Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 20:20

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
#103217 Δημοσιεύτηκε: 22 Απρ 2014, 20:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Σεπ 2013, 16:51
Δημοσιεύσεις: 4
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Firefox
Φιλε μου τουμπανο το ενυδρειακι σου και πολυ πολυ γρηγορα μαχιμο! Να σαι καλα να το χαιρεσαι!! Οσο αναφορα το skimmer εχω το ιδιο εδω και 3 μηνες και παει μπαλα, βγαζει πολυ πραμα! θελει ομως λιγο προσοχη στην αρχη μεχρι να στρωσει για να μην εχετε ξαφνικες υπερχειλισεις(οπως την πατησα εγω)..
Εγω θελω να ρωτησω για την δοσομετρικη αν εισαι ευχαριστημενος γιατι μαλλον θα παραγγειλω και γω μια, ριχνει τισ ποσοτητες που θες η ριχνει αλλα νταλα;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
#103218 Δημοσιεύτηκε: 22 Απρ 2014, 20:47 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Οκτ 2013, 09:49
Δημοσιεύσεις: 53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Chrome
την πατησα και γω φιλος μετα απο 2 εβδομαδες λειτουργειας μου εκανε υπερχειλησεις αλλα το ρυθμισα με το υψος και ολα καλα.τωρα για την δοσομετρικη εκτος απ την αρχη που τα ραουλα ειχαν θεμα και δεν αντλουσαν υγρο την ωρα του callibrate ολα καλα.απ οτι εχω δει βγαζει τις ποσοτητες που το χω ρυθμισει.γενικα ειναι μια πολυ καλη λυση και αρκετα φθηνοτερη απο την αμεσως επομενη (μισα λεφτα :ouaoun: ) τωρα σε βαθος χρονου και λειτουργειας θα δειξει....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
#103220 Δημοσιεύτηκε: 22 Απρ 2014, 22:18 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Φεβ 2014, 16:57
Δημοσιεύσεις: 136
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times
Experience in Years: 7
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows XP Firefox
Το πρόβλημα με τις υπερχειλήσεις πως το αντιμετωπίζω?

_________________
///M3 drivers have no friends.. [Jeremy Clarkson]


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
#103225 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2014, 12:51 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Οκτ 2013, 09:49
Δημοσιεύσεις: 53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 8 Chrome
σε ποσους ποντους νερο το χεις?εγω το ειχα στους 27 ποντους και ειχα θεμα,τωρα το χω στους 23 και ειναι μια χαρα.βεβαια το skimmer σου ειναι κινεζικο η ευρωπαικο?γιατι το max στο κινεζικο ειναι το min δουλευει αναποδα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
#103227 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2014, 15:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Σεπ 2013, 16:51
Δημοσιεύσεις: 4
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Firefox
Όταν θα το βάλεις για πρώτη φορά σε λειτουργία θα δεις ότι πρέπει να στραγγαλίσεις αρκετά την έξοδο του skimmer για να φτάσει η στάθμη του αφρού σε ένα επιθυμητό ύψος και να σου ρίχνει τα οργανικά στο δοχείο.. εξαρτάτε βέβαια και πόσο έχεις βυθίσει το skimmer μέσα στο νερό! Ο κατασκευαστής λέει 25-27cm βύθισμα (εγώ το έχω στους 25). Κάθε μέρα που θα περνά θα παρατηρείς ότι η στάθμη του αφρού θα ανεβαίνει όλο και πιο ψηλά με αποτέλεσμα να σου γεμίζει το δοχείο πολύ γρήγορα ώσπου κάποια στιγμή να μην το πάρεις χαμπάρι και να ξεχειλίζουν τα ζουμιά από το καπέλο ξανά μέσα στο sump.. Εγώ όταν μια μέρα έφυγα από το σπίτι μεσημέρι η στάθμη στο δοχείο ήταν περίπου ενάμιση δάχτυλο και κατά τις 9 με πήραν από το σπίτι να μου πουν ότι «Αυτό το καινούριο μηχάνημα που πήρες πετάει όλα τα νερά από πάνω και χύνονται απ έξω!!!!». Από τους παφλασμούς που έκανε το καπέλο του δοχείου πέταγε όλα τα νερά δεξιά και αριστερά για αρκετή ώρα! Αυτό που έχεις να κάνεις εσύ είναι να ανοίγεις λίγο λίγο και μέρα με τη μέρα την έξοδο του skimmer μέχρι να σταθεροποιηθεί! Για κανά μήνα πρέπει να το παρακολουθείς.

Φίλε Greekf είμαι με το χέρι στην σκανδάλη για την δοσομετρική! Εξακολουθώ όμως να είμαι πάρα πολύ διστακτικός. Θα κάνω λίγο υπομονή μήπως και βρεθεί κάποιος να πουλάει bubble magus γιατί και τα 200 είναι θέμα..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
#103229 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2014, 16:55 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Οκτ 2013, 09:49
Δημοσιεύσεις: 53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Chrome
φιλε γιαννη λεω να δοκιμασω και γω να το βαλω στους 25 ποντους.για την δοσομετρικη την ειχε ενασ φιλοσ 2 χρονια και ειπα να την παρω και γω καινουργεια παρα μεταχειρισμενη.θα δειξει αλλα και να παθει κατι δες το και αλλιως,περνω δυομιση καινουργειες.γνωμη ειναι εετσι? :thanksn:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 43 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com