Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 27 Μάιος 2024, 16:19

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 267 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 27  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Reef.. almost
#80438 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2012, 08:21 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
crazy_beaver έγραψε:
almost έγραψε:
Δυστυχώς όταν είχα πάρει το Vision είχα εντυπωσιαστεί από την καμπύλη του - και ακόμα μου αρέσει- κάνει όμως σχεδόν απαγορευτική τη φωτογραφία.

Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το trigon και σε καταλαβαίνω!Παρόλα αυτά πολύ ωράιες οι φώτο! :bravo:
Τρομερή η ανατολή δύση από τον κοντρόλερ! :worthyn:
Μας χρωστάς και την ολόσωμη με τα φώτα αναμένα για να μην ξεχνιώμαστε έ! :pleasen:

Επίσης όμορφο ενυδρείο (trigon). Το κακό με τις καμπύλες είναι ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να βγάλεις κοντινές. Όπως όλα όμως, κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις. Μπορεί να μη μπορούμε να το δείξουμε με φώτο αλλά έχει άλλη γοητεία να βλέπεις τη καμπύλη.


Geosid έγραψε:
:ouaoun: :ouaoun:
Ενταξει .... δεν υπαρχουν λογια ......
Να το χερεσαι φιλε :goodjobn: :goodjobn:

Σε ευχαριστώ πολύ!!



geso έγραψε:
Πολύ μερακλίδικο σύστημα!! :thumbleft:
Μου αρέσει η συνεχόμενη τροφοδοσία μικροοργανισμών από το refugium που έχεις φτιάξη βαρυτικά, αλλά και το στήσιμο γενικά,refugium,Sump, πρέπει όμως επειγόντως να καλύψεις το πίσω μέρος του display γιατί χάνεις σαν εικόνα. :)

Σε ευχαριστώ Γιώργο για τα καλά σου λόγια.

Έχεις απόλυτο δίκιο για το πίσω μέρος του display.
Το μάτι μου δεν βλέπει ποτέ εκεί όταν βλέπω το ενυδρείο, οι φώτο όμως τονίζουν το πρόβλημα και το ενυδρείο χάνει πάρα πολύ.
Δεν μπορώ να αποφασίσω αν θέλω μπλε ή μαύρο φόντο. Αλλά μου υποσχέθηκα πριν τη συνάντηση να έχω βάλει.


Geosid έγραψε:
Με τη καλη έννοια ( εχεις καει εντελως ) :worthyn:

Σε ευχαριστώ!! Νομίζω ότι ήμουν καμένος και το ενυδρείο με βοηθάει να το αναδείξω!! :D :D



merlon1 έγραψε:
Καλα εμπλοκη Μπραβο φιλε πολυ καλο
Σιγουρα αξιζει τα λεφτα του
Πολυ μερακλιδικη δουλεια :goodjobn: :bravo:

Σε ευχαριστώ!!

Το σύστημα ΘΑ αξίζει τα λεφτά του όταν θα μπορεί να φιλοξενεί καλύτερα, περισσότερα και μεγαλύτερα κοράλλια.

Δυστυχώς, έχω καεί από λάθος αγορές σε κοράλλια τόσο πολύ που δεν θέλω και δεν πρόκειται να αγοράσω από Ελληνικό μαγαζί.

Θεωρούσα πάντα ότι κάτι κάνω λάθος και τα κοράλλια που αγοράζω μετά από 2 ημέρες ξεβάφουν (RTN, bleaching κτλ) μέχρι που αγόρασα κοράλλια από χομπίστες και κυρίως από τον Madfdg και τον Ισίδωρο (Κώστα, Ισίδωρε σας ευχαριστώ) τα οποία έχω τώρα 6 μήνες περίπου και πάνε καλά.

Εναποθέτω τις ελπίδες μου στη συνάντηση που θα γίνει και παρακαλώ να με βοηθήσετε να αποβάλλω το σύνδρομο “τσάμπα καίει η λάμπα”.



stameiz έγραψε:
:wow: :wow: :wow: Ρε μεγαλε μας εχεις στελει!!!Παλι καλα που δεν εχεις κανενα 1000 λιτρα ενυδρεια γιατι θα ηθελες ενα σπιτι για support! :D :D.


