Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 07 Μάιος 2024, 00:53

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 104 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#54924 Δημοσιεύτηκε: 03 Ιαν 2010, 03:12 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Δεκ 2007, 19:52
Δημοσιεύσεις: 492
Τοποθεσία: Salonica Greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φιλε yiannakos οπως σου ειπε και ο Γιώργος ( nervas ) ετσι και εγω να πω πως τα βρίσκω λιγο υπερβολικά ολα αυτα τα πρόσθετα που ρίχνεις στο ενυδρείο σου... :roll:
Προσωπικά μου εχουν δημιουργηθεί πολλα ερωτηματικά :?: και γ'αυτο το λογο θα ηθελα να αναφερθώ σε καποια σημεία που τα θεωρω πολυ σημαντικά,οπως και θα ηθελα να μάθω και απο σένα καποια πράγματα που εχουν σχέση με την φροντίδα του ενυδρείου σου... :)

Καταρχήν να ρωτήσω οσο αφορά την μέθοδο- zeovit- θέλεις να την εφαρμοσεις??........αν ΝΑΙ τοτε θα πρέπει να κάνεις ακριβως αυτα που ζητά η μέθοδος και τίποτα παραπανω η' λιγοτερο .. :lol:
Δηλαδη αυτη τη στιγμη δεν μπορεις να ρίχνεις π.χ το ZEObak σε συνδυασμό με ολα τα αλλα υγρα πρόσθετα που ειναι ΕΚΤΟΣ του zeovit και απ' οτι κατάλαβα ΔΕΝ χρησιμοποιεις τους ζεολιθους.. :roll:

Αν δεν εχεις διαβάσει για αυτη την μέθοδο θεωρώ πως ειναι πολυ επικίνδυνο στο να εφαρμοστει.. :?: ..διοτι θα υπάρξουν πολυ δυσάρεστα αποτελέσματα στο συστημα σου.. :( ...πολυ ευχαριστως ομως να σου προτεινω ΑΚΡΙΒΩΣ τι θα πρέπει να 'κανεις' και να 'εχεις' αν θελεις να την εφαρμοσεις... :wink:

Ολα αυτά σου τα αναφέρω καλοπροαίρετα χωρίς την παραμικρή παρεξήγηση και με την εννοια οτι θα πρέπει να παίρνεις <Χαρές> απο το Reef σου και οχι λύπες και προβληματισμούς ασφαλως.. :)

Το γεγονός οτι κάνεις αλλαγές νερού καθε εβδομάδα ειναι πολυ θετικό σημαίνει πως εχεις αρκετά σταθερές παραμέτρους (Kh-Ca-Mg) και ειδικά στο Kh (σταθερότητα) που ειναι και ενα απο τα κλειδιά της επιτυχίας για ενα Reef. :wink:
Περιόρισε λοιπον κατα την γνώμη μου ολα τα πρόσθετα που ρίχνεις ...επίσης αυξησε την κυκλοφορία σου προς το βάθος του ενυδρείου σου.

Αυξησε την θερμοκρασία σιγα-σιγα με ΠΡΟΣΟΧΗ 27.5--28 που ειναι ΚΑΙ αυτό ενα απο τα κλειδιά της επιτυχίας.....
Για το Kh σου που ειναι στα 12+ και δεν λεει να κατέβει (οπως αναφερεις)....υπάρχει λόγος και εδω.... :) (στο--zeovit-- το Kh πρέπει να ειναι αυστηρά στο 7 με 8 )

Με την αλλαγή φωτισμού που εκανες κατα πάσα πιθανότητα θα σου παρουσιαστεί αλγη (ειδικά στον αραγωνιτη σου) αλλα θα υποχωρήσει σταδιακά και θα ειναι στο χέρι σου να υποχωρήσει πολύ ποιό γρήγορα......ανάλογα το τι προσθέτεις μεσα....
Αναφέρεσαι στο θέμα του αντιφοσφώρου οτι θελεις σταδιακά να τον αφαιρέσεις.......ΝΑΙ αν χρησιμοποιήσεις την μέθοδο- zeovit- τότε θα πρέπει να αφαιρεθεί (οπως και τα υπόλοιπα πρόσθετα που ειναι εκτός) σε διαφορετική περίπτωση ομως ΔΕΝ θα πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο..

