Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 23:28

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#35632 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 12:35 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
gs33 έγραψε:
aquarius έγραψε:

Δυστυχώς, δε σας ξέρω προσωπικά για να γνωρίζω αν αποδεδειγμένα αγαπάτε ο καθένας το περιβάλλον ή όχι.



ΜΦΧ


μου φαίνεται αστεία η όλη κουβέντα .Έχεις και κλίμακα να μετράμε πόσο , αποδεδειγμένα , αγαπάμε το περιβάλον ??

Όταν ( ή εάν ) δίνουμε σε κανένα φουκαρά στο δρόμο , να το δηλώνουμε κι αυτό ? Γραπτά ή όχι ??Να λέμε και πόσα δώσαμε ??
Στο Σκάι ή μεταξύ μας ???

Φίλε aquarius , η συμπεριφορά προς το περιβάλλον είναι θέμα συνείδησης , παιδείας , αυτογνωσίας , ωριμότητας και κουλτούρας , προτιμώ να κάνω ότι μου υποβάλλει η συνείδησή μου παρά να δηλώνω φωναχτά παρών και να κοιμάμαι ήσυχος και ικανοποιημένος .Και κυρίως να μην το παίζω ανώτερος και κριτής των υπολοίπων .. Ας έμενες στην αρχική ενημέρωση .

και θα ήθελα να σε γνωρίσω , αρκεί να μην προσπαθήσεις να με μετρήσεις ...


'Οπα ρε "μεγάλε", παρεξήγησις! :o

Αν δεν απομονώσεις τη πρόταση μου και τη δείς σε συνδυασμό με την όλη κουβέντα, πιθανό να μη σε "θίξει" τόσο πολύ. Αλλά τελικά, αν θές να παρεξηγήσεις παρεξηγείς και με το τίποτα!

Συμφωνώ γενικά με τη τοποθέτησή σου περί φιλανθρωπίας και οικολογίας, αλλά πιστεύω (αν και όχι θρήσκος) ότι όπως η ορθοδοξία-για παράδειγμα- είναι ομολογιακή πίστη, έτσι και η οικολογία πρέπει να δηλώνεται φωναχτά (να ομολογείται) και να ακούγεται, γιατί οι άνθρωποι ξεχνάμε γρήγορα... :wink:

Τώρα όσον αφορά στο μέτρημα που αναφέρεσε, εγώ κάνω μετρήσεις στο νερό τη γυάλας μου μόνο και όχι στους ανθρώπους! Άλλοι εδώ μέσα μπορεί να θέλουν βιογραφικό για να απαντήσουν σε κάποιους άλλους! :arrow:

Και για να εξηγούμαι, άπαξ δια παντός, το να αναφέρει κάποιος ότι υπέγραψε, απλά θα με χαροποιούσε και σίγουρα δε θα με έκανε "ανώτερο" από κανένα!

Εξάλλου, ΟΛΟΙ στο χώμα θα καταλήξουμε μιά μέρα!!! (ή στη πυρά, αν όλα πάνε καλά... :lol: )

Ελπίζω να λύθηκε η παρεξήγηση μεταξύ μας. :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35634 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 13:53 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
basil έγραψε:
Ας χαλαρωσουμε.. :angel7: κι ας μην δωσουμε συνεχεια. Φιλε aquarius κανενας δεν εχει σκοπο και ορεξη να σου κανει επιθεση κατα την γνωμη μου, απλα θα πρεπει σε δημοσιες συζητησεις να προσεχουμε παντα πως εκφραζομαστε και να μην προκαλουμε, ηθελημενα ή οχι, την ευαισθησια και την νοημοσυνη των αλλων. Θελω να πιστευω οτι χαρακτηρισμοι, συγκρισεις κλπ. εγιναν χωρις κακη προθεση.. :? Κι αυτα θα μπορουσαμε να τα συζητησουμε κι απο κοντα εαν καποτε θελησεις κι ερθεις σε καποιες απ' τις συναντησεις που κανουμε για καφε..:wink:


madfdg έγραψε:
Θα συμφωνήσω με τον Basil , ας χαλαρώσουμε! Φίλε aquarius αν ανατρέξεις σε όλα τα ποστ που έχουν γραφεί εδω μέσα δεν θα βρείς ΠΟΥΘΕΝΑ προσωπική επίθεση σε κανένα! Δυστηχώς ο γραπτός λόγος ,ώς γνωστόν, είναι ευκολα παρεξηγήσιμος! Έτσι έγινε και εδώ! Όπως είπε ο φίλος Nervas είναι δεδομένα τα οικολογικά αισθήματα όλων μας , αλλά προσωπικά πιστευω πως δεν χρειάζεται να το αποδείξω σε κανένα!
...



