Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 14:57

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 269 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 23, 24, 25, 26, 27
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3500LT REEF BY POLYCHRONAKIS NIKOS
#101361 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2014, 19:49 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:24
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 17
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
nervas έγραψε:
Νίκο πάρα πολύ καλή η επάνοδο παρουσίασης και η λεπτομέρεια τα σπάει! :goodpost:

Θα ήθελα να μου επιτραπεί όμως να σχολιάσω και να συζητήσουμε κάποιες αντιφατικές λειτουργίες για εμένα που είδα χωρίς να θέλω να παρέμβω και να κατακρίνω αν αυτή είναι πετυχημένη συνταγή που μόνο ο χομπίστας που είναι πάνω από ένα τόσο μεγάλο σύστημα ξέρει καλύτερα.

Θυμάμαι παλαιότερα πως έκανες αλλαγές από Θάλασσα, ισχύει?
Ναι ακόμη οι αλλαγές μου είναι από τη θάλασσα στα 500λτ και 50 γλυκό κάθε εβδομάδα περίπου.

Αν κάνεις τόσο συχνά αλλαγές και ειδικά τόσο γεναίες ποσότητες έχοντας και το ATS πιστεύω πως είτε το σκιμερ δεν χρειάζεται και μπορεί να υπερφιλτράρεις το νερό είτε το όζον με την uv λάμπα, επίσης την προσθήκη ξυδιού που κολλάει με το σκίμερ σαν μέθοδο, νομίζω ότι είναι κάπως αντιφατικά κατά την ταπεινή μου άποψη, είδες κάτι που θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας που σε οδήγησαν σε αυτό τον συδιασμό?

Έχω δει τελικά ότι χρειάζονται όλα με πρώτο και κυριότερο το ΑΤΣ.Το σκίμμερ μου τραβάει τα επιπλέον οργανικά και τα αιωρούμενα και το όζον βοηθάει να καθαρίζει τη στήλη νερού με αποτέλεσμα σχεδόν διπλάσιο φωτισμό.Εγώ θεωρώ ότι και η uv είναι απαραίτητη όπως και ο προηγούμενος εξοπλισμός για το δικό μου σύστημα λόγο πολύ μεγάλης ιχθύοφόρτωσης και της επιβάρυνσης του νερού από τα κοράλλια και το ατελείωτο φαγητό με ότι αυτό συνεπάγεται.Το ξίδι το διοχετεύω με μια περισταλτική δοσομετρική στην κάτω πλευρά του καλκριάκτορ για να πάρω από την ένωση αυτή το οργανικό ασβέστιο το οποίο είναι το πλέον απαραίτητο για την κατασκευή του σκελετού των ζωντανών και οι παρατηρήσεις πάνω σε αυτό είναι άκρως ενδειαφέρουσες(κάτι που θα ΄θελα να το κουβεντιάσουμε εν ευθέτου χρόνου καλύτερα και από τη δική σου επιστημονική πλευρά)και ακόμη για να δόσω κάτι ακόμα λίγο στο ph.
Εκτός και αν το κάνεις λόγω του μεγάλου πλυθησμού ψαριών :)

Τελικά η απάντηση είναι ναι κάνω υπερφυλτράρισμα λόγω των παραπάνω.
Γιώργο ευχαριστώ για τα σχόλια :worthyn:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3500LT REEF BY POLYCHRONAKIS NIKOS
#101368 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2014, 20:34 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Εμείς Νίκο ευχαριστούμε για τις απαντήσεις :)

