2023, 19:07


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com