Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 25 Απρ 2024, 10:30

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 131 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108463 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 10:59
Δημοσιεύσεις: 690
Images: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 77 times
Been thanked: 64 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Macintosh Safari
Πολυ ωραίο το ενυδρειο σου Ζάχο και με μεγάλη ποικιλία! Ειναι μεγάλη πρόκληση η διατήρηση ενός mixed reef. :goodjobn:

Δύσκολο το θεμα με την τριχοειδή και σιγουρα θελει αντιμετώπιση για να μην εξαπλωθεί παντού.

Για το προϊόν που αναφέρεις δεν γνωρίζω τι εχει μέσα και αν όντως θα κανει δουλειά. Το θεμα ομως ειναι, ακομα και να δουλέψει χωρις παράπλευρες απώλειες στη βιολογία και στα ζωντανά του συστήματος σου, ειναι κάτι που θα διορθώσει μόνιμα το προβλημα ή απλός θα το καλύψει για λιγο και θα ξαναεμφανιστεί; Φανταζομαι δεν θελεις να ενσωματώσεις τη χρήση του προϊόντος στις ρουτίνες σου...

Ένας τρόπος μόνιμης αντιμετώπισης, ειναι πρωτίστως η ελαχιστοποίηση των παραγόντων που συντελούν στην δημιουργία και στην αναπτυξη της, όπως επίσης και η εισαγωγή ζωντανών που την καταναλώνουν.

Τι χρειάζεται η άλγη για να μεγαλώσει; Θρεπτικά και φως. Ναι το CO2 που αναφέρεις βοηθάει την αναπτυξη, αλλα στο reef δεν ειναι τόσο σημαντικός παράγοντας ακομα και αν εχουμε ριακτορα ασβεστίου. Οποτε επικεντρωνόμαστε στα 2 πρώτα.

Για τα θρεπτικά, πως είσαι απο τιμες νιτρικών και κυρίως φωσφορικων; Τα τελευταία με τι τα μετράς; Νερο φανταζομαι απο RO-DI βάζεις; Το εχεις μετρήσει ως προς τα παραπάνω αλλα και ως πυριτικά (silicate); Αυτο IMO ειναι το πιο σημαντικό, μιας και χωρις αυτά ή με την ελαχιστοποίηση τους δεν μπορει να μεγαλώσει όποτε λύνεις το προβλημα στη βάση του.

Για το φως πως είσαι απο φάσμα; Μηπως παίζεις και προς το θερμό - κόκκινο φάσμα;

Απο ζωντανά τι εχεις μέσα; Απο ασπόνδυλα που καταναλώνουν άλγη; Απο ψάρια υπάρχουν και εκει καλές αλγοφάγες επιλογές με την καλύτερη απο την εμπειρια μου να ειναι τα τανγκ της οικογένειας ctenochaetous.

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108478 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 16:53 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Φεβ 2018, 21:13
Δημοσιεύσεις: 77
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Experience in Years: 7
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows XP Chrome
Καλησπέρα φιλαρακι μου,,κοιτά είναι ενα θέμα αυτό που με απασχολεί πολύ καιρό,,γιατί απλα δεν κάθομαι ήσυχος.. Θέλω να πω πως αυτή τη στιγμη έχω άλγη μονο σε ενα σημείο του ενυδρείου, και συγκεκριμένα μονο σε μια νησίδα βράχου που την τοποθετησα πέρυσι, οπου ηταν νεκρά τα κομμάτια του βράχου και ηταν λογικό να έχω έξαρση αυτής της αλγης διότι τα φώτα μου είναι αρκετά δυνατά.. Η αλήθεια είναι οτι τον τελευταίο καιρό πείραματιζομαιε τα φάσματα,, αλλαξα αρκετά Λεντ,, και έβαλα με πολλά περισσότερα κέλβιν,εννοώ λευκά,, και μείωσα και στον αριθμο τα λευκά και έβαλα περισσότερα μπλε,,βλέπω βελτίωση αλλά παει κάπως αργα το θέμα..ξέρω πολύ καλά οτι θα κανει τον κυκλο της και θα φύγει,, γιατί όπως ανέφερα πιο πανω τα κομματια βράχου πουν έχουν άλγη είναι αυτά που τοποθέτησα πρόσφατα,,πίστευα οτι δεν θα έβγαινε λογο του οτι το ενυδρείο είναι ώριμο,, αλλά βγήκε.. Η τιμες μου είναι σχεδόν μηδενικές ,,αλλά επειδή έχω μονο sps,,με πολύ χαετο,,φοβόμουν το στέγνωμα και έτσι ταιζα πολύ.. Ίσως φταίει και αυτό,,τώρα το ελάττωσα και θα δω..προς το παρών καλά πάμε και υποχωρεί,,, αλλά σιγά σιγά...[GRINNING FACE WITH SMILING EYES][GRINNING FACE WITH SMILING EYES][GRINNING FACE WITH SMILING EYES][GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108479 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 16:55 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Φεβ 2018, 21:13
Δημοσιεύσεις: 77
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Experience in Years: 7
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows XP Chrome
...Εικόνα

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108487 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 17:42 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 20:46
Δημοσιεύσεις: 833
Τοποθεσία: Δράμα Σάμος
Has thanked: 53 times
Been thanked: 113 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Android Chrome
:ouaoun: :xapia:
Ζαχο τα κοράλλια σου είναι πολύ υγείες!