Έτσι είναι!!
Θα είχα πιάσει όλο το μπαλκόνι με μηχανήματα (όχι ότι τώρα δε μου έχει περάσει η ιδέα)!! :D :D


amorealex έγραψε:
Μπράβο Βλάση!
Έχεις δώσει πολύ μεγάλη σημασία στη λεπτομέρεια και ως γνωστόν, αυτή κάνει τη διαφορά.

Σε ευχαριστώ Αλέξανδρε για τα καλά σου λόγια!

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Reef.. almost
#80446 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2012, 09:11 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
stathis έγραψε:
Μας έστειλες....
Full support το ενυδρείο με καλύτερο το βαρυτικό refugium .
... :bravo:
Αν και είμαι οπαδός της απλότητας, ωστόσο είναι όλα αξιοζήλευτα και σωστά μελετημένα.


Σε ευχαριστώ Στάθη!
Και εγώ οπαδός της απλότητας είμαι.
Ήταν πολύ δύσκολο να στηθεί και να στεριστεί ο Profilux με όλες τις ιδιαιτερότητες, αλλά τώρα το σύστημα πάει στον αυτόματο.
Δεν ασχολούμαι με τίποτα (ούτε τα τζάμια δεν καθαρίζω πριν από φωτογράφηση ο άχρηστος :D ) εκτός από το να ταΐζω καθημερινά, να φτιάχνω μια φορά την εβδομάδα τα συμπληρώματα και να γεμίζω το δοχείο αναπλήρωσης.


Isidoros έγραψε:
Φιλε δεν εχω λογια! :bravo: Σιγουρα σε εχει ερωτευτει ο Gs33 με ολα αυτα που εχεις στησει. :D Σε μερικα πραγματακια θα χρειαστουμε συντομα τα φωτα σου. :goodjobn:

Ότι θέλεις φίλε, μακάρι να μπορέσω να βοηθήσω!


gs33 έγραψε:
όντως , δεν έχω λόγια
μια ερώτηση :
γεννήτρια πώς και δεν ....???
ή δεν είχες φωτο πρόχειρη :D ???


Είχα μεγάλο δίλλημα αν θα πρέπει να στηρίξω το ενυδρείο σε γεννήτρια ή UPS, μέχρι που κάθισα και το σκέφτηκα σοβαρά, υπολογίζοντας όμως πολύ σοβαρά στο νόμο του Μέρφι.

Η γεννήτρια θα πρέπει να είναι κάποιος εδώ (Μέρφι) για να τη βάλει εμπρός όταν κοπεί το ρεύμα.
2000€ για να πάρω γεννήτρια η οποία θα συνδέεται αυτόματα δεν έδινα.

Και να τα έδινα όμως ο θόρυβος που θα έκανε αν το ρεύμα κοπεί βράδυ (Μέρφι) και το καταλάβαινα (Μέρφι) θα ήταν απαγορευτικός για τους γείτονες.
Επίσης η γεννήτρια δεν προστατεύει (Μέρφι) από τις αυξομειώσεις τάσεων της ΔΕΗ η οποίες γίνονται όταν λείπεις (Μέρφι).

Το UPS που έχω μου δίνει 2 ώρες περίπου αυτονομία και περιμένω από εβδομάδα (έχει γίνει η παραγγελία) μια εξωτερική μπαταρία που παίρνει παράλληλα και θα πάω αναμονή 6 ώρες.
Πολύ παραπάνω δηλαδή από μια γεννήτρια που θέλει κάθε 2 ώρες μισή ώρα διάλλειμα.
Ελέγχει μόνο του καθημερινά το status της μπαταρίας, δεν ξεμένεις από πετρέλαιο (Μέρφι) όταν το χρειάζεσαι και ξέρεις επακριβώς από την οθόνη που έχει επάνω μέχρι και πόσα λεπτά μπορεί να δώσει υποστηρίξει το σύστημα.



antesco έγραψε:
almost έγραψε:
Isidoros έγραψε:
Πολυ ωραιες φωτογραφιες!Μπραβο ρε Βλαση.Με τι φωτογραφικη ειπαμε οτι τραβας?

