Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 23:28

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Rsm 130 max
#35108 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2009, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 20:11
Δημοσιεύσεις: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Καλησπέρα και από μένα, Γιώργος εδώ!!

Με μερικούς γνωριστήκαμε χθες στα flo (είχα έρθει μαζί με την Αννυ)
Λυπάμαι που το πρώτο ποστ που κάνω είναι με απορία για πρόβλημα που έχω, αλλα
Ελπίζω να βγάλουμε μια άκρη διότι έχω αρχίσει να ανησυχώ με αυτά που μου συμβαίνουν…
Το ενυδρείο γνωστό…
RSM 130 max.

Το όλο σύστημα μπήκε σε λειτουργία πριν από 2μιση μήνες
Ο βράχος είχε αγοραστεί πριν από 2 εβδομάδες νωρίτερα και ήταν μέσα σε βαρελά, με κυκλοφορία ,θέρμανση και σκοτάδι για να ξεκινήσει κάπως το κουράρισα του.

Όταν ετοίμασα το ενυδρείο μπήκε μέσα μαζί με περίπου 18-20 κιλά αραγωνιτη,
Ζωντανό φυσικά εκ του οποίου τα 20 ήταν από το προιγουμενο Setαρισμα των παιδιών που τον έδωσαν μαζί (για μπόλιασμα).

Και έτσι ξεκίνησε να τρέχει το σύστημα.. σε σκοτάδι για πάνω από ένα μήνα.

Το τανκ με όλα τα μηχανήματα του είναι τα γνωστά
Επιπλέον

21 kg live rock
18-20 kg ζωντανό Αραγωνιτη
2 x Corralia 2

Να σημειώσω ότι το νερό είναι από Α/Ο και η Salinity μετριέται με ρεφρακτομετρο

Άνθρακα – Αντιφωσφορο Seachem
Αλάτι TM pro
Και από ζουμάκια
Reef Complete
Reef Carbonate
Για Ca, Mg, Alk αντίστοιχα.

Μετά από αυτές τις μέρες οι μετρήσεις είναι οι εξής
Sal = 1,025
Po4 =0 mg/l
Kh = 9-10 dkh (μετριέται με 4 διαφορετικά τεστ)
Ph = 8,2
Ca = 380
Mg = 1100
No2 = 0,02 mg/l
No3 = 5 mg/l
NH4 = 0

Οι κάτοικοι είναι είναι οι εξής
Live stock
2 χ amblyeleotris Guttata.
2 x pterapogon kauderni
1 x mespilla globules
1 μανδαρίνος
3 χ red leg hermit
2 x turbo snails
1 tectus snail.
2 cleaner shrimps

Και από κοράλλια
Star Polyps
1 Euphyllia Ancora
1 euphyllia divisa
1 euphyllia Glabrescens
Zoanthus
Και διαφορα fragkakia από σκληρα κοραλια,

Στη Φώτο φαίνονται όλα

Το πρόβλημα μου τώρα..
Έχουν εμφανιστεί nudibranchs, τα οποία τα αφαιρώ όποτε τα βλέπω, είναι μικρά,
Αλλά τις τελευταίες 2 μέρες δεν ανοίγουν όλα τα zoanthus, υπάρχει περίπτωση να κρύβονται μέσα εκεί μερικά? Καθώς επίσης έχει αρχίσει να βγαίνει και ένα είδος αλγης ανάμεσα στους πολύποδης ! φαίνεται στη Φώτο.

Επόμενο..
Νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σοβαρό διότι έχω θανάτους στα ψάρια, αποτόμους και γρήγορους, αρχικά νόμιζα ότι γίνεται επειδή είναι νέο το σύστημα αλλά έχω αρχίσει να ανησυχώ παρά πολύ τώρα..
Αναλυτικότερα
Τα ψάρια όταν μπαίνουν μέσα είναι μια χαρά τις πρώτες 5-7 μέρες (μέσο ορό) τρώνε είναι κινητικά και ζωηρά
Μετά αρχίζουν να αναπνέουν γρήγορα και κρύβονται η κάθονται ακίνητα, αδυνατίζουν
Και την επομένη μέρα είναι νεκρά
Έχω χάσει τα εξής ψάρια..
4 clown (τα οποία ποτέ δεν ήταν μαζί όλα, αλλά σε ζευγάρια, όταν πέθαινε ένα το αναπλήρωνα)
1 μανδαρίνο
1 σαλιάρα
1 gobι

Και σήμερα παρατηρώ ότι ο μανδαρίνος που έχω μέσα έχει τα ίδια συμπτώματα και έχω πανικοβληθεί διότι νομίζω ότι θα πεθάνει και αυτό..δυστυχώς

Σημειώνω ότι
Τα 2 guttata, και οι 2 cleaner shrimps είναι τα πρώτα ψάρια που μπήκαν στο ενυδρείο και μέχρι σήμερα είναι μια χαρά,
Τρώνε και είναι κινητικά, οι δε γαρίδες έχουν γεννήσει 2 φορές.

