Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 18 Απρ 2024, 12:51

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67569 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2011, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Ιαν 2011, 14:54
Δημοσιεύσεις: 29
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
Το καταλαβαίνω.
Mg δεν προσθέτω, περιμένω να πέσει.
Ca προσθέτω καθημερινά 5 ml Liquid Calcium (οριακά για τα λίτρα μου) και 5 ml purple Tech κάθε 2 μέρες, που κι αυτό ανεβάζει Ca.
O γενικός κανόνας για αυτά τα 2 λέει 1/3 Ca/Mg, αν δεν κάνω λάθος, και εκεί σκοπεύω. Απλά προσθέτω, μετράω και περιμένω...
Αυτή η ισορροπία παίζει ρόλο στην δημιουργία κοραλλίνης?

_________________
Βασίλης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67572 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2011, 18:42 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
almost έγραψε:
Ca είσαι λίγο χαμηλά, 420-450 είναι καλά.

Και Mg είσαι λίγο ψηλά, 1200 είναι καλά.


Το 1200 για πιο λόγο τόσο χαμηλά? :?

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67579 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2011, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Τα όρια για το Mg είναι 1200-1400mg/L με 1300mg/L να θεωρείται ότι έχει το natural seawater.

Άρα το 1200 mg/L είναι χαμηλά αλλά είναι μέσα στα όρια.

Τώρα το γιατί εκεί: Προσωπική παρατήρηση είναι ότι και ψηλό ασβέστιο και ψηλό μαγνήσιο και δυνατός φωτισμός: άλγη. Χαμήλωσα το μαγνήσιο, κράτησα τα άλλα στις μέσες τιμές των ορίων και γλίτωσα από την άλγη (που ανταγωνίζεται την κοραλίνη). Ένας άλλος λόγος είναι ότι προτιμώ να ξεκινάω από χαμηλά και να ανεβένω παρά να είμαι ψηλά και να προσπαθώ να κατέβω. Και όταν υπάρχει ένα πρόβλημα και είσαι στο μέσο όρο τιμών, τότε πρέπει να φύγεις από αυτές. Ίσως να έπρεπε να πω: αναίβασε πρώτα το Ca και αν δεν δεις διαφορά κατέβασε λίγο το μαγνήσιο.

Αλλά θεωρώ δεδομένο (από τη στιγμή που ρίχνει πρόσθετα Ca) ότι θέλει να το ανεβάσει.

Είδα βελτίωση στο σύστημά μου όταν κατέβασα το μαγνήσιο, που εμένα είχε κολήσει στο 1280mg/L.

Αυτά δούλεψαν σε εμένα και αυτά μπορώ να πω. Μπορώ να πω βέβαια και 1300 mg/L έχει το natutal seawater, καλά είσαι.

Και μια που κανένα σύστημα δεν ίδιο με το άλλο, θα ήταν σωστές και οι 2 απαντήσεις.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67585 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2011, 00:45 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Για να είμαστε ακριβείς, το φυσικό θαλασσινό νερό έχει Mg=1280 ppm.

Πηγή: Reef Aquarium Water Parameters

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67591 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2011, 09:06 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Ιαν 2011, 14:54
Δημοσιεύσεις: 29
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
Οπότε...
Αν κατάλαβα καλά, συνεχίζω να ανεβάζω το Ca και περιμένω να πέσει το Mg. :?
Μπορώ εγώ να το κατεβάσω?
Το purple tech προσθέτει Mg. Να το σταματήσω?
Η άλγη πάντως αρχίζει πάλι να φαίνεται, και τα τζάμια θέλουν καθημερινό καθάρισμα.

Ευχαριστώ.

_________________
Βασίλης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67592 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2011, 09:53 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Η ταπεινή μου προσωπική και αν θέλετε και εν μέρη τεκμηριωμένη άποψη είναι ότι καλό είναι να κοιμενόμαστε στα nature sea water παραμέτρους, ούτε 1200 αλλά ούτε 1400 ένα range από 1280 το ελάχιστο μέχρι 1320 είναι καλά, το ασβέστιο πρέπει όπωσδήποτε να είναι πάνω από 390 με range από 400 μέχρι 430 και η αλκαλικότητα από 7 με 8.
Αύξηση κοραλλίνης δύσκολα θα δεις αν δεν έχεις σωστές παραμέτρους.
Τώρα Βασίλη εγώ θα έλεγα να πέξεις σε αυτά τα range, κρίνεις και κάνεις και βάση του άρθρου που σε παρέπεμψε ο Αλέξανδρος που αυτό ακολουθώ τον τελευταίο χρόνο.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67593 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2011, 11:14 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι σχετικά άσχετο;