Σε ευχαριστώ. :wink:
Με Nikon D90 και φακό 24-70mm f/2.8G ED AF-S NIKKOR ή τον 105mm f/2.8G AF-S VR Micro NIKKOR.
Μόλις αξιωθώ και βγάλω και τις επόμενες, μετά θα βγάλω με τον kit φακό AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR και θα δεις ότι και πάλι θα είναι ωραίες.

Την ίδια κούκλα φοράμε !

Άρα θα μπορούσαμε να πιούμε και δεύτερο καφέ καπάκι συζητώντας για τους 2 μεγάλους έρωτες!!



antesco έγραψε:
Ναι, διαβάζοντας και τις υπόλοιπες σελίδες ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ !
Έχεις κάνει τρομερή δουλειά Βλάση - Μπράβο !!!
Και βλέπω πλέον και τα SPS "κρατάνε"....
2 σχόλια μόνο.
ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΟΜΕΡΑ BACKUP SYSTEMS, μην αναπαύεσαι....
Το κακό μπορεί ακόμα να γίνει. Σκέψου, μελέτησε, συνέχισε να βελτιώνεις,
και ΑΝ (λέω πάλι ΑΝ) την πατήσεις ποτέ,...... μην πάθεις 1-2 μήνες κατάθλιψη
(όπως έπαθα εγώ) αλλά KEEP REEFING....
Δεύτερο... Έχεις συνδέσει την RO/DI απευθείας (ON-LINE) με την δεξαμενή αναπλήρωσης ;
Αν ναι, έχεις μετρήσει ποτέ το νερό που βγάζει τα πρώτα 10 - 20 - 30 δευτερόλεπτα που
ξεκινάει μία μονάδα που δεν έχει δουλέψει για λίγες ώρες ή μέρες ;
Θα δεις ότι στην αρχή της λειτουργίας της, το νέρό είναι πολύ σκληρό και καλά θα κάνεις
να το πετάς γιατί είναι "ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΛΓΕΣ"

Και πάλι μπράβο !

Σε ευχαριστώ πολύ Θάνο.

Ναι συνεχίζω να σκέπτομαι πως θα μπορούσα να βελτιώσω και άλλο το σύστημα με δικλείδες ασφαλείας και γνωρίζω πάρα πάρα πάρα πολύ καλά τι μπορεί να κάνει ένα γαμωδευτερόλεπτο. (Είχα πολύ σοβαρό τροχαίο με μηχανή)..

Νομίζω το γεγονός ότι έπαθες κατάθλιψη, με ένα τέτοιο σύστημα που θαυμάζει όλη η Ελλάδα και με ψαρούκλες που σε κοιτάγανε στα μάτια, είναι εντελώς φυσιολογικό. Μακάρι να βρω τη δύναμη που βρήκες, αν συμβεί η σταβή, να επανέλθω αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορέσω. Τουλάχιστον όχι τώρα που αντιμετωπίζω άλλα προβλήματα.

Το σύστημά σου, είναι το σύστημα που θα ήθελα να είχα, αν δεν είχα το δικό μου.

¨Όχι, δεν έχω συνδέσει απευθείας την RO στην δεξαμενή αναπλήρωσης.
Παρότι είχα αγοράσει όλους τους σένσορες για να γίνει ο αυτοματισμός, η σκέψη ότι αν συμβεί η στραβή θα πλημμυρίσω και τα νερά θα βγουν στο ισόγειο με τρομάζει.
Προτιμάω να το ξεχνάω μόνος μου όταν γεμίζω το δοχείο (όντως το έχω ξεχάσει αλλά έβαλα μπαζεράκι από την Water Waves και σώθηκα).

