Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 01:04

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 58 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριος στο θαλασσινο!
#53690 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2009, 00:05 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Γιωργο αναφερω εσενα γιατι καλως ή "κακως" εισαι, εχω την εντυπωση, ο μονος σχετικος επιστημονας που παιρνει μερος στις συζητησεις μας και τελος παντων τουλαχιστον οι θεωρητικες γνωσεις σου, θα σου επετρεπαν να αντιληφθεις ευκολοτερα απο εμας την αξια ή μη απο μια τετοια μορφη φιλτρανσης. :wink:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριος στο θαλασσινο!
#53706 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2009, 09:05 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Αν καείς απο το γάλα φυσάς και το γιαούρτι φίλε μου!
Δεν είχα ποτέ θέμα με απταίζιες, αλλά σε φίλους που έχω δει και που μου λένε είναι μάστιγα, δεν παίζεις με την φωτιά στο ενυδρείο μας.
Υπάρχουν περιπτώσεις φίλων που τους έχουν μείνει στο sub ή σε κάνα πύργο υπερχείλισης και δεν μπορούν να τις σκοτώσουν και τις αφήνουν αλλά γιατί δεν μπορούν και φυσικά πάντα ζούνε με τον φόβο :(

Για μένα αν θέλεις να παίξεις με οργανισμούς για βιολογική φίλτρανση πετάς μέσα καμία 50αρια μύδια(ανάλογα με τον όγκο του ενυδρείου) και να το βιολογικό σου φίλτρο, τα αλλάζεις και μια φορά τον μήνα και είσαι σούπερ(με τίποτα απταίζιες σου λέω :D ).
Στην σχολή τα χρησιμοποιούμε(τα μύδια) ως δείκτη ρύπανσης των θαλασσών, οπότε φαντάζεστε τι τραβάνε από τοξίνες, βαρέα μέταλλα και τι τρομερή μικροφίλτρανση κάνουν.
Φυσικά δεν παύουν να είναι βιοφορτίο (στο ενυδρείο μας) που θα τραβάνε θρεπτικά καθώς ασβέστιο και μαγνήσιο. :wink:
Ίσως στο μέλλον να δοκιμάσουμε μια τέτοια φίλτρανση αλλά είμαι κατά, λόγω της κακόβουλης χρήσης των πλασμάτων για δικό μας όφελος. :roll:
Η άποψη του Βασίλη έχει βάση και είναι εν μέρει πολύ σωστή στις αρχές που βασίζεται αλλά όπως αναφέρει και αυτός δεν θα πρέπει να το δοκιμάσουμε να βάλουμε με τίποτα. :wink:
Επίσης θα πρέπει νομίζω να κλείσει το θέμα εδώ και να ανοίξουμε ένα θέμα αλλού για ''χρήση οργανισμών ως βιολογική φίλτρανση'' γιατί χαλάμε το θέμα του Κώστα :D

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριος στο θαλασσινο!
#53773 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2009, 22:56 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 08:52
Δημοσιεύσεις: 54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Παιδια καλησπερα.Για να αλλαξει λιγο το κλιμα,οπως λεει και ο Γιωργος,επανερχομαι με νεες αποριες και θελω τα φωτα σας!!! 1.Επειδη το σκιμερ του redsea max250 που εχω κανει οντως υπερβολικο θορυβο,θα ηθελα αν καποιος φιλος εχει προσαρμοσει ενα εξωτερικο,λιγο πιο αθορυβο να μας δωσει τα φωτα του???!!! 2.Το φωτιστικο καιει 11 ωρες και μολις σβησει αυτοματα ανοιγουν 8 μπλε λεντ που ειναι ενσωματωμενα στο φωτιστικο.Μηπως ειναι αναγκαιο εστω και για λιγες ωρες να ειναι ακομα και αυτα κλειστα,να υπαρχει δηλαδη το απολυτο σκοταδι???!!! Ευχαριστω πολυ και περιμενω τις συμβουλες σας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριος στο θαλασσινο!
#53779 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2009, 23:38 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Κωστή όπως σου είχα πει απο την αρχή δεν υπήρχε περίπτωση να μην φρικάρεις με το σκίμερ, ξύλωσε το και βάλε κάνα κρεμαστό της αρέσκειας σου, εγώ έβαλα το deltec mce600 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, φυσικά πρέπει να ρυθμίσεις το ύψος του νερού που θα ισέρχεται στο πίσω διαμέρισμα για να μην ακούγεται :wink: , το φωτιστικό άστο όπως είναι, δεν χρειάζεται απόλυτο σκοτάδι όπως αναφέρεις γιατί απόλυτο σκοτάδι κάνει μόνο στην άβυσσο :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριος στο θαλασσινο!
#53803 Δημοσιεύτηκε: 11 Δεκ 2009, 09:18 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 08:52
Δημοσιεύσεις: 54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φιλε Γιωργο καλημερα.Το εξωτερικο σκιμμερ το βαζεις στο ανοιγμα που εχει το καπακι για να μπει ενα εξαρτημα με βανες για να συνδεθει το ψυκτικο (αν χρειαζεται να βαλει καποιος) η κανεις καποια αλλη πατεντα στο καπακι??? Και κατι ακομα,το σκιμμερ που λες ποσο περιπου κανει και απο που μπορω να το προμηθευτω? Ευχαριστω


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριος στο θαλασσινο!
#53806 Δημοσιεύτηκε: 11 Δεκ 2009, 10:58 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
kostasat έγραψε:
Φιλε Γιωργο καλημερα.Το εξωτερικο σκιμμερ το βαζεις στο ανοιγμα που εχει το καπακι για να μπει ενα εξαρτημα με βανες για να συνδεθει το ψυκτικο (αν χρειαζεται να βαλει καποιος) η κανεις καποια αλλη πατεντα στο καπακι??? Και κατι ακομα,το σκιμμερ που λες ποσο περιπου κανει και απο που μπορω να το προμηθευτω? Ευχαριστω


Όχι βρε! εκεί μπαίνει η τροφοδοσία για το ψυκτικό.

