Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 14:45

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#82528 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2012, 00:01 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 22:25
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Καλησπερα παιδια.
Θελω λιγο την γνωμη σας.
Ενα προβλημα ειναι οτι το μισο ενυδρειο κ πισω ειναι με χοντρο κοραλι & ο ψιλος αραγωνιτης ειναι λιγο ακριβος εδω.Χαλαρα θελω 30κιλα.Υπαρχει κατι αλλο φτηνοτερο?
Αμα αλλαξω ντεκορ θα χρειαστει να βγαλω της βασης που εχω.Δεν χαλαει η βιολογια που θα πατησουνε στην αμμο?
Υπαρχει κολλα που να γινετε η ενωση μεσα στο νερο?Η κατι αλλο.

Πως ειναι απο πισω.
Συνημμένο:
Φωτογραφία350.jpg

Συνημμένο:
Φωτογραφία358.jpg

Συνημμένο:
Φωτογραφία359.jpg


Ειμαι ανοιχτος σε ιδεες & προτασεις σας. :white:


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#82569 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2012, 21:03 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Υπάρχουν οι εποξικές κόλλες που κολλάνε μέσα στο νερό. π.χ η Tunze Coral Fix Epoxy.
Δεν έχεις κανένα πρόβλημα αν πατάει ο βράχος στην άμμο, εκεί που εφάπτεται ο βράχος με την άμμο αναπτύσσονται και δραστηριοποιούνται οργανισμοί που κάνουν καλό στην βιοποικιλότητα του ενυδρείου.

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#82849 Δημοσιεύτηκε: 06 Φεβ 2012, 12:09 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 12:39
Δημοσιεύσεις: 31
Images: 1
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
πολυ καλες οι διαστασεις του ενυδρειο για να μπορεις να βαλεις οτι ψαρι θελεις στα πολλα λιτρα που εχεις,θαθελα περισσοτερες σπηλιες στους βραχους,μπορεις να τις κανεις και τωρα μετακινωντας μερικους,οι γιατροι τρελενονται με τις σπηλιες και θα ειναι πολυ ευχαρηστημενοι οπως και τα περισσοτερα αλλωστε ψαρακια.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#83003 Δημοσιεύτηκε: 08 Φεβ 2012, 21:00 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 22:25
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Καλησπέρα.
Ευχαριστώ παιδία που απαντήσατε στης ερωτήσεις μου.
Ξεκίνησα να κάνω σπηλιές. Έχω κάνει 2 λόφους. Έκανα το πρώτο με 2 μεγάλες σπηλιές & κάποια άλλη μέρα το άλλο. Δυστυχώς δεν έβαλα φίλε μου geso κόλλα ,μου ήτανε λίγο ακριβή {20Ε} για μία άγνωστη μάρκα .Κράτησα της βάσης που είχα. Μόλις τελειώσω θα σας στείλω photo να μου πείτε την γνώμη σας{μόνο την αλήθεια & ας πονάει}.
Το foxface Lo δεν ήρθε αλλά έβαλα εδώ & 9 μέρες 1 Naso vlamingii{μου έβγαλε σαν ich 2 + 1 στα πτερύγια εδώ & 5 μέρες αλλά τώρα αμυδρά φαίνονται} & 2 Kaudern's Cardinal{δεν τρώνε ακόμα}.
Επίσης νομίζω ότι ξεκινάει ο κύκλος του νερού από την αρχή. Μου πιάνει λίγη καφέ άλγη στην άμμο & στης πέτρες.
Ερωτήσεις.
1ο Μου έδωσε ένας φίλος μου κάτι μικρούς βράχους που της είχε έξω για κανένα χρόνο .Της ξέπλυνα με ζεστό νερό & της έριξα για ένα 24Ω σε Reef dip της Seachem μήπως είχε τίποτα μικρόβια. Κάνει να της βάλω μέσα στο ενυδρείο ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?
2ο Για τα 2 Kaudern's Cardinal τι να κάνω που δεν προλαβαίνουνε τροφή & άμα την φτύνουνε. Ρίχνω παραπάνω τροφή & δεν είναι καλό. Ρίχνω καταψυγμένη αλλά πάλι τσάμπα.
3o Gregoris χωρίς παρεξήγηση οι γιατροί μήπως είναι τα Tank ή αλλιώς χειρουργούς ?Έτσι τους ξέρω, μπορεί να κάνω & λάθος.