Το πρώτο νερό που βγάζει η RO είναι εντελώς άχρηστο, ακόμα και μετά από flash.
Την αφήνω κανά 3λεπτο μετά από το 3λεπτο φλας που τις κάνω πάντα πριν γεμίσω.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Reef.. almost
#80450 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2012, 10:00 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
merlon1 έγραψε:
Respect!!!!!!!! respect!!!!

Η γυναικα μου λεει οτι αν φτασω σε αυτο το επιπεδο ενυδρειου θα κοιμαμε εξω απο το σπιτι ,τωρα αυτο ειναι καλο?
Φωτιες μας αναψες!!Βραδυατικα.


Σε ευχαριστώ!!

Εσύ να προσέχεις, γιατί οι ιδιοκατασκευές είναι μεγάλο μικρόβιο (από εκεί ξεκίνησα και εγώ). :D :D

Η γυναίκα καλό είναι που σε προσγειώνει.
Η δικιά μου μου έχει μεγάλη αδυναμία και δε μου χαλάει ποτέ χατίρι και είδες τι έγινε!

basil έγραψε:
Βλαση κατάρχην εισαι τουλαχιστον αδικαιολογητος που τοσο καιρο μας ειχες στην αγνοια κι επισης εχω να σου συστησω εναν κορυφαιο ψυχιατρο, γιατι η τρελλα σου δεν περιγραφεται.. :rolleyes: :banghead:
Keep reefing φιλε... :goodjobn:


Βασίλη μου σε ευχαριστώ.

Η δική σου προτροπή και αγάπη για το χόμπι με έκανε να παρουσιάσω το σύστημά μου.
Γιατί ένιωσα ότι τουλάχιστον η αγάπη μου για το χόμπι θα γίνει αντιληπτή ακόμα και αν κάποιοι θεωρήσουν άχρηστη μια τέτοια υπερανάπτυξη συστήματος.



madfdg έγραψε:
Καλά ρε φιλαράκο γιατί τόσο καιρό μας το είχες κρυφό???? :aporia:
Πολύ ωραία στημένο και μελετημένο σύστημα Βλάση! :toxeisn: :likeit:
Δώσε λίγο προσοχή σε αυτό που σου έγραψε ο Θάνος σχετικά με την ΑΟ :wink:


Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα.
Για πολλούς λόγους δεν το είχα παρουσιάσει, ο κυριότερος είναι ότι από κοράλλια είμαι άδειος.
Έχω οτιδήποτε θα έκανε ένα κοράλλι ευτυχισμένο.. εκτός από το κοράλλι.


crazy_beaver έγραψε:
Χαίριμαι να βλέπω τόσο καμένους ανθρώπους!Εύγε !!!!!! :bravo:

Σε ευχαριστώ!


vagouras έγραψε:
Έχεις ρίξει πολύ δουλειά και φαίνεται φίλε μου!! :bravo:
:worthyn:

Σε ευχαριστώ!

crazy_beaver έγραψε:
Ποπο ρε φίλε, μας έχεις τρελάνει!!!!!!!!!!!!!!!!Πολύ σκέψη από πίσω!Σε κάποιο μελλοντικό ποστ θα ήθελα να κάνεις και μία λίστα με το τί χρησιμοποιείς από expansions του profilux συγκεντρωτικά :goodpost:

Σε ευχαριστώ!
Λίστα και συγκεντρωτική δε γίνεται!! :D :D
Είναι πάρα πολλά αλλά κρατάω ημερολόγιο από το οτιδήποτε κάνω στο ενυδρείο, οπότε θα τη φτιάξω.


