Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 16:38

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Attica Zoological Park
#70424 Δημοσιεύτηκε: 26 Μαρ 2011, 19:16 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
 ! amorealex έγραψε:
Μερικά posts μεταφέρθηκαν στο παρόν θέμα από το Attica Zoological Park

δεν έχω πάει ακόμα και είναι στα άμεσα σχέδιά μου να πάω .
Η ποικιλία και η κατάσταση των ζωντανών φαίνεται εντυπωσιακή .
Αλλά , ρε παιδιά ......
Είναι όπως φαίνεται στις (πολύ καλές ) φωτογραφίες σας (και ευχαριστούμε οι υπόλοιποι) , δεν έχει γίνει καμία διαμόρφωση του χώρου ??? Βλέπεις ζώα της Αφρικής στο τοπίο της Αττικής ??? Τροπικούς παπαγάλους μέσα στην ξεραϊλα ??

εύχομαι να μην είναι πρόχειρο ή τουλάχιστον υπό κατασκευή και να ρωτάω ηλιθιότητες

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Attica Zoological Park
#70426 Δημοσιεύτηκε: 26 Μαρ 2011, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Γιωργο, την πρωτη φορα που επισκεφτηκα το παρκο ηταν πριν 11 χρονια οταν ακομα γινονταν οι εκσκαφες. Τοτε θυμαμαι περιφερομουνα αναμεσα στους μαστορους και τους μηχανικους και μαλλον νομιζανε οτι επεβλεπα.. :D
Απο τοτε εχω επισκεφθει το παρκο αμετρητες φορες ( βγαζω ετησια καρτα :wink: :) ) και το εχω δει σε ολες του τις φασεις.. Οταν ακομα ειχε μονο πτηνα.. Στην πορεια αρχισε να εμπλουτιζεται με διαφορα ειδη, για να φθασει στην σημερινη του μορφη, που μπορει, ισως, να μην ειναι αυτη που θα ονειρευοταν και θα επιθυμουσε ο ιδρυτης του Zαν-Ζάκ Λεσουέρ, αλλα πιστεψε με ειναι υπερανω των προσδοκιων μας, τουλαχιστον για τα Ελληνικα δεδομενα και θα ολοκληρωθει με την Δεινοσαυρουπολη που ηδη χτιζεται και κυριως για τα δικα μας ενδιαφεροντα, με την Ωκεανοπολη..

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Attica Zoological Park
#70427 Δημοσιεύτηκε: 26 Μαρ 2011, 20:47 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 16:58
Δημοσιεύσεις: 338
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
gs33 έγραψε:
δεν έχω πάει ακόμα και είναι στα άμεσα σχέδιά μου να πάω .
Η ποικιλία και η κατάσταση των ζωντανών φαίνεται εντυπωσιακή .
Αλλά , ρε παιδιά ......
Είναι όπως φαίνεται στις (πολύ καλές ) φωτογραφίες σας (και ευχαριστούμε οι υπόλοιποι) , δεν έχει γίνει καμία διαμόρφωση του χώρου ??? Βλέπεις ζώα της Αφρικής στο τοπίο της Αττικής ??? Τροπικούς παπαγάλους μέσα στην ξεραϊλα ??

εύχομαι να μην είναι πρόχειρο ή τουλάχιστον υπό κατασκευή και να ρωτάω ηλιθιότητες


Αν αποφασίζαμε να μιλήσουμε ανοικτά τότε το λιγότερο που μπορούμε να πούμε είναι ότι πρόκειται για άγρια ζώα που ζουν στην αιχμαλωσία (το ίδιο συμβαίνει και με τους κατοίκους των ενυδρείων μας!).
ο χ’ωρος είναι προσεγμένος και πρόσεξα επίσης ότι υπήρχε κλειστός χώρος με λέβητα που υποθέτω χρησιμοποιείται στα μεγάλα κρύα, τα άγρια ζώα της Σαβάνας για παράδειγμα δεν θα αντέχουν τις πολύ κρύες μέρες και νύχτες του χειμώνα.
Αν πας με πολύ ζέστη (που έτυχε να πάω την πρώτη φορά παρόλο που δεν ήταν και κατακαλόκαιρο), τα ζώα τα περισσότερα είναι κρυμμένα στις σκιές ή και μέσα στις φωλιές τους.
Στο Αττικό ζωολογικό πάρκο αυτό που εισπράττει ο επισκέπτης είναι ότι τα ζώα είναι υγιή και ο χώρος τους καθαρός (Με εξαίρεση αυτόν των γουρουνιών :D ). Αν είχαν όμως φωνή σίγουρα θα φώναζαν… (όπως και τα ψάρια μας…)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Attica Zoological Park
#70755 Δημοσιεύτηκε: 01 Απρ 2011, 22:20 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Αφενός ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για την φωτογραφική περιπλάνηση !!!!