Ευχαριστώ και πάλι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#83004 Δημοσιεύτηκε: 08 Φεβ 2012, 21:24 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
1.Μπορείς να τους βάλεις μέσα, αλλά θα βγάλουν διάφορα, όπως φωσφορικά.
Καλύτερα θα ήταν να τους βάλεις σε ένα κουβά με νερό (θαλασσινό) και αντλία για κανά μήνα (να τους κουράρεις) και μετά στο ενυδρείο.
2. Τα δικά μου τα cardinal μετά από 2 χρόνια δεν τρώνε τίποτα, φτύνουν τα πάντα, εκτός από κατεψυγμένη και ζωντανή αρτέμια (και κατεψυγμένη που έχει το σχήμα της artemias όχι αλεσμένη).
Αντέχουν 10 ημέρες χωρίς φαί (το αρσενικό και παραπάνω μια που έχει τα μωρά στο στόμα μέχρι να μεγαλώσουν και να τα αφήσει, καμιά 20ρια ημέρες), οπότε έχεις περιθώριο να βρεις κατεψυγμένη αρτέμια.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#83005 Δημοσιεύτηκε: 08 Φεβ 2012, 21:57 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 22:35
Δημοσιεύσεις: 1960
Τοποθεσία: Πετρούπολη-Ίλιον
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
rizosgr έγραψε:
1ο Μου έδωσε ένας φίλος μου κάτι μικρούς βράχους που της είχε έξω για κανένα χρόνο .Της ξέπλυνα με ζεστό νερό & της έριξα για ένα 24Ω σε Reef dip της Seachem μήπως είχε τίποτα μικρόβια. Κάνει να της βάλω μέσα στο ενυδρείο ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

To reef dip της seachem είναι Ιωδίνη, ξέπλυνες το βράχο (καλά, πολύ καλά) μετά; Αν όχι και επιμένεις να τον βάλεις κάνε το...

2ο Για τα 2 Kaudern's Cardinal τι να κάνω που δεν προλαβαίνουνε τροφή & άμα την φτύνουνε. Ρίχνω παραπάνω τροφή & δεν είναι καλό. Ρίχνω καταψυγμένη αλλά πάλι τσάμπα.

Για μεγάλο διάστημα θα τρώνε μόνο αρτέμια (σπάνια από την αρχή και κριλ και μύσις) φρόντισε μαζί με το κατεψυγμένο που ΘΑ ρίχνεις να ανακατεύεις και κανένα φιλαράκι και κυρίως αυτά με βάση τη γαρίδα

3o Gregoris χωρίς παρεξήγηση οι γιατροί μήπως είναι τα Tank ή αλλιώς χειρουργούς ?Έτσι τους ξέρω, μπορεί να κάνω & λάθος.

Θα μπορούσε να είναι τα surgeon fish (ακανθούροι/tang) ή το Labroides dimidiatus (aka cleaner wrasse)

Ευχαριστώ και πάλι.

_________________
Φιλικά
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#83016 Δημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2012, 08:34 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 22:25
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Καλημέρα.
Πριν αρχίσω .Almost έχεις ένα πανέμορφο ενυδρείο & γενικά καλά στημένο από θέμα εξοπλισμού. Μπράβο σου από εμένα & μακάρι όλοι μας να μπορούσανε να φτάσουνε στο επίπεδο σου.
Συγνώμη Johanus δεν πρόλαβα να δω το δικό σου για να σου πω κάτι. Με την πρώτη ευκαιρία θα το δω.
Στο θέμα μας τώρα γιατί ξέφυγα. Της έχω ξεπλύνει καλά με ζεστό νερό.
Να της βάλω για κανένα μηνά σε κουβά για να κουραριστούνε?
Γιατί μπερδεύτηκα λίγο με τον Johanus. Άμα είναι να της πετάξω δεν έχω πρόβλημα γιατί τσάμπα της πήρα , για το sub τις θέλω ούτε 2 κιλά δεν είναι.
Σαν κατεψυγμένη έχω την Ocean nutrition super shrimp.Δεν ξέρω άμα κάνει αυτό. Αλλά βάζω ένα κύβο ολόκληρο για να προλάβουνε να φάνε{είναι & λίγο αργόστροφα τα σκασμένα }.
Υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη τροφή{άμα την βρω κιόλας εδώ}?

