Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 30 Απρ 2024, 22:04

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 167 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#34899 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2009, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Μήπως εξωτερικά καλυμένο από ένα μαύρο πλεξιγλάς ?

Θα ήταν πολύ άσχημο ?

:roll:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#34902 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2009, 23:46 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
a.kotrokoi έγραψε:
Γιωργο δυστυχως με περιοριζει πολυ ο χωρος. Αυτο ειναι το προβλημα. Ετσι εγινε και η επιλογη του τουνζε για 1500λιτρα αλλα σε κομπακτ μεγεθος.
Δεν ξερω τι αλλες επιλογες εχω σε αυτες τις διαστασεις


Για πες μας τις διαστάσεις που έχεις,και τι χρήματα θέλεις να διαθέσεις?

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#34912 Δημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2009, 10:20 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 23:05
Δημοσιεύσεις: 31
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
a.kotrokoi έγραψε:
Γεια σας και παλι! :wink:

Εχει προκύψει ενα θεματακι προς συζητηση και καλο θα ηταν να ακουσω καμια γνωμη, μηπως και καταληξω καπου...

Το πρόβλημα εντοπιζεται στο σκιμμερακι. Αυτο που φοραμε τωρα ειναι το TUNZE 9015 ( http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ ... anufac.980 ).
Νομιζω ομως (και διαφοροι αλλοι, ξερετε ποιοι ειστε) οτι δεν επαρκει. Ναι μεν ειναι μικρο, αθορυβο και βγαζει βρωμα αλλα οχι τοση οσο χρειαζεται. Διαρκως αιωρουνται σωματιδια μεσα στο ενυδρειο και κυριως στο σαμπ που πιανει ενα δαχτυλο μακα στον πυθμενα. Θεωρω οτι αυτο σημαινει οτι δεν προλαβαινει να 'γυρισει' το νερο ετσι οπως θα επρεπε.

Υπαρχουν λοιπον δυο προτασεις για δυο σκιμμερακια και θα ηθελα να ακουσω αποψεις. Φυσικα και καποιο τριτο να προκυψει δεν μας πειραζει αρκει να χωραει στο σαμπ και στο ντουλαπι.

Οι εναλλακτικες μεχρι στιγμης ειναι:

H&S ( http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ ... ram/187101 )

Deltec

( http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ ... MCE%20600/ )

Τι λετε?
:shock:

Πιστευω πως αν εισαι κατω απο 300 λιτρα και νορμαλ στοκ το MCE 600 κανει πολυ καλη δουλεια. Το εχω στο 400 εδω και ενα χρονο και ειναι παλικαρι. Το εχω καθαρισει συνολικα 2 φορες μονο οταν αρχισε να κανει θορυβο η αντλια και μετα τον καθαρισμο σταματησε. Ρυθμιζεται πολυ ευκολα αφου στρωσει.
Το εχω δει να συντηρει και 700 λιτρα ενυδρειο.
;)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πολυ ωραιο
#34915 Δημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2009, 11:23 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2008, 14:15
Δημοσιεύσεις: 148
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Αννυ καλημερα.μπραβο σου εχεις κανει πολυ ωραια δουλεια!ωραιο αqυαscαpe εχεις φτιαξει.καλη παραμονη στην παρεα μας!αντε να πληθενεστε στο χωρο οι γυναικες! :lol: Κeep reefing! :thumbright:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#34916 Δημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2009, 11:39 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 09:46
Δημοσιεύσεις: 195
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Εγώ μέχρι στιγμής ψηφίζω :D
[H&S (
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ ... ram/187101 )

Η έρευνα συνεχίζετε :lol:


Σχετικά με την aqua bee έχουν ακουστή διάφορα αρνητικά κατά καιρούς, χθες ήμουν στο σπίτι ενός φίλου του navy συγκεκριμένα που έχει το h&s με τις 2 aqua bee και πραγματικά το θαύμαζα , δουλεύει άψογα για 2 χρόνια και είναι εντελώς αθόρυβο.