gemanolo έγραψε:
Απλα πράγματα δηλαδή :-)
Είσαι θεομουρλος
Καλώς μας ήρθες
Μπορείς να έρχεσαι κάθε παρασκευη στην συγκέντρωση μας ( κάτι σαν ΑΑ)
Όντως μετα απο αρκετό διάβασμα καταλαβαίνω γιατι το profilux είναι η καρδιά του συστήματος
Θα σου πω όμως μια βλακεία
Αν και δεν έχω ακούσει ποτε να συμβαίνει .... Έχεις κρατήσει κάτι εκτός του profilux?
Δηλαδή αν κολλήσει για κάποιο λόγο μήπως θα ήταν καλο να έχεις μια μικρή αντλία ανεξάρτητη απλα για να κυκλοφορεί νερό στο κυρίως σύστημα ;
Αν και είμαι σίγουρος ότι θα το εχει σκεφτεί και λύση ήδη . ( just in case )
:-)


Σε ευχαριστώ Γιώργο!
Έχεις ένα υπέροχο ενυδρείο και νομίζω ότι σε εσένα πρωτοείδα τον Profilux να κάνει προσομοίωση καιρού (κοινώς με κατέστρεψες!!!!)

Μακάρι να μπορούσα να ήμουν κάθε Παρασκευή στη παρέα σας, πραγματικά θα το γούσταρα, αλλά είμαι από Πάτρα, οπότε.
Θα έρθω όμως στη συνάντηση και αν κανονιστεί και άλλη θα προσπαθήσω να ξαναέρθω.

Όντως, δεν έχω ακούσει ούτε εγώ να συμβαίνει κάτι σε Profilux.
Έχω καταφέρει να κάψω 2 φορές τις δοσομετρικές του αντλίες (κάνοντας πειράματα όπως μια υπερευαίσθητη αναπλήρωση) αλλά μη τρελαθούμε, και χαιράτα μια χαρά πέφτουν τα υλικά.
Και να μην αναβοσβήσουν τα φώτα για κανά μήνα (μέχρι να γυρίσει ο Profilux από Γερμανία) δε θα συμβεί τίποτα τραγικό.

Τώρα σχετικά με τα καυτά θέματα, αν χαλάσει ο Profilux υπάρχει γύαλινος κλασσικός θερμοστάτης και θερμόμετρο (έτσι και αλλιώς έχω και ένα γυάλινο μέσα),
δεύτερη αντλία Eheim 5000, Eheim 3000 με έτοιμες σωληνώσεις και παράκαμψη του refugium, 2 spare Tom aquatics αντλιούλες για την υπερχείληση, 2 x Tunze 6025 και 2 x Tunze 6045
(έμειναν από το fish only), 2 x Tunze Aquawind ανεμιστηράκια (έμειναν από τη μονομαχιέρα). Υπάρχουν όλα τα probe του spare (επίσης έμειναν από το FO και φυλάσσονται με ειδικό υγρό,

(όσα από αυτά δεν θέλουν dry), 2 οπτικοί σένσορες (αφού τελικά κράτησα το σύστημα της Tunze) και γενικώς ένας σκασμός από πράγματα γιατί το σύστημα δεν το ξεκίνησα με τον Profilux και τα σημαντικά (όπως θερμοστάτεςκτλ) τα έχω κρατήσει.


amorealex έγραψε:
crazy_beaver έγραψε:
Ποπο ρε φίλε, μας έχεις τρελάνει!!!!!!!!!!!!!!!!Πολύ σκέψη από πίσω!Σε κάποιο μελλοντικό ποστ θα ήθελα να κάνεις και μία λίστα με το τί χρησιμοποιείς από expansions του profilux συγκεντρωτικά :goodpost:
+1

Θα τη φτιάξω. :wink:

geso έγραψε:
Αν και εγώ είμαι οπαδός της απλότητας στο στήσιμο του ενυδρείου.
Ένα έχω να πω ,είσαι τρελός παλικάρι μου!! :toxeisn:


Και εγώ της απλότητας είμαι. :D :D


tunicate έγραψε:
:likeit: Αυτό δεν είναι ενυδρείο, εργοστάσιο είναι :goodjobn:

Ναι, αν δεν το δεις με τη στενή έννοια του ενυδρείου!!

