Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 13:59

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: το ριφακι του φτωχου
#92447 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2013, 19:27 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Ιαν 2013, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Nano
καλος σας βρηκα παιδια ασχολουμε αρκετα χρονια με τα ενυδρεια γλυκου νερου και με τρωει εδω και πολυ καιρο να κανω ενα μικρο θαλασσινο

38*50*40 ειναι ο χωρος που εχω βγενει ενα ενυδρειο καπου στα 65-70 λιτρα

εχω αρκετα πραγματα απο εξοπλισμο οπως εξωτερικα φιλτρα θερμοστατες ενα μικρο σκιμερ για περιπου 100 λιτρα ενυδρειο

η ιδεα βασικα ειναι να γινει ενα μικρο ριφακι με λιγο βραχο μια ανεμονι και ενα ψαρακι κλοουν και 1-2 ζοωανθοι δε ξερω αν με περνει κι ολας να βαλω κατι αλλο

και εδω χρειαζομε τη βοιθεια σας

τι αλλο χρειαζομε ???? απο εξοπλισμο ?? απο φωτα ?? φαρμακα ?? κλπ κλπ βεβαια σε πολυ προσητες τιμες μια που οπως λεει και ο τιτλος ειμαι και φτωχαδακι

ξεκιναω απο το μηδεν και θα ηθελα να μου φερθητε με στοργη και προδερμ :friends: :pleasen:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: το ριφακι του φτωχου
#92448 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2013, 20:08 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Καλως ηρθες harris samos..
Δυστυχως, αν και δεν το χαιρομαι καθολου, θα ειμαι απόλυτος και καθολου στοργικος..
Οι "δυσκολοι" οικονομικα καιροι και τα σπανια κι επιθυμητα στην σημερινη εποχη, ξεκινηματα στο θαλασσινο ενυδρειο, δεν θα με αποτρεψουν να σου πω οτι ξεκινας, ή εστω θελεις να ξεκινησεις με λαθος προοπτικη..
Αν τα 65-70 λιτρα για σοβαρο ξεκινημα ειναι αποτρεπτικα, η ανεμωνη ειναι απαγορευτικη.. Αυτο θα μπορεσεις να το κανεις, οταν αποκτησεις αρκετη "θαλασσινη" εμπειρια.. Τωρα αν καποιοι νεοι "θαλασσινοι" χομπιστες εχουν διατηρησει ανεμωνη σ'αυτα τα λιτρα για αρκετο καιρο, τοτε αυτο ειναι καθαρη τυχη και παντως οχι σοβαρο ξεκινημα..
Πιστευω οτι για τις υπολοιπες αποριες σου, θα σου απαντησουν οι φιλοι εδω, αναλογα με το τι θα "στησεις" τελικα..
Σε καθε περιπτωση καλο ξεκινημα...

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: το ριφακι του φτωχου
#92451 Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2013, 20:29 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 10:31
Δημοσιεύσεις: 462
Τοποθεσία: Άρτα
Has thanked: 31 times
Been thanked: 62 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Πιστεύω πως μπορείς να το υλοποιήσεις.
38 ελπίζω να μην εννοείς το μήκος. Πάντως αν θες κάτι συμαζεμένο και κύβο, κάνε ένα 50χ50χ50 που δεν ξεφεύγει, και σου δίνει και παραπάνω επιλογές. Σκέψου το.
Απο εξοπλισμό θα χρειαστείς 2 τ5 λάμπες ή λεντ ακόμα καλύτερα, 1 ή 2 κυκλοφοριτές ανάλογα. Τεστάκια θαλασσινού. Ζωντανό χράχο. Αραγωνίτη. Εφόσον έχεις φίλτρα είσαι οκ. Το σκίμερ τι μάρκα είναι?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: το ριφακι του φτωχου
#92464 Δημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2013, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Καλώς μας ήρθες.
Δεν υπάρχει reef του φτωχού. Υπάρχει χαμηλών ή υψηλών απαιτήσεων . Εσύ με την ανεμώνη χωρίς καμία εμπειρία έχεις πολύ μεγάλες απαιτήσεις.
Αν θες και πιο αναλυτικά για να ξεκινήσεις εκτός από την κατασκευή του ενυδρειου θες
1,αντιστροφη οσμωση κοστος απο 100 + http://www.waterwaves.gr/index.php?targ ... ory_id=189
2.ρεφρακτομετρο απο 30 +
3.φωτισμος Τ5 (μπαλαστ και λαμπες ) υπολογιζε 60-70 .Αν πας σε λεντ ειναι αναλογα τι απαιτησεις εχεις.
4.τεστ τα βασικα αμμωνια,NO3,Ca, Ph,Kh θες 70-90 ευρω (ΑΡΙ ή salifert)
5.θερμοστατης 15-30 ευρω(χωρις elliwel αν ναι +50)
6.κυκλοφορια απο 30 ευρω (κινα) μεχρι 60-100 αναλογα τι θα βαλεις.
7.αλατι 20-30 ευρω
+αραγωνιτης,καποια προσθετα(βακτηρια κτλ),βραχος