_________________
φιλικα Πανος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#34933 Δημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2009, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
filrou έγραψε:
Πιστευω πως αν εισαι κατω απο 300 λιτρα και νορμαλ στοκ το MCE 600 κανει πολυ καλη δουλεια. Το εχω στο 400 εδω και ενα χρονο και ειναι παλικαρι. Το εχω καθαρισει συνολικα 2 φορες μονο οταν αρχισε να κανει θορυβο η αντλια και μετα τον καθαρισμο σταματησε. Ρυθμιζεται πολυ ευκολα αφου στρωσει.
Το εχω δει να συντηρει και 700 λιτρα ενυδρειο.
;)

Συμφωνω απολυτα.Οσοι το εχουν λενε τα καλυτερα.Αισθητικα αυτο και το remora ειναι οτι καλυτερο,τα υπολοιπα ειναι χαλια.

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Τελευταία επεξεργασία από Isidoros και 19 Φεβ 2009, 14:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#34947 Δημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2009, 15:22 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Νοέμ 2006, 22:27
Δημοσιεύσεις: 1474
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ως φανατικός των DELTEC και πρώην-κάτοχος ενός MCE600, οφείλω να το προτείνω ανεπιφύλακτα!
Εμένα έτρεχε σε σύστημα 300 συνολικά λίτρων και βαρύ θα έλεγα φορτίο και δεν με πρόδωσε ποτέ!

Είναι και σε compact σχήμα, δεν πιάνει πολύ χώρο και δουλεύει σαν σκύλος! ΙΜΟ, προχώρα με ένα MCE600! :wink:

_________________
Εικόνα Panos Εικόνα
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#34984 Δημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2009, 23:06 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 11:48
Δημοσιεύσεις: 172
Τοποθεσία: Marousi
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Φιλημονα το ενυδρειο ειναι οριακα κατω απο 300 συνολικα. Και αρκετα εως πολυ στοκαρισμενο.Ποσο μαλλον οταν θα αρχισουν να παιρνουν τα πανω τους τα κοραλια.

Απ'οτι λεει βεβαια και ο Πανος, αν σε 300 βαρυ του δουλευε σκυλι νομιζω με καλυπτει. Πανο και Φιλημονα, ειχατε σωματιδια στο νερο? Η αντλια του ειναι δυνατη? Θορυβος? Ευχρηστο στον καθαρισμο? Πολλες αποριες :wink:

Η εμπειρια και μαρτυρια καποιου χρηστη ειναι το σημαντικοτερο νομιζω.

Παρ ολα αυτα ακουω κι αλλα αν εχετε.
διαθεσιμος χωρος 26*37*60 και χρηματα οχι πανω απο 350-400€
(η τιμη του deltec ειναι λουκουμι! :roll: )

Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια :thumbright:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35014 Δημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2009, 09:02 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
a.kotrokoi έγραψε:
Φιλημονα το ενυδρειο ειναι οριακα κατω απο 300 συνολικα. Και αρκετα εως πολυ στοκαρισμενο.Ποσο μαλλον οταν θα αρχισουν να παιρνουν τα πανω τους τα κοραλια.

Απ'οτι λεει βεβαια και ο Πανος, αν σε 300 βαρυ του δουλευε σκυλι νομιζω με καλυπτει. Πανο και Φιλημονα, ειχατε σωματιδια στο νερο? Η αντλια του ειναι δυνατη? Θορυβος? Ευχρηστο στον καθαρισμο? Πολλες αποριες :wink:

Η εμπειρια και μαρτυρια καποιου χρηστη ειναι το σημαντικοτερο νομιζω.

Παρ ολα αυτα ακουω κι αλλα αν εχετε.
διαθεσιμος χωρος 26*37*60 και χρηματα οχι πανω απο 350-400€
(η τιμη του deltec ειναι λουκουμι! :roll: )

Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια :thumbright:


Άννυ αν και άργησα να πενέψω την δουλιά σου νομίζω ότι ήρθε ο καιρός :) πολύ καλό στήσιμο και εντυπωσιάζομαι που γυναίκες ασχολούντε με το χόμπυ που δεν θα έλεγα ότι το ξεχωρίζει κάτι στο να μην το κάνουν :?
Λόγω ότι δουλεύω το deltec mce600 θα σου δώσω μερικές απαντήσεις και ότι άλλο θέλεις ρωτάς :)