basil έγραψε:
basil έγραψε:
...εχω να σου συστησω εναν κορυφαιο ψυχιατρο, γιατι η τρελλα σου δεν περιγραφεται.. :rolleyes: :banghead:

up :D :D


Σε ψυχίατρο δεν έχω πάει να σου πω, η ψυχολόγος όμως μου είπε ότι δεν έχω πρόβλημα. :P

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Reef.. almost
#80457 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2012, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
crazy_beaver έγραψε:
Ποπο ρε φίλε, μας έχεις τρελάνει!!!!!!!!!!!!!!!!Πολύ σκέψη από πίσω!Σε κάποιο μελλοντικό ποστ θα ήθελα να κάνεις και μία λίστα με το τί χρησιμοποιείς από expansions του profilux συγκεντρωτικά :goodpost:

amorealex έγραψε:
crazy_beaver έγραψε:
Ποπο ρε φίλε, μας έχεις τρελάνει!!!!!!!!!!!!!!!!Πολύ σκέψη από πίσω!Σε κάποιο μελλοντικό ποστ θα ήθελα να κάνεις και μία λίστα με το τί χρησιμοποιείς από expansions του profilux συγκεντρωτικά :goodpost:
+1


Περιγραφή των expansion του συστήματος Profilux.
(Σε παρένθεση ο αριθμός των τεμαχίων που χρησιμοποιούνται στο δικό μου σύστημα)


Τον ίδιο τον Profilux 3ex (x1) που είναι η κεντρική μονάδα του συστήματος, όλα τελικά καταλήγουν επάνω του.
Ο Profilux 3ex έχει κάποιες εξόδους πίσω του και αν χρειαστείς και άλλες (μέχρι 2) μπορείς να προσθέσεις, αλλιώς μπορείς να βάλεις όσα expansion box χρειάζεσαι (x2).

Για να έχεις On-Off σε πρίζες χρειάζεσαι ή την απλή Powerbar 6D (x1) ή την PAB Powerbar 6D (x1). Μεταξύ τους διαφέρουν μόνο στο πρωτόκολλο επικοινωνίας με τη κεντρική μονάδα, η PAB μπορεί να στήσει δίκτυο (να είναι σε άλλο δωμάτιο, όροφο κτλ) η απλή όχι.

Επίσης έχω GHL PropellerBreeze5 Aquarium fan 5fans (x2). Αυτοί είναι οι ανεμιστήρες που έχει ο Profilux και υπάρχουν με 3,4 ή 5 fans (εδώ με 5). Μπορείς να τους συνδέσεις στη κεντρική μονάδα απευθείας ή μέσο του GHL PropellerControl 2.1 PL-0265 (x2). Αυτό, σου δίνει την επιλογή να ρυθμίζεται αυτόματα η ταχύτητα περιστροφή των ανεμιστήρων ανάλογα με την απόκλιση από την θερμοκρασία και να μην λειτουργούν απλά σαν On-Off. Με 10 ανεμιστήρες που έχω το τσίλερ δουλεύει πολύ χαλαρά.

Για τον έλεγχο στα φώτα έχω το EVG-AP2 (x2). Αυτή είναι μια πλακέτα πάνω στην οποία μπορείς να συνδέσεις 2 ballast και να κόβει στα 0V εντελώς την τάση στα ballast. Τα ballast συνδέονται και χωρίς αυτή τη πλακέτα στη κεντρική μονάδα, αλλά θα έχεις flickering (τρεμόπαιγμα) λόγω του ότι όλα τα ballast αφήνουν κάποια μικρή τάση στις λάμπες.
Επίσης έχω GHL ProfiLuxSimu-L LED Sun|Moon|Flash (x2). Είναι τα Led που κάνουν την προσομοίωση σε ανατολή/δύση/καιρού. Για το μήκος του ενυδρείου (150cm) χρειαζόντουσαν 2 και τα έχω ενώσει μέσω ενός spliter GHL YL2-1 Verteiler, Kabel 1 m (x 2). Πολλές γραμμές του profilux είναι με φις σαν το τηλεφωνικό καλώδιο που έχει μέσα του 4 καλωδιάκια. Στη μία άκρη του splitter βάζεις το καλώδιο που έρχεται από την κεντρική μονάδα και στην άλλη άκρη βάζεις 2 φις για το αξεσουάρ που θέλεις να συνδέσεις. Αυτά είναι προγραμματισμένα στην ανατολή/δύση να έχουν την ίδια ένταση αλλά στην προσομοίωση καιρού να λειτουργούν εντελώς τυχαία και ανεξάρτητα. Έτσι βλέπεις να αστράφτει πάνω από 2 σημεία στο ενυδρείο.