Εκτιμώ τη προσπάθειά σας να αποφορτίσετε την ένταση αλλά δυστυχώς σας διαψεύδουν τα γραφόμενα:

nervas έγραψε:
Με αηδιάζει αυτό που εκπρωσοπείς και γενικά αυτή η ανοτερότητα που προσπαθήτε όλοι εσείς να δείξετε απέναντυ στους άλλους με την δήθεν οικολογική σας συνήδειση και το πνευμα καταπολέμησης της αδικίας.
Παντως μου το τεκμηρίωσες με το υφάκι ανωτερότητας σου στο τελαιυταίο post :D


Αν δεν είναι αυτό προσωπική επίθεση, τότε τι είναι? :roll:


Αρχικά, δεν είχα σκοπό να απαντήσω και να δώσω συνέχεια σε υστερίες και παροξυσμούς, αλλά θεωρώ πλέον, ότι πρέπει να υπερασπιστώ τον εαυτό μου καθότι, όπως προκύπτει από τα γραφόμενά σας, εγώ φέρομαι να πυροδότησα την όλη ένταση. :roll:

madfdg έγραψε:
...Και δηλώσεις τύπου "Δε θα ασχοληθώ... Έχεις σε όλα δίκιο!" μάλλον δεν συνεισφέρουν στο να λυθεί μια παρεξήγηση ή στο να γίνει μια χαλαρή κουβέντα :wink:


ΟΚ, Κώστα! Δε θα χρησιμοποιήσω δηλώσεις που δε βοηθούν, όπως λές... Θα είμαι οξύς και άμεσος, λοιπόν! :twisted:

Καταρχήν, θα έπρεπε να θεωρείτε δεδομένη τη ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ από μέρους μου (και όχι κατ' αποκλειστικότητα!), αφού το παρόν θέμα στόχο έχει τη συλλογή όσων περισσότερων υπογραφών γίνεται, για τη διάσωση του Ασωπού και όχι τη μεγιστοποίηση του κέρδους απο τη πώληση κοραλλιών, για παράδειγμα. Δε δίστασα να χρησιμοποίησω συγκρίσεις με άλλα fora και λέξεις όπως "τσίγγλισμα" και "παρασύρω" για να κινητοποιήσω τα αντανακλαστικά των μελών να υπογράψουν.

Ήμουν καθαρός και ειλικρινής, ως προς τη πρόθεση. 8)

Δυστυχώς όμως, αυτές οι λέξεις είναι που ξύπνησαν και σκανδάλισαν ένα μισαλλόδοξο και συμπλεγματικό νεοφασιστοειδές, ο οποίος δε δίστασε να μου επιτεθεί δημόσια και να δηλώσει την αηδία του προς το πρόσωπό μου και το "συνάφι" μου (?) και που, όπως φαίνεται, θα ήθελε να μας να μας μαυρίσει στο ξύλο ή να μας ρίξει σε ένα μπουντρούμι και να μας κάνει φάλαγγα ή ακόμη και σαπούνι! :lol: ...ο γελοίος! :evil:

Λοιπόν, αυτού του απολίτιστου, φλύαρου και ανορθόγραφου κνόδαλου την ευαισθησία και νοημοσύνη εννοείς ότι προκάλεσα? :evil:

Όπως είπατε, ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείτε αλλά αν υπάρχει καλή διάθεση, όπως στη περίπτωση του φίλου Ισίδωρου, μπορεί να είναι τουλάχιστον πολιτισμένος και φιλικός!

