Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 18 Απρ 2024, 18:07

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φακός macro για Dslr
#80611 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2012, 13:47 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Σκέφτομαι καιρό τώρα την απόκτηση ενός macro φακού για την 600d, νομίζω ότι έχω καταλήξει στον Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro. Με αφορμή τις φωτογραφίες στο εκπληκτικό ενυδρείο του Johanus, σχετικά με την επιλογή φακού, με προβλημάτισε η αναφορά του almost Εγώ έχω τον 105mm 2.8 της nikorr και δεν βολεύει καθόλου για το ενυδρείο Επειδή μιλάμε για ίδια περίπτωση φακών, θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω.
Για να φωτογραφίσεις ένα αντικείμενο μεγέθους 10cm σε τι απόσταση πρέπει να είσαι;
Δεδομένου του crop factor στην 600d που είναι x1.6 μιλάμε για 160mm.
Δεν χρειάζεται να μείνουμε στην Canon μπορούμε να αναφέρουμε και για Nikon και για άλλες Dslr είτε crop ή full frame όπως και για φακούς. Όλες οι ιδέες και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φακός macro για Dslr
#80613 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2012, 14:17 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Μαρ 2011, 14:39
Δημοσιεύσεις: 668
Τοποθεσία: Athens, Dafni
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα για Nikkon D3100 όμως! Ακριβό σπόρ το ,μάκρο ρε γαμώτο πάντως! :goodpost:

_________________
If you're doing it, do it right!!!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φακός macro για Dslr
#80618 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2012, 14:53 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
tunicate έγραψε:
Σκέφτομαι καιρό τώρα την απόκτηση ενός macro φακού για την 600d, νομίζω ότι έχω καταλήξει στον Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro. Με αφορμή τις φωτογραφίες στο εκπληκτικό ενυδρείο του Johanus, σχετικά με την επιλογή φακού, με προβλημάτισε η αναφορά του almost Εγώ έχω τον 105mm 2.8 της nikorr και δεν βολεύει καθόλου για το ενυδρείο Επειδή μιλάμε για ίδια περίπτωση φακών, θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω.
Για να φωτογραφίσεις ένα αντικείμενο μεγέθους 10cm σε τι απόσταση πρέπει να είσαι;
Δεδομένου του crop factor στην 600d που είναι x1.6 μιλάμε για 160mm.
Δεν χρειάζεται να μείνουμε στην Canon μπορούμε να αναφέρουμε και για Nikon και για άλλες Dslr είτε crop ή full frame όπως και για φακούς. Όλες οι ιδέες και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες.


Περίπου 1 μέτρο (και κάτι περισσότερο) πίσω από το ενυδρείο (για να το πάρω 1:1).

Το οποίο είναι τέλειο για την πραγματική macro φωτογραφία, στη φύση.

Άλλά στο ενυδρείο η σωστή απόσταση φωτογράφισης είναι η μηχανή 2-3cm μπροστά από το γυαλί του ενυδρείου.

Μόνο από αυτή την απόσταση, ο φακός δεν αποσπάται από την παραμόρφωση του γυαλιού (εστιάζει πίσω του, βλέπει από μέσα του, προσπερνάει γρατσουνιές κτλ κτλ).

Και μόνο σχεδόν κολλημένος μειώνεις στο μέγιστο την παραμόρφωση από το νερό.

Το ένα θέμα λοιπόν είναι πόσα mm φακό χρειάζεται κάποιος για πραγματική φωτογράφιση macro σε ενυδρείο.

Το άλλο θέμα είναι ότι 2 φακοί στα 85mm παράδειγμα μπορεί να δίνουν άλλο reproduction ratio.

Και το τρίτο είναι η ελάχιστη εστιακή απόσταση του κάθε φακού.
Ο AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED έχει 31,4cm.

Εγώ τείνω προς τον AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED, αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα πριν τον χτυπήσω.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φακός macro για Dslr
#80626 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2012, 16:26 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Και το τρίτο είναι η ελάχιστη εστιακή απόσταση του κάθε φακού. Ο AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED έχει 31,4cm. Αυτό δεν σημαίνει ότι στα 31.4cm από τον αισθητήρα παίρνεις το 1:1; Επηρεάζει το crop factor αυτήν την απόσταση;

Το ένα θέμα λοιπόν είναι πόσα mm φακό χρειάζεται κάποιος για πραγματική φωτογράφιση macro σε ενυδρείο. Σωστό ερώτημα από τις λίγες πληροφορίες που βρήκα μιλάνε για 50-60mm .