Για τη προσθήκη συντηριτικών, χρειάζεσαι τις ίδιες τις δοσομετρικές GHL Dosing pump unit with 4 Pumps PL-0344 (x2). Αυτές υπάρχουν με 1,2,3 ή 4 αντλιούλες η κάθε μία.

Για να πάρεις μετρήσεις χρειάζεσαι τα αντίστοιχα probe. To GHL Conductance-Electrode Platinium BNC (x1) για την αλατότητα, το GHL Temp-Sensor Mini-DIN-Stecker για τη θερμοκρασία (x3) (1 για Display, 1 για Sump,1 για Refugium), το GHL pH-Electrode BNC (x1) για το pH, το GHL Redox-Electrode BNC (x1) για το ORP.

Ο έλενχος του ύψους της στάθμης του νερού στο Refugium και στο Display γίνεται με την χρήση του οτπικού σένσορα GHL PL-LF-Base Grundeinheit Niveausensorhalter (x2) και του φλοτέρ GHL PL-Floater Niveausensor, with swimmer (x1) τα οποία στηρίζονται σε βάσεις στήριξης του Profilux GHL PL-LF-Base Grundeinheit Niveausensorhalter (x2).

Για τον έλεγχο των 6 αντλιών Tunze και του nano Wavebox της Tunze, το μόνο που χρειάζονται είναι τα καλώδια GHL ProfiLuxTunze1 - Tunze L1 (L3) (x3) και GHL ProfiLuxTunze2 - Tunze L2 (L4) (x3) μαζί με τα GHL YL2-1 Verteiler, Kabel 1 m (x4).

Επίσης έχω συνδέσει GHL Humidity-Temp-Sensor Western-Stecker (x2) που είναι σένσορες για τη θερμοκρασία και υγρασία χώρου (φαίνονται στο email του Profilux που έχω βάλει σε προυγούμενο post οι τιμές). Ο ένας μετράει του δωματίου και ο άλλος το ντουλάπι που είναι το τσίλερ. Μέχρι πέρυσι το καλοκαίρι άνοιγα το ντουλάπι του τσίλερ όταν αυξανόταν η θερμοκρασία σε σχέση με το δωμάτιο, φέτος θα δίνει ο Profilux εντολή σε 2 fan από PC που θα μπουν στη μπροστινή πόρτα του χώρου του τσίλερ.

Επειδή ο Profilux είναι μέσα σε έπιπλο που είναι σχεδόν πάντα κλειστό, έχω συνδέσει και το GHL ProfiluxView II (x1). Αυτή είναι μια LCD οθόνη (φαίνεται στην πανοραμική στο κάτω αριστερό μέρος του ενυδρείου, είναι μπλε) και από τη γωνία που την έχω μπορώ όταν κάθομαι στον καναπέ για να δω τηλεόραση να βλέπω όλες τις μετρήσεις του Profilux (έχει ρυθμιζόμενη κυλιόμενη ένδειξη αλλά όταν δοθεί alarm αναβοσβήνει οπότε σου τραβάει την προσοχή). Επειδή το ενυδρείο είναι τρένο, συνήθως την κοιτάω για να δω τι ώρα είναι.

Και τέλος έχουν χρησιμοποιηθεί μερικά καλώδια επέκτασης GHL VSL-2,5 Verlängerungskabel für Leuchtbalken, 2,5 m (x2).

