Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 17:59

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 37 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το μικρο μου! 120 λιτρα θαλασσα
#102623 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2014, 18:13 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Μαρ 2013, 21:35
Δημοσιεύσεις: 69
Τοποθεσία: Διστομο
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 8 Internet Explorer
Tsipouras έγραψε:
Καλη αρχη και απο μενα!!αν καταλαβα καλα 120 λιτρα ειναι μονο το κεντρικο ενυδρειο.το σαμπ βγαινει αλλα 100 αλλα σιγουρα δεν θα ειναι γεματο αρα και 80 να πουμε φτανει τα 200 λιτρα.αυτο ειναι το συνολο!επισης αν θες πες μας τι φωτα εβαλες???ποση κυκλοφορια??επειδη εχεις αρκετο ζωντανο βραχο πιθανον να εχει στρωσει ηδη το ενυδρειο σου οποτε αν βρισκεις 0 no2 και no3 εως 20 δεν σου μενει παρα να βρεις και 0 αμμωνια για να βαλεις το πρωτο ψαρακι!!οσο για αυτα που θα βλεπεις με τον καιρο ειναι διαφορα αλλα καλα αλλα οχι και αλλα που αν δεν εννοχλουν δεν σε πειραζουν.οι φυσαλιδες ειναι κοκκινες η καφε??θερμοκρασια και αλλατοτητα δεν μας ειπες!ξερω οτι ειπα πολλα αλλα εδω ημαστε και τα συζηταμε ολα!ευχομαι να γινει οπως το θες!


Ευχαριστω!
Στα λιτρα εισαι ακριβως!
Εχω δυο ατι 39βατ μια aqua blue και μια blue plus, κυκλοφορια μια 3000 λιτρα στο κυριως μια 1000 λιτρα στο σαμπ και την επιστροφη αλλα 1000.
Σκεφτομαι να βαλω και μια wp10.
Οι φυσαλιδες ηταν διαφανες και ηταν συγκεντρομενες πανω απο την καφε αλγη αλλα εδω και δυο μερες εχουν εξαφανιστει και τα δυο!!! :blob:
Αλατοτητα ειμαι 1027 (περιπου, γιατι το ρεφρακτομετρο ερχεται την αλλη εβδομαδα προς το παρων με υδρομετρο!) και θερμοκρασια 24.
Αμονια εχω 0 NO2=0 και NO3=10.
Ελεγα να ξεκινησω να βαλω και δυο κλοουν σιγα σιγα! (εχω βαλει και σχετικη αγγελια, αν δεν βρω απο pet shop).