ωραία πράματα :thanksn:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3500LT REEF BY POLYCHRONAKIS NIKOS
#101374 Δημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2014, 22:36 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 19:15
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: Aθηνα ,St.Barbara
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Internet Explorer 9
Νίκο, :bravo:
Όταν θα έχεις λίγο χρόνο και τη διάθεση μπορείς να εξηγήσεις τα υπέρ και τα κατά
της ταυτόχρονης χρήσης kalkreactor και reactor ασβεστίου;
Αυτό που μου έχει μείνει απ' αυτά που έχω διαβάσει, είναι ότι δεν πρέπει να χρησι-
μοποιούνται ταυτόχρονα.Με τον kalkreactor συμπληρώνεις νερό στην αναπλήρωση;
'Οποια διευκρίνηση, καλοδεχούμενη.
Φιλικά
Μάνος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3500LT REEF BY POLYCHRONAKIS NIKOS
#101381 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2014, 08:31 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:24
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 17
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Windows 7 Chrome
Kαλημέρα Μάνο.Τα δυο μηχανήματα είναι εντελώς διαφορετικά σε χρησιμότητα.Ο cr έχει σαν κύρια λειτουργία την αποδόμηση του σκελετού των κοραλλιών που του έχουμε βάλει μέσα με αποτέλεσμα να μας δίνει τα στοιχεία αυτά που χρειάζονται τα κοράλλια μας για να χτίσουν καινούριο σκελετό όπως ασβέστιο,μαγνήσιο,ΚΗ κτλ.Τον cr στο δικό μου σύστημα τον συμπληρώνουν οι δοσομετρικές ώστε να μη τον δουλεύω στο φουλ και να κρατάω το ΚΗ κοντά στο 8-9.O kr με την προσθήκη υδροξειδίου του ασβεστίου και συνδέοντας τον στην αναπλήρωση κατά τις νυκτερινές ώρες κρατάει το ph σταθερό και τονώνει λίγο το ασβέστιο. Xρησιμοποιώντας kalkwasser στην αναπλήρωση έχω ένα σημαντικό όφελος στη μείωση των φωσφορικών και τη πιθανότητα απώλειας των trace elements την ξεπερνάω με τις ταχτικές αλλαγές νερού.
Ακόμη σε συνδυασμό με το ξύδι παίρνω το πολυπόθητο οργανικό ασβέστιο.

Μια παρατήρηση που έχω κάνει είναι η παρακάτω και θέλω να μας δώσετε τα φώτα σας.

Οι σταθερές συνθήκες με ca στο ενυδρείο 450-mg1350-kh8 ,τους 2 cr σε πλήρη λειτουργία, τις δοσομετρικές σε σταθερές δόσεις και με τον kr να δουλεύει κανονικά με προσθήκη ξυδιού και ph 8,20.
Aν αφαιρέσω τον kr για τρεις μέρες έχω τις παρακάτω τιμές. ca στο ενυδρείο 450-mg1350-kh7,5 και ph 7,90.
Αν κόψω την παροχή του ξυδιού χωρίς να σταματήσω τον kr για τρεις μέρες έχω αυτές τις τιμές. ca στο ενυδρείο 500-mg1500-kh10 και ph 8,40.
Το ερώτημα τώρα είναι.Μήπως σταματώντας το ξύδι,άρα σταματάω την παραγωγή οργανικού ασβεστίου και τα κοράλλια δεν αφομοιώνουν τα στοιχεία που τους δίνουν οι cr και οι δοσομετρικές τόσο καλά; Μήπως γιαυτό και ανεβαίνουν οι μετρήσεις;
Το πείραμα το έχω κάνει τέσσερις φορές.
Για πείτε τη γνώμη σας. :aporia:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3500LT REEF BY POLYCHRONAKIS NIKOS
#101383 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2014, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Ιαν 2014, 01:12
Δημοσιεύσεις: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 4
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Macintosh Safari
Πολύ ενδιαφέρουσα παρατήρηση!!! Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πως λειτουργεί το ξύδι και σε τι ποσότητα το χρησιμοποιείς;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3500LT REEF BY POLYCHRONAKIS NIKOS
#101385 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2014, 12:29 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Φεβ 2012, 12:51
Δημοσιεύσεις: 130
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Chrome
Ο Μέγας Randy στο http://reefkeeping.com/issues/2005-01/rhf/index.htm#7 έχει περιγράψει αυτή την υπόθεση.Αποσπασματικά με google translate βγάζεις νόημα.