Αφετέρου, γύρισα σήμερα από Ερυθρά και για ρίξτε μια ματιά σε αυτήν την προοπτική.....

Ban Dolphinariums

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Attica Zoological Park
#70765 Δημοσιεύτηκε: 02 Απρ 2011, 01:10 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Θανο, αυτο το θεμα, το θεωρω οτι ειναι πολυ λεπτο και μου δινει την ευκαιρια να κανω μια παρεμβαση προκειμενου να προλαβω αδικες κατηγοριες και για το χομπυ μας, αφου θεωρω οτι ειναι συγκοινωνουντα δοχεια ..
Ο λογος ειναι οτι, μια και ειμαστε "ενυδρειανθρωποι" :D δεν πρεπει να παραβλεπουμε οτι κι εμεις ειμαστε στοχος αρνητικων σχολιων, μιας τεραστιας μεριδας ανθρωπων που θεωρουν οτι τουλαχιστον εγκληματουμε..

Μαζι σου και μαζι τους φυσικα, σχετικα με τις δικαιες διαμαρτυριες για τα δελφινια του αρθρου...

Με τον φοβο να παρεξηγηθω, θα πω την αποψη μου για τα "δικα μας" δελφινια, με γνωμονα την δεδομενη μου αγαπη γενικα για τα ζωα και ειδικοτερα με την φανατικη και σταθερη μου θεση στον δικο μας χωρο, για την διαδοση της αναπαραγωγης των ειδων στα ενυδρεια μας, χωρις να απαιτειται η συλλογη τους απο τις θαλασσες..
Κοιταζοντας, λοιπον, τα "δικα μας"...
Τα εδω δελφινια, εχουν γεννηθει στην αιχμαλωσια, οσο ειναι δυνατον αυτο να θεωρειται ελαφρυντικο.. καποια απ'αυτα φιλοξενουνται απλως, μεχρι να μεταφερθουν σ'ενα - δυο μηνες στον τελικο τους προορισμο... γι' αυτα που θα μεινουν θεωρειται ικανοποιητικος ο χωρος τους και οι συνθηκες διαβιωσης τους, συμφωνα με τις διεθνεις προδιαγραφες.
Ειναι αυτονοητο πως δεν εχω σκοπο να υποστηριξω κανεναν, απλα προσπαθω να αποδωσω " τα του Καισαρος τω Καισαρι "..
Η ενασχοληση μου με τα ενυδρεια και με τα ζωντανα που κατοικουν σ'αυτα, με κανουν να ειμαι πολυ πιο ευαισθητος και προσεκτικος στο να εκφραζω την γνωμη μου και την θεση μου, σε αντιστοιχα θεματα, την οποια φροντιζω να ειναι ακολουθη και συμφωνη με αυτο που πρεσβευω και πιστευω, αποφευγοντας να διαταραξω την ευθραυστη ισορροπια μεταξυ της υγιους οικολογικης συνειδησης και της υπερφιαλης λαικιστικης φαιδροτητας..

Παρακαλω, εαν καποιος θελει να εκφρασει την δικη του αποψη, μπορει να ανοιξει καινουριο θεμα και να αναφερει αυτα που πιστευει.. Φυσικα, εγω προσωπικα, δεν σκοπευω να ερθω σε τυχουσα αντιπαραθεση με οποιονδηποτε, αφου το μονο που κανω ειναι απλως να εκφρασω την αποψη μου με την ευκαιρια που μου εδωσε το δημοσιευμα..

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Attica Zoological Park
#70770 Δημοσιεύτηκε: 02 Απρ 2011, 09:11 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
παιδιά , μιας και ξεκίνησα αυτό που κουβεντιάζουμε , μια διευκρίνηση και να το κλείσουμε ή να το ανοίξουμε αλλού .
Το σχόλιό μου ή μάλλον η ερώτηση που έκανα , αφού δεν έχω πάει προσωπικά , αφορά μόνο τη διαμόρφωση του χώρου και κατά πόσο τα ζώα εναρμονίζονται και ο επισκέπτης "μπαίνει" στο φυσικό τους περιβάλλον .
Έχω πλήρη επίγνωση του τί σημαίνει να κρατάς ζωντανά στο σπίτι σου , είτε είναι ενυδρείο είτε άλλο, το ίδιο πιστεύω για τους καλούς ζωολογικούς κήπους και δεν έχω καμία επιφύλαξη για την καλή συντήρηση των ζωντανών εδώ .'Εχοντας δει καλούς ζωολογικούς κήπους σε πολλά μέρη , το Αττικό είναι κάτι που ευχόμουν και περίμενα πολλά χρόνια και ανυπομονώ να πάω να το δω .
Απλά , αυτό που με μάγευε πάντα ήταν η εναλλαγή στο τοπίο , ανάλογα με τα ζώα που φιλοξενούνται , στο μικρό σχετικά πάρκο στο Σικάγο πχ ήταν σαν να ανοίγεις πόρτα και να μεταφέρεσαι από ήπειρο σε ήπειρο .
Αυτή και μόνο ήταν η ερώτηση .
Και πάλι ευχαριστώ για τις φωτογραφίες , αφού πάτε συνεχίστε να μας "μετεφέρετε" , please