Έχετε διαβάσει πως υπολογίζουν τις τιμές των διάφορων στοιχείων για το natural sea water;

Στις Maldives που μέτρησα το νερό (εντάξει, η αλατότητα μου βγήκε λάθος γιατί εξαρτάται από την θερμοκρασία και δεν την μέτρησα στην θερμοκρασία της θάλασσας αλλά .. δωματίου - υπάρχουν οι μετρήσεις σε post στο Scuba), Mg ήταν κάτω από 1250. Είμαι σίγουρος ότι σε άλλο νησάκι (ούτε καν σε άλλη ατόλα) θα έβρισκα άλλες παραμέτρους.

Αυτοί, πως βγάζουν μέσες τιμές για το natural sea water;
Μετράνε τις τιμές από όλες τις περιοχές των ωκεανών και βγάζουν μέση τιμή;

Αν ναι, τι μας ενδιαφέρει εμάς η μέση τιμή, αφού τα ψάρια είναι από συγκεκριμένη περιοχή; (και βέβαια δεν είναι όλα από την ίδια).

Και εμπάση περιπτώση, πότε τα μετρήσανε; Γιατί τα περισσότερα βιβλία έχουν γραφτεί πριν καμιά πενταετία - δεκαετία και τα πιο καινούργια αντιγράφουν τα όρια από τα παλιά.

Γιατί τα βιβλία έχουν καλύτερη άποψη για το ποιά είναι τα όρια και όχι οι εταιρείες που κατασκευάζουν τα test για τις διάφορες παραμέτρους; (Μη μπερδευόμαστε, και τα βιβλία, εταιρείες είναι).

Και τέλος, το silicate στο natural sea water η Seachem λέει ότι είναι 0.4 mg/L αλλά στο ενυδρείο πρέπει να είναι κάτω από 0.1 mg/L για να μην έχεις άλγη. Αυτό είναι ένα παράδειγμα, και είμαι σίγουρος ότι οι πιο έμπειροι από εμένα μπορούν να βρουν πάρα πολλά ακόμα, που δεν πρέπει να αντιγράφουμε πιστά τις παραμέτρους από τη φύση, γιατί άλλο η φύση και άλλο ένα κλειστό σύστημα.

Μήπως για όλους αυτούς τους λόγους, στα ενυδρεία δίνουν πολύ μεγαλύτερο range και μέσα εκεί λειτουργούν καλύτερα τα πράγματα;

Υ.Γ.1 Αυτά όλα τα γράφω, γιατί θυμήθηκα ένα καθηγητή μου που έλεγε συνέχεια: think out of the box. Και ήθελα να προβληματίσω λίγο τους πιο έμπειρους στην λογική ότι δεν υπάρχουν natural seawater τιμές. Υπάρχουν τιμές που δουλεύουν στα συστήματά μας και βέβαια στα παιδιά μπορεί να είναι αυτές που δηλώνονται ως τέτοιες (natural).

Υ.Γ.2 Reef 66: οι Amorealex & Nervas είναι way too far πιο έμπειροι από εμένα και έχουν φτιάξει πραγματικά στολίδια, εγώ ακόμα προσπαθώ..

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67600 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2011, 12:35 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Ωραία! :D το think out of the box το έκλεψε ο καθηγητής σου απο τα σεμινάρια διαχείρισης ανθρώπινων πόρων που έκανε και ήταν πολύ της μόδας στην δεκαετία 80-90 :D