Σε λίγες γραμμές κρατάω ότι ευθύνεται για την μείωση του pH γιατί είναι μιας μορφής προ-βιοτικής και τα βακτήρια που καταναλώνουν Ο2 σου ρίχνουν και το pH.
Ταπεινή μου(ίσως και αστεία)γνώμη είναι ότι όταν σταματάς την πηγή άνθρακα(ξύδι στην προκειμένη περίπτωση)τα ζωντανά σου σοκάρονται και σταματάνε την αποτιτάνωση,αλλά ίσως να κάνω και λάθος.
Όπως και να έχει το πράγμα εσύ ξέρεις καλύτερα Νικόλα το ενυδρείο σου και πως συμπεριφέρεται στις αλλαγές.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3500LT REEF BY POLYCHRONAKIS NIKOS
#101387 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2014, 12:33 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:24
Δημοσιεύσεις: 441
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 17
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Macintosh iPhone
Το ξύδι μπαίνει με μια δοσομετρκή στον πάτο του ριάκτορα πέντε λεπτά μετά που κλείνει η αναπλήρωση το πρωί. Η πρώτη δόση είναι δυο μλ και η άλλη άλλα δυο μλ και μπαίνει 12 ώρες μετά. Μετά από δυο ώρες έχω μόνο μουνλαιτ.
Όλα τα παραπάνω αφορούν μόνο το δικό μου ενυδρείο. Δοσολογίες κτλ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3500LT REEF BY POLYCHRONAKIS NIKOS
#101389 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2014, 13:48 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Windows 7 Internet Explorer
Προσωπικά πολύ φυσιολογικά μου δείχνουν :? ,

Στην πρώτη περίπτωση που έχεις τις ιδανικές τιμές για το ενυδρείο σου και μια μέση τιμή pH οφείλετε στην ''αλληλοεξουδετέρωση'' των στοιχείων που ρίχνεις, δηλαδή οι τρεις διαφορετικές παροχές.

Στην δεύτερη περίπτωση το διοξείδιο από τους cr σου ρίχνουν το pH όπως και του ξυδιού που ως οξέου συμπεριφέρεται αρνητικώς ανιόν, ο Kr σε αυτή την περίπτωση είναι αυτός που διόρθωνε και ας πούμε εξουδετερώνει το ξύδι.

Στην τρίτη περίπτωση με μη χρήση ξυδιού ο Kr διορθώνει τους cr και έτσι έχεις υψηλότερο pH και καλύτερη διαλυτότητα στοιχείων.

Η ανησυχία ότι σταματώντας το ξύδι δεν θα παίρνεις οργανικό άνθρακα και οργανικό ασβέστιο θα σου έλεγα να μην σε ανησυχεί διότι κάνοντας χρήση και ATS την περίσσεια γλυκόζης όλο και λίγο θα την πάρεις και το doc θα αυξάνεται( θα σε παραπέμψω στην εργασία που είχα κάνει, σελ.25)


Περιγράφω απλά για να μην μπερδευτούμε και ίσως να έχω και μερικά λαθάκια.

Δες όμως και γενικά χημικά τι παίζει σε μερικά διάσπαρτα άρθρα, ένα πολύ καλό είχε γραφτεί στο ΜΑ αν θυμάμαι από τον Gorgi σχετικά με το ξύδι και την διάσπαση του :aporia:

http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_aceticacid.htm

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE% ... E%AD%CE%B1


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3500LT REEF BY POLYCHRONAKIS NIKOS
#101405 Δημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2014, 22:44 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 19:15
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: Aθηνα ,St.Barbara
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Internet Explorer 9
Πολύ ωραίο θέμα θίξαμε.
Νίκο,Γιώργο,Αλέξανδρε :thanksn:
Φιλικά
Μάνος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 269 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 23, 24, 25, 26, 27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 35 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com