Καλή σας μέρα.
Ευχάριστο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#83017 Δημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2012, 09:57 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Αυτά είναι αρτέμια με HUFA, vitamins, omega3 και amino acids.
Δηλαδή είναι αρτέμια που λίγο πριν τα καταψύξουν τα έχουν ταίσει με τροφές που περιέχουν βιταμίνες και είναι πιο θρεπτικά από τα απλά αρτέμια.
Και τα απλά και αυτά τα τρώνε μια χαρά.
Βγάζει η Ocean και κάποια αρτέμια που είναι σε μορφή gel τα οποία δεν τα τρώνε, τουλάχιστον τα δικά μου.
Έχε υπόψη σου ότι τα live artemia (άμα φτιάξεις) έχουν πολύ περισσότερη πρωτείνη από τα adult artemia και μπορείς να τα ενισχύσεις (να τα ταίσεις) με amino omega της Brightwell.
(Ταίζω 2-3 φορές την εβδομάδα με αυτό το τρόπο).


Όσο περισσότερο αφήσεις σε κουβά το βράχο με αντλία, τόσο καλύτερα.
Ο Γιάννης είπε ότι μπορεί να έχει τραβήξει ιοδίνη ο βράχος την οποία θα στη βγάλει στο ενυδρείο και δεν πρέπει.




Υ.Γ. Το ενυδρείο του έχει πολύ μικρά cromis, αφού να φανταστείς κρύβονται μέσα στα κοράλλια. :D :D

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#83022 Δημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2012, 15:13 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 22:25
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Γεια σας & πάλι. :hello2:
Άμα είναι θα τα βάλω για κανένα μήνα & τα ψάρια να ταΐζω με την κατεψυγμένη που έχω. Ευχαριστώ για την βοήθεια σου.
Δεν ξέρω άμα διαβάσατε τι έχω στο ενυδρείο μου {& αποθήκη} ,αλλά θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο τι άλλο να βάλω {πάντα με λογικές τιμές}. Είναι κρίμα τα ψαριά να τα ταλαιπωρούμε .
Έστω να τα προσφέρουμε ότι καλύτερο.
Το μόνο που δεν έχω αναφέρει είναι τι έχω στο sub.
Μικρό κυκλοφορητή στο 1ο στάδιο.
5 σακουλάκια siporax.
Υαλοβάμβακας.
2 Seachem matrix.
Sera biofibres.
Αραγωνιτη.
UV 9w.
Skimmer{+άνθρακα}.
Συνημμένο:
Φωτογραφία373.jpg

Συνημμένο:
Φωτογραφία371.jpg

Συνημμένο:
Φωτογραφία372.jpg

& εννοείτε αντλία επιστροφής.
Επίσης θέλω τα φώτα μου να τα ντιμαρο {2 x λευκό 24V & 2 x blue 12V}.Αλλά με χρόνο όπως έχει ο Almost & άλλοι. Όχι τόσο περίπλοκο, μόνο ανατολή & δύση θέλω. Στα ηλεκτρολογία δεν υπάρχουνε. Τι συστήματα υπάρχουνε & πόσο κοστίζουνε?
Στην πορεία έχω κι άλλες ερωτήσεις αλλά μια μια μην σας κουράζω.
Γίνομαι & πάλι κουραστικός.
Αλλά & πάλι ευχαριστώ. :thanksn:


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
#83840 Δημοσιεύτηκε: 26 Φεβ 2012, 12:30 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 22:25
Δημοσιεύσεις: 36
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Reborn.
Συνημμένο:
Φωτογραφία383.jpg

Συνημμένο:
Φωτογραφία384.jpg

Συνημμένο:
Φωτογραφία385.jpg


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com