Το δουλεύω σε ένα σύστημα 120 λίτρα με πάρα πολύ βαρύ φορτίο και δουλεύει φανταστικά.
Σωματίδια όχι δεν αφήνει τίποτα τα αποβάλει όλα φτάνει κατα καιρούς να κατεβάζεις το ποτηράκι τέρμα χαμηλα(θα καταλάβεις όταν το πάρεις στα χέρια σου) καθώς και για τα επιφανειακά σωματίδια με καλή ανατάραξη επιφάνειας τα αρπάζει και αυτά.
Η αντλία του είναι η aquabee2000 των 10 watt 2000lt/h όπου η φτερωτή έχει κεραμικά και δύσκολα χαλαει, πρέπει να το προσπαθήσεις πολύ(αυτά που αναφέρω είναι στο καινούργιο μοντέλο), δεν κάνει θόρυβο τουλάχιστον για μένα που το έχω στο γραφείο μου σε απόσταση 40 εκ. απο το αυτί μου δεν με ενοχλει καθόλου, πιο πολύ θόρυβο να φανταστείς κάνει το φωτιστικό.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι εύχρηστο στον καθαρισμό, είναι ψιλομανίκι αλλά αν τον καθιερώσεις μια φορά τον μήνα το skimmer και ανα 3-4 μέρες το ποτηράκι θα σου γίνει ρουτίνα και θα σου φαίνεται απλό.
Είμαι σίγουρος ότι μπορεί άνετα να καλύψει το φορτίο σου μέχρι τα 300 λίτρα που αναφέρεις.
Αν το πάρεις θα πρέπει να προσέξεις την ρύθμιση του βεντούρι(βάνα αέρα) σε ποια θέση να την βάλεις για το max απόδοση (που μου το έδειξε ο προμηθευτής δεν το ήξερα), θα σου στείλω φοτο τότε :D
Έμαθα ότι βγήκε καινούργια βελτιωμένη aquabee2000 που είναι πιο αποδοτική, ρώτα αν τα καινούργια μοντέλα που βγαίνουν φέτος την φοράν και προτίμησε τα, αν και δεν νομίζω γιατί πρέπει να έχουν αρκετό stock :?

Γιώργος

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35425 Δημοσιεύτηκε: 18 Φεβ 2009, 10:27 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 23:05
Δημοσιεύσεις: 31
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
a.kotrokoi έγραψε:
Φιλημονα το ενυδρειο ειναι οριακα κατω απο 300 συνολικα. Και αρκετα εως πολυ στοκαρισμενο.Ποσο μαλλον οταν θα αρχισουν να παιρνουν τα πανω τους τα κοραλια.

Απ'οτι λεει βεβαια και ο Πανος, αν σε 300 βαρυ του δουλευε σκυλι νομιζω με καλυπτει. Πανο και Φιλημονα, ειχατε σωματιδια στο νερο? Η αντλια του ειναι δυνατη? Θορυβος? Ευχρηστο στον καθαρισμο? Πολλες αποριες :wink:

Η εμπειρια και μαρτυρια καποιου χρηστη ειναι το σημαντικοτερο νομιζω.

Παρ ολα αυτα ακουω κι αλλα αν εχετε.
διαθεσιμος χωρος 26*37*60 και χρηματα οχι πανω απο 350-400€
(η τιμη του deltec ειναι λουκουμι! :roll: )

Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια :thumbright:

Νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα ουτε με αυξημενο στοκ στα 300 λιτρα. Το δικο μου κραταει 400 με SPS, LPS και μαλακα. Οπως σου ειπα και παραπανω το εχω δει να συντηρει και 700 λιτρα. Αν ρυθμισεις σωστα το bubble diffuser στην εξοδο δεν θα εχεις προβλημα. Το κουτι το δουλευω ψηλα για να βγαζει οσο πιο πηχτη μακα γινεται. Τον σωληνα τον εχω τερμα ανοιχτο, εκει εχει και την μαξιμουμ αποδοση αρκει να στρωσει.
Εγω το ειχα παρει απο εδω που ηταν το φτηνοτερο οταν το εψαχνα.
http://www.fishbitz.co.uk/deltec-mce600 ... 3231-p.asp


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 167 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com