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Attica Zoological Park
#70772 Δημοσιεύτηκε: 02 Απρ 2011, 09:37 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιαν 2011, 13:35
Δημοσιεύσεις: 1308
Images: 11
Τοποθεσία: Πετρούπολη ( τερα πέτρα μεριά )
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
επειδη ειναι κριμα να ''χαλαμε'' το θεμα καλο θα ηταν να εμενε καθαρο απο σχολια και να ανοιγε καπου αλλο θεμα για συζητηση .


Το μονο που εχω να πω ειναι , οτι εαν συγκρινει καποιος τα ζωντανα του Αττικου με τα ζωντανα καποιου τσιρκου τοτε θα καταλαβουμε τι διαφορα στο τροπο διαβιωση Η στον τροπο επιβιωσης :thumbright:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Attica Zoological Park
#70875 Δημοσιεύτηκε: 02 Απρ 2011, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
gs33 έγραψε:
παιδιά , μιας και ξεκίνησα αυτό που κουβεντιάζουμε , μια διευκρίνηση και να το κλείσουμε ή να το ανοίξουμε αλλού .
Το σχόλιό μου ή μάλλον η ερώτηση που έκανα , αφού δεν έχω πάει προσωπικά , αφορά μόνο τη διαμόρφωση του χώρου και κατά πόσο τα ζώα εναρμονίζονται και ο επισκέπτης "μπαίνει" στο φυσικό τους περιβάλλον .

Σαφως εαν το συγκρινεις με τους περισσοτερους κηπους του εξωτερικου θα μελαγχολησεις.. ομως αν το συγκρινεις με τις μεχρι σημερα προσπαθειες στον Ελληνικο χωρο (Εθνικος Κηπος, Νεα Φιλαδελφεια κλπ) τοτε δεν υπαρχει συγκριση..

Έχω πλήρη επίγνωση του τί σημαίνει να κρατάς ζωντανά στο σπίτι σου , είτε είναι ενυδρείο είτε άλλο, το ίδιο πιστεύω για τους καλούς ζωολογικούς κήπους και δεν έχω καμία επιφύλαξη για την καλή συντήρηση των ζωντανών εδώ .'Εχοντας δει καλούς ζωολογικούς κήπους σε πολλά μέρη , το Αττικό είναι κάτι που ευχόμουν και περίμενα πολλά χρόνια και ανυπομονώ να πάω να το δω .
Να το επισκεφθεις οσο πιο συντομα γινεται.. :wink:
Απλά , αυτό που με μάγευε πάντα ήταν η εναλλαγή στο τοπίο , ανάλογα με τα ζώα που φιλοξενούνται , στο μικρό σχετικά πάρκο στο Σικάγο πχ ήταν σαν να ανοίγεις πόρτα και να μεταφέρεσαι από ήπειρο σε ήπειρο .

Ακομα και μικρο παρκο Γιωργο μην ξεχνας την συγκριση των οικονομικων δυνατοτητων..
Βεβαια μικρο ειναι και στο Σειχ Σου ( 58 στρεμματα ), αλλα ειναι ιδιαιτερα ομορφο..

Αυτή και μόνο ήταν η ερώτηση .
Και πάλι ευχαριστώ για τις φωτογραφίες , αφού πάτε συνεχίστε να μας "μετεφέρετε" , please

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Attica Zoological Park
#71059 Δημοσιεύτηκε: 04 Απρ 2011, 20:11 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Για να απαντήσω στον Γιώργο θα πω ότι για να γίνουν κάποια από αυτά που σκέφτεται πρέπει πρώτα να είμαστε σε θέση να πληρώσουμε και το ανάλογο αντίτιμο. Αυτή την στιγμή προτιμώ υγιή και καλοταϊσμένα ζωντανά παρά ωραίο φόντο και ζώα να λιμοκτονούν γιατί δεν φτάνουν τα λεφτά. Οπότε αυτά που έχεις δει στο εξωτερικό είναι για ανθρώπους με ανάλογη κουλτούρα και νοοτροπία. :wink:

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Attica Zoological Park
#71219 Δημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2011, 10:04 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Για να δουμε.. :roll:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=289555&cid=17

Λετε να ενεργοποιηθηκαν, επειτα απο την αναγνωση της δημοσιας συζήτησή μας, εδω στο OPEN REEF; :D
...Παντως, παντα επικαιροι... :wink:

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com