Για τύ σύνδεση του στο internet έχει χρησιμοποιηθεί το D-Link 1160 που λειτουργεί ως ρούτερ πάνω στο modem του ΟΤΕ. Η σύνδεση γίνεται μέσο ενός απλού καλωδίου δικτύου.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Reef.. almost
#80464 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2012, 12:57 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Είπαμε
Απο εξοπλισμό τούμπανο
Σε περιμένουμε απο κοντα να σε φορτωσουμε και ζωντανά που θα έχουν την τύχη να μπουν σε αυτο το σύστημα

_________________
ELOS ADDICTED


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Reef.. almost
#80467 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2012, 13:12 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
gemanolo έγραψε:
Είπαμε
Απο εξοπλισμό τούμπανο
Σε περιμένουμε απο κοντα να σε φορτωσουμε και ζωντανά που θα έχουν την τύχη να μπουν σε αυτο το σύστημα


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Γιώργο. :thanksn: :thanksn: :thanksn:
Όλο αυτό το σύστημα είναι εντελώς άκυρο χωρίς τα δικά σας κοράλλια.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Reef.. almost
#80473 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2012, 13:32 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Μαρ 2011, 14:39
Δημοσιεύσεις: 668
Τοποθεσία: Athens, Dafni
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
:goodpost: :bravo: :worthyn:

_________________
If you're doing it, do it right!!!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Reef.. almost
#80488 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2012, 15:15 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
almost έγραψε:
Θεωρούσα πάντα ότι κάτι κάνω λάθος και τα κοράλλια που αγοράζω μετά από 2 ημέρες ξεβάφουν (RTN, bleaching κτλ) μέχρι που αγόρασα κοράλλια από χομπίστες και κυρίως από τον Madfdg και τον Ισίδωρο (Κώστα, Ισίδωρε σας ευχαριστώ) τα οποία έχω τώρα 6 μήνες περίπου και πάνε καλά.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που πήγαν σε τόσο καλό σπίτι!!!
Σε λίγο καιρό που θα αρχίσεις να fragάρεις ενημέρωσε με για να σου αγοράσω μερικά απο τα παλιά μου :pleasen: :D

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Reef.. almost
#80536 Δημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2012, 22:34 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2008, 14:15
Δημοσιεύσεις: 148
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
μπραβο βρε Βλαση.πολυ καλη δουλεια,με μερακι και πολυ υπομονη!θα σε ανταμηψει στο τελος το ενυδρειο αυτο ειναι σιγουρο! :bravo: αντε θα τα πουμε απο κοντα στην συναντηση. :goodjobn:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Reef.. almost
#80807 Δημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2012, 22:03 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
madfdg έγραψε:
almost έγραψε:
Θεωρούσα πάντα ότι κάτι κάνω λάθος και τα κοράλλια που αγοράζω μετά από 2 ημέρες ξεβάφουν (RTN, bleaching κτλ) μέχρι που αγόρασα κοράλλια από χομπίστες και κυρίως από τον Madfdg και τον Ισίδωρο (Κώστα, Ισίδωρε σας ευχαριστώ) τα οποία έχω τώρα 6 μήνες περίπου και πάνε καλά.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που πήγαν σε τόσο καλό σπίτι!!!
Σε λίγο καιρό που θα αρχίσεις να fragάρεις ενημέρωσε με για να σου αγοράσω μερικά απο τα παλιά μου :pleasen: :D


Μακάρι να έρθει η ώρα που θα φραγκάρω και να είσαι σίγουρος ότι κοράλλι που αγόρασα από χομπίστα δε πρόκειται να το πουλήσω, θα το χαρίσω. :wink:

polivios έγραψε:
μπραβο βρε Βλαση.πολυ καλη δουλεια,με μερακι και πολυ υπομονη!θα σε ανταμηψει στο τελος το ενυδρειο αυτο ειναι σιγουρο! :bravo: αντε θα τα πουμε απο κοντα στην συναντηση. :goodjobn:


Σε ευχαριστώ Πολύβιε. :wink:

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 267 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 27  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com