Εσύ φίλε Basil, αν φιλοδοξείς να έχεις επιτυχημένο ρόλο ειρηνοποιού ή ιστρούχτρα, νομίζω ότι θα πρέπει οι νουθεσίες, οι παρενέσεις και οι υποδείξεις σου να είναι δίκαιες ή τουλάχιστον να έχουν ουδέτερο χαρακτήρα. Δεν είναι εύκολη δουλειά σίγουρα...! :wink:

Όσον αφορά στη πρόσκλησή σου για καφέ ευχαριστώ αλλά πίνω τσάϊ! :P


Λυπάμαι που δε βρέθηκε κανείς να καταδικάσει ή να επικρίνει σαν υπερβολική την αντίδραση του θλιβερού φασιστοειδούς που βρίσκεται στους κόλπους σας.

Κρίμα που ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως η προστασία του περιβάλλοντος έγινε αφορμή για προσωπικές έριδες. :cry: Ελλάς το μεγαλείο σου!

Έπειτα από όλα αυτά, όπως καταλαβαίνετε, δε νοιώθω άνετα να συμμετέχω ενεργά στη κατά τα άλλα, ευχάριστη και χρήσιμη παρέα σας. :(

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που έδειξαν ενδιαφέρον στις δημοσιεύσεις και τις απόψεις μου. :prayer:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35635 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 15:10 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
"μισαλλόδοξο και συμπλεγματικό νεοφασιστοειδές" ,"απολίτιστου, φλύαρου και ανορθόγραφου κνόδαλου" , "θλιβερού φασιστοειδούς" , "α ήθελε να μας να μας μαυρίσει στο ξύλο ή να μας ρίξει σε ένα μπουντρούμι και να μας κάνει φάλαγγα ή ακόμη και σαπούνι! Laughing ...ο γελοίος!" :roll: :roll:
Αυτό το ονομάζεις πολιτισμό?Δυστηχώς δεν γνωρίζω το μικρό σου ώστε να σε αποκαλέσω με αυτό Aquarius αλλά οι εκφράσεις αυτές μόνο πολιτισμό δεν δείχνουν!Αν δεν κάνω λάθος κανείς δεν σε έβρισε εδώ , μόνο κάποιος έκρινε με τον δικό του τρόπο την κίνηση σου ή οποία βασίζεται σε μια κίνηση ενός καναλιού που αποσκοπεί στην αυξηση της δημοτικότητας του!Και εκτός αυτού "προκαλείς" το ΟR να απόδειξει την οικολογική του ευθιξία επικροτώντας την συμμετοχή των μελών ενός άλλου φορουμ και προκαλώντας τα "ανοιχτά" μας μυαλά?Μπράβο στα παιδιά του ΑΖ αλλά εδώ μάλλον δεν αισθανόμαστε την ανάγκη να το διατυμπανίσουμε!

Στο OPEN REEF δεν χωράνε ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις τέτοιου είδους aquarius ούτε υπονοούμενα σχετικά με την ουδετερότητα μας!


Χωρίς ίχνος "ειρωνίας" αφού δίνεις ιδιαίτερη σημασία στην ορθογραφία μας , ελπίζω να μην έκανα κανα λάθος και προσβληθεί ο Μπαμπινιώτης :wink:

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35637 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 15:54 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Το οτι προσπαθησα να φανω φιλικος και πολιτισμενος δεν παει να πει οτι δεν συμφωνω με τον φιλο nervas.Θελω να γνωριζεις οτι οποιος μπαινει στον χωρο των συντονιστων εδω μεσα ειναι παιδι που εχει τσεκαριστει οτι ταιριαζει με τις ιδεες μας(με οτι αυτο συνεπαγεται).Το υφος σου εξ αρχης ηταν παντα ειρωνικο.Προσπαθουσες να μας κοιτας λιγο αφ υψηλου αλλα....
Τεσπα εχασες την ευκαιρια σου(δεν ξερω καν αν σε ενδιαφερει)για να ανακαλυψεις το μεγαλειο της παρεας μας.
Οπως καταλαβαινεις οι ιδεες μας δεν σε εκφραζουν οποτε μπορεις να συμμετεχεις σε οποιο απο τα υπολοιπα φορουμ υπαρχουν και να γουσταρεις. :wink:
Να εισαι τελος σιγουρος οτι δεν θα σου επιτραπει να χαλασεις το ομορφο κλιμα της ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΗΣ παρεας μας. :P

