Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 21 Μάιος 2024, 21:58

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 90 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78709 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2011, 19:59 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
δες λίγο εδώ , φαίνεται το ίδιο πρόβλημα
viewtopic.php?f=9&t=4588
Σήμερα με πήρε ο Νίκος (malawibuna) ,είχε το ίδιο πρόβλημα , έκανε dip και βρήκε αράχνες , τις οποίες αφαίρεσε μία μία .
Αύριο θα ψάξω κι εγώ

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78710 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2011, 20:32 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Dip στο διάλυμμα με το οξυζενέ έκανες;

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78713 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2011, 21:10 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Μαρ 2011, 21:20
Δημοσιεύσεις: 191
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Ναι βρε παιδιά το έχω δει αλλά είπα να το αφήσω κανά δυο μέρες.... Μόλις όμως βρήκα από την πεθερά μου οξυζενε οπότε λέω να το κάνω. Υπάρχει περίπτωση να του κάνω μεγαλυτερο κακό;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78723 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2011, 21:54 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Σπύρο εγώ θα πρότεινα να περιμένεις λίγο μια δυο μέρες, κάνοντας οτιδήποτε στο ενυδρείο μπορεί να στρεσαριστούν και να επανέλθουν μετά από μερικές ημέρες, προσωπικά αυτό μου συμβαίνει συνέχεια, ειδικά όταν έχεις πολλές αποικίες κάποια θα είναι κλειστή και μετά θα ανοίξει, πιστεύω ότι το οξυζενέ ή υπεροξείδιο του υδρογόνου καλώς αναφέρθηκε ως dip αλλά να γίνεται σε ακραίες περιπτώσεις και ειδικά όταν αντιλαμβανόμαστε τύπου βακτηριακή ή μηκυτιακή μόλυνση.
Κάνε λίγο υπομονή καμιά μέρα μήπως και επανέλθουν :wink:
Με το φαΐ όντως είσαι σε αυξημένο βαθμό βάση των αναγκών σου αλλά έχεις το καλό ότι το ATS σου τα αποβάλλει γρήγορα.

Γιώργο μην ψάχνεις φαντάσματα, οι αράχνες συνήθως έρχονται με αποικίες με βραχάκια, δεν θυμάμαι να πήρες καμιά αποικία από πουθενά :scratch: , εκτός και αν πήρες και δεν μου το είπες προδότη :kremala:
Οι αράχνες είναι αυτές τις φώτο, είχα βρει σε 2 μικρά βραχάκια που είχα πάρει από τον Γερμανό που νομίζω έχει πάρει και ο Νικόλας(μάλλον από εκεί την πάτησε), οπότε τα πέταξα και κράτησα δυο τρεις πόλυπς μόνο, του είχα στείλει τις φώτο και μου σύστησε να τα κάνω dip σε νερό όσμωσης :D , ευχαριστώ ρε του 'πα και αν δεν το πρόσεχα και δεν τα ξεψάχνιζα τι θα γινόταν, μου απάντησε ότι το θεωρεί δεδομένο ότι όλοι οι χομπίστες πρέπει να τα κάνουν dip, σωστός ε! :wink:
Επίσης οι αράχνες προσβάλουν έναν έναν πολυπς, δηλαδή ενώ θα βλέπεις τούμπανο όλη την αποικία ένας πόλυπς θα είναι μαραγκιασμένος, αυτό γιατί θα του ρουφάει τα υγρά(απομυζεί), εκτός και αν έχουν φτάσει σε μεγάλο αριθμό και απομυζούν όλες μαζί, αλλά δεν νομίζω να έχει καμιά σχέση με το πρόβλημα σου και με του Σπύρου :roll:


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78743 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2011, 23:18 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Μαρ 2011, 21:20
Δημοσιεύσεις: 191
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Το dip έγινε! Αυτό το ζελέ που είχαν πάνω τους έφυγε και νομίζω ότι τα κεφαλιά είναι ακόμα ζωντανά....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78744 Δημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2011, 23:22 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Μαρ 2011, 21:20
Δημοσιεύσεις: 191
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Γιώργο δεν σε πρόλαβα..... το έκανα... Έδειχναν πολύ χάλια πάντως και είχαν κάτι σαν ζελέ στην βάση τους το οποίο και έφυγε. Θα δείξει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78762 Δημοσιεύτηκε: 30 Δεκ 2011, 00:10 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
παιδιά εγώ το dip (σε οξυζενέ) το έκανα , το νερό στο κυπελάκι κιτρίνισε , το ζωανθάκι καθάρισε καλά .
Το γεγονός ότι δεν την έβγαλε οφείλεται μάλλον στο ότι άργησα πολύ , ήταν ήδη χάλια , όπως είπες Τζωρτζ , αποδυναμωμένο χαμηλά με το κεφάλι έτοιμο να κοπεί .

