Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 19 Απρ 2024, 12:34

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 269 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReEf
#109406 Δημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2018, 23:03 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Αύγ 2017, 16:29
Δημοσιεύσεις: 72
Has thanked: 64 times
Been thanked: 12 times
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Tapatalk
ΠοΊηΜα!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReEf
#109409 Δημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2018, 23:24 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 20:46
Δημοσιεύσεις: 833
Τοποθεσία: Δράμα Σάμος
Has thanked: 53 times
Been thanked: 113 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Android Chrome
LidoReef έγραψε:
ΠοΊηΜα!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εσύ ποτέ θα πάρεις σειρά;;;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReEf
#109411 Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2018, 00:17 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 15 Ιαν 2017, 22:13
Δημοσιεύσεις: 99
Has thanked: 25 times
Been thanked: 36 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Android Chrome
:ouaoun: πανέμορφα χρώματα, πραγματικό στολίδι σε ένα σπίτι μεσα. Μπράβο σου. Τέτοιες φωτογραφίες αποτυπώνονται με καλές φωτογραφικές να φανταστώ και τρίποδο μπροστά από το ενυδρείο; ένα κινητό θα μπορούσε να αποτυπώσει εξίσου καλά η Όχι;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReEf
#109412 Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2018, 00:22 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Φεβ 2018, 14:36
Δημοσιεύσεις: 212
Has thanked: 140 times
Been thanked: 39 times
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows XP Chrome
mathiu έγραψε:
:ouaoun: πανέμορφα χρώματα, πραγματικό στολίδι σε ένα σπίτι μεσα. Μπράβο σου. Τέτοιες φωτογραφίες αποτυπώνονται με καλές φωτογραφικές να φανταστώ και τρίποδο μπροστά από το ενυδρείο; ένα κινητό θα μπορούσε να αποτυπώσει εξίσου καλά η Όχι;
Απλά, με το χέρι, χωρίς τρίποδο. Και τα κινητά βγάζουν πλέον καλές φωτογραφίες, αν έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις θα πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα, από ότι με το αυτόματο. Η φωτογραφικές είναι πολύ καλύτερες από τα κινητά όμως. Αν συγκρίνουμε τα οπτικά μέρη και το μέγεθος του αισθητήρα φτάνει για να καταλάβουμε το κομμάτι της υπεροχής των φωτογραφικών μηχανών έναντι των κινητών.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReEf
#109414 Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2018, 00:27 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 20:46
Δημοσιεύσεις: 833
Τοποθεσία: Δράμα Σάμος
Has thanked: 53 times
Been thanked: 113 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Android Chrome
Fragk.G έγραψε:
mathiu έγραψε:
:ouaoun: πανέμορφα χρώματα, πραγματικό στολίδι σε ένα σπίτι μεσα. Μπράβο σου. Τέτοιες φωτογραφίες αποτυπώνονται με καλές φωτογραφικές να φανταστώ και τρίποδο μπροστά από το ενυδρείο; ένα κινητό θα μπορούσε να αποτυπώσει εξίσου καλά η Όχι;
Απλά, με το χέρι, χωρίς τρίποδο. Και τα κινητά βγάζουν πλέον καλές φωτογραφίες, αν έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις θα πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα, από ότι με το αυτόματο. Η φωτογραφικές είναι πολύ καλύτερες από τα κινητά όμως. Αν συγκρίνουμε τα οπτικά μέρη και το μέγεθος του αισθητήρα φτάνει για να καταλάβουμε το κομμάτι της υπεροχής των φωτογραφικών μηχανών έναντι των κινητών.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Η ανάλυση είναι πολύ καλύτερη!
Έχει τεράστια διαφορά η ποιότητα φακού!
Εάν η μηχανή είναι δικιά σου καλό είναι κάποια στιγμή να πάρεις και έναν μακρο φακό!
Θα βγάλεις κοντινές στα κοράλλια με απιστευτη ποιότητα!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReEf
#109416 Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2018, 00:35 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 15 Ιαν 2017, 22:13
Δημοσιεύσεις: 99
Has thanked: 25 times
Been thanked: 36 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Android Chrome
Τελικά ένα reef συνεπάγεται και μια καλή DSLR καμεριτσα. Φτιάξε reef μου είπαν θα είναι ωραία μου είπαν. Χαχαχα πέρα από την πλάκα στο fishtreet είχα δει προσθήκη στην κάμερα κινητού για καλύτερες φωτο το έχει πάρει κανένας εδώ Ελλάδα για δοκιμή; κινητο εχω ενα παλιο galaxy s6, γλυκοκοιταζα μια δοση dslr αλλα με μπριζωνει η γυναικα για το s9+. παντως και πάλι πανέμορφο το ενυδρείο :bravo:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReE
#109418 Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2018, 05:43 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 10:31
Δημοσιεύσεις: 462
Τοποθεσία: Άρτα
Has thanked: 31 times
Been thanked: 62 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Macintosh iPhone
mathiu έγραψε:
Τελικά ένα reef συνεπάγεται και μια καλή DSLR καμεριτσα. Φτιάξε reef μου είπαν θα είναι ωραία μου είπαν. Χαχαχα πέρα από την πλάκα στο fishtreet είχα δει προσθήκη στην κάμερα κινητού για καλύτερες φωτο το έχει πάρει κανένας εδώ Ελλάδα για δοκιμή; κινητο εχω ενα παλιο galaxy s6, γλυκοκοιταζα μια δοση dslr αλλα με μπριζωνει η γυναικα για το s9+. παντως και πάλι πανέμορφο το ενυδρείο :bravo:

Μενέλαε, ξεκινα να σχεδιάζεις dslr στον εκτυπωτή. :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReEf
#109421 Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2018, 06:40 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 20:46
Δημοσιεύσεις: 833
Τοποθεσία: Δράμα Σάμος
Has thanked: 53 times
Been thanked: 113 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Android Chrome
mathiu έγραψε:
Τελικά ένα reef συνεπάγεται και μια καλή DSLR καμεριτσα. Φτιάξε reef μου είπαν θα είναι ωραία μου είπαν. Χαχαχα πέρα από την πλάκα στο fishtreet είχα δει προσθήκη στην κάμερα κινητού για καλύτερες φωτο το έχει πάρει κανένας εδώ Ελλάδα για δοκιμή; κινητο εχω ενα παλιο galaxy s6, γλυκοκοιταζα μια δοση dslr αλλα με μπριζωνει η γυναικα για το s9+. παντως και πάλι πανέμορφο το ενυδρείο :bravo:


Είχα πάρει από eBay κάτι σετακια που είχε 3 φακούς διαφορετικούς.
Μόνο ο μακρο δούλεψε και αυτό όταν κολλούσες τα κοράλλια στα τζάμια γιατί το μακρο δούλευε μέχρι 3 εκ.
Λογικά αυτό του fishstreet θα είναι καλύτερο αλλά κατά πόσο είναι το θέμα!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReEf
#109422 Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2018, 07:22 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Φεβ 2018, 14:36
Δημοσιεύσεις: 212
Has thanked: 140 times
Been thanked: 39 times
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows XP Chrome
mathiu έγραψε:
Τελικά ένα reef συνεπάγεται και μια καλή DSLR καμεριτσα. Φτιάξε reef μου είπαν θα είναι ωραία μου είπαν. Χαχαχα πέρα από την πλάκα στο fishtreet είχα δει προσθήκη στην κάμερα κινητού για καλύτερες φωτο το έχει πάρει κανένας εδώ Ελλάδα για δοκιμή; κινητο εχω ενα παλιο galaxy s6, γλυκοκοιταζα μια δοση dslr αλλα με μπριζωνει η γυναικα για το s9+. παντως και πάλι πανέμορφο το ενυδρείο :bravo:
Με όλα μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες. Αυτό το οποίο βοηθάει είναι η ρύθμιση του white balance, και επί της ουσίας αυτό κάνει και η προσθήκη που που προσφέρει το fishstreet. Δηλαδή είναι μια δυχρομικη διαφάνεια που κάνει πιο θερμό το χρώμα του περιβάλλοντος, δηλαδή το φως λήψης. Οι φωτογράφοι χρησιμοποιούσαν παλιά τέτοιες μεμβράνες μπροστά από τους φακούς για να αποδοσουν χρώματα, να δημιουργήσουν εφέ κτλ κτλ. Αυτό το οποίο θα χρειαζοσουν για να βγάλεις φωτογραφία κάτω από φωτισμό πλούσιο σε royal blue η UV που επιτης ουσίας σου καίει τη φωτογραφία είναι μια μεμβράνη χρώματος και απόχρωσης πορτοκαλί.Εικόνα

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: iN Da MiX ReEf
#109424 Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2018, 09:38 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 20:46
Δημοσιεύσεις: 833
Τοποθεσία: Δράμα Σάμος
Has thanked: 53 times
Been thanked: 113 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Android Chrome
Fragk.G έγραψε:
mathiu έγραψε:
Τελικά ένα reef συνεπάγεται και μια καλή DSLR καμεριτσα. Φτιάξε reef μου είπαν θα είναι ωραία μου είπαν. Χαχαχα πέρα από την πλάκα στο fishtreet είχα δει προσθήκη στην κάμερα κινητού για καλύτερες φωτο το έχει πάρει κανένας εδώ Ελλάδα για δοκιμή; κινητο εχω ενα παλιο galaxy s6, γλυκοκοιταζα μια δοση dslr αλλα με μπριζωνει η γυναικα για το s9+. παντως και πάλι πανέμορφο το ενυδρείο :bravo:
Με όλα μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες. Αυτό το οποίο βοηθάει είναι η ρύθμιση του white balance, και επί της ουσίας αυτό κάνει και η προσθήκη που που προσφέρει το fishstreet. Δηλαδή είναι μια δυχρομικη διαφάνεια που κάνει πιο θερμό το χρώμα του περιβάλλοντος, δηλαδή το φως λήψης. Οι φωτογράφοι χρησιμοποιούσαν παλιά τέτοιες μεμβράνες μπροστά από τους φακούς για να αποδοσουν χρώματα, να δημιουργήσουν εφέ κτλ κτλ. Αυτό το οποίο θα χρειαζοσουν για να βγάλεις φωτογραφία κάτω από φωτισμό πλούσιο σε royal blue η UV που επιτης ουσίας σου καίει τη φωτογραφία είναι μια μεμβράνη χρώματος και απόχρωσης πορτοκαλί.Εικόνα

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Μπράβο Γιώργο έβγαλες άκρη με αυτά;
Εγώ δεν τα κατάφερα....
Αλλά νομίζω αυτό το κάνεις πλέον σε κάποια τηλέφωνα με επεξεργασία παίζοντας με θερμοκρασία η απόχρωση εάν δεν κάνω λάθος!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 269 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 50 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com