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: το ριφακι του φτωχου
#92467 Δημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2013, 16:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 01:51
Δημοσιεύσεις: 4
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Να προσθεσω και εγω την αναγκαιοτητα της αυτοματης αναπληρωσης , ειδικα στα μικροτερα ενυδρεια


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: το ριφακι του φτωχου
#92474 Δημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2013, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Ιαν 2013, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Nano
οταν λεω 38 εννοω το πλατος μια και δε με περνει για μεγαλητερο
βλεπετε το δωματιο ειναι μικρο και ακριβος απεναντι εχει ηδη ενα τροπικο ενυδρειο 700+ λιτρα με σαμπ ολα μαζι καπου στα 1000 λιτρα νερο

κυκλοφοριτες εχω κινεζικους 3 +μια μικρη κοραλια 900
αντιστροφη οσμωση εχω μια 7 σταδιων που τυχενει να ειναι μεσα στο δωματιο
το σκιμερ που εχω ειναι ενα BOYU WG-310 αλλα μπορω να παρω η αλλο ενα το ιδιο η καποιο λιγο μεγαλυτερο απο e bay
απο φωτα μπορω να τα κανω diy και να φτιαξω οτι θελω

το ρεφρακτομετρο δε μπορω να το παραληψω και να παρω αερομετρο που ειναι φτυνοτερο ?

αραγονητη θα παρω
αντι για τροπικο βραχο δε μπορω να βαλω τραγανα νεκρη ? ? και να παιξω με αυτη ? επισεις εχω πολλα νεκρα κοραλια δε μπορω να τα χρησημοποιησω

αν η ανεμονη ειναι δυσκολη και απαγορευτικη ισως για αρχαριο τοτε ξεχναμε και τον κλοουν ???

τι ζωντανα προτηνετε για αυτα τα λιτρα ?

μπορει αυτο το ενυδρειο να γινει fish only ?

τα ζωντανα που μ αρεσουν και εχω πραγματικα ξετρελαθη ειναι ο μανδαρινος οι υποκαμποι οι σπυρογραφοι κατι ομορφεσ ασπροκοκκινες γαριδες και οι ζοωανθοι .... και πολλα αλλα φυσικα αλλα δεν ειναι για την τσεπη μου βασικα θελω να κανω κατι χαμηλων απαιτησεων


και ναι να πω και την αμαρτια μου στο υπογειο μου τρεχει εδω και 4 μηνες ενα θαλασσινο με γαριδες και ερημητες μεσογειακο ενα πηραμα βασικα για τρωφη της ειχα και απλα της αφησα να δω ποσο θα αντεξουν το ενυδρειο τρεχει με ενα κινεζικο εσωτερικο γεματο αλαφροπετρα και ενα σκιμερ τιποτα αλλο αλλαγη δεν εχω κανει ποτε ! μονο συμπληρονο καμια φωρα νερο απο τη βρηση αλλα δεν εχω απολιες πωσ γινετε αυτο ? το νερο φανταστητε ειναι καφε


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: το ριφακι του φτωχου
#92476 Δημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2013, 19:09 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 10:31
Δημοσιεύσεις: 462
Τοποθεσία: Άρτα
Has thanked: 31 times
Been thanked: 62 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
harris samos έγραψε:
οταν λεω 38 εννοω το πλατος μια και δε με περνει για μεγαλητερο Aν σε βολεύει κάντο κύβο(50χ50χ50) και θα με θυμηθείς.
βλεπετε το δωματιο ειναι μικρο και ακριβος απεναντι εχει ηδη ενα τροπικο ενυδρειο 700+ λιτρα με σαμπ ολα μαζι καπου στα 1000 λιτρα νερο

κυκλοφοριτες εχω κινεζικους 3 +μια μικρη κοραλια 900 ο κοράλια κάνει. Οι κινέζικοι να είναι wavemakers Και όχι απλές αντλίες
αντιστροφη οσμωση εχω μια 7 σταδιων που τυχενει να ειναι μεσα στο δωματιο
το σκιμερ που εχω ειναι ενα BOYU WG-310 αλλα μπορω να παρω η αλλο ενα το ιδιο η καποιο λιγο μεγαλυτερο απο e bay Αν σε παίρνει πάρε ένα deltec mce300. Αλλιώς δες πως θα πας και με αυτό που έχεις. Ούτως η άλλος τα λίτρα δεν θα'ναι πολλά. Πάντως είμαι υπέρ του καλού σκίμερ.
απο φωτα μπορω να τα κανω diy και να φτιαξω οτι θελω Μπορείς. Ή t5 ή led(¨οχι λεντοταινίες)

το ρεφρακτομετρο δε μπορω να το παραληψω και να παρω αερομετρο που ειναι φτυνοτερο ? Μπορείς για αρχή να πάρεις ένα πυκνόμετρο. Όχι αυτά που τα γεμίζεις όμως και έχουν δείκτη, αλλά αυτά που τα βάζεις στο νερό και επιπλέουν.