Ψάρια δεν έχω βάλει μέσα τις τελευταίες 15 μέρες, από την στιγμή που άρχισα να υποψιάζομαι το πρόβλημα,
Αλλαγές νερού κάνω κάθε 20 μέρες το 30%
Δεν έχει εμφανιστεί κάποια ασθένεια στο ενυδρείο όσο τρέχει,
Τα πρώτα ψάρια μπήκαν μέσα όταν είχε ολοκληρωθεί ο κύκλος. Και οι μετρήσεις μου στα NH3/NH4 =0. NO2=0, NO3=10 ,
Κρατώ ημερολόγιο με όλες τις μετρήσεις που έχω από τις πρώτες μέρες αν χρειαστούν πληροφορίες μπορώ να της γράψω, διότι τεστ έκανα σχεδόν κάθε μέρα..!

Φοβάμαι μην έχω κάποιο παράσιτο η κάποιο μικρόβιο μέσα και προκαλεί αυτούς τους θανάτους, διότι τα ψάρια δεν δείχνουν να αρρωσταίνουν παρά μόνο μια μέρα πριν πεθάνουν

Κάτι ακόμα!
Dip μπορούμε να κάνουμε στα zoanthus?
Αν κάνω τυχών παράσιτα που μπορεί να κρύβονται μέσα θα φύγουν?




Κατά τ’ άλλα όλα τα κοράλλια δείχνουν μια χαρά, και έχουν πολύ καλή ανάπτυξη



Όλα τα τεστ είναι της Τropic Marin,και στο kh επιπλέον με salifert, sera

Προτάσεις –παρατηρήσεις- συμβουλές.. φυσικά ευπρόσδεκτες!

Υ.Γ sorry για το τεράστιο ποστ!


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Φιλικα Γιωργος..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35110 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2009, 18:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 20:11
Δημοσιεύσεις: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
και συνεχιζω..

Βάζω μια Φώτο με τα nudibranches, όπως ήταν όταν πρωτοπαρουσιαστήκαν, γιατί τώρα έχουν μειωθεί κατά πολύ μιας και όσα έβλεπα τα αφαιρούσα, αμέσως.
Monti έχω ένα μικρό κομμάτι το οποίο μπήκε πριν από καμία 10 μέρες στο ενυδρείο, είναι πορτοκαλί χρώμα. Και ήταν φραγκακι από μεγάλη.
Και από τότε έχει γίνει διπλάσιο..τριπλάσιο μην πω..φαίνετε στην πρώτη Φώτο όχι καλά όμως, δίπλα από τα mushrooms,
Έχει σχέση με τα nudibranches?
Αυτά εμφανιστήκαν πολύ πριν την εισαγωγή της.

Σχετικά με την προσαρμογή..
Όταν παίρνω ένα ψαρί αλλά και κοράλλι πάντα του κάνω πολύ καλή προσαρμογή, η τουλάχιστον έτσι πιστεύω..
Ως εξής.
Τα βάζω σε κυπελάκια με νερό από την σακούλα και τα τοποθετώ μέσα στο ενυδρείο (τα πιάνω με μανταλάκια) πάνω πάνω, έτσι ώστε να πάρουν θερμοκρασία, ενώ παράλληλα με κουτάλι βάζω νερό από το ενυδρείο μέσα στο κύπελλο.. ένα κουτάλι κάθε 15-20 λεπτά.. περίπου, η όλη διαδικασία κραταει τουλάχιστον 3 ώρες.
Βέβαια στην αρχή ίσως να μην ήμουν τόσο σχολαστικός αλλά ψάρια όπως τα goby ακόμα ζουν.
Σχετικά με την κυκλοφορία..
Έχω καλή κυκλοφορία σε όλο το ενυδρείο, οι 2 corallia που έχω μέσα κάνουν πολύ καλή δουλεία, η μια κτυπάει πίσω από το βράχο και η άλλη από μπροστά στην αντίθετη κατεύθυνση, έτσι έχει μια κυκλική ροη όλο το τανκ.
Οι κυκλοφορητές που επιστρέφουν το νερό από πίσω από την πλάτη ‘sump’ χτυπούν την επιφάνεια και δημιουργούν καλή ανατάραξη για οξυγόνωση.
Το red sea από κατασκευής είχε προβληματικό skimming λόγο της υπερχείλισης που έχει, έτσι είχα φιλμ στην επιφάνεια, αυτό από χτες όμως έχει λυθεί διότι του έβαλα την νέα υπερχείλιση της red sea που έχουν βγαλει γι’ αυτό το θέμα, όποτε νομίζω ότι το θέμα έχει λυθεί μιας και το φιλμ εξαφανίστηκε μέσα σε 2 λεπτά..οπότε θεωρητικά έχω καλό skimming πλέον.
Νεκρά σημεία ροής δεν έχω, υπάρχουν σημεία με μειωμένη ροη και αλλά με ποιο δυνατή αλλά χωρίς ροη δεν έχω.
Ick τα ψάρια δεν εμφανίζουν, γίνονται άτονα, δεν τρώνε, βαριανασαίνουν, χάνουν χρώμα, αδυνατίζουν πεθαίνουν.. όλα αυτά μέσα σε 24-36 ώρες, με τα δυο τελευταία συμπτώματα να εμφανίζονται λίγο πριν πεθάνουν.