Εγώ τείνω προς τον AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED, αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα πριν τον χτυπήσω. Πολύ καλός φακός ο 60mm που σκέφτεσαι και εγώ εναλλακτικά σκέφτομαι τον Canon EF-S 60mm f/2.8 USM με μόνο μειονέκτημα ότι είναι μόνο για crop sensor, αν κάνω μετάβαση σε full frame αργότερα, σπαζοκεφαλιά τελικά .
Τον Φακό εκτός από φωτογράφηση του ενυδρείου τον θέλω και για φωτογράφηση φύσης και αν το επιτρέψουν τα οικονομικά και για υποβρύχια φωτογράφηση μέσα σε ikelite housing (αυτός είναι και ο λόγος που έχω κολήσει με τον 100 που πραγματικά ξυρίζει). Την δυνατότητα 1:1 την θεωρώ απαραίτητη και με βάση αυτή την αρχή θα γίνει η επιλογή.

με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα για Nikkon D3100 όμως! Ακριβό σπόρ το ,μάκρο ρε γαμώτο πάντως! Ο λόγος που ξεκίνησα το θέμα είναι να συγκεντρωθούν όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται για το macro γενικά και να ακουστούν προτάσεις για φακούς και για nikon κτλ. Είναι ένα θέμα που απασχολεί αρκετούς από εμάς. Η Nikkon D3100 είναι crop factor 1.5 αν δεν κάνω λάθος οπότε θα ακολουθήσεις της προτάσεις του almost αλλά πρέπει πρώτα να καταλήξουμε σε mm φακου.

Γενικά η φωτογραφία τσούζει όχι ότι το ενυδρείο πάει πίσω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φακός macro για Dslr
#80627 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2012, 16:52 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
almost έγραψε:

Εγώ τείνω προς τον AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED, αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα πριν τον χτυπήσω.



Mην το σκέφτεσαι, προχώρα !

:toxeisn:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Φακός macro για Dslr
#80636 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2012, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Ο 60αρης που λέτε είναι ένας σούπερ φακός και λίγο πιο γενικής χρήσης
Μπορείς να βγάλεις φοβερά πορτραίτα με εκπληκτικό boken effect
Και ακόμα και στο 2.8 είναι ξυράφι

_________________
ELOS ADDICTED


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φακός macro για Dslr
#80647 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2012, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
"bokeh" αν μου επιτρέπεις την διόρθωση Τζώτζω.....

Μποκέ στα γρήγορα είναι όταν έχουμε θολό background,

http://forums.steves-digicams.com/gener ... bokeh.html

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Φακός macro για Dslr
#80670 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2012, 19:28 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
antesco έγραψε:
"bokeh" αν ου επιτρέπεις την διόρθωση Τζώτζω.....

Μποκέ στα γρήγορα είναι όταν έχουμε θολό background,

http://forums.steves-digicams.com/gener ... bokeh.html

Thanks
T9 iPhone
:-)

_________________
ELOS ADDICTED


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φακός macro για Dslr
#80677 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2012, 19:58 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
tunicate έγραψε:
Και το τρίτο είναι η ελάχιστη εστιακή απόσταση του κάθε φακού. Ο AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED έχει 31,4cm. Αυτό δεν σημαίνει ότι στα 31.4cm από τον αισθητήρα παίρνεις το 1:1; Επηρεάζει το crop factor αυτήν την απόσταση;

Δεν έχει καμία σχέση η αναλογία 1:1 με την ελάχιστη εστιακή απόσταση.
Σκέψου: έναν ελέφαντα στα 31,4cm θα τον πάρεις 1:1;
Και μια πεταλούδα επίσης;

Ελάχιστη εστιακή απόσταση είναι η απόσταση που πρέπει να έχει ο φακός από το θέμα για να μπορεί να εστιάσει πάνω στο θέμα.

Όσο πιο κοντά βρίσκεσαι στο θέμα τόσο πιο δύσκολη και χρονοβόρα είναι η εστίαση.
Για αυτό αυτοί οι φακοί (και άλλοι καλοί φακοί) έχουν διακόπτη επάνω Full ή 5m-@ (μέχρι το άπειρο) για να γίνονται πιο γρήγοροι στην εστίαση με το να μην ψάχνουν στα πρώτα 5m το θέμα.
Αν και στο τέλος, όλοι όσοι βγάζουν macro τελικά βγάζουν με χειροκίνητη εστίαση γιατί γενικά οι macro έχουν πολύ μικρό βάθος πεδίου και παίρνεις καλύτερα αποτελέσματα στο manual.


Όχι. Δεν έχει σχέση το crop factor με την ελάχιστη εστιακή απόσταση.
Η ελάχιστη εστιακή απόσταση είναι χαρακτηριστικό του φακού και είναι παντού η ίδια όπου και αν δουλέψει ο φακός
.