αραγονητη θα παρω
αντι για τροπικο βραχο δε μπορω να βαλω τραγανα νεκρη ? ? και να παιξω με αυτη ? επισεις εχω πολλα νεκρα κοραλια δε μπορω να τα χρησημοποιησω Ούτε τραγάνα ούτε νεκρά κοράλια. Θα πάρεις ζωντανό βράχο να βάλεις. Όσα λίτρα έχεις τόσο βράχο θα βάλεις. Πχ αν έχεις 100 λίτρα θα βάλεις 10 κιλα.

αν η ανεμονη ειναι δυσκολη και απαγορευτικη ισως για αρχαριο τοτε ξεχναμε και τον κλοουν ??? Όχι δεν τα ξεχνάς. Καταρχήν καλό είναι να βάλεις 2 κλόουν. Κατα δεύτερον, τα κλόουν ζουν μια χαρά και χωρίς ανεμώνη, αλλά στο μέλλον αν θες να βάλεις μια συμβατή ανεμώνη θα σε ευγνωμονούν. Αν κάνεις πάνω απο 100 λίτρα μπορείς να βάλεις μια ανεμώνη μετά απο κνα 6μηνο.

τι ζωντανα προτηνετε για αυτα τα λιτρα ? Υπάρχουν πολλές επιλογές. Μπες στο Liveaquaria και δες τα nano fish.

μπορει αυτο το ενυδρειο να γινει fish only ? Mπορεί, αλλά δεν αξίζει σε τόσα λίτρα.

τα ζωντανα που μ αρεσουν και εχω πραγματικα ξετρελαθη ειναι ο μανδαρινος οι υποκαμποι οι σπυρογραφοι κατι ομορφεσ ασπροκοκκινες γαριδες και οι ζοωανθοι .... και πολλα αλλα φυσικα αλλα δεν ειναι για την τσεπη μου βασικα θελω να κανω κατι χαμηλων απαιτησεων Μανδαρίνο τον ξεχνάς. Είναι πολύ δύσκολος. Και οι υπόκαμποι που αμφιβάλω αν θα τους βρεις. Γαρίδες μπορείς να βάλεις. Και ζωανθούς, όπως και άλλα πολλά εύκολα κοράλια για αρχή.


και ναι να πω και την αμαρτια μου στο υπογειο μου τρεχει εδω και 4 μηνες ενα θαλασσινο με γαριδες και ερημητες μεσογειακο ενα πηραμα βασικα για τρωφη της ειχα και απλα της αφησα να δω ποσο θα αντεξουν το ενυδρειο τρεχει με ενα κινεζικο εσωτερικο γεματο αλαφροπετρα και ενα σκιμερ τιποτα αλλο αλλαγη δεν εχω κανει ποτε ! μονο συμπληρονο καμια φωρα νερο απο τη βρηση αλλα δεν εχω απολιες πωσ γινετε αυτο ? το νερο φανταστητε ειναι καφε Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό. Το ότι ζουν δεν σημαίνει ότι περνάνε και καλά. Σκέψου τον εαυτό σου εκεί μέσα. Για το καλό τους ή θα τα διατηρείς καλύτερα η καλό είναι να τα ελευθερώσεις


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: το ριφακι του φτωχου
#92478 Δημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2013, 19:54 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Ιαν 2013, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Nano
Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό. Το ότι ζουν δεν σημαίνει ότι περνάνε και καλά. Σκέψου τον εαυτό σου εκεί μέσα. Για το καλό τους ή θα τα διατηρείς καλύτερα η καλό είναι να τα ελευθερώσεις [/quote][/quote] η θα τα ταισω που ηταν και ο αρχηκος σκοπος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: το ριφακι του φτωχου
#92479 Δημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2013, 20:25 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Πάνο, συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, σε ολα..



Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: το ριφακι του φτωχου
#92480 Δημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2013, 20:44 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Ιαν 2013, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Nano
δηλαδη δεν ειπαρχει οικονομικος τροπος να φταιξεις reef ?

η τραγανα για ποιο λογο δε κανει ?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 44 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com