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35644 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 19:25 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Ποιόν είπες κνόδαλο ρε? :D :D
Όπως φένεται ο aquarius δεν συκώνει αντιρήσεις παρα μόνο αποδοχή απο το κοινό, ναι βρε aquarius δεν έχω σκοπό να ''μαζοποιηθω'' τώρα, θέλω να έχω άποψη για τις πράξεις μου και να δρω αυτόβουλα.
Ελεύθερος και ανοιχτός ύφαλος!!!!!! :brave:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35649 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 20:56 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
:D :D :D

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35664 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 22:18 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
aquarius έγραψε:

'Οπα ρε "μεγάλε", παρεξήγησις! :o
----------------------------------------------

Ελπίζω να λύθηκε η παρεξήγηση μεταξύ μας. :)




Πρώτα πρώτα ούτε "μεγάλος" είμαι , ούτε φίλος σου , ούτε ενδιαφέρθηκα τόσο πολύ ώστε να παρεξηγήσω και να θιχτώ .
Ανέκαθεν όποιος τόσο απαίδευτα και ακούραστα χρησιμοποιεί λέξεις περί φασισμού και φασιστοειδών , μόνο ρηχότητα , έλλειψη επιχειρημάτων , φτώχεια λεξιλογίου και έλλειψη ικανότητας για συζήτηση μου δείχνει , ακόμη κι αν είναι ορθογράφος και καλλιγράφος .Φρόντισες να το αποδείξεις μόνος σου με τα γραφόμενά σου .
Ζήσε λοιπόν στον κόσμο σου και τα μάτια σου 4 για "φασίστες" που μπορεί να σε στριμώξουν και να μην μπορείς να απαντήσεις
Επειδή πάλι δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με περιπτώσεις σαν τη δική σου , σου παραθέτω απάντηση φίλου από αυτό εδώ το φόρουμ , σε άλλο θέμα , που όμως με καλύπτει απόλυτα .


Για να ανταλλάξω φαιά ουσία με κάποιον ανώνυμο για τέτοια θέματα, ΘΕΛΩ πρώτα να ξέρω κάποια βασικά πράγματα, όπως π.χ.:

- Την ηλικία του.
- Τις σπουδές του - και την πνευματική του καλλιέργεια - αν έχει διαβάσει βιβλία, αν έχει εκπονήσει εργασίες.
- Αν είναι οικογενειάρχης - αν έχει προστατευόμενα μέλη (γυναίκα - παιδιά).
- Αν είναι βιοπαλαιστής - αν παράγει πλούτο και αν πληρώνει φόρους.
- Αν έχει ταξιδέψει στο εξωτερικό - αν έχει δει άλλες χώρες / κουλτούρες.
- Αν έχει ζήσει για ένα διάστημα σε κάποια άλλη χώρα - ειδικά σε κάποια "προηγμένη".
- Αν έχει προσφέρει από οποιοδήποτε πόστο στο κοινωνικό σύνολο - εθελοντισμός, πολιτικοποίηση, λειτούργημα.


Τίποτα προσωπικό μαζί σου ---------, αλλά φοβάμαι ότι απέχεις πολύ από το να αποκτήσεις άποψη με βαρύτητα σε τέτοια θέματα. Μακάρι να γνωριστούμε κάποια μέρα από κοντά και να με διαψεύσεις κατάφορα.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35665 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 22:22 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
aquarius έγραψε:
Έπειτα από όλα αυτά, όπως καταλαβαίνετε, δε νοιώθω άνετα να συμμετέχω ενεργά στη κατά τα άλλα, ευχάριστη και χρήσιμη παρέα σας. :(
Ευχαριστώ όλους τους φίλους που έδειξαν ενδιαφέρον στις δημοσιεύσεις και τις απόψεις μου. :prayer:


Aquarius λυπάμαι πολύ για την επιλογή σου, σε ευχαριστούμε πολύ για την έως τώρα συνεισφορά σου και σου εύχομαι καλή συνέχεια στα άλλα ενυδρειακά φόρα.

:wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35669 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 22:40 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
1.000 συγνώμη και κλείνω , κάποιος , ανορθόγραφος ή ορθογράφος , μπορεί να μου εξηγήσει τί σημαίνει "κνόδαλος" ??


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35670 Δημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2009, 22:44 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Δυστυχώς με το τελευταίο σου μήνυμα Aquarius και με αυτούς τους χαρακτηρισμούς έδειξε ποιος είναι στενόμυαλος.

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com