Δες την φώτο πως το έχω εγώ και θα καταλάβεις :wink:

Το σκίμερ κυμαίνεται ανάλογα απο που θα το πάρεις, κατά καιρούς βγαίνουν αγγελίες σε πάρα πολύ καλές τιμές, δώσε αγγελία ότι αναζητάς και πάρε προσφορά(αν δεν σε παίρνει και θέλεις απο δεύτερο χέρι), καινούργιο θα το βρεις απο έξω(aquaristic) γύρω στα 250 ευρώ, μεταχειρισμένο σίγουρα γύρω στα 150 μπορεί και πιο χαμηλά ή πιο ψηλά :roll:


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριος στο θαλασσινο!
#53878 Δημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2009, 22:38 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 08:52
Δημοσιεύσεις: 54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φιλε nervas καλησπερα.Ειδα στο site που μου ανεφερες παραπανω και βρηκα το σκιμμερ που μου προτεινες.Επειδη εβαλα την αγγελια και μεχρι τωρα δεν μου προτεινε κανεις τιποτα αποφασισα να προχωρησω στην αγορα ενος καινουριου.Θελω λοιπον να σε ρωτητω 1.Αν αυτο που μου προτεινες ειναι αρκετα αθορυβο,2.Αν μπορω να αφαιρεσω το ηδη υπαρχων σκιμμερ μονος μου και να προσαρμοσω αυτο που μου προτεινεις η χρειαζονται ειδικες γνωσεις και 3.Αν μπορω να το βρω και απο καποιο καταστημα εδω στην Αθηνα??? Ευχαριστω


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριος στο θαλασσινο!
#53889 Δημοσιεύτηκε: 13 Δεκ 2009, 00:10 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
kostasat έγραψε:
Φιλε nervas καλησπερα.Ειδα στο site που μου ανεφερες παραπανω και βρηκα το σκιμμερ που μου προτεινες.Επειδη εβαλα την αγγελια και μεχρι τωρα δεν μου προτεινε κανεις τιποτα αποφασισα να προχωρησω στην αγορα ενος καινουριου.Θελω λοιπον να σε ρωτητω 1.Αν αυτο που μου προτεινες ειναι αρκετα αθορυβο, Απο τα πιο αθόρυβα στην κατηγορία του καθώς και γενικά συγκαταλέγετε στα πιο αθόρυβα ως σκίμερ, φυσικά αναφέρομαι στην λειτουργία του, το θέμα ρύθμισης του νερού πως θα παίφτει χωρίς θόρυβο μπορείς να το λύσεις προσ΄θέτοντας ένα σφουγγαράκι στην γλώσσα υπερχείλησης που βρίσκεται στην εξαγωγή2.Αν μπορω να αφαιρεσω το ηδη υπαρχων σκιμμερ μονος μου και να προσαρμοσω αυτο που μου προτεινεις η χρειαζονται ειδικες γνωσεις πανευκολα, βγάλτο απο την πρίζα βγάλε το δοχείο υπερχείλησης μπίχλας, άνοιξε τέρμα το καπάκι και ξύλωσε το και 3.Αν μπορω να το βρω και απο καποιο καταστημα εδω στην Αθηνα??? Δύσκολα διότι απ' ότι ξέρω ο αντιπρόσωπος είναι Θεσσαλονίκη και δεν στέλνει Αθήνα, εκτός και αν παέι να ισχίει κατι τέτοιο, που δεν ξέρω να σου απαντήσω :roll: , πάντως δύσκολα θα το βρεις χαμηλότερη τιμή απο Ελλάδα σε σχέση με Ευρώπη :wink: Ευχαριστω



Κώστα όπως σου ανέφερα σε προηγούμενο post, σε παρακαλώ πολύ να μην αναφέρεσε απευθείας στο όνομα μου διότι με φέρνεις σε δύσκολή θέση, το φόρουμ απαρτίζεται απο τα μέλη τα οποία μπορούν να απαντούν όπου θέλουν και όπως θέλουν φτάνει να τηρούντε οι κανονισμοί που έχει ορίσει το φόρουμ, και εγώ μέλος της παρέας είμαι και καλό είναι να απευθύνεσαι στην παρέα :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 58 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
''Birthday and Summer Sales 2023'' στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

42

08 Ιούλ 2023, 00:27

Αποστολή ICP / N-DOC test στο TRITON Lab (25/4)

στο Aber Aquatic

Aber Aquatic

0

0

19 Απρ 2023, 11:09

Αποστολή ICP / N-DOC test στο TRITON Lab (25/4)

στο Aber Aquatic

Aber Aquatic

0

0

19 Απρ 2023, 11:09

Αποστολή ICP / N-DOC test στο TRITON Lab (25/4)

στο Aber Aquatic

Aber Aquatic

0

30

19 Απρ 2023, 11:10

"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 36 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com