Εγώ θα τα γράψω σε ένα άρθρο που ετοιμάζω σχετικά με όλες αυτές τις απορίες σου και όπως είχα πει αναφέρεται στην διατήρηση παραμέτρων reef ενυδρείου. Πολύ κρίμα να χαλάμε το topic και για αυτό θα κάνω μια πολύ μικρή παρέμβαση για να κλείσουμε το θέμα και να μην φορτώνουμε τον θέμα του Βασίλη. Την ίδια απορία είχα και εγώ όταν άκουγα στην αρχή της ενασχόλησης μου με το χόμπι για την διατήρηση της τιμής του μαγνησίου στο ενυδρείο πάνω από 1300 και μέχρι και 1400, φυσικά εγώ δεν μπορούσα να το καταλάβω γιατί κάνοντας 4 φορές Φυσιολογία Ζώων στο ΤΕΙ και στο Πανεπιστήμιο παντού ίσχυε ο κανόνας 1 μέρος ασβεστίου προς 3 μέρη μαγνησίου και δεν μου έβγαινε αθροιστικά το 1400 προς 400 ασβέστιο, οπότε χτυπιόμουν και έξυνα και ξανά έξυνα το κεφάλι μου γιατί?
Οπότε ήρθε η ώρα να λυθεί και η δική σου απορία! η σχέση ισχύει και παρά ισχύει όπως ανέφερες και εσύ εκεί κυμαίνεται όχι παραπάνω 1 προς 3 αλλά η σχέση είναι απόλυτη, γιατί? πολύ απλά αν είναι μικρότερη αναστέλλεται η ενζυμική αντίδραση και η ορμονική(ρύθμιση καλστιτονίνης) και οπότε δεν προχωράει το calcification( εναπόθεση ανθρακικού ασβεστίου), ένας μηχανισμός που θα σας τον περιγράψω με πολύ ωραία και απλά λόγια στο άρθρο γιατί γίνεται, αν είναι παραπάνω δεν αναστέλλεται αλλά απλά επηρεάζεται σε έναν ορισμένο βαθμό φυσικά όσο ανεβαίνεις και φεύγεις από τα όρια της σχέσης η επίδραση είναι και μεγαλύτερη(θα εξηγήσω στο άρθρο).
Άρα η σχέση ναι είναι σωστή για παράδειγμα 420 ασβέστιο και 1260 μαγνήσιο, αλλά! είναι οριακή και ανέφικτη! γιατί ? πολύ απλά ποιος εγγυάται ότι τα αντιδραστήρια που μετράς είναι ακρίβειας των 10ppm? κανένας ούτε ο salifert, ούτε καν φωτόμετρο που σου δίνει απόκλιση μέχρι και 5%( μέχρι και 60ppm δηλαδή). Άρα σωστή η παρατήρηση σου για τις μετρήσεις που έκανες. Οι αναφορές στα βιβλία έγιναν για τον λόγο ότι ξεκίνησαν κάποιοι πρωτοπόροι χομπίστες και ανέφεραν ότι πρέπει να είναι αυξημένο το μαγνήσιο μέχρι και 100 μονάδες για να μην πέσει κάτω από το όριο αναστολής και εγώ πιστεύω ότι το ανέφεραν για την περίπτωση αστοχίας του αντιδραστηρίου μέτρησης καθώς και για λόγους ασφαλείας, αυτό με την πάροδο των ετών και από στόμα σε στόμα ξέφυγε και έγινε ''ανέβαζε δει υπάρχει πρόβλημα'', λάθος μεγάλο!
Οπότε ναι ισχύει το 1 προς 3 αλλά ισχύει και η απόκλιση των μετρήσεων καθώς και η διαχείριση κρίσης που μπορεί να επέλθει σε περίπτωση που πέσεις κάτω από την σχέση αυτήν, γιατί αν πέσει το μαγνήσιο γίνεται ''ο πανικός'', οπότε το 1300 το θέτω ως όριο απόλυτης ασφάλειας διατήρησης της σχέσεως και επικάλυψης αστοχίας μέτρησης και χρόνου αντίδρασης σε πιθανή πτώση.

Ελπίζω να σας κάλυψα! :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67601 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2011, 12:40 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Και ναι έχεις δίκιο ότι δεν μπορούμε να αντιγράψουμε την φύση στην σχέση αυτή γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να την διατήρήσουμε σταθερή και αναλύωτη(τουλάχιστόν τα τελευταία εκατομύρια χρόνια) όπως αυτή. Οι παράμετροι του nature sea water για ενυδρεία δεν βασίζονται απόλυτα στις μετρήσεις στο θαλασινό νερό, αλλά στα πολύ στενά range που δίνεις βάση αυτού :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mini Reef 2 ετών
#67605 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2011, 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
nervas έγραψε:
Και ναι έχεις δίκιο ότι δεν μπορούμε να αντιγράψουμε την φύση στην σχέση αυτή γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να την διατήρήσουμε σταθερή και αναλύωτη(τουλάχιστόν τα τελευταία εκατομύρια χρόνια) όπως αυτή. Οι παράμετροι του nature sea water για ενυδρεία δεν βασίζονται απόλυτα στις μετρήσεις στο θαλασινό νερό, αλλά στα πολύ στενά range που δίνεις βάση αυτού :wink:



Τώρα, άμα σου πω ότι κατάλαβα το παραπάνω post (που είναι πιο δύσκολο) και όχι αυτό, θα με βρίσεις; :D

Αυτό που άλλξα χρώμα δεν κατάλαβα..

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com