Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 21:08

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Billakos mini reef
#44773 Δημοσιεύτηκε: 22 Ιουν 2009, 22:24 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
εναλακτικα μπορεις απλα να κανεισ ενα screen με αλγεσ, οπως κανει στα δικα του ενυδρειο ο ερικ... φτινο, και οτι πρεπει για προσορινο

εσυ τι σκευτεσε? τι οπλα θα ιοθετισεισ κατα των ΝΗ-ΝΟχ κτλ?

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Billakos mini reef
#44781 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2009, 05:02 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ειχα μια μικρη ελπιδα οτι λογο υψους κατι θα εκανε ο φωτισμος. μου αρεσε η ιδεα του γιωργου και ουσιαστικα προσομοιωνει το σχεδιο του μεγαλου ενυδρειου που θελω.σκεφτομαι λοιπον.αντι να μειωσω το κυριως ενυδρειο να φτιαξω πισω ακριβως(ή διπλα) απο αυτο ενα μικρο ρεφιου που θα ηπερχειλιζει μεσα στο κυριως και ενα σαμπακι γυρω στα 80 λιτρα(για το σαμπ ηθελα τον εξτρα αραγωνητη) κραταω το φωτισμο και κανω ενα πρωτο κουραρισμα στο βραχο ο οποιος θα ειναι νεκρος και θα τον μπολιασω με λιγα κομματια ζωντανου και κοραλινη(ξυσμα) και βαζω μπρος στην κατασκευη φωτιστικου απο αλουμηνιο με μια τρελη πατεντα που εχω στο μυαλο μου.ουσιαστικα δε θα μου στοιχισει τιποτα αφου απο εργαλεια εχω τα παντα απο εργαλεια(λογο δουλειας)και πρεπει να εχω και φυλλο αλουμηνιου αλλιως αγοραζω. 3 Τ5 και μια ακτινικη νομιζω θα σκοτωνει ε?

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Billakos mini reef
#44788 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2009, 13:13 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 11:39
Δημοσιεύσεις: 42
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Βασιλη καλυτερα ειναι να κλεισεις 15 ποντους σε ενα απο τα δυο πλαινα παρα 10 ποντους σε ολο το μηκος του ενυδρειου.
Σε 25 λιτρα ογκου θα ειναι vαι χαρα η chaeto.
Τωρα αν σε παιρνει να κανεις καποιο βαρυτικο σαμπ ακομα καλυτερα.
Mε 2 ακομα Τ5 μια 10Κ ασπρη και μια 15 K ασπρη-μπλε θα εισαι πενα! Σε 40 εκ. νερο (σκαρτα 40) εισαι τελειος με Τ5.
Και οπως ειπε και ο Γιωργος ο αραγωνιτης θα σου ειναι αρκετος , μη βαλεις αλλον.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Billakos mini reef
#44789 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2009, 13:27 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Vasilakis έγραψε:
Βασιλη καλυτερα ειναι να κλεισεις 15 ποντους σε ενα απο τα δυο πλαινα παρα 10 ποντους σε ολο το μηκος του ενυδρειου.
Σε 25 λιτρα ογκου θα ειναι vαι χαρα η chaeto.
Mε 2 ακομα Τ5 μια 10Κ ασπρη και μια 15 K ασπρη-μπλε θα εισαι πενα!
Και οπως ειπε και ο Γιωργος ο αραγωνιτης θα σου ειναι αρκετος , μη βαλεις αλλον.


25 λιγα μου φαινονται και ειναι λιγο αυθερετο.θελω να αυξομειωνω το μεγεθος να δω που θα παιζουν τα νιτρικα ωστε να καταληξω σε μια αναλογια .δε θα εχω σκιμμερ...οσο για τις διαστασεις συμφωνουμε.αυτο σκεφτηκα κι εγω παραπανω.για τον φωτισμο τωρα θελει λιγο περισσοτερη συζητηση.δε με ενδιαφερει να βαλω απλος φως για αναπτυξη.θελω να πειραματιστω λιγο σε συγκεκριμενα φασματα και να μπορεσω να παρατηρησω συμπεριφορες και διαφορες απο συγκεκριμενα ειδη κοραλιων γιατι μου αρεσει να κραταω ημερολογιο ενυδρειου :mrgreen: .αν και το υψος μου ειναι περιοριστικο θελω να προσομοιωνω(οσο αυτο ειναι δυνατον)ενα βιοτοπικο υφαλο.η σκεψη μου δηλαδη ειναι να φτιαξω κατι πολυ συγκεκριμενο και να παρατηρω πραγματα απο αυτο.πχ θελω να πειραματιστω λιγο με το υψος του φωτιστικου, με το φασμα των λαμπων,μετα βαττ/λιτρο.λεμε οτι 1βαττ ανα λιτρο ειναι αρκετο αλλα θελω να δω τα κοραλλια σε λιγοτερα και περισσοτερα..με ομαλη προσαρμογη παντα.διαφορα τετοια κυτ=ριως για μενα να πειραματιστω με καποια δεδομενα του χομπι λιγο παραπανω.φυσικα οτι προλαβω.3 μηνες χοντρα χοντρα ειναι πολυ μικρο διαστημα.ωστοσο ειναι μια καλη εμπειρια να δω τι μπορει να αντιμετοπησω στο μεγαλο :mrgreen:

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Billakos mini reef
#44796 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2009, 14:10 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 11:39
Δημοσιεύσεις: 42
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Σε εστειλε αδιαβαστο ο Ερικ :rolleyes: :D :D :D !
Καλα ειναι ολα αυτα αλλα στα sps οι αλλαγες προς το καλυτερο γινονται πολυ πολυ αργα (εχω δει sps να αλλαζει χρωμα μετα απο ενα χρονο παραμονης σε reef) . :|
Και κατι ακομα ... ολα ειναι σχετικα και καθε μεθοδος-ρουτινα δουλευει διαφορετικα σε καθε ενυδρειο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Billakos mini reef
#44803 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2009, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
το εχω υποψη.γι αυτο λεω...παρατηρηση και βλεπουμε. :wink:

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Billakos mini reef
#45182 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2009, 22:11 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Ιαν 2007, 20:05
Δημοσιεύσεις: 89
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
3 και 4 λάμπες δεν προκειται να κάνουν κακό σε ένα reef ακόμα και με μανιτάρια ή ζωοανθούς!!Καλύτερα βάλε μια μακροάλγη μέσα στο ενυδρείο (κόκκινη κατα προτίμηση που δεν ξεφυτρώνει από παντού).Ένα φίλτρο για άνθρακα και αντιφωσφόρο το θέλεις μάλλον.Σκίμμερ θα χρησιμοποιήσεις;Μπορεί να μην είναι και απαραίτητο ανάλογα με το φορτίο σου, αλλά στην αρχή θα θέλει κυνήγημα με τις αλλαγές νερού.....Μην κόψεις , ειδικά την πλάτη, θα μειώσεις αρκετά το πλάτος σου.Στις άκρες δεν θα φτάνει ο φωτισμός, η chaeto θέλει αρκετό φώς :wink:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Billakos mini reef
#45186 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2009, 22:26 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
οχι δε θα εχει σκιμμερ.θα κανω ρεφιου και σαμπ για αλγες και θελω να δω τι βιοφοτριο μπορουν να σηκωσουν αναλογα με τις διαστασεις που εχουν.για το φωτισμο διαβαζω τον τελευταιο καιρο περι λουξ και παρ...μολις βγαλω καποια ακρη θα ποσταρω σχετικα μερικες αποριες

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 48 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com