Εχεις αλγες στο sub σου?? χρησιμοποιείς κάποια πρόσθετα για Kh--Ca--Mg αν ναι ποια??
Πρόκειται λοιπόν για ενα θέμα που εχει να κάνει με την ισορροπία του κάθε συστήματος και πραγματικά ειναι πολύ λεπτή θα ελεγα και ευαίσθητη.... :)

Συγνώμη αν σε κούρασα.....καλή συνέχεια :wink:

_________________
.
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#54998 Δημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2010, 13:44 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 14:53
Δημοσιεύσεις: 96
Τοποθεσία: ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φίλε Θοδωρή φυσικά και δεν με κούρασες.
Το γυρνάω σε zeovit σταδιακά θα έλεγα.
Από τα βασικά 4 που ζητάει η μέθοδος ξεκίνησα με τα 3.
Δεν έχω zeovit reactor και ζεόλιθο.
Γνωρίζοντας πως το σύστημα έτσι υπολειτουργεί , αποφάσισα να μην αφαιρέσω το antiphos ακόμα .
Τον ζεόλιθο τον περιμένω και θα τον χρησιμοποιήσω μέσα στο sump χωρίς ZR στην αρχή.
Με διαβεβαίωσε ο Alexander πως θα δουλέψει .
Μετά από λίγες μέρες χρήσης του , θα αφαιρέσω το antiphos.

Το kh στο παρελθόν το κυνηγούσα να είναι γύρο στο 11.
Ναι λένε πως σε ένα nutrient poor ενυδρείο ( έτσι ελπίζω να καταλήξει το δικό μου ), ότι κάνει κακό το υψηλό kh , και για αυτό κυνηγάω να το ρίξω στο 7-8 που ζητάει η μέθοδος.

Στο sump δεν έχω αλγες και από kh –ca- mg , ρίχνω μόνο λίγο mg τις tropic marine.

Οκ , θα ανεβάσω την θερμοκρασία στους 27,5 – 28 c.
thanks alot .......... :thumbright:

_________________
S2k 580hp @ 1,4bar
http://www.youtube.com/watch?v=36zsv1R0cgs


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#55024 Δημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2010, 18:53 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Τότε αργείς να το γυρίσεις Γιάννη, νομίζω ότι πρέπει να κάνεις πιο γρήγορα και κυρίως να πάρεις το αλάτι που προτίνει η μέθοδος που έχει χαμηλό kh για να μπορέσεις να το κρατήσεις χαμηλά :wink:.
Και νομίζω ότι πρώτα ξεκινάς με τοους ζεόλιθους και μετά με τα υπόλοιπα, που στην ουσία κάποια απο τα ζουμιά είναι διατροφή για τα βακτήρια που απικοίζουν τους ζεόλιθους καθώς και καλιέργειες βακτηρίων :roll:
Ο Θοδωρ΄ς θα μας πει καλύτερα :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#55059 Δημοσιεύτηκε: 05 Ιαν 2010, 14:11 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 14:53
Δημοσιεύσεις: 96
Τοποθεσία: ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
nervas έγραψε:
Και νομίζω ότι πρώτα ξεκινάς με τοους ζεόλιθους και μετά με τα υπόλοιπα, που στην ουσία κάποια απο τα ζουμιά είναι διατροφή για τα βακτήρια που απικοίζουν τους ζεόλιθους καθώς και καλιέργειες βακτηρίων :roll:
Ο Θοδωρ΄ς θα μας πει καλύτερα :wink:



Αυθαίρετα , χωρίς να το έχω διαβάσει κάπου, πιστεύω πως αυτά τα βακτηρίδια που πετάω θα κατοικήσουν και σε άλλα μέρη του ενυδρείου μου .
Όπως πχ επάνω στο βιολογικό μου υλικό.
Ίσως στον ζοολιθο να μπορούν να ευδοκιμήσουν καλύτερα.
Ίσως η προσθήκη ζεόλιθου στο ενυδρείο να κάνει καλό ακόμα και αν δεν εφαρμόζουμε την μέθοδο zeovit…………………


Anyway μιας και μπήκα στον χορό του zeovit …… θα χορέψω.
Οι ζεόλιθοι είναι στον δρόμο :)


Μήπως θυμάται κανείς ποιο αλάτι έχει χαμηλό ΚΗ , που να μπορώ να βρω εδώ ?
Δεν φανταζόμουν ποτέ πως θα ζητούσα κάτι τέτοιο :D

_________________
S2k 580hp @ 1,4bar
http://www.youtube.com/watch?v=36zsv1R0cgs


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#55063 Δημοσιεύτηκε: 05 Ιαν 2010, 18:29 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Γιάννη συγνώμη αλλά θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι είσαι πολύ ως πάρα πολύ λάθος :roll: .
Υπάρχει ολόκληρη διαδικασία που πρέπει να κάνεις με τους ζεόλιθους και η διαδικασία περιγράφεται στην μέθοδο.
Το λάθος σου είναι ότι πρώτα ξεκίνησες να ρίχνεις τα ζουμιά και μετά μπήκες στην διαδικασία να μάθεις για την μέθοδο.
Μπορείς απο το νετ να κατεβάσεις την διαδικασία που πρέπει να ακολουθείς και ποιο η δουλειά του καθένα.
Το αλάτι που έχει χαμηλή αλκαλικότητα είναι αυτό
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ ... kg%20sack/

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#55078 Δημοσιεύτηκε: 05 Ιαν 2010, 23:05 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Φιλε Γιαννακο επετρεψε μου να εκφερω την γνωμη μου με καθε σεβασμο. Η μεθοδος zeovit ειναι για αφοσιωμενους, :wink: δεν ειναι τυχαια επιλογη. Ειναι για χομπυστες που τηρουν κατα γραμμα κι ακολουθουν ολες ακριβως τις παραμετρους. Ή την πιστευεις κι αφοσιωνεσαι, ή την πιστευεις και δεν την ακολουθεις γιατι δεν εισαι διατεθειμενος να υποστεις ολες τις "ρουτινες", ή τελος δεν την πιστευεις καθολου και την αφηνεις γι' αλλους. Το σημαντικοτερο, ομως, απ' ολα ειναι ν' αποφασισεις "με ποιους θα πας και ποιους θ'αφησεις" κι οσο πιο γρηγορα.. :wink:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#55080 Δημοσιεύτηκε: 05 Ιαν 2010, 23:40 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Δεκ 2007, 19:52
Δημοσιεύσεις: 492
Τοποθεσία: Salonica Greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φιλε Γιαννακο , οπως προειπαν και τα παιδια οι ζεολιθοι ειναι το βασικο συστατικο στη μεθοδο ζεοβιτ και πρεπει να τοποθετουνται πρωτα αυτοι και υστερα να ριχνουμε τα οποια ζουμια.
Καλό ειναι να φτιαξεις ενα προχειρο in sump ριακτορα για τους ζεολιθους για καλυτερη αξιοποιηση του υλικου.
Οσον αφορα το αλατι σου προτεινω αυτο που εδωσε ο nervas στο λινκ μιας και εχει και χαμηλο ΚΗ αλλα και πλουσιο σε Κ .
Με εβδομαδιαιες μικρες αλλαγες νερου με το συγκεκριμένο αλατι θα φερεις το συστημα σου στην επιθυμητα για τη μεθοδο αυτη επιπεδα.
Να ακολουθεις ΑΥΣΤΗΡΑ τις δοσεις (σε ολα) συχνες μετρησεις ΚΗ ,Ca , Mg , K και θα εισαι μια χαρα! :wink:

Καλη συνεχεια..