Το ένα θέμα λοιπόν είναι πόσα mm φακό χρειάζεται κάποιος για πραγματική φωτογράφιση macro σε ενυδρείο. Σωστό ερώτημα από τις λίγες πληροφορίες που βρήκα μιλάνε για 50-60mm .

Και εγώ εκεί τείνω, αλλά το εστιακό μήκος είναι πραγματικά άχρηστο για outdoor φωτογράφιση. Πόσο μάλλον αν έχεις ήδη τον 105mm.


Εγώ τείνω προς τον AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED, αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα πριν τον χτυπήσω. Πολύ καλός φακός ο 60mm που σκέφτεσαι και εγώ εναλλακτικά σκέφτομαι τον Canon EF-S 60mm f/2.8 USM με μόνο μειονέκτημα ότι είναι μόνο για crop sensor, αν κάνω μετάβαση σε full frame αργότερα, σπαζοκεφαλιά τελικά .

Αν και οι crop της Nikon δουλεύουν σε full frame μηχανή της Nikon (κάνοντας downgrade αυτόματα το full φορμά σε crop) δεν έχω πάρει ούτε έναν (εκτός από αυτόν που είχε το kit και θεωρώ πολύ τίμιο φακό).
Στην Canon, όπως σωστά λες δεν δουλεύουν καθόλου, αλλά όποιος έχει full frame για να χρησιμοποίει crop φακό κάτι δεν κάνει καλά (περίπτωση Nikon).
Αν δεν υπάρχει κανονικός φακός macro, που να πηγαίνει σε full frame σώμα σε περίπτωση αναβάθμισης, θα κοιτούσα κάποιον φθηνό τρίτο κατασκευαστή.
Έλεγξε το ξανά όμως, γιατί Nikon και Canon κινούνται σχεδόν παράλληλα και της Nikon ο 60mm micro είναι για full frame (ενώ ο ο 40mm και ο 85mm δεν είναι).


Τον Φακό εκτός από φωτογράφηση του ενυδρείου τον θέλω και για φωτογράφηση φύσης και αν το επιτρέψουν τα οικονομικά και για υποβρύχια φωτογράφηση μέσα σε ikelite housing (αυτός είναι και ο λόγος που έχω κολήσει με τον 100 που πραγματικά ξυρίζει). Την δυνατότητα 1:1 την θεωρώ απαραίτητη και με βάση αυτή την αρχή θα γίνει η επιλογή.

Για αδιάβροχη πήρα το καλοκαίρι την Panasonic FT-3 και είναι απλά τέλεια. Αν δεν κάνεις καταδύσεις, στην προτείνω ανεπιφύλακτα: είναι τέλεια.
Βέβαια στα test την έβγαλαν δεύτερη για να κερδίσει η πρωτοεμφανιζόμενη αδιάβροχη της Sony αλλά τα test πρέπει να καταλάβει κανείς το σκεπτικό που γράφεται το κάθε ένα.



με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα για Nikkon D3100 όμως! Ακριβό σπόρ το ,μάκρο ρε γαμώτο πάντως! Ο λόγος που ξεκίνησα το θέμα είναι να συγκεντρωθούν όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται για το macro γενικά και να ακουστούν προτάσεις για φακούς και για nikon κτλ. Είναι ένα θέμα που απασχολεί αρκετούς από εμάς. Η Nikkon D3100 είναι crop factor 1.5 αν δεν κάνω λάθος οπότε θα ακολουθήσεις της προτάσεις του almost αλλά πρέπει πρώτα να καταλήξουμε σε mm φακου.

Σωστά. Και η 3100 ίδιο crop έχει.
Σημασία έχει να μην πάρεις φακό crop. Όλοι οι winning φακοί είίναι πάντα σε full frame. Οι crop βγήκαν για να είναι φθηνότεροι, ελαφρύτεροι. Κάποιοι είναι πολύ τίμιοι φακοί, αλλά ως εκεί.


Γενικά η φωτογραφία τσούζει όχι ότι το ενυδρείο πάει πίσω.


Εμένα τώρα με τσούζουν όλα.
Χθες άκουσα ότι θα τιμολογούν και το νερό ανάλογα με την κατανάλωση.
Με βλέπω να μηδενίζω τις αλλαγές νερού στο τέλος.



antesco έγραψε:
almost έγραψε:

Εγώ τείνω προς τον AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED, αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα πριν τον χτυπήσω.



Mην το σκέφτεσαι, προχώρα !