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78775 Δημοσιεύτηκε: 30 Δεκ 2011, 00:34 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Σπύρο δεν πειράζει που τα έκανες απλά καμιά φορά καλό είναι να μην ταλαιπωρούμε άσκοπα τα ζωντανά, για αυτό τον λόγο το λέω, γιατί αν κάθε φορά για παράδειγμα που έκλεινε μια αποικία τους πολύποδες για μια μέρα έκανα dip τότε ντιπ καήκαμε, όλη μέρα από πάνω θα ήμουν :D
Δες μήπως τα στρεσάρει τίποτα άλλο που έκανες αυτές τις ημέρες, φωτισμός, ψηλά σημεία, κυκλοφορία και αν έριξες κάτι μέσα που τα στρέσαρε απότομα, καλό είναι αν δεις ότι σχηματίζουν φιλμ άλγης να τα φυσάς με μια πιπέτα, εγώ όταν κλείνουν για πάνω από δυο τρεις ημέρες αυτό κάνω και τα βοηθάει να μην σχηματίσει φιλμ η άλγη και μετά στρεσάρονται συνεχώς και δεν ανοίγουν, αυτό όταν βλέπεις τους πολύποδες πρησμένουνς χωρίς κάποιο σημάδι ασθένειας, το σύμπτωμα που ανέφερα στον Γιώργο είναι ένδειξη ότι έχουν προσβληθεί από κάτι και αδυνατίζουν, καθώς μια προσπάθεια που κάνει η αποικία για να μην χαθεί γενετικά είναι αποκόβοντας το κεφάλι να καταφέρει κάπου να πάει μακριά από τον στρεσωγόνο παράγοντα ή να αφήσει το μολυσμένο κομμάτι και να πιάσει και πάλι από την αρχή για να φτιάξει καινούργια αποικία.

Σπύρο να τα βάλεις χαμηλά σχετικά τώρα για μερικές ημέρες, θα τα βοηθήσει να ξεστρεσαριστούν πιο γρήγορα :wink: .

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78780 Δημοσιεύτηκε: 30 Δεκ 2011, 00:49 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Μαρ 2011, 21:20
Δημοσιεύσεις: 191
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Γιώργο το dip δεν το έκανα γιατί ήταν κλειστά, που δεν ήταν κιόλας τελείως κλειστά, αλλά γιατί είχαν βγάλει αυτό το στρώμα ζελέ στην βάση τους το οποίο ήταν αρκετά χονδρο και τελείως διαφανο. Σαν κάτι να είχε φτιάξει φωλιά γιατί νομίζω ότι στην μέση είχε και κάτι σαν τρύπα.... Σαν σφουγγάρι ένα πράγμα! Κρίμα πάντως αν δεν παει καλά γιατί είναι πολύ ωραίο και είναι το μόνο που έχει πετάξει 5 καινούρια κεφαλιά. Η αλήθεια είναι ότι παρουσιάστηκε μετά την αλλαγή φωτισμού και την αλλαγή στην κυκλοφορία του νερού. Μετά την αλλαγή δεχόταν λιγότερη κυκλοφορία.
Την φωτό από το φραγγακι της magician το είδες; Είναι μέρες τώρα που ανοίγει πολύ δειλά και σήμερα δεν άνοιξε καθόλου. Αντίθετα πριν σβήσουν τα φώτα έκανε να ανοίξει το καινούριο κεφάλι και ξαναεκλεισε.
Τα υπολειπα φραγγακια είναι μια χαρά.
Και ο μανδαρινος που πήρα κουκλι, πολύ χαζι!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To ριφάκι μου! Diy reef 100+50 λίτρα.
#78826 Δημοσιεύτηκε: 30 Δεκ 2011, 18:54 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Μαρ 2011, 21:20
Δημοσιεύσεις: 191
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Καλησπερα!
Λοιπον τα νεα είναι μαλλον καλα!
Αυτό το ζελε που ειχαν μαζεψει τα κεφαλια στην βαση τους εξαφανίσθηκε μετα το dip και σχεδον όλα τα κεφαλια εχουν ανοιξει αλλα εμφανώς ταλαιπωρημένα και αδυνατισμένα. Οσο για το κεφαλι από το magician κατι παραξενο συμβαίνει…. Δείχνει σαν να εκλεισε τελειως και να πέταξε καινουριο κεφαλι στο ιδιο σημειο…. Ανοιγει ελαχιστα αρεα και που για λιγο και είναι πολύ συρρικνωμένο και αυτό και το καινούριο που πεταξε. Μπας και φταίει ο νεος φωτισμος? Το εχω και αρκετα ψιλα.

Οσο για τα προσθετα που λεγαμε λεω να τα κοψω στην μεση και να τα ριχνω σε μια ή σε δυο δοσεις την εβδομαδα αντι μοιρασμένες καθημερινα.

Καλα ε, με τον μανδαρίνο εχω πάθει πλακα!!!!!! Ερωτας!!!!! Που να τον δείτε αγκαλιά με ην σαλιαρα…..


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 90 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com