Είναι λίγο λαβύρινθος το θέμα νομίζω..


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35119 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2009, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Λόγω μίας μικρής βλάβης στη μηχανή, αναδημοσιεύω το μήνυμα που μεσολάβησε μεταξύ των δύο μηνυμάτων του Γιώργου:

Ήπιαμε καφέ αλλά δεν συγκράτησα το όνομά σου ! Ντροπή !
ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ Γιώργο ! και καλό σερφάρισμα.


Φαίνεται ότι ξέρεις τι κάνεις, πρέπει να είχες καλό δάσκαλο...
Και έχεις και υπομονή και σύστημα.

Αναφέρεσαι σε δύο προβλήματα. Θα έλεγα τα nudibranches να τα δούμε ξεχωριστά, αφού πρώτα προσπαθήσεις να μας δώσεις κάποιες πιο κοντινές φωτογραφίες από αυτά. Είσαι σίγουρος ότι έχεις nudibranches ? Έχεις montipora στο ενυδρείο ?

Όσον αφορά όμως τους θανάτους των ψαριών, θα πρέπει να αποκλείσουμε πρώτα από όλα το θέμα της προσαρμογής.
Είσαι και εκεί σχολαστικός ? Έχεις μετρήσει ποτέ την αλατότητα του νερού στη σακούλα όταν αγοράζεις ένα ψάρι ? Έχεις δοκιμάσει να του κάνεις θερμοκρασιακή προσαρμογή τουλάχιστον 30 λεπτά και στη συνέχεια dripping 2-3 ώρες. Αν όχι, δοκίμασέ το και ίσως δεις διαφορά. Αφού ζουν οι γαρίδες, και τα νιτρικά σου είναι ελεγχόμενα, η πιθανότητα ασθένειας είναι μικρή. Έχει αρκετό οξυγόνο το νερό ? Κάνεις ΚΑΛΟ skimming ? Τα ψάρια εμφανίζουν πρώτα ICK, ή κατευθείαν βαριανασαίνουν και πεθαίνουν ? Αυτή η περιγραφή δείχνει μάλλον έλλειψη οξυγόνου, ή ίσως κάποιες περιοχές με κακή κυκλοφορία που πιθανώς εγκλωβίζουν δηλητηριώδες υδρόθειο. Έχεις καλή κυκλοφορία ?

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35120 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2009, 20:32 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Γιώργο με τέτοια προσαρμογή !!!! δεν μπορεί να φταίει ούτε αυτό.
Διάβασε λίγο εδώ : http://www.openreef.gr/phpbb/viewtopic. ... 5633&t=435

Τα ψάρια αναπνέουν και αυτά όπως και εμείς, μόνο που "φιλτράρουν" - "αφαιρούν" το οξυγόνο με τα βράγχια. Το οξυγόνο για αυτά είναι όσο σημαντικό είναι και για εμάς. ΠΡΩΤΕΥΟΝ !!! Η περιεκτικότητα του οξυγόνου στο ενυδρείο μας, βελτιώνεται με πολλούς τρόπους,΄ένας από αυτούς το skimming και άλλος η ανάδευση της επιφάνειας για τον εμπλουτισμό του νερού με οξυγόνο. Διάβασε λίγο το thread και σκέψου μήπως μπορείς να βελτιώσεις κάτι...