Παίξε σταθερά έτσι και η άλγη θα υποχώρηση!
λίγο προσοχή όταν ξεκινήσεις το razor λίγο παραπάνω παρακολούθηση για να προλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108491 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 18:08 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Φεβ 2018, 21:13
Δημοσιεύσεις: 77
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Experience in Years: 7
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows XP Chrome
Σάκη σε ευχαριστώ φιλέ,,,κάτσε να δουμε φιλέ γιατί ίσως με την μικρή αλλαγή που εκανα στο φάσμα ίσως υποχωρήσει πιο γρήγορα,,αν δω οτι υπάρχει αλλαγή με το φάσμα μπορεί και να μην το χρησιμοποιησω το razor..αυτό εύχομαι δηλαδή.. Τα κοράλλια πάνε σφαίρα..

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108492 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 18:20 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 10:31
Δημοσιεύσεις: 462
Τοποθεσία: Άρτα
Has thanked: 31 times
Been thanked: 62 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Macintosh Safari
Οι άλγες πάντως είναι πολύ μυστήριοι οργανισμοί. Μερικές φορές μπορεί να βγαίνουν η να διατηρούνται για λόγους που δεν μπορούμε να φανταστούμε.



Ζάχο, δεν μπορείς να βγάλεις το βραχακι που έχει το θέμα έξω; Τι είδους άλγη έχει επάνω;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108496 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 18:35 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Φεβ 2018, 21:13
Δημοσιεύσεις: 77
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Experience in Years: 7
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows XP Chrome
Με τιποτα φιλε δεν βγαίνει εχω πεντε sps πανω,,αλλά δεν είναι το θέμα αυτό,,δεν βγαίνει γιατί αυτή είναι λάθος μέθοδος που την έχω δουλέψει πριν κάποια χρόνια σε ενα άλλο ενυδρείο που είχα..αν βγαλεις εξω τον βράχο και τον τριψεις(εκτός αν τον νεκρωσεις) το μονο που θα καταφέρεις είναι να τον μπουκωσεις περισσότερο με άλγη καθώς τον τριβείς με αποτέλεσμα να γίνει χειρότερο..

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108497 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 18:44 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 10:31
Δημοσιεύσεις: 462
Τοποθεσία: Άρτα
Has thanked: 31 times
Been thanked: 62 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Macintosh Safari
Αν δεν φαίνεται πάντως οπτικά άσε τον μέσα.

Τα τανγκ δεν την χτυπάνε καθόλου;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108498 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Φεβ 2018, 21:13
Δημοσιεύσεις: 77
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Experience in Years: 7
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows XP Chrome
Είναι τριχοειδή φίλε ,,και υστερα απο πολλές δοκιμές με διάφορα ζωντανά,, όπως ντολαμπελα,αχινούς, σαλιγκαρια, καβούρια κτλπ κατέληξα οτι η συγκεκριμένη άλγη είναι τοξική και γιαυτό δεν την ακουμπάει τίποτα.. Έχω καταλάβει οτι ξεκινάνε να την τρώνε μονο όταν αποδυναμωθεί, ίσως τοτε χάνει την τοξικότητα της,,όταν είναι στα καλά της δεν την ακουμπάει τίποτα

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: zaxoscorfu reef
#108504 Δημοσιεύτηκε: 17 Φεβ 2018, 19:14 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 10:31
Δημοσιεύσεις: 462
Τοποθεσία: Άρτα
Has thanked: 31 times
Been thanked: 62 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Macintosh Safari
zaxoscorfu έγραψε:
Είναι τριχοειδή φίλε ,,και υστερα απο πολλές δοκιμές με διάφορα ζωντανά,, όπως ντολαμπελα,αχινούς, σαλιγκαρια, καβούρια κτλπ κατέληξα οτι η συγκεκριμένη άλγη είναι τοξική και γιαυτό δεν την ακουμπάει τίποτα.. Έχω καταλάβει οτι ξεκινάνε να την τρώνε μονο όταν αποδυναμωθεί, ίσως τοτε χάνει την τοξικότητα της,,όταν είναι στα καλά της δεν την ακουμπάει τίποτα

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς αυτό.
Όταν είναι ζωντανή και την ξυλωσεις μυρίζει έντονα σαπίλα-ψαρίλα(όπως μυρίζει η Xenia). Όταν αποδυναμώνεται δεν μυρίζει καθόλου.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 131 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 86 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com