_________________
.
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#55136 Δημοσιεύτηκε: 07 Ιαν 2010, 10:42 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 14:53
Δημοσιεύσεις: 96
Τοποθεσία: ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά.


Σταμάτησα τον ριακτορα θέλοντας και μη , μιας και τελείωσε το co2 εδώ και 3 μέρες.
Το kh πέφτει 0,7dkh την ημέρα περίπου.
Εχθές ένα sps μου ξεπετσιαστικε κυριολεκτικά ένα μεγάλο του κομμάτι, μέσα σε λίγες ώρες :(
Οι αλλαγές που συνέβησαν είναι σε διάστημα 3 ημερών και έχουν να κάνουν με την θερμοκρασία και το kh.
Το kh από 10+ πήγε στο 8 και η θερμοκρασία από τους 25,5 στους 27,2.
Ήτανε η αλλαγή απότομη βρίσκετε ?
Μέτρησα με ότι έχω και δεν είδα κάτι περίεργο.

Temp 27,2
Salinity 1.026
Ph 8.15 – 8.20
Kh 8
Ca 390
Mg 1300
Po4 0
No3 0

_________________
S2k 580hp @ 1,4bar
http://www.youtube.com/watch?v=36zsv1R0cgs


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#55138 Δημοσιεύτηκε: 07 Ιαν 2010, 10:51 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Γιάννη όχι!!! κακώς ξεκίνησες να ρίχνεις το kh πριν ξεκινήσεις σωστά την μέθοδο!
Σε non zeovit συστήματα δεν πρέπει να παίζουμε τόσο χαμηλά όταν έχουμε sps, λαθώς και εννοείτε οτι είναι πολύ απότομο για τα κοράλλια σου αυτή η αλλαγή απο 12+ που είχες σε 8. Να επανέλθεις σταδιακά προς τα πάνω και να ξεκινήσεις σωστά βάζοντας πρώτα τους ζεόλιθους, αποίκηση και σιγα σιγά με τις αλλαγές νερού να ρίχνεις σταδιακά το kh εκεί που προστάζει η μέθοδος.
Εκτός και να δεν την ακολουθήσεις τελικά, που σε αυτή την περίπτωση σταματάς όλα τα ζουμια zeovit και φτάνεις τις παραμέτρους σου στα σωστά επίπεδα.
Η θερμοκρασία είναι καλά και μπορείς να ανέβεις το καλοκαίρι και λίγο παραπάνω.
Το ασβέστιο σου και το μαγνήσο σου θέλει λίγο ανέβασμα επιπλέον.
Στο pH μετά απο αυτή την πτώση της αλκαλικότητας δεν είχες μεταβολή? μήπως θέλει καλιμπράρισμα το πεχάμετρο σου :roll: ?

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zero edge 270lt + 130lt sump
#55143 Δημοσιεύτηκε: 07 Ιαν 2010, 13:11 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 14:53
Δημοσιεύσεις: 96
Τοποθεσία: ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Καλά μέχρι να πάω το απόγευμα σπίτι θα είναι περίπου στο 7,2 το KH :?
Αύριο παραλαμβάνω ζεόλιθους.


Το ph Γιώργο μου θα έλεγα πως είχε ανοδικές τάσεις καθότι συνδυάστηκε με το κλείσιμο του ριακτορα.
Με salifert ήτανε περίπου 8+ όταν δουλεύει ο ριακτορας.
Η μέτρηση που έχω γράψει τώρα είναι μέσα από το ριακτορα.
Το νερό του πλέον είναι ίδιο με αυτό του ενυδρείου και έδωσε αυτό το νούμερο
8,15 με σβηστά Φώτα και 8,19 - 8,20 με αναμμένα .

_________________
S2k 580hp @ 1,4bar
http://www.youtube.com/watch?v=36zsv1R0cgs


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 104 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com