Αν σε παρηγορεί αυτό, τόσο εγώ όσο και άλλοι φίλοι μας, αγόρασαν τους τελευταίους μήνες ψάρια και τα έχασαν όλα ! Μπορεί να φταίει το PET SHOP. Μπορεί η παρτίδα να είναι "ψαρεμένη" με κυάνιο (διάβασε πόσο εγκληματικό είναι) και το χαρακτηριστικό είναι ότι δεν πεθαίνουν αμέσως αλλά μετά από λίγες εβδομάδες.

Μην καταθέτεις τα όπλα. Δοκίμασε σκληρά ψάρια, ίσως ένα damsel (αν και θα δυσκολευθείς να το βγάλεις αργότερα....) να δεις αν αλλάζει κάτι.

:wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35128 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2009, 21:08 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Καλός ήρθες Γιώργο!!
Μια χαρά τα πας!!
Ρίξε μια ματιά για τα nudi εδώ http://www.openreef.gr/phpbb/viewtopic.php?t=1952
Όσο αφορά τα ψάρια κανε αυτά που σου λέει ο antesco,και άφησε λίγο το ενυδρείο να ηρεμήσει μην προσθέσεις για λίγο καιρό τίποτα από ψάρια.

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35135 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2009, 21:45 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
antesco έγραψε:
Αν σε παρηγορεί αυτό, τόσο εγώ όσο και άλλοι φίλοι μας, αγόρασαν τους τελευταίους μήνες ψάρια και τα έχασαν όλα ! Μπορεί να φταίει το PET SHOP. Μπορεί η παρτίδα να είναι "ψαρεμένη" με κυάνιο (διάβασε πόσο εγκληματικό είναι) και το χαρακτηριστικό είναι ότι δεν πεθαίνουν αμέσως αλλά μετά από λίγες εβδομάδες.
:wink:

Χωρις να αναφερθεις, σε παρακαλω, σε ονοματα, τα ψαρια τα πηρες απο το ιδιο μαγαζι; Αν ναι, τα πηρες απο την ιδια εισαγωγη; Αν ειναι ολα ναι, για δοκιμασε να παρεις κι απο αλλα μαγαζια ή απο διαφορετικες εισαγωγες ετσι ωστε αν εξακολουθεις και τα 'χανεις' να αποκλεισουμε τους εξωτερικους παραγοντες και να επικεντρωσεις το προβλημα οτι ειναι στο ενυδρειο σου.. :wink:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35148 Δημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2009, 01:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 20:11
Δημοσιεύσεις: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Διάβασα το άρθρο για το Ο2 και πραγματικά με έβαλε σε πολύ μεγάλη σκέψη..
Μπορεί δηλαδή να έχω καλή σχετικά ανατάραξη αλλά να μην είναι ικανοποιητική η οξυγόνωση του νερού..
Θα προμηθευτώ ένα τεστ Ο2 να δω τι θα μου βγάλει.. η μήπως είναι άσκοπο?
Και θα ανεβάσω λίγο την ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.. φοβάμαι όμως μην γίνει καμία ζημία στο ph.. στις αρχές που το είχα κάνει αυτό (δηλαδή να έχω μεγαλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια το ph είχε πάει κοντά στο 9 σε μια νύχτα μέσα.. βεβαία τότε δεν είχα τίποτα μέσα στο τανκ μόνο τον βράχο, ήταν όταν στρωνόταν το ενυδρείο, και όταν την μείωσα πάλι ,έπεσε στο 8,2. Δεν ξέρω αν έτυχε και έγινε αυτό..)
Όσο για τα ψάρια.. όλα εκτός από 1 τα έχω πάρει από το ίδιο κατάστημα που λίγο ως πολύ το γνωρίζουμε όλοι..
Από διαφορετικές εισαγωγές όχι από την ίδια ( αν θυμάμαι καλά είναι από 3-4 διαφορετικές εισαγωγές)
Τα ψάρια που ζουν τώρα είναι 2 από την πρώτη εισαγωγή ένα από την τελευταία (ο μανδαρίνος που νομίζω ότι θα μας αφήσει) και τα άλλα 2 είναι μάλλον από την πρώτη αλλά δεν είμαι σίγουρος διότι τα πήρα ενώ είχαν παραμείνει γύρω στον μήνα στο κατάστημα.. και αυτά δείχνουν πολύ καλά.
Το ψάρι που πήρα από διαφορετικό μαγαζί, 1 clown, δυστυχώς κόλλησε ψείρα πάνω του και ενώ την αφαίρεσα αυτό μετά από 2 εβδομάδες τελικά έφυγε, διότι είχε πάθει ζημία από το παράσιτο.. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕΙ?????