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το μικρο μου! 120 λιτρα θαλασσα
#102625 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2014, 18:25 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Μαρ 2013, 12:37
Δημοσιεύσεις: 15
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Tapatalk
Εισαι ωραιος!διατομικη πρεπει να ηταν η αλγη σου!φυσιολογικα για νεο ενυδρειο.προσεχε με τα αλατομετρα αυτα γτ κ καλα οι μετρησεις π δειχνουν ειναι για 25 βαθμους θερμοκρασιας.κατα τ αλλα απο μετρησεις εισαι ετοιμος για τους πρωτους κατοικους!οσο για το φως κ την κυκλοφορια θα σου λουν κ αλλα παιδια!εγω θα σου πω πολυ γενικα τα βασικα νουμερα περιπου που πρεπει να εχει ενα ενυδρειο κ απο εκει κ ερα βλεπεις!στο φωτισμο αν βαλεις sps αργοτερα σε τ5 γενικα θες περιπου ενα watt ανα λιτρο,οχι και του σαμπ τα λιτρα.κυκλοφορια θες περιπου 20 με 30 φορες τα λιτρα σου κ αυτο παλι με το ματι γτ υπαρχουν κοραλλια π δεν θελουν πού κυκλοφορια!!μην υπολογιζεις την κυκλοφορια της επιστροφης ομως και αν θες τη γνωμη μ καλυτερα να εχεις δυο κυκλοφορητες μεσα,εναν απο αριστερα κ εναν δεξια.θερμοκρασια αν μπορεις ανεβα ενα βαθμο!!και τελος με αναπληρωση εχεις σκεφτει κατι??ελπιζω να μην σε ζαλισα και οποιοδηποτε λαθος μ να διορθωθει αμεσα απο τα υπολοιπα μελη!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το μικρο μου! 120 λιτρα θαλασσα
#102626 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2014, 18:44 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Μαρ 2013, 21:35
Δημοσιεύσεις: 69
Τοποθεσία: Διστομο
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 8 Internet Explorer
Tsipouras έγραψε:
Εισαι ωραιος!διατομικη πρεπει να ηταν η αλγη σου!φυσιολογικα για νεο ενυδρειο.προσεχε με τα αλατομετρα αυτα γτ κ καλα οι μετρησεις π δειχνουν ειναι για 25 βαθμους θερμοκρασιας.κατα τ αλλα απο μετρησεις εισαι ετοιμος για τους πρωτους κατοικους!οσο για το φως κ την κυκλοφορια θα σου λουν κ αλλα παιδια!εγω θα σου πω πολυ γενικα τα βασικα νουμερα περιπου που πρεπει να εχει ενα ενυδρειο κ απο εκει κ ερα βλεπεις!στο φωτισμο αν βαλεις sps αργοτερα σε τ5 γενικα θες περιπου ενα watt ανα λιτρο,οχι και του σαμπ τα λιτρα.κυκλοφορια θες περιπου 20 με 30 φορες τα λιτρα σου κ αυτο παλι με το ματι γτ υπαρχουν κοραλλια π δεν θελουν πού κυκλοφορια!!μην υπολογιζεις την κυκλοφορια της επιστροφης ομως και αν θες τη γνωμη μ καλυτερα να εχεις δυο κυκλοφορητες μεσα,εναν απο αριστερα κ εναν δεξια.θερμοκρασια αν μπορεις ανεβα ενα βαθμο!!και τελος με αναπληρωση εχεις σκεφτει κατι??ελπιζω να μην σε ζαλισα και οποιοδηποτε λαθος μ να διορθωθει αμεσα απο τα υπολοιπα μελη!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το αλατομετρο ηταν η προχειρη λυση, μεσα στην εβδομαδα θα μου ερθει και το ρεφρακτομετρο και θα κανω τυχων διορθωσεις πριν βαλω ζωντανα.
Για φως εχω υπολογισει αλλες δυο για πιο μετα αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ακομα αφου θα ξεκινησω με μαλακα.
Θερμοκρασια θα παω σιγουρα 25-26 αλλα εφοσον δεν εχω κατι μεσα ειπα να την αφησω λιγο πιο κατω γιατι καπου διαβασα οτι μειωνει την αναπτηξη της αλγης!
Ναι κι εγω το σκευτικα για δυο κυκλοφοριτες και πιστευω πως αμα προσθεσω και τον wp10 θα ειμαι καλα.
Αναπληρωση εχω ενα δοχειο 10 λιτρα που αν δω οτι αδειαζει γρηγορα θα βαλω κατι πιο μεγαλο, προς το παρων το δουλευω με το χερι, αν βρω χρονο αυριο θελω να φτιαξω και το κυκλωμα με τα φλοτερακια.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το μικρο μου! 120 λιτρα θαλασσα
#102627 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2014, 18:47 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Μαρ 2013, 12:37
Δημοσιεύσεις: 15
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Tapatalk
Τα δεκα λιτρα μ φαινονται λιγα αλλα θα το βρεις εσυ!εχεις διαβασει κ φαινεται!οτι θες παντως ρωτα για να μαθαινουμε κ εμεις!!λαμπες εννοειται οτι δεν θες ακομα...οτι μπορεις να καθηστερεις καντο...