:toxeisn:

Θάνο, σα φακός είναι τέλειος, μη σου πω μονόδρομος για φωτογράφιση ενυδρείου.
Το εστιακό μήκος με προβληματίζει αν θα με καλύψει.
Επίσης οι σταθεροί φακοί με 1.8 διάφραγμα είναι διαμάντια και μπορούν να βγάλουν τέλειες φωτογραφίες.


gemanolo έγραψε:
Ο 60αρης που λέτε είναι ένας σούπερ φακός και λίγο πιο γενικής χρήσης
Μπορείς να βγάλεις φοβερά πορτραίτα με εκπληκτικό boken effect
Και ακόμα και στο 2.8 είναι ξυράφι[/quote

Συμφωνώ.

Προτιμώ στα πορτραίτα τον AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED για να έχω έναν αέρα από το θέμα και να μου δίνει πιο φυσικές πόζες.
Επίσης προσωπικά αποφεύγω το bokeh γιατί είναι κάτι που μπορώ να βάλω στο photoshop μετά.

Υπάρχουν πορτραίτα που είναι πιο όμορφα όταν φαίνεται και το περιβάλλον. Γιατί αν το χάσεις, δεν μπορείς να το προσθέσεις. Ενώ αν το τραβήξεις, μπορείς να το θολώσεις.
Ένα παράδειγμα:

Εικόνα

antesco έγραψε:
"bokeh" αν ου επιτρέπεις την διόρθωση Τζώτζω.....

Μποκέ στα γρήγορα είναι όταν έχουμε θολό background,

http://forums.steves-digicams.com/gener ... bokeh.html


Νομίζω Bokeh είναι η Ιαπωνική λέξη για το Βlurred.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φακός macro για Dslr
#80845 Δημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2012, 00:33 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Και εγώ εκεί τείνω, αλλά το εστιακό μήκος είναι πραγματικά άχρηστο για outdoor φωτογράφιση. Πόσο μάλλον αν έχεις ήδη τον 105mm.
Μάλλον στον 100αρι με βλέπω να καταλήγω γιατί ο 60αρις θα με περιορίσει. Βέβαια αν έχεις τον 100αρι μπορείς να πάς και στον 60. Αυτό που σκέφτομαι είναι αν με τον 50mm 1.8 και μια φυσούνα καλύπτεις και το ενυδρείο, γιατί είναι τίμιος φακός και στα πορτρέτα διαμαντάκι, τυγχάνει να τον έχω και περνάνε σκέψεις.
Για αδιάβροχη πήρα το καλοκαίρι την Panasonic FT-3 και είναι απλά τέλεια. Αν δεν κάνεις καταδύσεις, στην προτείνω ανεπιφύλακτα: είναι τέλεια.
Βέβαια στα test την έβγαλαν δεύτερη για να κερδίσει η πρωτοεμφανιζόμενη αδιάβροχη της Sony αλλά τα test πρέπει να καταλάβει κανείς το σκεπτικό που γράφεται το κάθε ένα.
Η καταδύσεις είναι η μεγάλη τρέλα μου, χρόνια τώρα και είμαι κάτοχος της olympus 7070wz με ikelite housing + 161 substrobe, άλλη φάση όμως να είσαι κάτω με dslr άλλες δυνατότητες, χώρια το video.
Δυστυχώς δεν μπορεί να καλύψει της ανάγκες μου μια φωτογραφική αυτού του είδους, άσε που έχω δει αρκετές αυτού του τύπου να πνίγονται :cry: . Είμαι οπαδός του housing και κατά προτίμηση ikelite σε σχέση με τις εργοστασιακές ειδικά σε compact την θεωρώ περισσότερο αξιόπιστη και αρκετά ανταγωνιστική.
Όσο για τα test δεν τα λαμβάνω υπόψη μου σχεδόν καθόλου όποιος πληρώνει βγαίνει πρώτος

Εμένα τώρα με τσούζουν όλα.
Χθες άκουσα ότι θα τιμολογούν και το νερό ανάλογα με την κατανάλωση.
Με βλέπω να μηδενίζω τις αλλαγές νερού στο τέλος.
Μην ανησυχείς θα πηγαίνεις με το μπετονάκι σου στην θάλασσα και θα γεμίζεις θα τραβάς και τις φωτογραφίες σου θα παίρνεις και τον αέρα σου (το τερπνών μετά του ωφέλιμου). Μας βλέπω να τιμολογούν και τον αέρα που αναπνέουμε σε λίγο :axe: δεν πιστεύω να μας ακούνε.

Όσο για τα υπόλοιπα με βοήθησες αρκετά.
Το πορτρέτο που έβαλες απλά τέλειο


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com