Όσον αφορά τα nudi αυτά εμφανιστήκαν πολύ αργότερα από την εισαγωγή των zoa στο τανκ, δεν ξέρω αν ήρθαν μαζί..
Δυστυχώς δεν ήξερα για το dip..
Και είναι ίδια με αυτά στο λινκ ποιο πάνω..
Τι προτείνεται να κάνω?
Να κάνω τώρα ένα dip στο zoa μήπως και καταφέρω κάτι?
Μπορεί να κρύβονται και σε άλλα κοράλλια? Η τα zoa είναι το βασικό τους?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35152 Δημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2009, 02:24 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 11:48
Δημοσιεύσεις: 172
Τοποθεσία: Marousi
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Αχ βρε Γιωργο!
Να σου πω, μη φρικαρεις... Υπομονη!
Θεωρω οτι δεν κανεις κατι λαθος οποτε θα βρουμε τι φταιει.
Ειναι κριμα τα ζωντανα αλλα τι να κανεις... Το οτι ειναι απο διαφορετικα μαγαζια δε λεει τιποτα. Ουτως η αλλως ειναι ελαχιστοι οι προμηθευτες που δινουν ψαρια στην αγορα αρα πολυ πιθανο να ειναι απο τον ιδιο προμηθευτη και ψαριά (δεν ειναι τυχαιο οτι τα περισσοτερα μαγαζια εχουν παραλαβες τις ιδιες μερες)
Τεσπα, το θεμα ειναι να δουμε τι γινεται. Μεχρι τοτε μην αγχωνεσαι, συμβαινουν αυτα.

Τα nudi λατρευουν τις μοντι οποτε προσεχε την (ηταν σιγουρα καθαρη οταν στην εδωσα oποτε δεν ειναι απο κει)

Α, και η αλγη στα ζοα μου φαινεται μια χαρα μακροαλγη. dip dip dip :!:

Μιλαμε και αυριο(σημερα) να δουμε ...

Worry not! :happy9:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35153 Δημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2009, 02:30 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 11:48
Δημοσιεύσεις: 172
Τοποθεσία: Marousi
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Α, και το ενυδρειο ειναι κουκλι! :o


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#35154 Δημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2009, 06:28 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 19:55
Δημοσιεύσεις: 2643
Images: 0
Τοποθεσία: Rafina
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Γειά σου φίλε Γιώργο.
Και εγώ με την σειρά μου θα σου πω ότι δεν κάνεις κάποιο λάθος , Οπότε ξε-αγχώσου.
Άστο λίγο να ηρεμήσει και βάζεις νέο ψάρι λίγο αργότερα.
Σχετικά με τα nudis.
Προτιμούν να είναι κοντά στο φαί τους, άρα θα είναι όπου έχεις ζοάνθους.
Μπορείς να αφαιρέσεις ότι βλέπεις και φαίνεται με αναρρόφηση και μετά ένα dip τα ζοάνθους , σε κρύο νερό όσμωσης για κανά 3λεπτο, να πάθουν οσμωτικό σοκ.
Άννυ απ'όσο γνωρίζω, είναι διαφορετικά nudis οι predators της μοντιπόρας.
Ενα επίσης θέμα με τα ψάρια είναι η προσαρμογή.
Ίσως το 20λεπτο δεν είναι αρκετό στις διαφορετικές τιμές μαγαζιού-home reef και χρειάζεται περισσότερος χρόνος.
Θα σου πρότινα το εξής, την επόμενη φορά.
Φτιάξε ένα μικρό ενυδρειάκι προσαρμογής 7-8 λίτρα.
Βάλε και μια μικρή αεραντλία.
Με την μέθοδο dripping ρίξε σιγά σιγά το νερό απο το ενυδρείο.
Μετά απο 1,5 ώρα προσαρμογής , μετακόμισε το ψάρι στο ενυδρείο.
Το rsm είναι για 3-4 ψαράκια , όχι παραπάνω (χωρίς τανκ)
Το βιοφορτίο σε ψάρια ΚΑΙ κοράλια δεν πρέπει να υπερβαίνει τα όρια του κάθε ενυδρείου.Και επειδή θα το γεμίσεις κοράλια (είναι σίγουρο) κράτα τα ψάρια σε μικρό ποσοστό.
Καλή συνέχεια και είσαι σε καλό δρόμο. :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com