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το μικρο μου! 120 λιτρα θαλασσα
#102628 Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2014, 19:00 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Μαρ 2013, 21:35
Δημοσιεύσεις: 69
Τοποθεσία: Διστομο
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 8 Internet Explorer
Tsipouras έγραψε:
Τα δεκα λιτρα μ φαινονται λιγα αλλα θα το βρεις εσυ!εχεις διαβασει κ φαινεται!οτι θες παντως ρωτα για να μαθαινουμε κ εμεις!!λαμπες εννοειται οτι δεν θες ακομα...οτι μπορεις να καθηστερεις καντο...

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Για τωρα μου βγαζει καμια βδομαδα, το καλοκαιρι θα δειξει!
Κοιτα παω σιγα σιγα και λογο οικονομικου γιατι η περιοδος δεν ειναι και η καλητερη αλλα και για να βλεπω πως εξελισετε το συστημα καλητερα (μην μου κατσουν ολα μαζι και χασω τη μπαλα!!)
Να δωσω συγχαρητηρια και στο σταθη για το κυκλωμα ανατολης δυσης που εχει ποσταρει, πραγματικα οποιος το εχει δει επαθε πλακα και δεν στοιχισε τιποτα!
Ειμαι σιγουρος οτι και το κυκλωμα αναπληρωσεις θα ειναι εξισου αξιολογο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το μικρο μου! 120 λιτρα θαλασσα
#102994 Δημοσιεύτηκε: 04 Απρ 2014, 17:42 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Μαρ 2013, 21:35
Δημοσιεύσεις: 69
Τοποθεσία: Διστομο
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 8 Internet Explorer
Εχω παρατηρησει τις τελευταιες μερες η κοραλινη να χανει το χρωμα της, γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;
Και ακομα η χαετο εχει παρει την κατω βολτα ενω γενικα εχω καποιες αλγες στο ενυδρειο με μεγαλητερη συγκεντρωση στα τζαμια που θελουν καθαρισμα σχεδων καθε μερα.
Αν καποιος μπορει μια βοηθεια!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το μικρο μου! 120 λιτρα θαλασσα
#102999 Δημοσιεύτηκε: 04 Απρ 2014, 23:00 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 19:55
Δημοσιεύσεις: 2643
Images: 0
Τοποθεσία: Rafina
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Windows 7 Internet Explorer 9
petrossol έγραψε:
Να δωσω συγχαρητηρια και στο σταθη για το κυκλωμα ανατολης δυσης που εχει ποσταρει, πραγματικα οποιος το εχει δει επαθε πλακα και δεν στοιχισε τιποτα!
Ειμαι σιγουρος οτι και το κυκλωμα αναπληρωσεις θα ειναι εξισου αξιολογο.


thanks

petrossol έγραψε:
Εχω παρατηρησει τις τελευταιες μερες η κοραλινη να χανει το χρωμα της, γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;
Και ακομα η χαετο εχει παρει την κατω βολτα ενω γενικα εχω καποιες αλγες στο ενυδρειο με μεγαλητερη συγκεντρωση στα τζαμια που θελουν καθαρισμα σχεδων καθε μερα.
Αν καποιος μπορει μια βοηθεια


Οι ανεπιθυμητες άλγες δρουν ανταγωνιστικά με την κοραλίνη.
Η συχνή άλγη στα τζάμια δηλώνει υψηλά φωσφορικά.
Θα πρέπει να βάλεις αντιφώσφορο και να έχεις υπομονή.
Σε σημείο που να περνάει όλο το νερό του ενυδρείου ή αλλιώς σε ριάκτορα.
Μια άλλη λύση είναι και το ATS.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 37 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Νέα παραλαβή θάλασσα (De Jong) 21/02/24!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

10

22 Φεβ 2024, 00:12

Νέα παραλαβή θάλασσα (De Jong) 15/11/23!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

16 Νοέμ 2023, 01:15

Νέα παραλαβή θάλασσα (Ευρώπη) 27/10/23 !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

18

27 Οκτ 2023, 23:18

Νέα παραλαβή θάλασσα (De Jong) !!! 17/10/23

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

18

18 Οκτ 2023, 14:22

Νέα παραλαβή θάλασσα (De Jong) 21/06/23!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

44

22 Ιουν 2023, 16:49


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 46 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com